Hodowla rogatka sztywnego – informacje, cena, jak sadzić

Gdzie występuje rogatek sztywny i jak wygląda?

Rogatek sztywny (Ceratophyllum demersum) występuje w wielu miejscach. Jest znany praktycznie na całym świecie, a zwłaszcza w Azji, Europie, Ameryce Północnej i Ameryce Południowej. W Polsce pospolity na podgórzu i niżu. Jego naturalnym środowiskiem są stawy, jeziora oraz wody o bardzo spokojnym nurcie.

Dziko żyjący potrafi osiągnąć 1-1,5 m długości. Nie ma korzenia, więc unosi się swobodnie w wodzie, ale w razie potrzeby potrafi wytworzyć tzw. ryzoidy. Są to takie chwytaki, jasne pędy, które umożliwiają zakotwiczenie rogatka w podłożu. Liście rogatka są iglaste (podzielone raz lub podwójnie). Mają ciemnozieloną barwę oraz do 2 cm długości. Choć są sztywne, to bardzo łatwo je złamać. W dotyku tak roślina wodna jest szorstka i chropowata.

Kwiatki rogatka są drobne i zazwyczaj trudne do zauważenia. Żadna część tej rośliny nie wystaje ponad poziom wody. Co ciekawe, również kwietnie pod wodą. Może mieć owoce, które wyglądają jak podłużne jajowate orzeszki z dwoma kolcami lub guzkami.

Rogatek sztywny jest idealnym schronieniem dla narybku, ale też dla krewetek akwariowych. Przydatny jest w hodowli ryb labiryntowych, ponieważ wśród jego pędów chętnie zakładają gniazda. Do tego rogatek sztywny pomaga ograniczyć ilość glonów w nowopowstałym akwarium.

Jakie są optymalne warunki życia w wodzie dla rogatka?

Nie bez powodu jest to często spotykana roślina akwariowa. Wynika to z faktu, że rogatek sztywny jest bardzo łatwy w uprawie oraz nie jest wymagający. Rozwija się w różnych warunkach, o czym świadczy jego ogólnoświatowe występowanie.

Odpowiednia temperatury wody w zbiorniku powinna mieć od 20 do 28 stopni Celsjusza. Na jego rozwój ma wpływ oświetlenie. Jeśli będzie mocno nasłoneczniony, będzie rosnąć szybciej, ale rogatek rozwija się prawidłowo także w zaciemnionym akwarium. Twardość wody nie ma większego znaczenia: może być miękka i twarda.

Rogatek sztywny nadaje się zarówno do oczka wodnego, jak i akwarium. Z racji na jego dostępność, nie jest drogi. Zazwyczaj cena szczepki rogatka to ok. 3 zł, choć przy zakupie kilku szczepek, cena może spaść nawet do 1,5 zł. Jeśli jednak zamawiasz przez Internet, musisz doliczyć koszt wysyłki. Gdy masz taką możliwość, możesz wybrać się na jego poszukiwania i znaleźć go w jego naturalnym środowisku. A może zainteresuje cię także ten artykuł o moczarce kanadyjskiej?

Rośliny akwariowe - co nadaje się do akwarium?

Mech jawajski i hiacynt wodny – wymagania, uprawa

Za jedną z najprostszych roślin do uprawy w akwarium uchodzi mech jawajski. Nie jest wymagający. Urośnie w praktycznie każdym środowisko, z wyjątkiem zamulonego i zanieczyszczonego (jest delikatny). Temperatura i oświetlenie nie wpływają znacząco na szybkość jego rozwoju, ale nawożenie już tak (choć nie jest konieczne). Rośnie pod wodą i nad wodą. Pochodzi z Azji. Można go spotkać w jego naturalnym środowisku m.in. w tropikalnych częściach Indonezji oraz Filipin. Zazwyczaj porasta pnie i kamienie, ale także brzegi strumieni i rzek, gałęzie drzew w zaciemnionym i wilgotnym rejonie oraz tereny okresowo zalewane przez wodę.

Mech jawajski ma cienkie i długie łodygi. Rosną na nich drobne zielone listki (mają nie więcej niż ok. 1-1,5 mm długości). Mech jawajski jest dobrym schronieniem dla narybku, a także odpowiednim podłożem w akwarium tarliskowym, ponieważ za sprawą licznych bocznych pędów, tworzy skupiska. Może swobodnie pływać w zbiorniku, ale można go przymocować do dna, kamienia czy korzeniu jakieś rośliny wodnej za pomocą drobnej siateczki albo żyłki. Jeśli będzie często przycinany, zacznie zagęszczać swoją strukturę oraz mocniej się rozkrzewi.

Roślina akwariowa rogatek sztywny, Ceratophyllum demersum i jego hodowla
Jakie wymagania ma rogatek sztywny, Ceratophyllum demersum, czyli hodowla w akwarium

Do pływających roślin zalicza się także hiacynt wodny. Ma duże liście, które są zebrane w charakterystyczną rozetkę. Kiedy kwietnie (a robi to tylko wtedy, gdy temperatura wody jest większa niż 20 stopni Celsjusza), to tworzy fioletowe kwiatostany. Można go hodować zarówno w dużym otwartym akwarium, jak i w oczku wodnym. Trzeba jednak cały czas kontrolować jego rozmiar, ponieważ może zacienić całą powierzchnię zbiornika, a to przyczyni się do obumarcia rybek, jak i innych roślin wodnych. Od ilości związków mineralnych zawartych w wodzie oraz stopnia nasłonecznienia zależy szybkość jego wzrostu. Stare liście wystarczy usunąć za pomocą nożyczek. Sądzenie hiacynta wodnego polega na umieszczeniu rośliny na powierzchni wody.

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Kamienie, czyli elementy dekoracyjne – czy warto?

W akwarium umieszcza się nie tylko żywe organizmy, ale także pewne elementy, które zapełniają akwarium i sprawiają, że wygląda ciekawiej. Zazwyczaj nie da się uzyskać takiego efektu samymi roślinami, ponieważ one nie zawsze zachwycają swoim wyglądem.

Sklep internetowy oferuje mnóstwo kamieni dekoracyjnych do akwarium. Trzeba jednak zwrócić uwagę, z czego jest zrobiony dany kamień. Niektóre nie wpływają na parametry wody, z kolei inne podnoszą pH lub utwardzają wodę. Niektóre z kamieni świetnie sprawdzają się jako kryjówki dla rybek. W sklepach dostępny jest także tzw. kamień napowietrzający. Nie przypomina innych kamieni, ale zapewnia odpowiednia napowietrzenie wody i tworzy prądy wodne, a jest to wskazane przy niektórych gatunkach rybek.

Rogatek sztywny (Ceratophyllum demersum) jest bardzo łatwy w uprawie. Z powodzeniem mogą go hodować osoby, które jeszcze nie mają szerokiej wiedzy z zakresu akwarystyki. Biorąc pod uwagę środowisko, akwarystyka może być słodkowodna lub morska. Jest to dziedzina wiedzy, która skupia się na hodowli roślin i wodnych zwierząt w akwarium. Może być amatorska lub zawodowa.

ikona podziel się Przekaż dalej