Idealny klej do akwarium

Silikon to produkt, który zrewolucjonizował akwarystykę. Dawniejsze akwaria ramowe były klejone kitem z gliceryny i minii ołowianej. Były to takie czerwone masy trochę pomiędzy gumką do mazania a plasteliną. Układało się szyby w ramie i mieliło w rękach czerwoną masę tak długo, aż zrobiła się miękka pod wpływem temperatury. Później wciskało się ją w rogi i zalewało akwarium wodą. Problem był tylko taki, że po zlaniu wody trzeba było na nowo kitować akwarium, bo masa stwardniała, popękała i akwarium ciekło. 

Teraz sprawa wygląda zupełnie inaczej. Sztuczne (syntetyczne) produkty powstałe w laboratoriach dają masy do praktycznie dowolnych celów. Silikony mają ogromny wachlarz zastosowań – od poprawiania wyglądu ludzkiego przez masy łączące w budownictwie do szamponów do włosów. Skupmy się jednak na temacie akwariów.

Silikon akwarystyczny jest używany do spoinowania akwariów z dwóch przyczyn:

  • Jest bardzo elastyczny i pozostaje taki niezależnie od warunków atmosferycznych (np. zróżnicowana temperatura)
  • Doskonale przylega do gładkiego szkła i idealnie nadaje się do uszczelniania
  • Smarność daje możliwość precyzyjnego nałożenia na miejsce, w którym chcemy, żeby się znalazł

Tak, silikonowy klej akwariowy powinien być elastyczny, bo szkło pracuje. Kiedy zmienia się temperatura wody, kiedy robimy podmiany i zmienia się siła rozprężająca szyby, cały zbiornik się napręża, a nasz silikonowy klej akwarystyczny trzyma go w ryzach.

Silikon akwarystyczny najlepszy do uszczelniania

Każda z firm produkujących silikony ma w swoim zasobie silikon akwarystyczny. Najczęściej jest czarny lub bezbarwny (transparentny). Kiedy mamy akwarium standardowe ze szkła float możemy zastosować czarny silikon, ale gdy pracujemy na szkle opti white konieczny będzie bezbarwny, żeby wydobyć biel szkła. Kiedy nasze akwarium zamieszkuje zbrojnik gupik i pielęgniczka ramireza czarny silikon nie przeszkadza, ale jeżeli inwestujemy w oświetlenie i rośliny, to lepiej wybrać przezroczysty.

Każdy kto chociaż raz używał silikonu do uszczelniania akwarium będzie znał silikon akwarystyczny firmy JABA. To charakterystyczne zielone opakowanie kojarzy się tylko z łataniem dziur w starych akwariach. I ten silikon jest skuteczny, a akwaria nim klejone nie ciekną. Jego cena to 10zł więc do drobnych wyprawek idealnie. Czasy się trochę zmieniły a rynek nie lubi pustki, więc teraz silikon można dostać w sklepie zoologicznym jak i w markecie budowlanym. Tam mamy do wyboru różne marki:

  • Den Braven klej silikonowy do szkła cena 25 zł
  • Soudal Akwaria i gabloty cena 27 zł
  • Tytan silikon szklarski i do akwariów cena 17 zł
  • Ceresit Aquarium & glass cena 24 zł

Każdy z nich nadaje się do klejenia zbiorników i wytrzyma długo.

Kiedy chcemy skleić akwarium koniecznie musimy wybrać silikonowy klej akwariowy. Silikony sanitarne często mają dodatki grzybobójcze, które są toksyczne dla organizmów wodnych, więc lepiej ich nie stosować wbrew zaleceniom. Czasami te dodatki są oznaczane, a czasami nie, więc kleje montażowe i instalacyjne odpadają. Nie ryzykujmy, żeby nie trzeba było się zastanawiać jak wyklarować wodę w akwarium. Jeśli szukasz inspiracji, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak przygotować akwarium słodkowodne.

Klej silikonowy - przykleić tak, żeby się trzymało

Nie zawsze klejenie akwarium ma sens. Możemy spróbować ocalić akwarium, gdy:

  • Jest pęknięcie na dnie
  • Rozszczelniło się połączenie szyb i „odeszła” któraś
  • Akwarium cieknie w pojedynczym miejscu i widzimy, że silikon tam nie sięga
  • Chcemy dokleić elementy dekoracyjne w akwarium

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Musimy tu przestrzegać pewnych zasad przy klejeniu.

W przypadku pęknięcia na dnie musimy zrobić „wlepkę”. Przy pojedynczym pęknięciu wlepka musi zasłaniać cały obszar pęknięcia. To kawałek szyby który po prostu przyklejamy na powierzchnię dna.

Temperatura przy klejeniu nie ma większego znaczenia, w przypadku, gdy to będzie 20 czy 26 stopni. Jednak nie można kleić w pomieszczeniach o temperaturze poniżej 10⁰C i wilgotnych. Klej jest odporny na wilgoć po zaschnięciu, ale przy pracy należy jej unikać. Także klejone miejsce musi być bezwzględnie suche.

Sklejone akwarium i czarny silikon na białym tle, a także silikon akwarystyczny i jego cena
Jaki silikon akwarystyczny wybrać, czyli silikon do klejenia i uszczelniania

Nie należy kleić zbiornika, gdy:

  • wlepką nie obejmiemy całej powierzchni pęknięcia z naddatkiem,
  • pęknięcie jest na bocznej, tylnej lub przedniej szybie,
  • w przypadku uszczelniania szkło jest mocno wyszczerbione na brzegu lub rogu zbiornika, odchodzi z niego rysa.

Kiedy akwarium cieknie wystarczy oczyścić miejsce i najlepiej na obszarze wokół wyciąć najwięcej silikonu, ile tylko się da, po czym dokładnie usunąć powstałe kuleczki starego kleju i ponownie oczyścić klejone miejsce.

Podczas klejenia elementów dekoracyjnych (na przykład jaskinia, w której ma zamieszkać sum lub pielęgniczki ramireza) zawsze pamiętajmy, że będą stanowiły nacisk na dno. Jeżeli ich waga jest duża należy zrobić podkładkę z pianki LDPE. Można też zastosować styropian, ale w tym przypadku musimy go dobrze przykryć, żeby ryby go nie wyskubały.

Do przycinania zaschniętego silikonu doskonale sprawdza się nóż do fug. Jest precyzyjny i ostry. Miejsce sklejane oczyszczamy z zabrudzeń – tłuszczu, wody, kamienia i przemywamy denaturatem. Przy nanoszeniu kleju musimy albo używać pistoletu albo posmarować dłonie, żeby nie kleiły się do płynnego silikonu. Spoinę równamy gumką do fug lub palcem. Najlepiej wcześniej wypróbować nanoszenie kleju na inną powierzchnię, bo usuwanie nadmiaru silikonu jest dość trudne.

Jeżeli mimo wszystko nasz klej akwariowy znajdzie się nie tam, gdzie trzeba, nie wycierajmy go w panice od razu. Rozprowadzamy go tylko na powierzchni, a nie ma rady, żeby go łatwo z niej zdjąć. Musimy poczekać około pół godziny - 15 minut, w zależności od producenta kleju. Następnie usuwamy troszkę zaschniętą elastyczną, ale niemażącą się masę nożem do fug. Wtedy jest łatwiejszy do „ogarnięcia”.

Nie ma potrzeby robić wałka wewnątrz akwarium na spoinie. Najczęściej są stosowane w akwariach, które mają czarny silikon. Współczesny silikony, czy to bezbarwny, czy czarny, doskonale skleja szkło na powierzchni styku. Wałek nie wzmacnia w żaden sposób klejenia. W akwariach kupnych jest stosowany ze względu na proces technologiczny nanoszenia spoiny.

Współcześnie, kiedy akwarium się rozklei, w 99% przypadków wynika to ze źle przygotowanego podłoża lub nadmiernego nacisku na konkretne miejsce na szybie. Aktualnie produkowane silikony mają taką wytrzymałość, że przetrwają wiele pokoleń akwarystów. Najczęściej wadliwy jest czynnik ludzki. Jeżeli już coś naprawiamy, zróbmy to dokładnie, a przetrwa długie lata a nasza pielęgniczka ramireza nie będzie musiała pływać na podłodze.

ikona podziel się Przekaż dalej