Rosyjski toy (russian toy) - pochodzenie rasy i hodowla

Jak powstała rasa rosyjski toy


Hodowla rosyjskiego toya ma dość krótką historię. Przed rewolucją największym ulubieńcem rosyjskiej arystokracji był angielski terier miniaturowy. Był to terier w typie pinczera, podobny do ratlerka. Mimo zawirowań związanych z rewolucją wiele tych piesków ocalało i było nadal trzymanych w domach. Nikt jednak nie prowadził profesjonalnej hodowli ani nie wydawał rodowodów.

Dopiero w latach 50-tych XX wieku rosyjscy entuzjaści psów postanowili wyselekcjonować rasę na podstawie piesków nadal żyjących w Rosji. Początkowo rosyjski toy był krótkowłosy. Pojawiły się jednak szczenięta długowłose. Rosyjski toy długowłosy wygląda bardzo efektownie i wyróżnia się spośród innych ras. Dlatego też postanowiono zachować tę cechę. Odmiana długowłosa otrzymała początkowo nazwę rosyjski toy moskiewski lub moskiewski toy terrier.

Czy można w Polsce kupić szczenięta rosyjskiego toya i jaka jest ich cena

Rosyjski toy (Russian toy) znajduje się w 9 grupie FCI psów ozdobnych i do towarzystwa oraz w sekcji 9 kontynentalnych spanieli miniaturowych. Hodowla tej rasy jest szczególnie popularna w syberyjskiej części Rosji, w krajach skandynawskich i na Białorusi. W Polsce rasa ta jest prawie nieznana.

Cena szczeniaków z rodowodem tej rasy waha się od 4000 do 6000 zł. Jednak na szczenięta trzeba czekać, gdyż miotów jest niewiele. Cena szczeniaka zależy od renomy hodowli oraz od przodków psa. Należy być bardzo ostrożnym, jeśli cena szczeniaka jest podejrzanie niska, gdyż może to oznaczać, że kupujemy z pseudohodowli. Cena szczeniaka z dobrego źródła jest wysoka, jednak mamy pewność, że pies jest na pewno rasowy, przebadany i zdrowy.

Koszty utrzymania rosyjskiego toya nie są wysokie. Z racji swoich rozmiarów, piesek ten je niewiele. Rzadko choruje. Nie wymaga też kosztownej pielęgnacji sierści. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o charakterystyce toya rosyjskiego.

Jak wygląda rosyjski toy

Rosyjski toy to mały piesek w typie pinczera i często mylony jest z chihuahua. Pojawiają się opinie, że jest to jeden z najmniejszych psów na świecie. Dorasta do wysokości 27 cm. Dla porównania gryfonik belgijski osiąga wysokość 28 cm.

Russian toy ma gładką, lśniącą i przylegającą sierść. Wstępuje rosyjski toy krótkowłosy i długowłosy. Odmiana długowłosa, zwana również rosyjski toy moskiewski, ma sierść prostą i lekko falistą, z charakterystycznymi długimi włosami przy uszach. Umaszczenie może być czarne podpalane lub rude.

Rosyjski toy to piesek generalnie zdrowy i długowieczny. Rasa ta żyje przeciętnie 17 - 18 lat. Problemem tych piesków są wrażliwe oczy oraz duża wrażliwość na zimno i upały.

Długowłosy rosyjski toy mało linieje. Pielęgnacja jego sierści nie jest trudna. Wystarczy wyczesać sierść od czasu do czasu, aby się nie plątała.

Polecane karmy i akcesoria dla psów - sprawdź ceny!

Jaki charakter ma rosyjski toy

Opinie o rasie toy rosyjski

Często słyszy się opinie, że mały pies to typowy kanapowiec, który nie potrzebuje dużo ruchu. Przykładem pieska, któremu wystarczą 2 spacery dziennie jest gryfonik belgijski. Jednak wiele małych piesków to wulkany energii, które muszą się wybiegać. Decydując się na małego pieska, warto poznać opinie o rasie i dowiedzieć się, czy jest to rasa dla aktywnych. Duże zapotrzebowanie na ruch ma zarówno alpejski gończy krótkonożny jak i rosyjski toy.

Piesek ten lubi się wybiegać i przydadzą mu się 3 - 4 spacery dziennie. Tylko wtedy pies wyładuje swoją energię i nie będzie niszczył w mieszkaniu. Pies ten może mieszkać w mieście w blokach, tylko wtedy, jeśli zapewnimy mu odpowiednią ilość ruchu. Jednak ten mały piesek może wybiegać się na dość małej przestrzeni. Z drugiej strony miłośników długich spacerów ucieszy fakt, że piesek ten nie męczy się szybko, jest wytrzymały i lubi też długie spacery. Warto wiedzieć, że znudzony piesek bywa hałaśliwy i lubi dużo i głośno szczekać.

Pies rosyjski toy o brązowej sierści i długich włosach na uszach leżący na podłodze.
Pies rosyjski toy, czyli opis, usposobienie oraz wygląd krok po kroku.

Rosyjski toy to piesek energiczny i odważny. Jego odwaga staje się problemem, gdy ten mały piesek może zaatakować psa dużo większego od siebie. Dlatego też na spacerach należy szczególnie uważać w czasie kontaktów z innymi psami.

Od małych piesków ozdobnych niewiele się wymaga. Nie jest to pies pracujący, jak na przykład alpejski gończy krótkonożny. Rosyjski toy nie wymaga szczególnej tresury. Jednak jest to pies pojętny i można go wiele nauczyć. Ważne jest, aby szczeniaki nauczyły się zasad panujących w domu. Opinie, że rosyjski toy bywa dominujący, są prawdziwe.Piesek, którego traktuje się zbyt pobłażliwie, może stać się w domu małym tyranem. Najlepiej zacząć wcześnie uczyć szczeniaki. Należy stosować metody stanowcze, lecz łagodne i pozytywne, aby nie spowodować urazu u tego wrażliwego, małego pieska.

Czy rosyjski toy to pies dla ciebie

Rosyjski toy jest psem dla każdego. Będzie wspaniałym przyjacielem dla rodzin z dziećmi, osób starszych oraz dla doświadczonych i początkujących opiekunów. Wybierając tę rasę, należy jednak wiedzieć, że rosyjski toy bardzo przywiązuje się do opiekuna i dość natarczywie domaga się uwagi. Ten mały piesek chodzi za opiekunem krok w krok i chce być ciągle w centrum uwagi. Dlatego też panują opinie, że rosyjski toy nie jest odpowiednią rasą dla zapracowanych, którzy nie mają czasu dla psa i których często nie ma w domu.

Rasa ta ma wyjątkowo przyjazny i towarzyski charakter. Uwielbia się bawić. Słyszy się opinie, że rosyjski toy nie nadaje się do dzieci. Jest to prawda, gdyż piesek ten nie lubi gwałtownych zachowań. Dzieci muszą wiedzieć, że pies nie jest maskotką i nie mogą mu się naprzykrzać. Piesek ten będzie doskonałym towarzyszem dla osób starszych. Wymaga co prawda sporo spacerów i biegania, ale spacery nie muszą być długie i wyczerpujące.

Rosyjski toy ma bardzo towarzyski charakter. Oznacza to, że zaakceptuje zarówno psy jak i koty. Nie ma on instynktu łowieckiego. Należy jednak uważać w kontaktach rosyjskiego toya z większymi psami, gdyż jego odwaga może stać się przyczyną problemów.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny