Jak objawia się rujka i jaki jest jej czas trwania?

Objawy rui – jak wygląda kocica w czasie rui?

Rujka i cieczka to dwa różne określenia. Kotka nie krwawi i nie potrzebuje specjalnych majtek, które zakłada się suczkom. Ruja u kotki objawia się przez zachowanie, które znacznie odbiega od tego na co dzień.

Jak wygląda pierwsza ruja u kotek? Zachowania, które wskakują na rujkę, to:

  • intensywne miauczenie kota – głos kotki staje gardłowy. Nawołuje kocura przez prawie cały czas. Śpi bardzo mało.
  • nachalne ocieranie się kota – kotka domaga się uwagi, liże po skórze człowieka, staje się milsza niż na co dzień (co widać zwłaszcza po kotkach, które zwykle stronią od czułości), cały czas ociera się o ludzi czy przedmioty, a także tarza się po ziemi.
  • mały apetyt kota – kotka nie chce jeść, mało pije.
  • specyficznie przykucanie kota – kotka wygina grzbiet do samej ziemi, odstawia ogon na bok, charakterystyczne przebiera tylnymi łapami (tzw. tupanie w miejscu).
  • znaczenie terenu – nie każda kotka robi to w czasie rui, ale niektóre sikają poza kuwetą, aby rozsiewać zapach i w ten sposób przyciągnąć do siebie kocura.

Warto jednak wiedzieć, że kocia rujka może być ukryta. Oznacza to, że kocica wygląda i zachowuje się tak, jak zawsze, mimo że przechodzi właśnie okres gotowości do zapłodnienia. Jeśli przebywa z niewykastrowanym kocurem, może zajść w ciążę. Sam akt jest bolesny dla kotki, dlatego twojej uwadze nie powinien umknąć jej krzyk.

Pierwsza rujka i jej czas trwania – co warto wiedzieć?

Jak przebiega pierwsza ruja u kotek? Średniej wielkości rasowe koty oraz dachowce dojrzewają mniej więcej w wieku 6 miesięcy, ale pierwsza ruja u kotki może pojawić się zarówno wcześniej, jak i później. Niektóre dostaną ją w wieku 4 miesięcy, a jeszcze inne, gdy skończą 8. miesiąc. Większe rasy kotów rozwijają się dłużej, dlatego takie kotki mogą osiągnąć dojrzałość po roku, a czasami musi upłynąć jeszcze więcej czasu.

Przyjmuje się, że okres trwania rui wynosi od 7 do 14 dni. Jednak tak naprawdę trudno określić, ile trwa kocia rujka, ponieważ jest to zależne od różnych czynników. U domowej kotki może dojść to tzw. rui permanentnej. Może trwać cały rok z jedynie krótkimi przerwami. Przytrafić się to może zarówno młodej kotce, jak i tej kilkuletniej.

Ruja u kotki wychodzącej lub dziki żyjącej występuje zazwyczaj od 2 do 3 razy w roku, głównie na wiosnę (tzw. marcowanie się kotów) i w czasie lata. Jest to związane z ilością światła, jakie dociera do przysadki mózgowej. Kiedy jest go więcej, pobudza ją. W przypadku kotki domowej jest to zaburzone, ponieważ cały czas przebywa w sztucznie oświetlonym i ogrzanym miejscu. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat kastracji kota.

Jakie są sposoby na zatrzymanie rujki u kotki?

Tabletki a zastrzyki hormonalne – czym się różnią?

Są to tzw. odwracalne metody. Tabletkami i zastrzykami możemy na jakiś czas „wyłączyć” rujkę kotki. W przypadku tabletek zazwyczaj trzeba podawać je raz w tygodniu o tej samej porze. Jest to antykoncepcja krótkoterminowa. Głównie przydaje się wtedy, kiedy kotka jest w rui permanentnej, a właściciel chciałby ją wykastrować (zabieg tylko w wyjątkowych sytuacjach wykonywany jest w czasie rui, ale wiąże się z dużym ryzykiem wykrwawienia w czasie zabiegu). Czasami kastracja nie wchodzi w grę, ponieważ ze względu na chore serce kotek nie może przejść zabiegu, więc właściciel decyduje się na antykoncepcje krótkoterminową lub długoterminową.

