Ryś amerykański – charakterystyka, usposobienie, wymagania, porady
Jest to bardzo rzadka rasa nawet w samych Stanach Zjednoczonych, gdzie ten kot został wyhodowany. Czy ryś amerykański jest hodowany w Polsce? Jaki charakter ma ten kot? Czy sfinks kanadyjski jest od niego tańszy? Ile kosztuje kot manx? Czy snowshoe jest drogi? Czy koty Highland Straight i Highland Fold można kupić w Polsce? Czy w ogłoszeniu ważne są zdjęcia? Czytaj dalej.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o rasach kotów.
Z tego artykułu dowiesz się:
Przedstawienie rasy – ryś amerykański (american lynx)
Opis, wygląd, pielęgnacja – co warto wiedzieć o tym kocie?
Legenda głosi, że ten kot jest wynikiem krzyżówki domowej kotki i dzikiego rysia, ale tak naprawdę w powstaniu rasy brały udział koty domowe. Nie sposób określić wszystkich ras, ponieważ księgi hodowlane nie były prowadzone prawidłowo, ale można przypuszczać, że były to: koty norweskie leśne, maine coony, koty amerykańskie krótkowłose i koty japońskie bobtail. Miało to miejsce w latach 80. ubiegłego wieku, ale do dziś rasa nie jest do końca wyrównana.
Nie jest to jedyna rasa, która została stworzona stosunkowo niedawno z myślą o podobieństwie do dzikiego kota, jakim jest ryś. Poza rysiem amerykańskim podobieństwo wykazują m.in.: pixie-bob i amerykański bobtail.
Ryś amerykański jest dużym kotem. Osiąga wagę ok. 6-10 kg. Jest muskularny. Jego kończyny powinny być długie (a tylne dłuższe od przednich), a łapy duże. Na uszach powinny być pędzelki, a ogon tego kota musi być czarny i krótki (może sięgać maksymalnie do kolana). Uznaje się zarówno odmianę krótkowłosą, jak i długowłosą, ale pierwsza jest pożądana, ponieważ na krótszej sierści lepiej widać pręgi lub cętki. W rasie dopuszczalne są dwa typy umaszczenia: tawny i lamparci.
Rasa uchodzi za zdrową i odporną na niskie temperatury. Pielęgnacja tego kota nie powinna być czasochłonna. Wystarczy szczotkować go raz na kilka dni. Należy kontrolować stan jego uszu, oczu, zębów i pazurów. Niezbędne są także szczepienia i regularne badania.
Jaki charakter ma domowy kot podobny do rysia?
Ryś amerykański może wyglądać groźnie, ale tak naprawdę ma łagodne usposobienie. Mocno przywiązuje się do swojego opiekuna i nie lubi się z nim rozstawać. Nie jest to kot, który długo może przebywać w samotności. Jest towarzyski i bardzo czuły. Powinien być łagodny względem dzieci, jednak ze względu na duże rozmiary tego kota, warto kontrolować ich wspólne zabawy.
Ten kot lubi się bawić, ale nie jest wielkim miłośnikiem wspinaczek. Za to bardzo chętnie poluje. To łowny kot, który nie nadaje się do życia w małym mieszkaniu. Ryś amerykański potrzebuje dużo przestrzeni i możliwość wychodzenia na dwór. Warto nauczyć go chodzenia na szelkach i zabierać go ze sobą na spacery lub dobrze zabezpieczyć ogród.
Amerykański ryś lubi leniuchować, więc chętnie będzie leżeć na kanapie obok właściciela. Nie powinien niszczyć mebli, jeśli będzie miał drapak, na którym będzie mógł ostrzyć pazurki. Ten kot przywiązuje się nie tylko do człowieka, ale także do miejsca, dlatego nie lubi przeprowadzek. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł z poradami na temat wyboru drapaka dla kota.
Cena kociąt, prawidłowe żywienie – co warto wiedzieć przed zakupem kota?
Ryś amerykański - hodowla a pseudohodowla, czyli jak nie dać się oszukać?
Hodowcy bardzo często informują o nowych miotach na swoich stronach internetowych, ale też zamieszczają ogłoszenia na różnych portalach (np. olx.pl). Zdjęcia potrafią skutecznie przykuć wzrok, ale nie zawsze widać na nich warunki, w jakich żyją koty. Najważniejsze w ogłoszeniu są informacje zawarte w opisie.
