Podstawowe informacje o shih tzu

Popularne nazwy:
Shih Tzu (ang.), Chrysanthemum Dog (ang.)
Pochodzenie:
Tybet
Kategoria FCI:
Grupa 9 - Psy do towarzystwa i ozdobne > Sekcja 5 - Rasy tybetańskie
23 - 27 cm
4 - 8 kg
23 - 27 cm
4 - 8 kg
10 - 17 lat
umiarkowana potrzeba ruchu
łatwy w szkoleniu
Cena szczeniaka z hodowli:
3000 - 5000 zł
Miesięczne koszty utrzymania:
150 - 400 zł
Imiona dla shih tzu:
Kokos, Sonia, Tosia, Pumpkin, Cookie, Piksel, Wirus, Kaki, Plusz, King, Sushi, Fuks, Kitka

Shih tzu - opis, charakter, pielęgnacja, choroby, opinie

Pochodzący z Tybetu shih tzu to dystyngowany i pełen gracji pies, który skradł serca wielu miłośników kynologii. Ten przyjazny pupil do towarzystwa posiada stonowany charakter i świetnie odnajduje się w kontaktach z całą rodziną. Z pewnością warto poznać najważniejsze cechy rasy shih tzu, jej wymagania, a także przybliżyć jej historię i ogólną charakterystykę.

Ile ważą Shih Tzu? Charakterystyka i wzorzec rasy

Shih tzu jest jedną z ras psów, które zostały uznane przez międzynarodową federację kynologiczną FCI. Wzorzec lub innymi słowy standard rasy odnajdziemy pod numerem 208. W dokumentacji znajduje się pełen spis pożądanych cech wyglądu i predyspozycji rasy.

Psy rasy shih tzu to zwierzęta o krzepkiej budowie ciała. Cechą charakterystyczną rasy jest nieco arogancki sposób bycia i pyszczek przypominający chryzantemę. Pies powinien posiadać obfite futro, a także inteligentny, żywy i nieco niezależny temperament. Wzorzec rasy określa ważne proporcje, które wskazują, że długość od kłębu do nasady ogona musi być większa od wysokości w kłębie.

Nasz pupil do towarzystwa jest psem o niewielkich rozmiarach ciała. Idealna waga psów i suczek mieści się w granicach 4,5 do 7,5 kg. Wysokość w kłębie dorosłego psa nie powinna przekraczać 27 cm. Typ oraz cechy charakterystyczne dla rasy są najważniejsze, a hodowcy nie mogą ich poświęcać wyłącznie dla wielkości psa.

Rasę możemy także poznać po bardzo płynnym, lekkim i aroganckim chodzie. Shih tzu były psami pałacowymi, o czym świadczy ich dystyngowane usposobienie. Włos okrywowy musi być długi i gęsty, ale nigdy lokowaty. Rasa posiada także delikatny podszerstek. Maść może przybierać dowolne odcienie, dzięki czemu będziemy w stanie wybrać pupila o ciekawej kolorystyce. U psów łaciatych pożądana jest biała strzałka na czole oraz biała końcówka ogona.

Skąd pochodzi Shih Tzu? Historia rasy

Przyjmuje się, że shih tzu jest psem pochodzącym z Tybetu. Historia powstania rasy okazuje się bardzo ciekawa, a wielu ludzi myli shih tzu z ihasa apso. W rzeczywistości są to dwie całkowicie odmienne rasy o innych predyspozycjach i historii.

Pochodząca z Tybetu rasa shih tzu rozwijała się w Chinach. Psy owej rasy były otoczone dużym szacunkiem i stały się synonimem luksusu. Shih tzu zamieszkiwały pałace cesarskie, gdzie godzinami wylegiwały się w swoich posłaniach. W roku 1912 Chiny stały się republiką, co otworzyło drogę do przewożenia psów do innych krajów.

Z czasem rasa trafiła na Zachód, a w Wielkiej Brytanii pojawiła się w roku 1931. Shih tzu szybko zdobyły swoich miłośników i doprowadzono do doskonalenia hodowli. W 1934 shih tzu zostały uznane za oddzielną rasę, a w roku 1940 własną księgę rodowodową. Prawo do championatu rasa uzyskała już 9 lat później, czyli w roku 1949.

Jak wyglądają dorosłe psy Shih Tzu?

Elegancki wygląd i dystyngowany charakter sprawiły, że shih tzu szybko zdobyły popularność na całym świecie. Rasa została uznana przez FCI, a jej wzorzec odnajdziemy pod numerem 208. W dokumentacji spisano wszystkie istotne cechy wyglądu (proporcje, waga, wzrost, wielkość, specyfika sierści, chód itp.).

Rasa posiada krzepką budowę ciała i pyszczek przypominający chryzantemę. Wywodzący się z pałaców shih tzu posiada pewny, nieco arogancki chód i niezależny charakter. W przypadku dorosłych psów należy zwrócić uwagę na najistotniejsze proporcje. Długość od kłębu do nasady ogona zawsze powinna być większa od wysokości w kłębie.

Wielu właścicieli tych zwierząt interesuje się pożądaną przez wzorzec wagą i rozmiarami. Idealna waga dorosłego psa wynosi od 4,5 do 7,5 kg, a wysokość w kłębie nie powinna przekraczać 27 cm. Istotną cechą wyglądu shih tzu jest także specyfika sierści. Zarówno szczeniak, jak i dorosły pies powinien posiadać gęstą sierść ze średnią ilością podszerstka. Włosy mogą być proste lub bardzo lekko falowane. Długie kosmyki mogą posiadać dowolną barwę, bowiem wzorzec dopuszcza wszystkie typu umaszczenia. Łaciaty piesek powinien osiadać białą końcówkę ogona oraz białą strzałkę na czole. Nie jest to cecha niezbędna, ale pożądana przez wzorzec rasy.

Nasz mały piesek rasy shih tzu powinien posiadać duże, ciemne i szeroko rozstawione oczy. Rasę poznamy także po szerokiej, graniastej kufie oraz średnio długiej, dumnie noszonej szyi. Prosty grzbiet, obficie owłosiony ogon i bardzo płynny chód to kolejne charakterystyczne cechy tej rasy.

Wychowanie psa razy Shih Tzu - jakie jest ich usposobienie?

Shih tzu nie należy do zwierząt o dużym stopniu poddania. Jest wręcz przeciwnie, a rasa prezentuje dumne i nieco niezależne usposobienie. Wiele psów tej rasy nie wykonuje poleceń nie dlatego, że ich nie rozumie, a dlatego, iż ignoruje nakazy ludzi lub uważa komendę za nieatrakcyjną. Dlatego zadaniem właściciela staje się wprowadzenie łagodnego, ale i konsekwentnego szkolenia.

Rasie towarzyszy pewien stopień niezależności, jednak nie oznacza to, ze shih tzu nie może być ulubionym psem rodziny. Jest wręcz odwrotnie, a pieski świetnie odnajdują się zarówno w domu, jak i mieszkaniu. W hodowli nie dopuszcza się do rozrodu osobników nadmiernie lękliwych ani agresywnych. Większość shih tzu lubi zabawy z właścicielem, leniwe popołudnia na kanapie i dużą dawkę pieszczot.

Shih tzu przywiązuje się do swojego właściciela i ma tendencję do nawiązywania przyjacielskich relacji z innymi zwierzętami. Odpowiednia socjalizacja szczeniaka sprawia, ze większość psów rasy shih tzu dogada się innymi pupilami domowymi i nie będzie sprawiała problemów na spacerach. Shih tzu uchodzi za rasę o stonowanym charakterze, lubiącą spokojny tryb życia. Codzienne spacery nie powinny być problematyczne, bowiem pies na ogół nie prowokuje konfliktów i nie jest nadmiernie ekspresyjny. Wymagane jest natomiast wprowadzenie ruchu o umiarkowanej, dopasowanej do wieku intensywności. Większość psów shih tzu nie znajduje w sobie predyspozycji sportowych. Zdecydowanie bardziej odpowiadają im zabawy i spokojny spacer u boku swoich właścicieli.

Wychowanie – przydatne informacje na temat Shih Tzu

Prawidłowe wychowanie szczeniaka daje pozytywne efekty w relacjach z pupilem. Shih tzu należą do psów inteligentnych, jednak ich szkolenie nie jest bardzo proste. Wszystko ze względu na niezależność i dystyngowany charakter rasy. Shih tzu nie zawsze słucha komend, jeśli uzna je za nieatrakcyjne lub niegodne do wykonania. Na szczęście odpowiednia motywacja i szkolenie metodami pozytywnymi mogą przynieść bardzo dobre rezultaty.

Szkolenie podstawowych komend posłuszeństwa warto przeprowadzać codziennie. Młode zwierzęta powinny poznać zasady, które panują w domu. Im lepiej wskażemy psu, czego od niego oczekujemy, tym mniejsze problemy pojawią się na dalszych etapach życia z pupilem. Pieski rasy shih tzu często motywują się za pomocą pokarmu (np. granulek karmy) i jest to najprostsza metoda na zwrócenie uwagi szczeniaka. Ciekawą dla psa nagrodą mogą być także zabawki, wspólne zabawy i nagrody słowne.

Długie godziny tresury nie są dla shih tzu dobrym rozwiązaniem. Znacznie korzystniejszym rozwiązaniem jest regularne szkolenie w formie zabawy. Wymagane przez behawiorystów wzmocnienia pozytywne przynoszą bardzo dobre efekty, a inteligentny, dobrze zmotywowany shih tzu szybko pojmie sztuczki i zasady posłuszeńśtwa. Nie bez znaczenia okazuje się tutaj przyjazna relacja z właścicielem oraz szkolenie na zasadzie partnerstwa i wzajemnego zaufania, które pogłębia więź z pupilem.

Jak dbać o Shih Tzu?

Shih tzu jest rasą, która wymaga regularnej pielęgnacji. Właściciel musi regularnie dbać o okrywę włosową. Poleca się codzienne szczotkowanie szaty, co zapobiegnie pojawieniu się kołtunów. Podczas czesania można stosować specjalne spraye groomerskie, które ułatwią rozczesywanie, a dodatkowo odżywią włos. Kąpiele wykonujemy w razie potrzeby, stosując szampony i odżywki przeznaczone dla ras długowłosych.

W hodowlach rekomenduje się także regularną kontrolę i czyszczenie zębów. Shih tzu mają tendencję do odkładania się kamienia nazębnego, co może niekorzystnie wpłynąć na ich zdrowie. Dlatego dobrą praktyką okazuje się szczotkowanie zębów lub podawanie specjalnych past enzymatycznych. Istotnym elementem codziennej pielęgnacji jest higiena oczu. W tym celu przemywamy oczy wacikiem nawilżonym w wodzie, soli fizjologicznej lub w specjalnym płynie do przemywania.

Nie bez znaczenia okazuje się także regularność posiłków oraz dobrze zbilansowana karma. Żywienie powinno być dopasowane do stanu zdrowia, wieku oraz aktywności pupila. Możemy podawać karmę mokrą lub karmy suche. Inną opcją będzie samodzielne komponowanie posiłków, w tym wprowadzenie diety BARF. Samodzielne przygotowanie posiłków dla psa wymaga od właściciela wiedzy z zakresu zapotrzebowania energetycznego oraz prawidłowej suplementacji pokarmu.

Na jakie choroby najczęściej zapadają shih tzu?

Shih tzu jest rasą predysponowaną do kilku często występujących chorób. Niektóre z nich wynikają bezpośrednio z nietypowej budowy czaszki i krótkiej kufy. Shih tzu mogą cierpieć na choroby oczu, a w tym na wypadanie gałki ocznej. Problem może pojawiać się nagle i wymaga natychmiastowej interwencji weterynaryjnej.

Wśród chorób oczu shih tzu wyróżnia się także zatykanie kanalików łzowych, których objawem może być zawilgocenie okolic pod oczami oraz nieestetyczne, ciemne przebarwienia w obrębie pyszczka. Rasie może także towarzyszyć dwurzędowość rzęs. Jest to problem wymagający interwencji chirurgicznej. Co istotne, dwurzędowość rzęs może mieć podłoże genetyczne, a nieleczona, prowadzić do bolesności, a nawet uszkodzenia rogówki.

Pochodząca z Tybetu rasa jest także predysponowana do pojawienia się rozszczepu podniebienie. Rozszczep podniebienia zazwyczaj nie jest widoczny na zewnątrz, jednak u pijących szczeniąt można zaobserwować wyciek mleka przez nos. Jest to kolejna choroba, która może mieć podłoże genetyczne. Innym problemem zdrowotnym mogą być wrodzone wady serca, w tym niedorozwój zastawki trójdzielnej, który jest następną chorobą przenoszoną z pokolenia na pokolenie. Dlatego tak ważny jest wybór szczeniaka ze sprawdzonej, godnej zaufania hodowli, która dopuszcza do rozrodu jedynie w pełni zdrowe psy i suki hodowlane.

Ile kosztuje szczeniak Shih Tzu?

Szczeniaki shih tzu znajdują się w wielu krajowych hodowlach, dzięki czemu nie powinniśmy mieć dużego problemu z zakupem małego pupila. Cena zakupu shih tzu zależy od jego pochodzenia. W naszym kraju działa wiele związków i stowarzyszeń. Niektóre z nich są legalne wyłącznie w Polsce, inne działają w różnych zakątkach świata. Największym uznaniem cieszą się hodowle zarejestrowane w Związku Kynologicznym w Polsce. To właśnie ZKwP jest jedyną krajową organizacją, która współpracuje z międzynarodową federacją FCI. Cena za szczeniaki z pochodzeniem ZKwP będzie wyższa w porównaniu za stawki za shih tzu z rodowodami innych związków lub stowarzyszeń.

Średni koszt zakupu szczeniaka z metryką ZKwP zazwyczaj mieści się w przedziale 4000 – 6000 zł. jest to typowy przedział za małego pupila z przeznaczeniem na kolanka. W tej cenie odnajdziemy szczeniaki ze znanych hodowli, które posiadają dobre opinie i zapewniają optymalne warunki rozwoju szczeniąt. Niekiedy cena za psa może okazać się znacznie wyższa.

Koszt zakupu psa z przeznaczeniem na wystawy różni się od cen za szczenięta na kolanka. Minimalna cena wystawowego shih tzu z metryką ZKwP to około 6500 zł. Ostateczny koszt za szczeniaka może być uzależniony do jego eksterieru, rokowań wystawowych, płci, renomy hodowli, a także osiągnięć wystawowych psa reproduktora i suki hodowlanej.

Opis dobrej hodowli – jak szukać zdrowego szczeniaka?

W Polsce znajdziemy wiele hodowli psów rasy shih tzu. Niestety nie każda hodowla sprzedaje w pełni zdrowe i zgodne ze wzorcem rasy szczeniaki. Dlatego podczas poszukiwań nie warto sugerować się jedynie cenami zakupu. Znacznie istotniejszy będzie wybór hodowcy, który posiada dobre opinie, zapewnia odpowiednie warunki do rozrodu psów hodowlanych oraz rozwoju młodych szczeniąt.

W naszym największą renomą cieszą się hodowle zrzeszone w Związku Kynologicznym w Polsce. Bez względu na przynależność hodowli do danej organizacji, warto sprawdzić jej opinie i upewnić się o tym, że szczeniaki pochodzą z pełni zdrowego skojarzenia. Szczenięta powinny posiadać odrobaczenia i szczepienia z wpisami w książeczkach zdrowia. Hodowla zarejestrowana w ZKwP wydaje szczeniaki z pełną dokumentacją (a w tym metryką, na podstawie której można wyrobić rodowód).

Hodowca powinien pokazać nam matkę szczeniąt, a jeśli to możliwe, również psa reproduktora. Podstawą będzie też prześledzenie dokumentacji oraz podpisanie z hodowcą umowy kupna sprzedaży lub przekazania psa. Warto zauważyć, że w Polsce obowiązuje zakaz sprzedaży psów bez udokumentowanego pochodzenia. Psy bez rodowodu lub metryki na ogół jedynie przypominają daną rasę, a w wieku dorosłym ich wygląd oraz cechy charakteru mogą mocno odbiegać od cech typowych dla danej rasy.

Ile żyje Shih Tzu?

Pochodzące ze sprawdzonej hodowli psy rasy shih tzu często cieszą się dobrym zdrowiem i dożywają kilkunastu lat. Średnia długość życia rasy szacuje się na przedział 10 do 16 lat. Jest to bardzo dobry wynik dla psów o niewielkich rozmiarach ciała.

Niestety rasa shih tzu jest predysponowana do wielu chorób o podłożu genetycznym. Ujawniające się z czasem wady mogą pogorszyć jakość życia, a nawet mocno je skrócić. Dlatego warto wybierać hodowców, którzy dokładnie badają psy hodowlane i posiadają pozytywne opinie innych nabywców.

Długość życia shih tzu wiąże się bezpośrednio z warunkami, jakie zapewnia właściciel. Dobra karma, regularna aktywność fizyczna o umiarkowanej intensywności oraz dobra opieka weterynaryjna mogą sprawić, że pies dożyje kilkunastu lat. Rekordowa długość życia psów rasy shih tzu dochodzi do 20 lat, co jest wyjątkowo dobrym wynikiem.

Jaka karma dla Shih Tzu jest najlepsza?

Niewielkich rozmiarów shih tzu słyną z dystyngowanego charakteru oraz stosunkowo niewielkich wymagań kulinarnych. Hodowana w pałacach cesarskich rasa nie pogardzi przysmakami, jednak podstawę jej codziennej diety powinna stanowić dobrej jakości karma bytowa.

Do wyboru właścicieli pozostają karmy suche oraz karmy mokre. Pierwsza opcja jest nieco wygodniejsza w przechowywaniu, a jednocześnie dostępna w atrakcyjniejszych cenach. Miesięczny koszt żywienia psa karmami mokrymi na ogół okazuje się nieco wyższy. Na szczęście niewielkich rozmiarów shih tzu nie posiada wyjątkowo dużych porcji, dlatego karma mokra jest opcją godną rozważenia. Za jej zastosowaniem przemawia mniejszy stopień obróbki, dobra przyswajalność, a często także większa smakowitość posiłków. Karma mokra będzie zatem dobrym rozwiązaniem dla psich niejadków oraz psów, które mogą mieć trudności z gryzieniem suchych granulek karmy.

Najlepsza karma dla shih tzu będzie posiadała precyzyjnie opisany skład. Wielu właścicieli rekomenduje podawanie karm monobiałkowych oraz produktów pozbawionych zbóż, ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego oraz sztucznych barwników i wzmacniaczy smaku. W niektórych hodowlach stosuje się także dietę BARF. Jest to model żywienia, który bazuje na surowym mięsie, podrobach, kościach oraz niewielkich ilościach warzyw i owoców. Dieta BARF może przynosić bardzo dobre efekty w postaci odżywienia organizmu i uzyskania pięknej szaty, jednak wymaga przynajmniej podstawowej wiedzy z zakresu suplementacji i bilansowania posiłków dla psa.

<h2>Co może jeść Shih Tzu prócz karmy?</h2>

Podstawowym pożywieniem każdego psa powinna być karma bytowa (sucha lub mokra). Możemy też samodzielnie przygotowywać posiłki dla pupila. W tym modelu żywienia dużą popularnością cieszy się dieta BARF, Codzienne posiłki mogą być także urozmaicone o dodatkowe łakocie.

Shih tzu na ogół nie jest mocno wybredny. Możemy podawać mu dobrej jakości treserki. Warto unikać najtańszych produktów marketowych, które na ogół posiadają dużo konserwantów i składają się głównie z tłuszczu oraz zbóż. Ciekawym pomysłem są naturalne przysmaki, w tym suszone uszy królicze lub suszone mięso, które możemy przygotować samodzielnie.

Niektóre shih tzu lubią także gryzaki. Jest to dobry sposób na zaangażowanie pupila przez dłuższą chwilę. Gryzaki mogą też pomóc w czyszczeniu kamienia nazębnego, który często pojawia się u psów ras miniaturowych i małych. Do grupy gryzaków należy naturalne poroże jelenia, dobrane adekwatnie do rozmiarów pupila oraz stanu jego zębów. W sprzedaży znajdziemy poroża ze specjalnymi nacięciami, które będą idealne dla psów delikatniejszych.

Ile powinien jeść szczeniak Shih Tzu, a ile dorosły pies?

Prawidłowe żywienie shih tzu obejmuje wybór pełnoporcjowych posiłków, a także ich odpowiednie dawkowanie. Do pierwszego roku życia pupila możemy podawać karmy rangi Puppy, a w późniejszym etapie przejść na karmy typu Adult. Duże znaczenie ma nie tylko skład, ale i ilość podawanych posiłków.

Zaleca się, by szczeniak jadł trzy do pięciu posiłków dziennie. Dawkowanie karmy zależy od jej kaloryczności. Dokładne wytyczne producenta odnajdziemy na opakowaniu. Uwzględniamy w nim wiek i wagę młodego pupila. Jeśli nasz szczeniak jest mocno aktywny, możemy delikatnie zwiększyć dawkowanie karmy. W przypadku pojawienia się większej ilości tkanki tłuszczowej, dawkowanie należy ograniczyć. Niektórzy rekomendują także, by szczeniak miał stały dostęp do jedzenia. Takie działanie sprawdzi się w przypadku psów, które nie posiadają nadmiernego apetytu.

Dorosły pies zazwyczaj zjada posiłki dwa do trzech razy na dobę. Ilość karmy będzie dopasowana do wagi, stanu zdrowia oraz aktywności pupila. Mało aktywne shih tzu zazwyczaj nie wymagają więcej karmy, niż przewidział to producent danego wyrobu. Mimo wszystko warto regularnie kontrolować stan pupila i reagować w przypadku spadku lub wzrostu wagi.

Shih tzu to znana rasa psa z grupy ozdobnych i do towarzystwa. Jest to niewielkich rozmiarów pupil domowy, zaskakujący eleganckim wyglądem oraz przyjaznym usposobieniem. Poniżej podpowiemy, jak wyglądają psy rasy shih tzu, omówimy ich charakter, zalecenia żywieniowe oraz pielęgnacyjne. W charakterystyce rasy wyszczególnimy też najczęściej pojawiające się choroby i podpowiemy, na co zwracać szczególną uwagę.

Ogólna charakterystyka shih tzu

Historia towarzysza Buddy

Shih tzu to psy o bogatej historii, pochodzące z Tybetu. Według legendy, pies owej rasy towarzyszył Buddzie podczas podróży przez świat. W momencie zagrożenia maleńki, niepozorny shih tzu przeobrażał się w majestatycznego lwa, który bronił swojego towarzysza. Z owej legendy wywodzi się sama nazwa rasy. Shih tzu w języku chińskim oznacza lwiego psa.

Dokładna historia shih tzu nie jest do końca znana i istnieje wiele teorii na temat powstania owej rasy psa. Wiadomo natomiast, że shih tzu były chińską rasą, która budziła respekt wśród miejscowej ludności. Były to pieski do towarzystwa, chętnie kupowane przez wysoko postawionych obywateli.

Warto także wspomnieć, iż rasa shih tzu była hodowana jedynie na terenie Chin i przez wiele stuleci jej wywóz z kraju był surowo zabroniony. Pieski pojawiły się w europie dopiero w XX wieku i błyskawicznie zyskały dużą popularność wśród miłośników czworonogów.

Jak wyglądają dorosłe, rasowe pieski shih tzu?

Rasa shih tzu jest uznana przez FCI, które stworzyło jej wzorzec. Opis wyglądu i informacje na temat charakterystycznych cech psa odnajdziemy we wzorcu numer 208 (grupa IX, sekcja 5). Dorosły pies waży 4,5 do 8 kg, jest to wzorcowa waga zarówno dla dorosłych piesków, jak i dla suczek. Idealna wysokość w kłębie powinna mieścić się w przedziale 23 do 27 cm.

Charakterystyczną cechą psa rasy shih tzu jest też bardzo gęsta, idealnie prosta sierść. Psy posiadają gęsty, jedwabiście gładki włos właściwy oraz obfity podszerstek. Włos właściwy dobrze pielęgnowanych psów wygląda bardzo okazale i może nieco przypominać lwią grzywę. Rasa cieszy się też wieloma wariantami umaszczenia. Dorosły szizu może posiadać umaszczenie tricolor, jednobarwne czy dwubarwne. Dopuszczane są różne odcienie od bieli, aż po wyrazisty brąz szaty.

Co ciekawe, rasa psa może posiadać lekki przodozgryz. Nie jest to uznawane za wadę, lecz charakterystyczną cechę rasy. Lekki przodozgryz psa rasy shih tzu nie dyskwalifikuje go z możliwości brania udziału w wystawach i nie stanowi odczuwalnego pogorszenia jakości jego życia. Jeśli planujesz zakup czworonoga, sprawdź także ten artykuł z TOP 10 popularnych ras psów.

Charakter i wychowanie psa rasy shih tzu

Jakie usposobienie posiadają pieski rasy shih tzu?

Pies rasy shih tzu zaskakuje nie tylko ciekawym wyglądem, ale i przyjaznym charakterem. Jest to pupil o małych wymaganiach i dużym sercu. Większość psów rasy shih tzu świetnie odnajduje się w kontaktach z osobami dorosłymi, a także z dziećmi. Cechuje je też duża elastyczność i możliwość dopasowania trybu życia do warunków panujących w danej rodzinie.

Większość małych psów bardzo lubi aktywne spacery, ale nie pogardzi też leniwymi wieczorami przy właścicielu. Pies rasy shih tzu może okazać się wspaniałym towarzyszem do sportu i do oglądania telewizji. Wszystko zależy od trybu życia domowników. Warto także wspomnieć, że pies tej rasy lubi dłuższe drzemki. Dzięki temu pozostawiony sam w domu nie będzie niszczył przedmiotów, lecz wygodnie wypoczywał, czekając na powrót swojego domowników.

Nasz małych rozmiarów piesek lubi obserwować wszystko, co dzieje się wokół niego. Jest nieustannie czujny, ale nie nadmiernie szczekliwy. Może dobrze dogadywać się z innymi psami i zwierzętami domowymi. W stosunku do obcych przejawia czasem pewną nieufność. Usposobienie shih tzu przejawia się też w silnym przywiązaniu do domowników i potrzebie okazywania czułości. Zarówno małe szczeniaczki, jak i dorosły pies uwielbiają głaskanie, nie są typami włóczęgów i najchętniej spędzają czas u boku swojego właściciela.

Shih tzu może niekiedy posiadać dość uparte i niezależne usposobienie. Na szczęście jego wrodzona łagodność i czułość sprawiają, że zazwyczaj nie sprawia większych problemów. Odpowiednia socjalizacja małych szczeniąt może też sprawić, iż piesek będzie idealnym towarzyszem dla dzieci w nieco starszym wieku.

Wychowanie – przydatne informacje na temat shih tzu

Wiemy już jak wygląda i jaki charakter posiada pies rasy shih tzu. Przed zakupem szczeniaka, warto też wiedzieć o warunkach prawidłowego wychowania małych pupili. Shih tzu, podobnie jak większość psów pochodzących z Chin uwielbia aktywność na świeżym powietrzu. Co prawda nie jest to książkowy typ idealnego sportowca, jednak dzielnie zniesie długie spacery i atrakcyjne zabawy sportowe. Rasa powinna być odpowiednio zadbana pod kątem fizycznym, co przełoży się na zachowanie spokoju w domu.

Wychowanie shih tzu powinno być konsekwentne, ale i bardzo delikatne. Psy tej rasy posiadają dość delikatną psychikę i nie wolno na nie krzyczeć. Szczególnie kary fizyczne mogą doprowadzić do nadmiernej lękliwości oraz całkowitej utraty zaufania do właściciela. Dlatego piesek najlepiej sprawdzi się u właściciela konsekwentnego, ale i opanowanego.

Łagodne usposobienie i chęć do zabawy można z łatwością wykorzystać podczas szkolenia komend posłuszeństwa. Warto nauczyć pupila przynajmniej podstawowych zwrotów, które mogą zapewnić bezpieczeństwo na spacerach. Pamiętajmy też, że większość małych piesków potrafi idealnie wykorzystać swoje atuty. Piesek rasy shih tzu może prosić o jedzenie ze stołu, wpatrując się we właściciela swoimi dużymi, proszącymi oczami. Nasz czarny czy tricolor shih tzu opanowuje te umiejętności niemal do perfekcji i doskonale wykorzystuje swoje atuty. Dlatego warto nauczyć go odpowiednich zasad już od szczeniaka i konsekwentnie ich egzekwować.

Odpowiednia pielęgnacja, żywienie i możliwe choroby psów rasy shih tzu

Jak dbać o shih tzu?

Wszystkie rasowe psy z włosami wymagają dość czasochłonnej pielęgnacji, jest tak również w przypadku shih tzu. Psy tej rasy wymagają regularnego czesania gęstej okrywy włosowej. Dobrze sprawdzą się tu dobrej jakości szczotki oraz metalowe grzebienie z dwiema szerokościami rozstawu pinów. Możemy przyjąć, że im dłuższy włos posiadają dane psy, tym bardziej czasochłonna będzie ich pielęgnacja. Dlatego większość właścicieli decyduje się na regularne strzyżenie sierści w salonach groomerskich. Warto tutaj wspomnieć, że psy wystawowe muszą posiadać naturalnie długą okrywę włosową. Wymaga to stosowania najlepszej jakości szamponów, odżywek i bardzo czasochłonnej pielęgnacji. Dlatego wystawianie psów ras długowłosych nie jest zajęciem dla każdego.

