Rozmnażanie papug falistych krok po kroku

Para lęgowa oraz odpowiednia woliera dla ptaków

Niezależnie od tego, czy rozmnażana będzie papuga falista, ara czy nimfa, podstawą jest umiejętne dobranie pary do lęgu. Papugi muszą być zdrowe oraz w pełni dojrzałe płciowo. Papugi nie mogą być też ze sobą spokrewnione. Jeżeli chcesz kupić dwie papugi od razu zwróć uwagę, która woliera dla ptaków była przez nie razem zamieszkiwana. Jeżeli bowiem papużki ze sobą mieszkały, na pewno zdążyły się do siebie przyzwyczaić. A to ułatwia z kolei łączenie się papug w pary. Jeżeli uda się dobrze dobrać odpowiednią parę do lęgu, to naprawdę będzie już połowa sukcesu!

Oczywiście, dobranie do siebie papug to jedno. Drugą i równie ważną sprawą jest zapewnienie ptakom dobrych warunków do rozrodu. Kluczowe będzie umieszczenie klatki lub woliery dla nich w pomieszczeniu, które będzie miało stałą temperaturę (ok. 23 st. C) oraz wilgotność powietrza (ok. 60 %). Łączenie się w pary ułatwia też dobrze dobrane oświetlenie, zbliżone do naturalnego światła (słońca). Takie światło sprawi, że papugi będą się lepiej czuły, tym samym będąc bardziej zdolne do lęgu.

Jaka budka lęgowa dla papug? Okres lęgowy ptaków

Każda papuga – nimfa, żako, nierozłączka czy nimfa – powinna mieć odpowiednią skrzynkę lęgową, dopasowaną do swojego gatunku. Właśnie w nich samica składa jajka. Dla papug falistych zaleca się drewnianą budkę, mniej więcej wielkości 16 x 16 x 16 cm. Należy ją wyściełać trocinami (ok. 2 cm), które stworzą papudze przytulne i bezpieczne miejsce do lęgu. Dno budki powinno być wyprofilowane – po to, by jaja nie mogły się turlać a samica mogła je wygodnie wysiadywać. Otwór wejściowy w budce najlepiej, by liczył ok. 5 cm.

W budkach lęgowych doskonale sprawdzają się tzw. ruchome dachy. Umożliwiają one kontrolowanie lęgu ptaków – oczywiście, nie możesz tego robić zbyt często, by nie zestresować zwierzątek. Pamiętaj, że budka lęgowa musi być dostosowana do papużki falistej i jej potrzeb. Warto więc np. zadbać o zaciemnienie takiej budki, bo to sprzyja pobudzeniu hormonów potrzebnych do dojrzewania komórki jajowej.

Samica składa jajka po ok. 7-10 dniach od pierwszej kopulacji. Następne będą pojawiać się mniej więcej co drugi dzień (do 6 sztuk). Okres lęgowy polega na wysiadywaniu przez samicę jaj przez ok. 18 dni. Samica wielokrotnie nimi obraca. Na jej brzuszku tworzy się pod spodem plama lęgowa, zapewniająca dobrą temperaturę dla rozwijania się zarodków. Pisklaki rodzą się ślepe i bez piór. Samica karmi je wysokobiałkową wydzieliną z żołądka gruczołowego. Młode później powinny dostawać ziarno, rozmiękczone w wolu.

Rozmnażanie papugi falistej o niebieskich piórach zaczyna się od dobrania pary do lęgu
Rozmnażanie papug falistych - dobieranie najlepszej pary do lęgu

Polecane pokarmy dla papug - sprawdź promocje!

Budkę powinieneś uprzątnąć po ok. 8 dniach od pojawienia się pierwszego jajka. Później trzeba ją sprzątać co kilka dni. Maluchy muszą pozostać w budce przez ok. 30 dni, a 2 tygodnie po opuszczeniu jej, rodzice będą karmić młode papużki. Można jednak pomóc usamodzielnić się ptakom, podając im niektóre warzywa i owoce. Jeżeli nie chcesz, by ptaki dalej się rozmnażały, należy zubożyć im dietę i pozbyć się budki lęgowej – do czasu kolejnego rozrodu, tzn. gdy zajdzie taka potrzeba.

Jak wygląda rozmnażanie papug falistych?

Pielęgnacja papug falistych w okresie rozrodu

Aby ptaki mogły zdrowo i prawidłowo się rozmnażać, należy je dobrze dokarmiać. Co powinno znaleźć się w menu papug, które gotowe są do lęgu?

  • Świeże warzywa
  • Granulaty dobrej jakości
  • Ziarna zbóż (proso, kanar, owies)
  • Ugotowane na twardo jajko (dla samicy przygotowującej się do lęgu)
  • Niezbędne minerały (w szczególności wapń, potrzebny samicy podczas składania jajek)

Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o odpowiedniej karmie dla papug.

W jaki sposób zakończyć rozmnażanie papug falistych w wolierze?

Czasem może zdarzyć się, że np. maluchy jeszcze nie opuściły swojej budki lęgowej, a w środku niespodziewanie pojawiło się… nowe jajeczko! Co zrobić, jeżeli wcale nie chciałeś do tego dopuścić? Możesz wyjąć pisklaki z budki, jeśli mają ok. 4 tygodni i położyć je na dnie klatki. Wówczas trzeba będzie wyrzucić jajko i zabrać budkę lęgową. Samiczka być może zniesie jeszcze maksymalnie 3 jajka. Trzeba będzie je zabrać i wyrzucić. Lęgi zakończą się automatycznie.

Drugą opcją na zakończenie rozmnażania się papug falistych jest zabieranie jajeczek na bieżąco i wyrzucanie ich, dopóki pisklaki w budce lęgowej nie podrosną (np. gdy maluchy mają poniżej 3 tygodni). Później wystarczy postąpić dokładnie tak, jak opisaliśmy powyżej.

ikona podziel się Przekaż dalej