Kocięta muszą przebywać w hodowli, dopóki nie będą miały 12 tygodni. Bardzo często hodowcy przetrzymują je nieco dłużej, aby wydać je do nowego domu po zabiegu kastracji. Młode koty muszą być 2-3 razy odrobaczone i 2-3 razy zaszczepione. Każdy kociak ma także wszczepiany CHIP, którego numer zostaje umieszczony na rodowodzie kota.
Opis powinien zawierać nie tylko informacje o kocie (data urodzenia, charakter, umaszczenie etc.), ale także o hodowli. Ważne jest to, do jakiego stowarzyszenia przynależy hodowla, ponieważ wiąże się to z koniecznością przestrzegania różnych zasad przez hodowców.
Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!
Kocięta kosztują różnie. Na ostateczną cenę wpływa to, jak kotek wygląda. Miot może być po wybitnych rodzicach, ale każdy kociak może kosztować inaczej, ponieważ wszystkie będą wpasowywać się w ramy wzorca rasy w różnym stopniu. Istotne jest przeznaczenie kotka, ponieważ ten do hodowli zazwyczaj jest sprzedawany dwa razy drożej.
Znaczenie ma także renoma hodowli oraz to, czy rasa jest łatwo dostępna. Ryś amerykański nie jest hodowany w naszym kraju. Nieliczne hodowle tej rasy prowadzone są w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Sprowadzając kota zza granicy, trzeba liczyć z dodatkowymi kosztami m.in. za transport.
Sfinks kanadyjski kosztuje ok. 2000 – 4000 zł. Snowshoe jest nieco tańszy, choć w Polsce nie jest popularny. Tego kota można kupić już za 1500 zł. Highland Straight i Highland Fold to koty, które trzeba sprowadzić zza granicy. Ich cena waha się od 600 do 1500 euro. Kot manx również nie jest hodowany w Polsce. Jego cena za granicą to kwestia ok. 400 – 1000 euro.
Co powinien jeść domowy kot podobny do rysia?
Amerykański ryś lubi jeść, dlatego trzeba kontrolować jego wagę. Głównym pożywieniem kotów jest mięso, więc niektórzy właściciele decydują się na dietę BARF, ale zanim ten model żywienia zostanie wprowadzony w życie, należy zdobyć niezbędną wiedzę w tym zakresie. Ta dieta polega na podawaniu kotu surowego mięsa uzupełnionego o niezbędne suplementy.
Innym rozwiązaniem są gotowe pokarmy. Na rynku dostępne są:
- karmy podstawowe/bytowe/wysokomięsne – mogą być podawane codzienne. Zawierają wysoki procent mięsa i potrzebne witaminy, minerały oraz taurynę. W dobrej karmie nie powinno być zbóż oraz cukrów, ponieważ są one zbędne w diecie kota. Wysokomięsne puszki pomagają kontrolować ilość płynów przyjmowaną przez kota, ponieważ są bardzo wilgotne (ok. 80%).
- karmy uzupełniające/filetowe – te można podawać raz na jakiś czas. Nie szkodzą, ale też nie zawierają wszystkich niezbędnych suplementów, aby mogłoby stanowić podstawę diety. Zazwyczaj jest to filet rybny lub drobiowy w galarecie albo w bulionie.
- karmy suche – niektórzy opiekunowie kotów nie decydują się na podawanie suchego pokarmu. Koty czerpią wodę głównie z pożywienia, a sucha karma jest mało wilgotna (ok. 8-15%). Jeśli chcesz zachęcić kota do picia wody, możesz zakupić specjalną fontannę, ale nie każdy kot się do niej przekonuje. Sucha karma musi być przechowywana w szczelnym pojemniku.
Ryś amerykański (american lynx) jest bardzo rzadki, więc może być problem z jego zakupem. Ten kot ma łagodny charakter. Lubi się przytulać i jest bardzo czuły wobec właściciela. Uwielbia polować i przebywać na świeżym powietrzu, ale też chętnie leniuchuje na kanapie razem z opiekunem. Mocno przywiązuje się do człowieka i domu.