Rozmnażanie psów - informacje, porady, problemy

Zwierzaki domowe wprowadzają wiele radości w życie całej rodziny. Stają się wiernymi przyjaciółmi na długie lata. Osoby wychowujące psy czy koty czasem chcą podzielić się tą radością z innymi. Dlatego rozważają rozmnażanie zwierząt będących pod ich opieką. Decyzję o rozrodzie trzeba dobrze przemyśleć. Poznać najważniejsze informacje i najczęściej występujące problemy. Kierować się sprawdzonymi poradami. Wartościowe materiały na ten temat znajdują się na naszej stronie.

Zwierzęta domowe i ich rozmnażanie

Rozmnażanie zwierząt to ważny proces życiowy. Polega na wytworzeniu potomstwa w celu zachowania ciągłości istnienia populacji. W przypadku większości ssaków łożyskowych reprodukcja jest możliwa wyłącznie w okresie rui. Czyli fazie płodności samicy wchodzącej w skład cyklu rozrodczego. Ruja ułatwia kojarzenie się par a tym samym przekazywanie materiału genetycznego. Psy a właściwie suczki są gotowe do rozrodu dwa razy w roku. Tymczasem koty rozmnażają się dwa lub trzy razy w roku. Choć w obu przypadkach częstotliwość występowania rui zależy od kilku czynników.

Pełny cykl rozrodczy wielu ssaków łożyskowych składa się z czterech etapów. Pierwszym jest proestrus, czyli faza przedrujowa. Pojawia się krwawienie, wydzielanie feromonów i wyraźna zmiana w zachowaniu samic. Po niej następuje estrus, ruja właściwa, czyli gotowość do rozpoczęcia kopulacji. To w tej fazie suczka może zostać zapłodniona. Kolejnym etapem cyklu rozrodczego jest metestrus, faza porujowa. W tym czasie dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej. Ostatnim punktem jest anestrus, czyli okres bezrujowy. Większość zwierząt z rodziny ssaków nie jest wtedy zdolna do rozrodu a czasem nawet kopulacji.

Zwierzęta rasowe przechodzą ruję tak samo jak mieszańce. Warto, więc wiedzieć, kiedy czworonogi są gotowe do rozrodu. Dojrzałość płciowa psa zależy od płci, choć zazwyczaj już szczenięta ją osiągają. Suczka dojrzewa wcześniej niż pies, między 6 a 12 miesiącem życia. Wtedy też pojawia się pierwsza cieczka. Samce staja się dojrzałe po około roku życia. Wiele jednak zależy od wielkości psa. Małe zwierzaki szybciej dojrzewają i mogą się rozmnażać dwa razy w roku. Duże rasy potrzebują więcej czasu a cieczka występuje rzadziej. Samica opisywanego gatunku szczeni się po około 60-70 dniach. Tyle zazwyczaj trwa ciąża.

Rozmnażanie zwierząt – koty, gryzonie, ryby akwariowe

Wiadomo już, kiedy szczeni się samica psa, zatem teraz opiszemy jak wygląda kwestia rozmnażania kota. Kiedy samica jest gotowa do rozrodu i kiedy koci się? Dojrzałość płciowa jest osiągana przez te zwierzaki, rasowe i dachowce, pomiędzy 5 a 12 miesiącem życia. Czyli w wielu wypadkach są to nadal kocięta. U kotek żyjących na wolności lub wychodzących ruja pojawia się 2-3 razy w roku. Natomiast samice żyjące w domu przechodzą ją znacznie częściej, nawet, co miesiąc. Dlatego, że pod dachem dochodzi do rozregulowania naturalnego cyklu rozrodczego. Samica opisywanego gatunku koci się po 60-70 dniach.

Kocięta i szczenięta to nie jedyne zwierzaki pojawiające się w domach. Uznaniem cieszą się również małe, sympatyczne gryzonie. Do najpopularniejszych należą chomiki i świnki morskie. Pierwsze z wymienionych osiągają dojrzałość płciową po około 40 dnia. Natomiast ciąża trwa od 16 do 22 dni w zależności od rasy. W domach i mieszkaniach często pojawiają się także inne gryzonie. Świnki morskie, bo o nie nam chodzi, wchodzą w okres rui co 14-15 dni. Trwa ona od 24 do 48 godzin, ale samica akceptuje samca przez około 6-11 godzin. Tymczasem ciążą trwa zazwyczaj 68-72 dni.

Opisaliśmy już pokrótce cykl rozrodczy psa, kota i gryzoni. Czas, więc na ryby akwariowe mające wielu wielbicieli. W domowych warunkach najłatwiej rozmnaża się ryby żyworodne. Czyli te, których ikra rozwija się w ciele samicy. Są to na przykład molinezje, gupiki, mieczyki i platki. Ich ciąża trwa przeważnie 4-6 tygodni. Sposoby rozmnażania tych i innych rybek akwariowych można poznać na naszej stronie. Tak jak i więcej informacji na temat rozrodu psów i kotów. Dokładniej opisujemy także reprodukcję gryzoni i to nie tylko tych wymienionych powyżej.