Kolejna istotna kwestia pielęgnacyjna to regularna kontrola stanu uszu oraz uzębienia. Każda miniaturka może posiadać tendencję do odkładania się kamienia nazębnego. Dlatego zaleca się regularne szczotkowanie lub nakładanie na dziąsła specjalnych past enzymatycznych. Raz na pewien czas warto też skontrolować stan pazurków. Mniej ruchliwe sicu nie zawsze same ścierają pazury, co wiąże się z koniecznością regularnego przycinania.

Rasa długowłosa powinna być też odpowiednio czesana. Niewłaściwie uczesane czy zbyt długie włosy mogą wchodzić do oczu, a to z kolei jest prostą drogą do powstania zapalenia. Dlatego warto szczególnie uważać, związywać włos na głowie w kucyki lub przycinać zbyt długie włoski w obrębie oczu. Dzięki temu nasza miniaturka lwa będzie wyglądała bardzo efektownie.

Istotną kwestią jest też prawidłowe żywienie. Pies rasy shih tzu powinien otrzymywać dobrej jakości, zbilansowane posiłki. Może to być karma mokra, karma sucha lub dieta BARF. Posiłki mokre są mniej popularne ze względu na możliwość brudzenia pyszczka i konieczność jego regularnego mycia (szczególnie uciążliwe u psów z dłuższym włosem). Młode shih tzu mają tendencje do tycia, dlatego należy racjonować im odpowiednie porcje posiłków. Nie warto uczyć ich podjadania między posiłkami, ponieważ może doprowadzić to do zbyt szybkiego otłuszczenia organizmu.

Na jakie choroby najczęściej zapadają shih tzu?

Małe szczeniaki i dorosłe psy rasy shih tzu nie należą do najbardziej odpornych ras i często towarzyszą im różnego rodzaju choroby. Młode szczeniaki mogą cierpieć na rozszczep podniebienia, który jest widoczny już od pierwszych dni po narodzinach. Wada wymaga operacji, jednak szybko przeprowadzona zazwyczaj daje bardzo dobre rezultaty.

Psy rasy shih tzu mogą też chorować na różne choroby oczu. Najczęstszą niedogodnością są niedrożne kanaliki łzowe, które sprawiają, że łzy spływają po pyszczku, co z kolei powoduje rdzawe zacieki i może prowadzić do rozwoju drożdżaków. W klinikach weterynaryjnych można co prawda wykonać odtykanie kanalików, jednak problem może cyklicznie powracać. Co więcej, może pojawiać się dwurzędowość rzęs i zapalenia rogówki bądź spojówki

Rasie mogą też towarzyszyć alergie pokarmowe i skórne, udary cieplne, wypadanie gałki ocznej czy tak zwany zespół oddechów psów krótkoczaszkowych, który może prowadzić do niedotlenienia. Ze względu na liczne choroby, pieski rasy shih tzu nie zawsze zyskują przychylne opinie wśród miłośników psów. Na szczęście wiele chorób możemy wyeliminować poprzez zakup szczeniaka z odpowiedniej hodowli.

Shih tzu - jak kupić szczeniaka i jaka będzie jego cena?

Pierwsza kwestia, na którą zwracamy uwagę przy wyborze szczeniaka to cena zakupu. Jak wiemy, cena rasowych psów będzie uzależniona od wielu czynników. Pierwszym z nich jest dokumentacja hodowlana. W Polsce największym uznaniem cieszą się hodowle zarejestrowane w ZKWP. Cena zakupu psa z metryką tego związku będzie najwyższa, jednak wiąże się też z najmniejszym ryzykiem zakupu chorowitego szczeniaka. Pies z innych związków i stowarzyszeń zazwyczaj kosztuje nieco mniej, jednak jego zakup może być bardziej ryzykowne.

Najmniej polecane przez specjalistów ze świata kynologii jest kupno małych szczeniąt bez rodowodu. Atrakcyjne zdjęcia szczeniaków często maskują ich mankamenty oraz problemy zdrowotne, a podejrzanie niska cena może okazać się jedynie pozorną oszczędnością. Warto pamiętać, że rasa shih tzu jest predysponowana do wielu chorób o podłożu genetycznym. Miniaturka bez rodowodu może pochodzić od nieprzebadanych, obciążonych chorobami rodziców, co znacząco zwiększa ryzyko zakupu chorego szczeniaka. Co więcej, aktualne prawo zabrania sprzedaży psów bez dokumentacji i jest to zasada obowiązująca przy każdej rasie.

Omówiliśmy już kwestię dokumentacji, a zatem możemy wskazać ile kosztuje pies z rodowodem ZKWP. Cena za szczeniaka zazwyczaj rozpoczyna się od kwoty 4000-6000 zł. Jest to bardzo atrakcyjny przedział cenowy, zazwyczaj obejmujący zakup psów na tak zwane kolanka. Psy przeznaczone na kolanka nie mogą brać udziału w wystawach.

Cena za wystawowe shih tzu to przynajmniej 6500 zł. Cena za pieski ze znanych hodowli może być jeszcze wyższa. Dlatego warto znaleźć dobrego hodowcę i dopytać, ile kosztuje szczenię z danego miotu.

Opis dobrej hodowli – jak szukać zdrowego szczeniaka?

Wybór dobrej hodowli jest kluczem do zakupu zdrowego, radosnego szczeniaka. Dlatego warto dołożyć wszelkich starań do wyboru właściwego i godnego zaufania miejsca. Wybierając hodowlę, warto poznać opinie innych klientów. Wszystkich potrzebnych informacji dostarczą nam grupy i fora tematyczne, poświęcone rasie shih tzu.

W pierwszym kontakcie hodowca powinien przekazać nam zdjęcia szczeniaków i udzielić wszystkich niezbędnych informacji. Dobrze będzie odwiedzić hodowcę osobiście, omówić kwestię zdrowia rodziców szczeniąt i dopytać o ich badania. Hodowca powinien udostępnić książeczkę zdrowia suczki hodowlanej, w której znajdziemy potwierdzenie wykonanych badań. Przy okazji pobytu możemy też dopytać o kwestie pielęgnacji, szkolenia i żywienia shih tzu. Będzie to cenna dawka wiedzy, która przyda się w codziennym życiu z pupilem.

Pamiętajmy też, że szczeniak nie zawsze kosztuje tyle samo, co jego brat czy siostra z tego samego miotu. Czarny czy brązowy, rokujący wystawowo szczeniak może okazać się nieco droższy od swojego rówieśnika o przeznaczeniu na kolanka. Dlatego warto omówić kwestię zakupu, zapoznać się z każdym punktem umowy i dokonać indywidualnego wyboru pupila.


Elegancki, długowłosy pies miniaturka to popularny shih tzu. Rasa pochodzi z Tybetu i upowszechniłą się w Europie dopiero na początku XX wieku. Są to inteligentne, wesołe i towarzyskie pieski dla każdego, kto tylko znajdzie czas na staranną pielęgnację sierści. Doradzimy jak wygląda wychowanie i pielęgnacja shih tzu. Przedstawimy opis rasy i zdjęcia.

Shih tzu - informacje o rasie i zdjęcia

Shih tzu, z włosami w kształcie lwiej grzywy, należy do ras pierwotnych. Niegdyś uważano go za mieszańca ras tybetańskich, dopiero badania DNA ustaliły, że jest to bardzo stara rasa. Legenda głosi, że pieski te należały do Buddy i w razie niebezpieczeństwa zamieniały się w lwy. Nazwa shih tzu, czasem skracana do szicu, oznacza “lwi pies”. Hodowane były przez tybetańskich mnichów do pilnowania klasztorów. W późniejszych czasach upowszechniły się na chińskim dworze cesarskim jako psy luksusowe. Na początku XX wieku Chiny zezwoliły na wywóz szicu i wówczas rasa ta upowszechniła się w Europie. Niestety w dobie rewolucji kulturalnej w Chinach psy te były zabijane jako bezużyteczne i chińska hodowla zanikła.

Shih tzu to nieduże pieski ważące około 7.5 kg. Ta miniaturka ma 27 cm w kłębie. Charakterystyczną cechą tych małych piesków jest długa, bujna sierść z grubym podszerstkiem. Shih tzu może mieć umaszczenie w różnych kolorach jak kremowy, czarny, tricolor i inne. Wśród hodowców szczególnie popularne jest umaszczenie tricolor, najczęściej w kolorze białym, brązowym oraz czarnym. Zdarzają się również pieski dwukolorowe, na przykład biało czarne. W miotach mogą pojawić się również szczeniaki jednokolorowe, na przykład shih tzu czarny, biały, brązowy czy też biszkoptowy. Cena szczeniaka shih tzu zależy do rodowodu, hodowli oraz przodków. Generalnie cena psa z rodowodem FCI waha się pomiędzy 2000 a 3000 zł. Natomiast cena shih tzu z uprawnieniami wystawowymi osiąga 3000-4000 zł. Szczeniaki po renomowanych rodzicach mogą być jeszcze droższe.

Charakter shih tzu - czy jest to pies dla ciebie

Charakter tego psa określa się jako czuły, przyjazny i wesoły. Radosne usposobienie sprawia, że szicu są idealnymi psami dla rodziny z dziećmi. Uwielbiają zabawę w domu i na podwórku, choć czasami ujawnia się ich niezależny charakter. Wbrew pozorom ta psia miniaturka nie jest psem kanapowym. Są to psy bardzo aktywne, które lubią długie spacery. Lubią wodę i potrafią w czasie spaceru wytaplać się w kałuży. Szicu będzie idealnym psem dla osób aktywnych. Ich wesołe i towarzyskie usposobienie sprawia, że nie nadają się na psa stróżującego czy też myśliwskiego. O rasie tej mogą pomyśleć osoby, które nigdy wcześniej nie miały psa. Pieski te są bezproblemowe, łatwe do wychowania i niedrogie w utrzymaniu.

Shih tzu sprawdzi się zarówno dla rodziny z dziećmi, dla osób starszych oraz dla singli. Osoba wyjeżdżająca na delegacje może zabierać psa ze sobą w podróż, szczególnie że miniaturka nie będzie sprawiała kłopotu w hotelu. Warto wiedzieć, że te małe pieski źle znoszą samotność.

Jak radzić sobie z włosami shih tzu - porady i zdjęcia

Jeśli ta rasa cię zainteresowała, zastanów się czy poradzisz sobie z włosami shih tzu. Długa sierść z gęstym podszerstkiem filcuje się, dlatego wymaga starannej pielęgnacji. Do pielęgnacji sierści należy przyzwyczajać pieska od szczeniaka, aby umiał wysiedzieć podczas czesania.

Pielęgnacja zależy od tego czy pies będzie wystawiany czy nie. Opiekunowie piesków rodzinnych, którzy nie mają zamiaru brać udziału w wystawach, często strzygą swoje miniaturki krótko. Ułatwia to psu zabawę na spacerze, gdyż sierść nie ciągnie się za nimi po ziemi. Pieska należy wyczesać raz w tygodniu, zwracając szczególną uwagę na sierść za uszami i po wewnętrznej stronie ud, gdzie może się filcować. Psy wystawowe muszą na co dzień nosić papiloty, zaś na spacer w deszczu zakładamy im specjalne ubranka.

Shih tzu z długą sierścią wymagają codziennego czesania i dokładnego rozczesania dwa razy w tygodniu. Używamy również płynów do rozczesywania oraz odżywki. Nie należy używać szczotek pudlówek. Długowłose shih tzu kąpiemy co tydzień.

Ważne jest, aby skrócić grzywkę lub związać w kucyk, tak aby nie zasłaniała widzenia i nie wchodziła psu do oczu. Codziennie przemywamy oczy wacikiem zwilżonym przegotowaną wodą.

Czy jest to pies dla alergików? Niestety nie. Rasa ta prawie wcale nie linieje. Lecz alergeny znajdują się nie tyle w sierści co w ślinie psów i złuszczonym naskórku. Dlatego też jeśli myślisz o tej rasie, najpierw zdobądź informacje czy ktoś z rodziny nie jest uczulony.

Jak wychować shih tzu od szczeniaka

Rasa tych małych piesków uważana jest za umiarkowanie podatną na szkolenie. Mimo to, warto warto zapisać pieska do szkoły dla psów, gdzie nauczy się kontaktów z innymi psami. Dorosły samiec może być dominujący wobec innych psów. Dlatego też musi być socjalizowany od szczeniaka.

Pieski te są bardzo inteligentne i chętne do nauki. Jednak potrafią być uparte i niezależne. W szkoleniu szczeniaka konieczna jest konsekwencja i ustalenie zasad. Drobne ustępstwa sprawią, że dorosły shih tzu będzie to wykorzystywał. Cechą tych małych piesków jest spryt i umiejętność wykorzystywania własnego uroku. Jeśli nie będziemy konsekwentni szkoląc szczeniaka, dorosły shih tzu będzie próbował wywierać nacisk na opiekuna poprzez skomlenie, zaczepianie i błagalne miny.

Szczególnie ważne jest, aby od szczeniaka nauczyć shih tzu pozostawania samemu w domu pod nieobecność opiekuna. Mają one skłonność do ucieczek, dlatego ważna jest nauka przychodzenia na zawołanie. Psa najlepiej wyprowadzać na szelkach, które należy zdjąć po spacerze z uwagi na długą sierść.

Shi tsu - zalety i wady

Zalety
  • chętny do współpracy z człowiekiem
  • wesoły
  • nadaje się do mieszkania
  • łagodny
  • tolerancyjny wobec innych psów
  • przyjacielski
Shih tzu jest łagodny i zwykle nie ma problemu ani z dogadaniem się z dziećmi, ani z tolerancją innych zwierząt w swoim otoczeniu.
Wady
  • lękliwość
  • sierść wymagająca regularnej pielęgnacji
  • tendencja do szczekania
Shih tzu bywa lękliwy i szczekliwy. Takie cechy mogą wymagać pracy ze strony opiekuna. Regularnie należy także dbać o sierść psa tej rasy.

Szi-cu - wygląd

Charakterystyczne cechy wyglądu:
  • prosty grzbiet,
  • okrągła głowa,
  • szeroka kufa,
  • duże oczy,
  • duże uszy,
  • obficie owłosiony ogon,
  • zaokrąglone łapy
Shih tzu jest krzepki i obficie, ale nieprzesadnie owłosiony. Jegi pysk opisuje się jako przypominający chryzantemę.
Rodzaj owłosienia:
Umaszczenie:
  • jednolicie czarne,
  • czysto białe,
  • łaciate,
  • srebrne,
  • brązowe,
  • biało-czarne,
  • złote,
  • czerwone,
  • biało-brązowe,
  • biało-srebrne,
  • trzykolorowe
Kolor oczu:
ciemne

Galeria zdjęć - Shi tsu

Charakter shih tzu

Charakter:
Poziom agresji:
niski
Shih tzu nie wykazuje cech związanych z agresją.
Skłonność do ucieczek:
niska
Shih tzu nie wykazuje tendencji do ucieczek, choć potrafi pokazać swoją niezależność.
Użytkowanie:
pies do towarzystwa
Shih tzu to pies do towarzystwa, który idealnie odnajduje się zarówno w mieszkaniach, jak i w domach. Dogaduje się z rodziną oraz osobami starszymi.
Poddawany próbom pracy:
nie

Shi-Tzu - dla kogo?

Wymagane doświadczenie:
nie
Shih tzu to pies, który jest przyjacielski i oddany, ale czasami potrafi być także niezależny i uparty. Opiekun powinien być konsekwentny i być dobrym przewodnikiem dla swojego pupila. Zawsze warto korzystać z pomocy profesjonalistów prowadzących szkolenia psów lub psie przedszkola.
Dla kogo się nadaje:
Shih tzu jest mały, dlatego sprawdza się dla mieszkańców miast, którzy nie dysponują dużą przestrzenią. Jest to także rasa, która sprawdzi się dla niektórych seniorów. Ważne, by opiekun realizował naturalne potrzeby psa związane ze spacerami, eksploracją terenu, możliwością węszenia, czy gryzienia np. gryzaków.
Czy może mieszkać z dziećmi:
Tak
Shih tzu jest łagodny i przyjazny, dlatego zwykle nadaje się dla rodzin z dziećmi. Zabawy psa z maluchami powinny jednak odbywać się pod nadzorem osób dorosłych.
Czy chętnie zostaje sam:
nie
Shih tzu są przyjacielskie i źle znoszą samotność. Praca opiekuna i oswojenie szczeniaka z zostawaniem bez opiekunów powinna jednak przynieść pozytywne rezultaty.
Podatność na szkolenie:
łatwy w szkoleniu
Shih tzu ma bardzo pogodny charakter i chce współpracować z opiekunem. Szkolenie należy prowadzić w pozytywny sposób i wspierać się wiedzą oraz pomocą specjalistów, którzy pomogą w socjalizacji oraz uczeniu psa.

Pielęgnacja shih tzu

Wymagane zabiegi pielęgnacyjne:
  • skracanie pazurów,
  • czyszczenie uszu,
  • mycie zębów,
  • szczotkowanie sierści,
  • kąpiele,
  • strzyżenie,
  • przemywanie okolicy oczu
Sierść psów rasy shih tzu wymaga codziennego wyczesywania. Nie można zapominac także o codzienej pielęgnacji okolicy jego oczu. W tym celu użwa się wilgotnego gazika. W sklepach zoologicznych znajdują się specjalistyczne preparaty do przemywania oczu psów. Dodatkowo raz na kilka tygodni wskazana może być kąpiel pupila, skracanie pazurów czy wizyta u groomera.
Odżywianie:
  • Karma gotowa sucha,
  • Karma gotowa mokra,
  • Dieta domowa,
  • Dieta surowa (BARF),
  • Karma dla ras małych
Shih tzu ma niewielki pyszczek, dlatego kupujący karmę gotową można wybrać produkt dla ras małych. Tego typu karmy mają mniejszy rozmiar granul, dlatego pobieranie pokarmu jest dla psa łatwiejsze.
Podatność na choroby:
U shih tzu zdarzają się problemy z oczami np. zapalenie spojówek, nadmierne łzawienie lub zespół suchego oka.
ikona podziel się Przekaż dalej