Przed podaniem tabletek należy mieć pewność, że kotka nie jest w ciąży. Ciążę można wykryć za pomocą badania USG po upływie 15 dni od zapłodnienia. Po 17 dniach można wykryć bijące serca kociąt, ale zazwyczaj uznaje się, że ciążę można potwierdzić po upływie 20 dni od aktu. Jeśli kotce w ciąży zostaną podane tabletki hormonalne, można dojść do obumarcia płodów, a ich zbyt długie zaleganie w organizmie kotki może doprowadzić do jej śmierci. Lek można podać dwa tygodnie po urodzeniu kociąt, ale najlepiej zaczekać do czasu, aż przestanie je karmić. Kotka może dostać ruję już parę tygodniu po sprowadzeniu na świat młodych, dlatego wtedy należy ją trzymać z daleka od dorosłych, niewykastrowanych kocurów.

Kotka biegnąca po trawniku, a także cieczka i ruja u kotki oraz ile trwa
Czym objawia się ruja u kotki, czyli cieczka u kotki i co warto o niej wiedzieć

Antykoncepcja długoterminowa to zastrzyki na ryję. Taki zastrzyk hormonalny podawany jest raz na 3-5 miesięcy (tylko początkowo należy powtórzyć go po ok. 3 miesiącach, a później jest to kwestia raczej 4-5 miesięcy). Istnieje jeszcze trzecia opcja, jaką jest czipowanie. Polega na blokowaniu aktywności płciowej. Zazwyczaj „wyłącza” ruję u kotki na rok, czasami 2 lata. Później należy powtórzyć zabieg, inaczej ruja wróci. Ta metoda jest częściej stosowana u psów (zarówno samców, jak i suczek) niż kotów.

Polecane karmy weterynaryjne dla kotów

Kastracja kotki i kocura – czy warto?

Miauczenie kota w rui może doprowadzić do szału. Zwłaszcza w przypadku, gdy kocica dostaje rujkę permanentną, to staje się już trudne do znoszenia. Tabletki czy zastrzyki hormonalne dają tylko chwilowe wytchnienie. Aby pozbyć się rui raz na zawsze, należy kotkę wykastrować.

Sterylizacja i kastracja to dwa różne pojęcia. Przyjęło się, że pierwszemu zabiegowi jest poddawana tylko kotka, ale nie jest to prawda. Kotka także przechodzi kastrację, czyli tzw. sterylizację pełną. Sama sterylizacja polega na podwiązaniu jajowodów u kotki, a u kocura polega na przecięciu nasieniowodów. Ten zabieg uniemożliwia jedynie dalsze rozmnażanie, ale hormony dalej się produkowane. W rezultacie kotka dalej może dostać ruję, a kocur dalej może znaczyć teren.

Kastracja polega na usunięciu jajników lub jajników i macicy u kotki. U kocura usuwane są jądra. Koty po zabiegu kastracji stają się bardziej leniwe, ale mniej agresywne. Kocury nie walczą zaciekle o terytorium i kotkę, a także przestają znaczyć teren. Kotki również wydają się spokojniejsze, a także nigdy więcej nie mogą dostać rui. Zabieg kastracji w pewien sposób chroni koty, ponieważ nie są dłużej narażone na choroby układu rozrodczego. Cena za kastrację kotki waha się od 150 do 300 zł, a kastracja kocura wynosi ok. 100 zł. Ostateczna cena zależy m.in. od wagi kota oraz środków, jakie zostaną użyte w czasie zabiegu.

Rujkę u kotki nie jest trudno rozpoznać, jeśli nie jest ukryta. Ze względu na specyficzne, nachalne zachowanie kotki, można również zauważyć to, kiedy rujka kończy się, bo kotka zauważalnie się uspokaja (m.in. ustępuje gardłowe miauczenie kota). To, ile ruja u kotki trwa, zależne jest od tego, czy kotka wychodzi na dwór czy tylko przebywa w mieszkaniu. Równie dobrze może to być 5 dni, jak i 3 tygodnie, a po kilku dniach może pojawić się następna. Jeśli nie planujesz rozmnażać swojej kotki, najlepszym rozwiązaniem będzie kastracja. W ten sposób unikniesz także niektórych potencjalnych chorób.

ikona podziel się Przekaż dalej