Shiba inu – japońskie psy z bogatą historią

Charakterystyka rasy shiba inu

Shiba inu należy do grupy szpiców w typie pierwotnym. Przez stulecia była to rasa wykorzystywana do polowań oraz stróżowania. Doceniano w niej wyjątkową czujność, nieufność oraz lojalność w stosunku do właściciela. Bez wątpienia są to dość rozpoznawalne, japońskie rasy psów. Warto pamiętać, że zarówno shiba inu, jak i akita inu są uważane za japoński znak rozpoznawczy. W roku 1973 japońskie shiba inu otrzymały nawet oficjalny status narodowego pomnika natury.

Warto także wiedzieć, iż w języku japońskim shiba inu oznacza po prostu „mały pies”. Jest to stosunkowo niewielka rasa, a waga dorosłego, prawidłowo zbudowanego samca wynosi 8 do 11 kilogramów. Dorosła suczka jest przeważnie nieco drobniejsza, a jej wzorcowa waga powinna mieścić się w przedziale 6,8 do 9 kg. Wzorzec rasy określa także idealną wysokość w kłębie. Dorosły pies powinien osiągać wysokość 35 do 43 cm. Z kolei japońskie suczki powinny mierzyć około 33 do 41 cm.

Wzorzec japońskich shiba inu określa także ich umaszczenie. Opis z oficjalnej dokumentacji FCI dopuszcza umaszczenie w odcieniu czarnym podpalanym, czerwonym sezamowym, czarnym, białym, czarnym sezamowym oraz rudym. Rasa posiada charakterystyczne lekko skierowane do przodu uszy oraz białe znaczenia na policzkach, szyi i klatce piersiowej.

Trójkątne uszy i nieco skośne oczy podkreślają czujność rasy. Nasz czarny podpalany czy biały shiba inu posiada też zawinięty, opierający się o plecy ogon, smukłą nieco muskularną sylwetkę i gęste futro. Podobnie jak husky syberyjski czy bernardyn, mały shiba inu posiada bardzo gęsty podszerstek, będący naturalnym izolatorem termicznym.

Usposobienie wojownika, czyli prawdziwy charakter shiba inu

Mały, niepozornie wyglądający shiba inu to pies o bardzo ciekawym charakterze. Opis rasy wskazuje na fakt, że pieseł zachowuje duży stopień niezależności. Z pewnością nie jest to rasa bezwzględnie podporządkowana woli swojego właściciela. Japoński pies bywa krnąbrny, nieposłuszny i lubi dążyć do upatrzonego sobie celu. Ze względu na niezależną naturę, psy tej rasy wymagają doświadczonego przewodnika, który stanie się dla nich autorytetem.

Japoński shiba inu to rasa, która może posiadać tendencje do dominacji. Jej wojownicze usposobienie wiąże się z próbami podporządkowania sobie otoczenia. Dlatego idealny właściciel to osoba stanowcza i wyjątkowo konsekwentna w szkoleniu. Shiba inu to mała psina o usposobieniu wojownika. Może popadać w konflikty z pieskami tej samej płci, na co warto zwrócić szczególną uwagę. Ten japoński, mały pies nie boi się konfrontacji nawet ze znacznie większymi przedstawicielami czworonożnych. Na szczęście prawidłowo prowadzone i dobrze socjalizowane psy nie przejawiają zbyt dużych problemów. Jeśli planujesz zakup psa tej rasy, sprawdź także ten artykuł o charakterze shiba inu.

Co ciekawe, charakter shiby przebywającej w domu czy w mieszkaniu nie sprawia zbyt wielu trudności. Tego typu japońskie rasy nie są nadmiernie szczekliwe ani nie niszczą przedmiotów domowych. Nasz czarny czy sezamowy pies japoński nie jest też typem nadmiernego pieszczocha, a duża dawka niezależności sprawia, że rzadko cierpi na lęk separacyjny.

Polecane karmy i akcesoria dla psów - sprawdź ceny!

Opisując charakter małych shiba inu, należy wspomnieć o instynkcie łowieckim. Nasz brushwood dog może pogonić za szybko poruszającymi się, mniejszymi zwierzętami. Instynkt łowiecki często przejawia się w najmniej oczekiwanych momentach, dlatego jest to rasa, która podczas spacerów powinna być trzymana na smyczy. Najlepszym pomysłem rozładowania energii shiba inu, są zabawy na ogrodzonym terenie.

Informacje zebrane od hodowców pozwalają też na stwierdzenie, że japoński, czarny czy biały pies jest nieco nieufny, jednak nie atakuje bez wyraźnej potrzeby. W stosunku do obcych bywa nieco podejrzliwy, ale po pewnym czasie zaakceptuje ich obecność. Rasa może być łagodna w kontaktach ze znanymi sobie dziećmi, jednak wzajemne relacje powinny odbywać się wyłącznie pod okiem osób dorosłych.

Jakiego szkolenia wymagają psy shiba inu i jakie posiadają opinie?

Najważniejsze informacje szkoleniowe

Jak już wiemy, psy rasy shiba inu wykazują duży stopień niezależności. Dlatego ich szkolenie nie należy do najłatwiejszych i powinno rozpoczynać się już od szczeniaka. W pierwszych etapach życia pupila zwracamy szczególną uwagę na kwestię socjalizacji. Do 12 tygodnia życia szczeniak powinien poznać jak najwięcej dźwięków, sytuacji, zapachów i innych zwierząt. Będzie to miało duże przełożenie na jego zachowanie w dorosłym życiu. Warto o tym pamiętać, bowiem odpowiednio socjalizowane psy nie przejawiają nadmiernej skłonności do agresji i mogą stać się przyjaznymi pupilami dla całej rodziny.

