Pies rhodesian ridgeback - opis, wychowanie, cena, opinie

Rhodesian ridgeback to duży i mocno zbudowany pies. Wywodzi się z Afryki a początki rasy sięgają 3000 roku p.n.e. Potwierdzeniem tych przypuszczeń mają być egipskie malowidła z tego okresu. Przedstawiają pręgowane, polujące psy. Rhodesiany przez długi czas były wykorzystywane do polowania na lwy i inne drapieżniki. Obecnie to głównie zwierzaki do towarzystwa lub stróżujące. To, co jeszcze warto o nich wiedzieć podajemy poniżej.

Afrykański pies z pręgą na grzbiecie

Rhodesian ridgeback jest jedną z najstarszych ras psów. Jej przedstawiciele to czworonogi typu wyżłowatego i dogowatego. Protoplastów rasy należy upatrywać w psach gończych wyhodowanych przez koczownicze plemię Hotentotów. Zwierzaki wraz z ludźmi dotarły do Przylądka Dobrej Nadziei. Tam około 1650 roku osiedlili się holenderscy osadnicy. Zaczęli krzyżować psy tubylców z własnymi przywiezionymi z Europy. Prawdopodobnie mastifami, chartami, pointerami. Pierwszy oficjalny wzorzec rasy rodezjan powstał w 1922 roku. Do dziś wykorzystuje się sporo jego elementów. Do Polski opisywane zwierzaki dotarły dopiero w 1994 roku.

W klasyfikacji FCI rhodesiany zaliczono do grupy VI. Skupiającej psy gończe i rasy pokrewne. Znalazły miejsce w trzeciej sekcji owej grupy. Opisywane czworonogi są duże. Samce dorastają do 63-69 cm wysokości w kłębie. Samice osiągają 61-66 cm wysokości. Przedział wagowy jest takim sam dla obu płci. Mieści się w granicach 32-36 kg. Psy mają harmonijną sylwetkę, są mocne i muskularne. Mimo sporej masy mięśniowej wykazują się zwinnością a do tego szybkością i wytrzymałością. Mają też długą głowę, okrągłe niezbyt szeroko rozstawione oczy i wysoko osadzone, opadające uszy. Kończyny również muskularne, ogon średniej długości.

Rodezjany to psy z pręgą na grzbiecie. Tworzy ją sierść tylko w tym miejscu rosnącą w przeciwną stronę. Poza tym okrywa jest krótka, błyszcząca, gęsta i gładka. Wzorzec określa, że nie powinna być ani jedwabista ani wełnista. Jak wygląda kwestia umaszczenia. Każdy pies ma ciemną kufę oraz uszy. Tymczasem sierść występuje w wariantach kolorystycznych od jasnopszenicznego do czerwonopłowego. Dopuszczalne są jedynie niewielkie białe znaczenia pojawiające się na plecach i piersi. Zbyt wiele bieli uznaje się za wadę. Po więcej informacji o historii i wyglądzie tych pięknych psów zapraszamy na naszą stronę.

Charakter i wychowanie rodezjanów

Jak już wspominaliśmy niejeden rodezjan był wykorzystywany do polowania na lwy i inne drapieżniki. Miał je tropić, osaczać i czekać na przybycie myśliwych. Nic, więc dziwnego, że rasa wykazuje silny instynkt łowiecki. Jej przedstawiciele miewają problemy z posłuszeństwem. Zdarza się, że samodzielnie ruszą zwiedzać okolicę. Zatem są to czworonogi dla doświadczonych i konsekwentnych osób. Ponadto są bardzo aktywne i żywiołowe, potrzebują dużo ruchu. Jednakże szczeniaki i młode osobniki do 18 miesiąca życia nie powinny być zmuszane do dużego wysiłku. Starsze mogą towarzyszyć właścicielom podczas biegania czy jazdy na rowerze.

Rodezjany mają duży temperament, ale ich charakter można określić, jako zrównoważony. Dobrze sobie radzą w większej grupie psów, dogadują się też z innymi zwierzętami. Jednakże samce na swoim terenie mogą nie akceptować innych przedstawicieli swojej rasy. Warto też wiedzieć, że rhodesian świetnie nadaje się na stróża. Dlatego, że jest czujny, odważny a do obcych podchodzi z dystansem. Co ciekawe w kilku krajach te czworonogi pracują w policji. Szkoli się je do tropienia i wykrywania narkotyków.

Choć nie zawsze jest posłuszny, interesujący nas pies przywiązuje się do właściciela. Wybiera jedną osobę spośród domowników i to z nią najlepiej współpracuje. Potrzebuje dużo uwagi, nie może być izolowany od rodziny. Rodezjan jest tolerancyjny wobec dzieci. W stosunku do nich wykazuje cierpliwość i delikatność. Mimo tego, z uwag na jego gabaryty nie można go pozostawiać z maluchami sam na sam. Przy zabawie może niechcący zrobić im krzywdę. Na koniec trzeba dodać, że jest to pies inteligentny i chętny do nauki. Rozwinięcie tematyki charakteru i wychowania rodezjanów znajduje się na naszej stronie.

Zdrowie, hodowla i cena rodezjanów

Rhodesian ridgeback, podobnie jak inne duże, nie jest rasą długowieczną. Zdrowe psy żyją od 9 do 12 lat. Pełną dojrzałość osiągają w wieku około 3 lat. Z uwagi na krótką sierść nie są odporne na niskie temperatury. W zimie mogą potrzebować dodatkowego okrycia i nie powinny mieszkać poza domem. Jeśli chodzi o choroby to rodezjany miewają skłonności do dysplazji. Atakującej stawy biodrowe i łokciowe. Mogą, ale nie muszą zdarzać się alergie pokarmowe i niedoczynności tarczycy. Psy pochodzące z dobrych hodowli najczęściej są odporne i wytrzymałe. Warto jednak wiedzieć, że zdarza się pewne schorzenie charakterystyczne dla tej rasy.

Dolegliwością wspomnianą powyżej jest zatoka skórzasta z angielskiego dermoid sinus, w skórce DS. W jej wyniku u zwierzaka tworzą się swego rodzaju kanały wnikające w głąb ciała. Składają się ze zmienionej skóry, mieszków włosowych i łoju. Zazwyczaj sięgają tylko tkanek miękkich, ale czasem docierają głębiej. Opisane zmiany skórne usuwa się operacyjnie. Nie zawsze jest to jednak możliwe. I to w zasadzie tyle, jeśli chodzi o choroby rodezjanów. W kwestii żywienia, ten afrykański pies może być karmiony gotowym pokarmem lub przygotowywanym samodzielnie przez opiekunów. Ważne by posiłki były dopasowane do jego wieku i aktywnego trybu życia.

Rasa rhodesian ridgeback nie jest szczególnie wymagająca pod względem pielęgnacji. Psy linieją dwa razy w roku. W tym czasie potrzebują codziennego wyczesywania. W pozostałych częściach roku wystarczy dwa razy w tygodniu. Kąpiele stosuje się tylko w razie, gdy zwierzak mocno się wybrudzi. Poza tym potrzebne jest systematyczne czyszczenie uszu i skracanie pazurów. Do tego dochodzi czyszczenie zębów. Ile kosztują szczeniaki z rodowodem? Choć hodowla nie jest bardzo popularna, cena wydaje się atrakcyjna. Utrzymuje się w przedziale 1500-4000 zł. Wszystkie tematy poruszone w tym artykule rozwijamy na naszej stronie.