Dlaczego musimy jeść?

Jedzenie jest dla ludzi i zwierząt zarówno źródłem niezbędnych składników odżywczych potrzebnych do wzrostu tkanek i narządów, jak i stanowi źródło energii niezbędne do wszystkich procesów metabolicznych. To ile pies lub kot je, jest regulowane na dwa sposoby:

  • regulację krótkofalową,
  • regulację długofalową.

Krótkofalowa regulacja pobierania pokarmu odpowiada za uniknięcie przejedzenia podczas pojedynczych posiłków. Ma ona zatem wpływ na objętość spożywanego jednorazowo jedzenia oraz czas trwania pobierania posiłku. Gdy pies lub kot jest karmiony, w jego organizmie dochodzi do pobudzenia receptorów w okolicy ustno-gardłowej oraz kolejnych znajdujących się w żołądku. Mózg otrzymuje wtedy sygnał o spożyciu posiłku. Układ nerwowy zwierząt reaguje także na mechaniczne rozszerzenie przewodu pokarmowego, czy hormony wydzielane przez błonę śluzową.

Długofalowa regulacja pobierania pokarmu odpowiada natomiast za zmagazynowanie odpowiednie ilości energii w postaci tkanki tłuszczowej. Ten proces zaangażowana jest zatem tkanka tłuszczowa i wytwarzane przez nią hormony, czyli adipokiny. Jednym z takich hormonów jest leptyna, która odpowiada za poczucie sytości i oddziaływuje na neurony zlokalizowane w układzie pokarmowym. W pobieraniu pokarmu swoją rolę odkrywają także hormony płciowe, czyli estrogeny, których wysokie stężenie hamuje łaknienie, a brak może prowadzić zwiększonego spożywania karmy.

Wpływ zmysłów na łaknienie psów i kotów

Węch psów i kotów

Na pewno wiesz, że węch jest jednym z najlepiej rozwiniętych zmysłów Twojego psa lub kota! Czy wiesz jednak, że jest on kluczowym zmysłem wpływającym na ocenę atrakcyjności pokarmu? Twój pies posiada 70-200 milionów komórek węchowych oraz o wiele większą niż ludzie powierzchnie płatów węchowych w mózgu. Czworonogi mają w zwyczaju obwąchiwanie potencjalnego posiłku, co częściowo rekompensuje im krótki czas przebywania jedzenia w jamie ustnej i słabsze odbieranie jego smaku. Pamiętaj, że na węch czworonoga wpływa:

  • wilgotność powietrza,
  • ogólna kondycja,
  • wiek,
  • uczucie głodu oraz płeć, czy nawet faza cyklu płciowego.

U kotów liczba komórek węchowych wynosi 60-70 milionów, ale choć jest to znacznie mniejsza ilość niż u psów, zmysł węchu nadal odgrywa u nich znaczną rolę w procesie pobierania jedzenia. Czy wiesz, że utrata tej zdolności sprawia, iż kot w ogóle nie spożywa posiłków?!

Smak kotów i psów

Zarówno psy, jak i koty mają gorzej rozwinięty zmysł smaku niż ludzie. U czworonogów kubki smakowe znajdują się:

  • na podniebieniu,
  • na języku oraz w gardle.

Psy mają jednak tylko około 700 kubków smakowych. Udowodniono, że rozróżniają one pięć smaków, czyli:

  • gorzki,
  • słodki,
  • kwaśny,
  • słony oraz umami.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Twój pupil jest bardzo wrażliwy na smak gorzki, który jest wysoce niepożądany i powoduje odrzucenie danego pokarmu. Atrakcyjne odbierany jest natomiast smak słony i słodki.

Koty posiadają tymczasem tylko około 475 kubków smakowych, a dodatkowo występuje u nich mutacja genetyczna w obrębie genu kodującego receptor smaku słodkiego, która powoduje, że nie odczuwają tego smaku. Koty najprawdopodobniej najbardziej wrażliwe są na smak kwaśny, ale dość dobrze tolerują smak gorzki. Sprawdź także ten artykuł z poradami, ile powinien jeść pies.

Jak postępować, gdy pies lub kot nie?

Choroby powodujące zaburzenia węchu lub smaku

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego nos Twojego psa jest mokry? Wilgoć na nosie psa wychwytuje cząsteczki zapachu i pozwala mu lepiej je odczuwać. Suchy nos może zatem zmniejszyć jego zdolność węchu, dlatego pies oblizuje nos, gdy coś go zainteresuje.

Kot oblizujący się podczas jedzenia, a także rola,któą odgrywaą węch i smak u zwierząt podczas jedzenia
Smak i węch u psów i kotów, czyli zapach i smak jedzenia dla zwierząt, psów i kotów domowych

Przyczyny ograniczenia zdolności wyczuwania zapachów to:

  • infekcje i alergie,
  • starzenie się,
  • urazy nosa.

Zwróć uwagę, że objawem utraty części zdolności węchowych, jest zwiększony apetyt na bardziej pikantne potrawy o silnym i ostrym zapachu.

Wskazówki dla opiekunów

Jeżeli Twój pupil przechodzi przez infekcję, która utrudnia mu wyczuwanie zapachu pokarmu, możesz:

  • Czyścić nos zwierzęcia – używaj do tego miękkich lub nawilżonych wodą chusteczek. W przypadku zaschniętych zabrudzeń użyj ciepłego kompresu! U cierpliwych zwierząt można spróbować delikatnie odessać część wydzieliny z nosa za pomocą zakraplacza.
  • Umieść psa lub kota w zaparowanej łazience – ciepłe i wilgotne powietrze rozluźni wydzieliny. Zawsze obserwuj jednak oddech swojego pupila, ponieważ zwiększona wilgotność może być zbyt duża dla niektórych chorych zwierząt.
  • Zachęcić zwierzę do jedzenia -w tym celu możesz użyć płynu z puszki tuńczyka zmieszanego ze zwykłą dietą, czy bulionu mięsnego. Co ważne, lekko podgrzany pokarm wydziela silniejszy zapach niż karma w temperaturze pokojowej. Uważaj jednak, by nie podgrzać jedzenia zbyt mocno, bo możesz poparzyć jamę ustną swojego podopiecznego!
  • Zachęcać zwierzę do picia wody – zmień miski na fontanny lub dodaj do wody mięsny wywar. Możesz także spróbować częściej dolewać świeżej wody lub zmienić lokalizację naczynia.

Pamiętaj, że zwierzęta przechodzące infekcje dróg oddechowych lub tracące apetyt z wiekiem, muszą zostać objęte właściwą opieką. Masz jakiekolwiek wątpliwości? Skonsultuj się z lekarzem weterynarii!

ikona podziel się Przekaż dalej