Jak wyglądają psy rasy shar pei?

Historia, wymiary i charakterystyczne cechy rasy


Szarpej jest psem pochodzącym z Chin. Według wielu podań, to jedna z najstarszych ras świata, a jej historia może sięgać nawet początków naszej ery. Najprawdopodobniej shar pei był znany już w dynastii Han, na co dowodem mają być rysunki oraz posągi charakterystycznych psów z pomarszczonymi fałdami skóry. Bez wątpienia jest to najbardziej charakterystyczna rasa psów, którą trudno pomylić. W komunistycznych Chinach shar pei został szybko uznany za dobro luksusowe, co wiązało się z nałożeniem bardzo dużego podatku. Jak wskazuje historia, w owym okresie rasa uległa niemal całkowitej zagładzie. Dopiero w latach 50 XX wieku nastąpiło ponowne odtworzenie rasy, a niewiele później stworzenie wzorca.

Prawidłowe wymiary shar pei to około 44 do 51 cm w kłębie. Wszelkie informacje odnośnie wyglądu uzyskamy we wzorcu rasy numer 309. Dowiadujemy się z niego, iż waga dorosłego psa powinna mieścić się w przedziale 24,9 do 29,5 kg. Dorosła suczka szarpej może być nieco drobniejsza, a jej idealna waga powinna mieścić się w zakresie 18,1 do 24,9 kg. Czasem w ofertach sprzedaży szczeniąt pojawia się tak zwany shar pei miniaturka. Warto tutaj podkreślić, że miniaturka nie występuje we wzorcu rasy, a waga poniżej określonych parametrów stanowi odstępstwo od wzorca.

Shar pei to niecodziennie wyglądający pies z fałdami skóry na całym ciele. Prawdopodobnie jest to najbardziej pomarszczona rasa psów na całym świecie. Pupil jest tak pomarszczony, że to właśnie fałdy stanowią jego znak rozpoznawczy. Do charakterystycznych cech należą także uszy w kształcie muszelek, mocno rozbudowana na boki, krótka kufa oraz ciemne znaczenia w obrębie pyska.

Znakiem rozpoznawczym rasy jest też niebieski język, typowy dla sharpay i chow chow. W starożytnych Chinach wierzono, że niebieskie zabarwienie języka szczekającego psa odstrasza diabły. Była to zatem cecha bardzo pożądana wśród obu ras. Sprawdź także ten artykuł o shar peiu niebieskim i shar peiu szarym.

Ogólny wygląd futra i dopuszczalne umaszczenie

Psy rasy szarpej posiadają bardzo charakterystyczną sierść długości 1 – 1,5 cm. Okrywa włosowa jest szorstka, szczeciniasta i nastroszona w obrębie pyska, ogona oraz grzbietu. Niewielkie nastroszenia sierści znajdują się jedynie na koniczynach psa. Co ciekawe, shar pei jest całkowicie pozbawiony podszerstka, dlatego może być odpowiednią rasą dla osób, które są uczulone na psią sierść. Pomimo braku podszerstka, psy bardzo dobrze radzą sobie z niekorzystnymi warunkami pogodowymi i nie wymagają dodatkowego zabezpieczenia ciała przed zimnem.

Wśród pomarszczonych psów wyróżnia się różne umaszczenie. Dopuszcza się niemal każdy jednolity kolor (np. czarny, brązowy, czy rudy). Jedynym wyjątkiem jest kolor biały, który nie powinien pokrywać całego ciała zwierzęcia. Wzorzec dopuszcza jaśniejsze zabarwienie na wewnętrznej stronie ud oraz na ogonie. Niedopuszczalna jest natomiast maść łaciata czy umaszczenie z białymi znaczeniami.

Informacje ze wzorca FCI wskazują też na występowanie kilku typów szaty. Dopuszczalna jest szata horse coat, czyli tak zwana sierść końska. Wśród pomarszczonych psów może także występować szata szczeciniasta typu brush coat. Sharpay może także posiadać szatę typu bear coat, jednak jest to cecha dyskwalifikująca i niepożądana w hodowlach.

Charakter i wymagania rasy

Prawdziwe usposobienie psa rasy szarpej

Wybierając szczeniaki danej rasy, zwracamy uwagę na cechy charakteru. Tak jest również w przypadku shar pei, które nie są odpowiednimi psami dla każdego. Dorosły szarpej jest co prawda bardzo opanowany i spokojny, jednak bywa także wyjątkowo uparty. Opinie o tej rasie często wskazują na trudności w szkoleniu, bowiem pupil wykazuje dużą dawkę niezależności.

Psy szarpej są wyjątkowo lojalnymi i bardzo czułymi pupilami domowymi. Lubią kontakt z człowiekiem, nie wykazują wobec niego zachowań agresywnych, a przy okazji są bardzo delikatne w kontaktach ze wszystkimi członkami rodziny. Dobrze socjalizowane psy rasy szarpej okazują się mało problematycznymi pupilami domowymi.

Pies rasy shar pei na białym tle, a także szarpej, jego hodowla i wychowanie
Jaki charakterm ma pies rasy shar pei, czyli szarpej i jego usposobienie

Chinese fighting dog posiadają także skłonności do dominacji. Pies shar pei nie wykorzystuje jej jednak w kontaktach z ludźmi, a z innymi zwierzętami. Szczególne problemy mogą występować w relacjach z psami tej samej płci. Szarpej podchodzi do nich dość nieufnie, niechętnie dzieli się swoim terenem, a w relacjach z człowiekiem może poczuć się zazdrosny. Dlatego psy tej rasy nie są najlepszymi towarzyszami dla mniejszych pupili domowych.