Psy wymagają konsekwentnego określania zasad oraz szkolenia bazującego na wzmocnieniach pozytywnych. Istotna będzie również aktywność fizyczna, która pozwoli uniknąć wielu problemów behawioralnych. Nasz czarny czy sezamowy shiba inu czy akita powinny mieć zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu. Nie chodzi tu o samo przestronne podwórko, a o aktywność z człowiekiem, która połączy zabawy fizyczne z ćwiczeniami intelektualnymi.

Pamiętajmy także, że psy shiba inu, akita czy husky syberyjski nigdy nie będą wyjątkowo posłuszne i poddane woli swojego właściciela. Dlatego zadaniem człowieka jest akceptacja ich niezależnej natury. Niekiedy psy celowo nie wykonują komend posłuszeństwa, na które nie mają ochoty. Jest to typowe dla wielu ras w typie pierwotnym.

Shiba inu - najczęstsze opinie o rasie

Psy o silnym charakterze często wzbudzają skrajne emocje i zróżnicowane opinie. Tak jest również w przypadku shiba inu. Negatywne opinie zwracają uwagę na silnie rozwinięty instynkt łowiecki, mogący utrudnić codzienne spacery. Psy uchodzą też za zbyt uparte i niezależne, co nie powinno łączyć się z nieodpowiedzialnym lub niedoświadczonym właścicielem. Mniej przychylne opinie o rasie dotyczą także możliwych konfliktów z innymi psami.

Pies rasy shiba inu w łóżku oraz właścicielka w tle, a także charter i cena rasy
Jaki charakter ma pies rasy shiba inu, czyli wszystko, co warto wiedzieć

Na szczęście shiba inu posiada także swoich zwolenników. Na szczególną uwagę zasługuje bardzo atrakcyjny wygląd owych pupili, ich lojalność, oddanie oraz brak problemów z pielęgnacją. Co ciekawe, psy rasy shiba inu są z reguły dość zdrowe i bardzo rzadko przydarzają im się groźne choroby. U rasy niemal nie występują przeziębienia, zapalenia czy problemy żołądkowe, dzięki czemu shiba inu najczęściej pojawia się u weterynarza jedynie na okresowe szczepienia.

Niewątpliwym, docenianym atutem shiba inu jest również dość radosne i wiecznie gotowe do zabawy usposobienie. Psy tej rasy stają się idealnymi towarzyszami dla osób bardziej doświadczonych w szkoleniu, mogących poświęcić więcej czasu dla swojego pupila.

Koszty zakupu shiba inu oraz możliwe choroby

Ile kosztuje shiba inu?

Cena zakupu szczeniaka to jedna z kwestii, która zastanawia potencjalnych nabywców szczeniąt. Dobra hodowla shiba inu, należąca do ZKWP często wiąże się z dość wysokimi cenami zakupu. Szczeniak pochodzący z renomowanej hodowli przeważnie kosztuje od 7000 zł w górę. Normalna cena za szczeniaki wynosi 7000-12000 zł.

Możemy zatem przyjąć, że shiba kosztuje nieco więcej niż husky syberyjski, kishu czy akita. Jest to poniekąd związane z ich odpornością na choroby, a także ze stosunkowo niedużą liczbą sprawdzonych hodowli. Warto przy tym podkreślić, że dobrze znana hodowla shiba inu, posiadająca szczeniaki po wybitnych, utytułowanych rodzicach może niekiedy sprzedawać szczeniaki w jeszcze wyższych kosztach.

Podczas zakupu warto dopytać hodowcę o wszystkie kwestie związane z pielęgnacją, żywieniem i wymaganiami szkoleniowymi. Dobrą praktyką jest też podpisanie umowy, stanowiącej zabezpieczenie obydwu stron kupna sprzedaży. Po zakupie pupila powinniśmy się także upewnić, czy w naszym mieście obowiązuje podatek od psa. W niektórych regionach naszego kraju jest to obowiązkowa opłata o charakterze cyklicznym.

Choroby shiba inu

Shiba inu to dość odporna, uznawana za zdrową rasa psów, której rzadko towarzyszą problemy o podłożu genetycznym. Mimo wszystko, dorosłe pupile cierpią niekiedy na pewne problemy zdrowotne, które mogą zagrażać ich bezproblemowej egzystencji.

Niektóre psy mają genetyczną predyspozycję do pojawiania się chorób oczu. Do najczęściej występujących należy tu niemożliwa do wyleczenia jaskra czy postępujący zanik siatkówki. Są to choroby nieuleczalne, mogące doprowadzić do utraty wzroku.

Psy mogą też niekiedy cierpieć na alergie pokarmowe oraz niedoczynność tarczycy. Większość tego typu chorób jest dziedziczna, dlatego warto wybierać dobrą hodowlę, która dopuszcza do rozrodu jedynie w pełni zdrowe i posiadające aktualne wyniki badań psy. Na szczęście rasa nie choruje na dysplazję stawu biodrowego tak jak bernardyn.

Kluczem do przeciwdziałania alergiom i zapewnienia zdrowia jest podawanie dobrej jakości, odpowiednio zbilansowanych posiłków. Shiba inu może zjadać suche, gotowe karmy i jest w tym względzie mało wymagającą rasą. Pamiętajmy, że karma dla ras aktywnych powinna zawierać dużo białka pochodzenia zwierzęcego. Ze względu na możliwe alergie, warto wybierać produkty bez zbóż, stanowiących tani zapychacz. Dobrym pomysłem może być również samodzielne przygotowywanie posiłku, zgodne z zasadami diety BARF. Jest to coraz popularniejszy sposób żywienia psów aktywnych, przynoszący wiele korzyści zdrowotnych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny