Ślimak ampularia – popularne ślimaki akwariowe

Pochodzenie, wygląd i charakter ślimaków ampularia

Ślimak ampularia pochodzi z terenów Amazonii, będąc gatunkiem słodkowodnym i żyjącym w wodach Amazonki niemal wszędzie. Tak więc, dużo ślimaków będzie mieszkać zarówno w rzekach, potokach czy strumykach (wody płynące), jak i w stawach bądź jeziorach (wody stałe). Ampularie mogą być bardzo małe (głównie tereny Boliwii), jak i o wiele większe – zależnie od tego, w jakim obszarze ślimaki występują.

Przede wszystkim, ampularia wyróżnia się niesamowitymi kolorami. Niemal każdy gatunek, których jest dużo, posiada jakąś swoją odmianę kolorystyczną. Ślimak ampularia żyjący na wolności zazwyczaj ma muszlę brązową. Jednak, obecnie może być też ona:

  • żółta,
  • różowa,
  • niebieska,
  • czarna,
  • biała,
  • zielona.

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Aby móc odgadnąć, jaki to rodzaj ampularii, nie trzeba jednak kierować się wyłącznie kolorem muszli. Niekoniecznie musi być ona np. niebieska, różowa czy żółta, by móc odpowiednio sklasyfikować ślimaka. Lepiej rozpoznać je będzie po kształcie skorupy, a konkretniej po kącie znajdującym się między szwem muszli a górną krawędzią otworu. Ampularie akwariowe mają muszle stożkowate, posiadające ok. 6 skrętów, a jej rozmiar to ok. 4 cm (dorosłe osobniki). Ślimak posiada skrzela i płuca, a także syfon oddechowy. Właśnie dzięki tym narządom może doskonale poradzić sobie w wodzie, w której nie ma zbyt dużej ilości tlenu.

Ampularia to ślimak bardzo aktywny, jednak głównie nocą. Kiedy jest dzień, najczęściej chowa się gdzieś w ciemniejszym miejscu zbiornika wodnego albo zakopuje w piasku. Ślimak ampularia jest jedynym, który nie zjada zdrowych roślin nawet wtedy, kiedy nie będzie miał czego jeść. Zamieszkać może z nim w jednym akwarium wyłącznie niegroźny gatunek ryb, jak np. razbora galaxy czy ślimak helenka. Nie będą one bowiem podgryzać długich czułek ślimaków ampularia.

Cena za jednego ślimaczka amuplaria to zazwyczaj 1-5 zł (im większy ślimak, tym będzie droższy).

Hodowla ślimaków ampularia w akwarium

Ślimaki powinny mieć w miarę duży zbiornik wodny. Ampularia bardzo chętnie spaceruje nie tylko po terenie akwarium, więc istotne będzie dobre przykrycie swojego zbiornika wodnego za pomocą pokrywy. Poziom wody musi być na tyle odpowiednio wycyrklowany, by ampularia mogła składać jaja powyżej owego poziomu. Oczywiście, przed wpuszczeniem ślimaków tak samo, jak ryb typu razbora galaxy, woda musi być odstana. Pamiętaj, że ślimak ampularia identycznie, jak ślimak helenka, jest gatunkiem tropikalnym. A więc, zapewniać powinno mu się temperaturę wody ok. 18-28 st. C. Jeśli temperatura będzie wyższa niż 18 st. C, ampularia chętniej będzie poruszać się po zbiorniku wodnym. Zapewne wiesz, ile żyją gupiki. Czy wiesz jednak, ile żyje ampularia? Otóż, zazwyczaj ok. 4 lat, jeżeli ma zapewnioną odpowiednią temperaturę wody.  Niestety, w cieplejszej wodzie będzie żyć krócej, niż w chłodnej. Ile żyją gupiki? Znacznie mniej, bo ok. 2 lat – a w amatorskich warunkach niecałe 7 miesięcy.

Zwierzątko ślimak ampularia w kuli akwariowej, a także wymagania i hodowla
Jakie wymagania ma ślimak ampularia, czyli hodowla w akwarium i opinie

Opinie hodowców wskazują, że ampularia musi mieć dobre kryjówki, miękkie podłoże i rozproszone światło. Konieczny będzie również wysokiej jakości filtr i podmienianie wody. Co ciekawe, ślimak ampularia może stać się wskaźnikiem ilości rozpuszczonego tlenu w zbiorniku wodnym. Jeżeli ślimak będzie przebywać nad powierzchnią wody, oznaczać to może problemy z wodą w akwarium. Oczywiście, odpowiednie parametry wody są ważne, by nie pojawiały się choroby ślimaków. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o ślimakach w akwarium.

Hodowla ślimaków ampularia w akwarium

Rozmnażanie ślimaków ampularia

Ampularia jest jajorodna, a do rozmnażania koniecznie będzie posiadanie samca i samicy. Kiedy kopulują, może to trwać przez jedną godzinę. Zadaniem samca jest przekazanie plemników do zbiornika nasiennego samicy. W nim plemniki przechowywane są do ok. miesiąca, gdy jajeczka dojrzeją. Samica ampularii złoży jaja nocą albo nad ranem, powyżej tafli wody (w grupce przypominającej kokon). Kiedy wszystkie jaja zostaną złożone, samica wpadnie do wody.

Jaja nie mogą być zalane przez wodę. Kokon będzie się zmieniał, a jajka pęcznieć. Małe jajeczka dojrzeją po ok. 4 tygodniach, zależnie od temperatury otoczenia. Kokon się rozpadnie i muszelki wpadną do wody. Ślimaczki będą od razu żerować lub schowają się w piasku. Chowają się po to, by ich muszle się ukształtowały i stwardniały.

Czym karmić ampularię?

Ślimaki te generalnie są roślinożerne, chętnie jedząc glony lub detrytus, czyli martwą substancję organiczną. Ampularia je również warzywa (np. ogórek, szpinak, marchewka, sałata) i pożywienie dla roślinożernych rybek. Ślimaczki pobierają pożywienie również z powierzchni wody, a nie tylko z tego co opadnie na podłoże. Nie są specjalnie wybredne, więc zjedzą prawie wszystko. Rzecz jasna, aby nie pojawiały się żadne „ślimacze choroby”, należy ślimaki ampularia prawidłowo odżywiać. Uważaj jedynie, by nie zanieczyszczać wody nadmierną ilością pokarmu.

Przewód pokarmowy ampularii jest „zamieszkany” przez naprawdę spora ilość mikroorganizmów. Właśnie one, kiedy ślimak je, pomagają mu trawić podawany pokarm. Przez wydalanie, woda może stać się bardziej mętna – to nie tylko przez odchody, ale i wydalane z nimi mikroorganizmy ślimaków. Nie będzie to jednak zagrożeniem dla zbiornika wodnego – może nawet stać się to korzystnym źródłem pokarmu dla rybek. Jak uniknąć problemów? Wystarczy odpowiednia, wydajna i wysokiej jakości filtracja w zbiorniku wodnym, a także ograniczenie ilości podawanego pokarmu ślimaczkom.

ikona podziel się Przekaż dalej