Nasz pies z fałdami skóry chętnie widzi się w roli obrońcy rodziny. Już młody, pomarszczony szczeniak może podchodzić dość nieufnie do obcych ludzi. Nie jest przy tym nadmiernie szczekliwy, a raczej pełni rolę czujnego obserwatora. Dobrze prowadzone psy nie prowokują konfliktów, jednak w razie potrzeby nie zawahają się bronić swojego właściciela. Nasz czarny czy brązowy towarzysz już samym wyglądem budzi respekt na spacerach. Pozostaje przy tym dumny, pewny siebie i bardzo spokojny.

Polecane karmy i akcesoria dla psów - sprawdź ceny!

Pies rasy shar pei - wymagania szkoleniowe

Z natury uparte psy rasy shar pei nie są najłatwiejsze w szkoleniu. Wszystko za sprawą ich niezależnego charakteru oraz upartości. Prawidłowe szkolenie wrinkle dogs należy wdrażać już na pierwszych etapach życia szczeniaka. W wielu przypadkach dobrze sprawdza się psie przedszkole, które umożliwia właściwą socjalizację.

Szarpej lubi kontakt z właścicielem i będzie chętnie wykonywał jego polecenia, jeśli wydadzą mu się atrakcyjne. Szkolenie psa powinno być możliwie jak najmniej monotonne, bowiem powtarzanie tych samych komend sprawi, że szczeniak straci zainteresowanie współpracą.

Psy powinny poznać podstawowe komendy posłuszeństwa, wymyślne sztuczki są trudne do opanowania ze względu na niezależny charakter piesków. Mimo pewnych trudności szkoleniowych, szarpej może okazać się bardzo posłusznym oraz pojętnym uczniem. Warunkiem jest konsekwencja, łagodne traktowanie, wskazanie reguł panujących w rodzinie oraz bezwzględne ich wymaganie.

Shar pei - pielęgnacja i żywienie

Pies shar pei jest dość łatwy w pielęgnacji. Jego krótka sierść nie wymaga zbyt częstego czesania ani skracania. Dobrym pomysłem będzie delikatne przeczesywanie sierści specjalną rękawiczką, co nabierze szczególnego znaczenia w czasie linienia.

Opis pielęgnacji to także kąpiele, które wykonujemy jedynie w razie potrzeby. Krótka sierść nie wymaga suszenia ani nakładania odżywek ochronnych. Wystarczy pilnować, aby woda nie dostała się do uszu. Pies rasy shar pei jest podatny na zapalenia, dlatego warto regularnie kontrolować stan małżowin.

Nasz czarny czy brązowy pies może też posiadać tendencje do odkładania się kamienia nazębnego. Dlatego prawidłowa pielęgnacja polega na regularnej kontroli stanu jamy ustnej. W niektórych przypadkach niezbędne okaże się także przycinanie pazurów.

Pies rasy shar pei leżący na trawie oraz jego usposobienie, hodowla i cena
Pies rasy shar pei krok po kroku, czyli wszystko, co warto miedzieć o psie szarpej

Prawidłowa pielęgnacja to również odpowiednio zbilansowane żywienie, które może uchronić pupila przed wieloma groźnymi chorobami. Żywienie szczeniaka powinno bazować na produktach bogatych w białko pochodzenia zwierzęcego. Dorosły pies najlepiej poradzi sobie z karmą dla ras dużych, najlepiej z niewielką ilością białka, które może powodować alergie skórne.

Przy żywieniu czarnych czy brązowych shar pei czy czarnych flat coated retrieverów

warto także zwrócić uwagę na obecność chondroityny oraz glukozaminy. Są to substancje, które wspomagają prawidłowe działanie chrząstek stawowym. Dobrym pomysłem będzie podawanie dodatkowych suplementów diety, zawierających dodatek owych substancji.

Ile kosztuje shar pei?

Shar pei jest rozpoznawalną, ale niezbyt popularną rasą psów. Często występują trudności w znalezieniu dobrych hodowli, które aktualnie posiadają szczeniaki na sprzedaż. Na niewielką popularność wpływa zapewne upartość pupili, a także cena zakupu szczeniaka.

Młoda miniaturka dorosłego psa z rodowodem ZKWP kosztuje przynajmniej 3500-4000 zł. Dobra hodowla zazwyczaj sprzedaje pupile w jeszcze wyższych cenach. Prawidłowo zbudowany szczeniak shar pei może kosztować 4000-7500 zł i są to kwoty obowiązujące w wielu polskich hodowlach. Sprawdzona hodowla zagraniczna będzie sprzedawała szczenięta po jeszcze wyższych stawkach.

Wybierając szczeniaka shar pei czy flat coated retriever, warto zwrócić szczególną uwagę na warunki hodowlane. Dobry hodowca powinien opisać osiągnięcia psów hodowlanych, a także określić ich cechy charakteru. Warto tutaj pamiętać, że szczeniaki dziedziczą pewną część cech po swoich rodzicach. W przypadku ras trudnych w szkoleniu szczególnie istotne okazuje się dobre skojarzenie psa i suki, pozbawionej niekorzystnych cech osobowości. Istotna jest również socjalizacja, która zaczyna się jeszcze u hodowcy. Przed zakupem szczeniaka, warto poczytać opinie o danym hodowcy. Dzięki temu będziemy w stanie wybrać godne zaufanie miejsce, w którym zakupimy idealnego pupila.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny