Rasowe rottweilery – ogólna charakterystyka

Jak wygląda pies rasy rottweiler?


Pochodzący z Niemiec rottweiler wyróżnia się zarówno pod względem zwinności, jak i ogólnego wyglądu. Posiada czarne umaszczenie z ciemno rudymi podpaleniami w obrębie kufy, oczu, kończyn pod szyją oraz pod ogonem. Na uwagę zasługuje także półdługa szata, która jest sztywna, bardzo gęsta i mocno przylega do ciała. Włos okrywowy w obrębie tylnych kończyn jest z reguły nieco dłuższy. Z kolei całe ciało piesków pokrywa gęsty podszerstek, stanowiący naturalną barierę izolacyjną. Podszerstek nie wystaje ponad włos okrywowy i jest gubiony dwa razy do roku.

Rasowe rottweilery powinny także spełniać kryteria związane z wagą oraz wysokością w kłębie. Dorosłe, odpowiednio zbudowane psy tej rasy ważą około 50 kg, a ich wysokość w kłębie powinna mieścić się w przedziale 61 – 68 cm. Dorosła suka jest z reguły znacznie drobniejsza, co potwierdza wzorzec rasy. Waga prawidłowo zbudowanej suczki powinna wynosić w wieku dorosłym około 40 kg, a jej idealna wysokość w kłębie została ustalona na 56 do 63 kg. Zarówno waga, jak i wzrost zostały określone we wzorcu rasy FCI numer 147.

Na uwagę zasługuje także symetryczna budowa ciała rottweilerów oraz ich silne umięśnienie. Są to psy żwawe, zwinne, a jednocześnie bardzo skoczne. Mocny grzbiet, rozbudowana klatka piersiowa oraz silnie umięśnione kończyny sprawiają, że rasa wzbudza respekt samym swoim wyglądem. W Polsce odnajdziemy psy z ogonem o średniej długości. Jest to jego naturalna i w pełni prawidłowa budowa. Niekiedy natrafimy także na osobniki z ogonem kopiowanym. Warto przy tym pamiętać, że kopiowanie uszu czy ogona jest obecnie całkowicie zabronione. Niegdyś rottweilery z ogonem kopiowanym cieszyły się dużą popularnością. Rasa była używana do walk, a skracanie ogona i uszu miało na celu zmniejszenie ryzyka uszkodzenia przez walczące psy. Dziś kopiowanie ma już tylko wątpliwe znaczenie wizualne i silnie straciło na popularności.

Opisując rasowe psy rasy rottweiler, należy także omówić średnią długość życia. Okazuje się, że rasa jest całkiem żywotna. Dorosły pies czy suka z reguły dożywa przynajmniej 10 lat. Średnia długość życia dla owej rasy została oszacowana na 8 do 12 lat. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o niebezpiecznych rasach psów.

Charakter rasowego rottweilera

Szczenięta rasy rodwajler uchodzą za bardzo żywiołowe i chętne do zabawy. Odpowiednia socjalizacja i dobrze przemyślane szkolenie mogą sprawić, że wyrosną na zrównoważone i łagodne psy.

Przyjazne usposobienie rottweilerów dotyczy członków ich rodziny. Bez wątpienia są to psy, które lubią kontakt ze wszystkimi członkami swojego stada. Szczególnie suka chętnie odnajduje się w roli obrońcy słabszych, otacza ich dużą uwagą oraz łagodnością. Co ważne, dorosły pies czy suka może chcieć chronić młodszych członków rodziny przed intruzami. Rasa może być w pewnym stopniu nadopiekuńcza i odganiać od rodziny nieznane osoby, które uzna za zagrożenie.

Charakter rasowego rottweilera to także duża pewność siebie i determinacja. Dorosły pies czy suka owej rasy nie powinny być nadmiernie lękliwe. Z reguły posiadają silny instynkt terytorialny i z dużym zaangażowaniem chronią swoją posesję. Zarówno szczenięta, jak i dorosłe psy wykazują dużą delikatność wobec członków swojej rodziny. Nie są wobec nich agresywne ani zbyt nachalne. Świetnie radzą sobie w kontaktach z osobami aktywnymi, lubiącymi spędzać czas z czworonożnym pupilem.

Opisując usposobienie rasowego rottweilera, warto także wspomnieć o kwestii podatności na szkolenie. Dobrze ułożony pies będzie posłuszny i nieustannie chętny do pracy. Rasa nie lubi nudy, źle znosi długotrwałą samotność, a wspólna aktywność z człowiekiem jest dla niej wyjątkowo atrakcyjna. Niestety nie każdy pies będzie posłuszny i uległy. Szczególnie psy płci męskiej wykazują niekiedy chęć dominacji i próbują podporządkować sobie członków stada. Suka również może przejawiać chęć dominacji wobec czworonogów tej samej płci.

Pies rasy rottweiler siedzący na trawniku w ogrodzie, a także jego opis i usposobienie
Jaki charakter ma pies rasy rottweiler, czyli jego charakter i cena

Mogłoby się wydawać, że przyjazne usposobienie i chęć do nauki czynią z piesków idealnych towarzyszy dla całej rodziny. Musimy przy tym pamiętać, iż psy rasy rottweiler wykazują pewną niezależność i nie zawsze będą chętnie wykonywały polecenia swojego właściciela. Rasa nie jest najlepszym rozwiązaniem dla osób zapracowanych ani dla początkujących miłośników czworonogów. Brak konsekwencji w szkoleniu może sprawić, że psy staną się krnąbrne i mocno problematyczne.

Wymagania rasy i możliwe choroby rottweilerów

Odpowiedzialne wychowanie rottweilera

Omawiając usposobienie czy predyspozycje rasy, warto wspomnieć, że wiele zachowań będzie uzależnione od prawidłowego szkolenia. Dlatego warto poświęcić mu dużo uwagi oraz konsekwencji.

Młode szczenięta powinny być odpowiednio socjalizowane z otoczeniem, nowymi zapachami, dźwiękami, zwierzętami i ludźmi. Biały dog czy rottweiler z reguły reagują niespokojnie na nieznane sobie sytuacje, dlatego odpowiednia socjalizacja może być kluczem do wyszkolenia opanowanego i posłusznego psa.

Nasz młody rottweiler czy biały dog wymaga konsekwentnego, ale łagodnego szkoleniowca. Powinna być to osoba, która wzbudza autorytet i nie uznaje agresji wobec psa. Zamiast wzmocnień negatywnych, zdecydowanie lepiej sprawdza się szkolenie metodami pozytywnymi. Jest to najprostszy sposób na zbudowanie więzi oraz poprawnych relacji z pupilem.

W młodym wieku psa należy przeprowadzić podstawowe szkolenie posłuszeństwa. Dzięki temu szczeniaki będą w pełni znały zasady zachowania na spacerach i nie sprawią problemów podczas wizyty nieznanych gości. Szczególna uwaga powinna zostać poświęcona kontaktami z innymi zwierzętami. Dobrze prowadzony rottweiler zazwyczaj nie prowokuje konfliktów, jednak w sytuacji zagrożenia może okazać się zaciekłym obrońcą swojej rodziny.

Rottweiler - wymagania pielęgnacyjne i żywieniowe

Rasowe rottweilery nie są szczególnie problematyczne w pielęgnacji. Ich półdługa, przylegająca do ciała szata nie jest podatna na kołtunienie, a gęsty podszerstek zapewnia idealną ochronę przed deszczem czy niskimi temperaturami podczas spacerów. Większość zabrudzeń futra możemy z łatwością usunąć za pomocą wilgotnego ręcznika lub nawilżanej chusteczki. Dzięki temu kąpiele zostają ograniczone do niezbędnego minimum.

Pielęgnacja psa polega także na regularnym szczotkowaniu sierści. Wystarczy zastosować dobrej jakości szczotkę i czesać pupila raz w tygodniu. W okresie silnego linienia, można szczotkować nieco częściej.

Pies rasy rottweiler biegający po trawniku, a także jego hodowla w Polsce i cena za szczeniaki
Pies rasy rottweiler krok po kroku, a także jego hodowla, cena i opis

Dorosły pies czy suka nie zawsze ścierają odrastające pazury. Zatem warto regularnie kontrolować ich stan i reagować w razie potrzeby. Do regularnych zabiegów pielęgnacyjnych należy także kontrola stanu uszu, oczu oraz zębów.

Opisując wymagania rasy, warto także wspomnieć o prawidłowym żywieniu. Dorosły pies czy suka rasy rottweiler zazwyczaj nie jest zbyt wybredna. Większość psów dobrze poradzi sobie zarówno z jedzeniem karm suchych, karm mokrych, jak i posiłków komponowanych przez właściciela. Szczeniaki powinny otrzymać posiłki o większej zawartości białka, co zapewni prawidłowy rozwój. W wieku dorosłym możemy już ograniczyć ilość białka, a karmę dobrać adekwatnie do wieku oraz aktywności fizycznej pupila. Im bardziej aktywny jest nasz rottweiler, tym większe posiada zapotrzebowanie na białko pochodzenia zwierzęcego.

Trzeba także zaznaczyć, iż rasowe szczenięta i dorosłe psy rottweilery są przeważnie dużymi łakomczuchami. Z reguły chętnie zjadają zbyt duże ilości posiłków, a przeglądając zdjęcia rasy niejednokrotnie zauważymy osobniki otyłe. Tendencja do nadwagi jest typowa dla rasy, dlatego warto zapewnić pupilowi prawidłowo dobrane porcje pożywienia. Odpowiednia waga może uchronić go przed wieloma groźnymi chorobami.

Możliwe problemy zdrowotne u rottweilerów

Na wstępie zaznaczmy, że rasa jest szczególnie podatna na parwowirozę, dlatego warto zadbać o wczesne szczepienie szczeniąt, zgodne z kalendarzem szczepień. Pełne spacery mogą odbywać się dopiero po zakończeniu okresu kwarantanny.

Rasowe rottweilery mogą w młodym wieku cierpieć na młodzieńcze zapalenie kości. Jest to choroba, która dotyka głównie osobników płci męskiej. Wśród rasy może się także pojawić wada powiek lub zapalenie uszu.

Ze względu na większą masę ciała, rasa jest też predysponowana do dysplazji stawu biodrowego oraz stawu łokciowego. Są to problemy zdrowotne o podłożu genetycznym i szczeniaki mogą dziedziczyć je po swoich rodzicach. Dlatego w dobrych hodowlach wykonuje się regularne badania psów i suk hodowlanych, które eliminują ryzyko pojawienia się dysplazji u szczeniaków.

Pies rasy rottweiler - jak wybrać dobrą hodowlę?

Wybierając rasowe szczenięta, bierzemy pod uwagę wzorcowy wygląd oraz charakter rasy. Dlatego najlepszym rozwiązaniem okaże się zakup szczeniaka z rodowodem. Tylko pupile z rodowodem mogą mieć potwierdzone pochodzenia, a ich właściciel zyskuje pewność, iż nie wywodzą się z chowu wsobnego.

Dobry hodowca pokaże zdjęcia szczeniąt i omówi ich usposobienie. Pamiętajmy, że kopiowanie jest praktyką zakazaną, dlatego w dobrych hodowlach nie znajdziemy szczeniąt z ogonem lub uszami skróconymi. Dobrą praktyką jest osobiste odwiedzenie hodowli, zobaczenie warunków w jakich żyją psy hodowlane i rozwijają się szczenięta. Podczas rozmowy z hodowcą uzyskamy wiele cennych wskazówek o rasie.

Przed dokonaniem zakupu warto też zobaczyć aktualne badania rodziców szczenięcia. W hodowlach wykonuje się badania w kierunku dysplazji stawu biodrowego. Dobrą praktyką okazuje się też wykonanie badań RTG w kierunku dysplazji stawu łokciowego. Co prawda badanie nie jest obowiązujące, jednak może pomóc nam w wyborze najlepszej, dbającej o zdrowie szczeniąt hodowli.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny