Choroby przewodu pokarmowego - przyczyny biegunki kota domowego

Problemy zdrowotne związane z przewodem pokarmowym są jednymi z najczęstszych przyczyn wizyt w gabinecie weterynaryjnym. I choć wynika z tego, że biegunka lub wymioty to codzienne problemy, nie wolno ich bagatelizować! Luźniejsze stolce kot może robić w wyniku pierwotnej choroby jelit (np. chorób zapalnych, jak FIE), zaburzeń pracy wątroby lub trzustki, a także szeregu innych stanów niekorzystnie wpływających na czynność dalszego odcinka przewodu pokarmowego.

Układ trawienny kota składa się z jamy ustnej, przełyku, żołądka oraz jelit (cienkich i grubych). Dodatkowo w jego pracy ważną rolę odgrywa trzustka oraz wątroba z woreczkiem żółciowym. U kota domowego procesy trawienne trwają około 10-24 godzin, a zdrowe zwierzę powinno robić kupę co około 24-36 godzin.  Prawidłowy stolec jest brązowy i ma miękką, ale zwartą konsystencję.

U małego kociaka najczęstsze przyczyny rozwolnienia to pasożyty, reakcje na zmiany środowiska lub alergie pokarmowe, dlatego należy pamiętać o regularnym odrobaczaniu (co około 2 tygodnie) oraz zwracać uwagę na to, co je. Unikaj mleka krowiego, nagłych zmian karmy oraz kości czy ości. U kotów dorosłych wziąć pod uwagę trzeba natomiast:

  • spożycie nowego lub nieświeżego pokarmu,
  • nietolerancję lub alergię pokarmową,
  • reakcje na podawane leki,
  • choroby ogólnoustrojowe,
  • zaburzenia pracy wątroby,
  • zaburzenia pracy trzustki,
  • infekcję bakteryjną,
  • infekcję wirusową (np. nosówka u kota/FIE),
  • nowotwory.

Biegunkę klasyfikować można według lokalizacji ( z jelita cienkiego lub grubego), mechanizmu (osmotyczna, sekrecyjna) oraz etiologii. Biegunka może być także ostra lub przewlekła. Ta druga trwa ponad 14 dni. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o najczęstszych chorobach kotów.

Biegunka u kota i rozwolnienie u kota i ważne objawy dodatkowe

Rozwolnienie u kota może mieć różny przebieg, a stolec w zależności od przyczyny ma odmienny kolor. Na co zwrócić uwagę? Jeżeli, potocznie mówiąc “sraczka”, pochodzi z jelita cienkiego objętość kału jest normalna lub zwiększona, nie ma w nim śluzu, a problemowi towarzyszą wymioty. W przypadku, gdy rozwolnienie u kota powodują schorzenia jelita grubego kał oddawany jest częściej, choć w małych ilościach. Taki stolec zawiera śluz oraz świeżą krew.

U małego kociaka biegunka szybko doprowadzić może do odwodnienia, dlatego nie warto leczyć go w domu. Brak elastyczności skóry, zapadnięte gałki oczne, czy osłabienie to poważne wskazania do leczenia przy użyciu kroplówek dożylnych.

Samo rozwolnienie nie stanowi dla dorosłego kota większego zagrożenia, ale sprawa komplikuje się, gdy towarzyszą mu:

  • wymioty,
  • brak apetytu,
  • osłabienie,
  • niechęć do picia,
  • krew w kale.

Polecane karmy weterynaryjne dla kotów

Kot pijący lekarstwo ze strzykawki podawane przez weterynarza, a także rozwolnienie u kota krok po kroku, przyczyny, leczenie, zapobieganie
Rozwolnienie u kota krok po kroku, czyli przyczyny, profilaktyka i zapobieganie, leczenie u weterynarza, domowe spoosby i dieta dla kota

W takich sytuacjach potrzebna jest szybka interwencja medyczna. Nosówka u kota, czyli inaczej panleukopenia, koci tyfus lub kocie zakaźne zapalenie jelit (FIE) to choroba, która może stanowić poważne wyzwanie dla organizmu kota. Przebieg bywa bowiem bardzo gwałtowny i u słabszych osobników może spowodować zgon w ciągu 3 dni.

Leczenie biegunki – domowe sposoby i leki

Leczenie biegunki wspomagają m.in. pasty zawierające prebiotyki, substancje wiążące toksyny oraz wodę, a także źródło energii i składniki osłaniające błonę śluzową jelit. Warto mieć je w domu i podać kotu, gdy biegunka zaczyna się w nocy lub w innej sytuacji, gdy nie ma możliwości wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Przy ich użyciu można leczyć (a właściwie wspierać regenerację) zwierzę przez maksymalnie 3 dni. Później konieczne są silniejsze leki.

Leczenie objawowe, które stosuje się w większości przypadków to głodówka przez 12-24 godziny i karmienie dietą wysokostrawną przez 3 do 5 dni po głodówce, Biegunka utrzymująca się dłużej niż 2-3 dni lub taka, której towarzyszą wymioty lub złe samopoczucie musi zostać skonsultowana z lekarzem weterynarii. Wykona on podstawowe badanie kliniczne oraz badania krwi lub USG w celu postawienia diagnozy, a następnie poda właściwe leki. Mogą to być preparaty przeciwwymiotne, przeciwzapalne lub antybiotyki, a także płyny. Kotu podać można także preparat na odrobaczenie.

Alergia to nie tylko kichanie u kota czy świąd, ale także zaburzenia stolca. W przypadku podejrzenia nietolerancji lub alergii pokarmowej podczas leczenia zmienia się zatem karmę. Przez 8-12 tygodni kotu podaje się do jedzenia specjalistyczny produkt z hydrolizowanym białkiem, a po ustąpieniu objawów przeprowadza się próby prowokacji różnymi rodzajami mięsa czy wypełniaczy, by zidentyfikować alergeny.

Pamiętaj, że “sraczka” to nie choroba, ale jej objaw tak samo jak np. kichanie u kota, które powoduje chlamydia u kota lub koci katar! Rozwolnienie powodować może wiele czynników, dlatego nie zwlekaj z wizytą u lekarza weterynarii, by dowiedzieć się, na co choruje twój kot. Biegunka u kota może wymagać wizyty u lekarza weterynarii, dlatego lepiej nie bagatelizować objawów.

ikona podziel się Przekaż dalej