Razbora klinowa – opis ryb w akwarium

Jak wygląda razbora klinowa?

Rasbora heteromorpha to ryba, z której rozpoznaniem płci często ma problem większość początkujących akwarystów. Warto już na samym początku zaznaczyć, że samica i samiec różnią się od siebie tylko nieznacznie. Mimo, że między nimi nie ma szczególnie zaznaczonego dymorfizmu płciowego, razbory można rozróżnić:

  • samica – posiada pogrubioną część brzuszną i jest nieco mniejsza od samca (dorasta do maksymalnie 4,5 cm),
  • samiec – jest smuklejszy od samicy, a jego klin jest ostrzej zaznaczony. Samce posiadają również bardziej intensywne kolory niż samice.

Razbora klinowa jest jednym z najbardziej popularnych ryb w domowych hodowlach. To gatunek ryby słodkowodnej, która należy do rodziny karpiowatych. Jeżeli chodzi o naturalne środowisko razbory, występuje ona w Tajlandii, Indonezji i Malezji, najczęściej w małych rzeczkach i strumykach. Nazwa ryby wzięła się od tego, że na jej ciele znajduje się czarna pręga, przypominająca klin – stąd nazwa „razbora klinowa” właśnie.

Razbora klinowa najczęściej dorasta maksymalnie do 4,5 cm, przy czym – jak już wspominaliśmy – samice są trochę większe i okrąglejsze od samców. Najbardziej popularny kolor rybek to:

  • czerwony,
  • złoty,
  • brązowy,
  • żółty,
  • pomarańczowy.

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Tonacja ryb zależy jednak od tego, z jakiej części świata pochodzi – np. czerwone razbory są z okolic Sumatry, a brązowe z Malezji. Razbora to ryba ławicowa, więc powinno się ją trzymać w stadzie razem ze swoim gatunkiem bądź innymi rybami. Zaleca się, by w zbiorniku wodnym pływało minimum sześć razbor. Charakter rybki należy do łagodnych, a ich ciało jest nieco spłaszczone.

Cena rybek nie należy do najwyższych. Razbory klinowe można nabyć tanio, bo w granicy od 3 do 7 złotych. Razbora klinowa nie jest trudna do kupienia. Powinieneś ją dostać niemal w każdym sklepie zoologicznym czy akwarystycznym – podobnie, jak np. gupik pawie oczko. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o urządzaniu akwarium krok po kroku.

Wymagania razbory klinowej

Razbora klinowa dobrze będzie czuć się w akwarium o pojemności minimum 50-60 litrów. Jeżeli kupisz za małe akwarium, razbora może być mało ruchliwa i osowiała. Warto, by za podłoże robił żwir kwarcowy (jak najdrobniejszy). Żeby zapewnić rybom dobre warunki, warto będzie zamieścić w zbiorniku wodnym również liczne kamienie, bambusy, korzenie i kokosy – jako naturalne kryjówki pod wodą. Oczywiście, dobrze będzie obsadzić akwarium roślinami, zostawiając razborom wolną przestrzeń do pływania. Światło nie może być ostre, więc warto będzie je przytłumić np. szyszkami czy liśćmi dębu lub olchy. Do rozproszenia światła możesz również użyć roślin pływających.

Czarna razbora najbardziej lubi temperaturę ok. 22-25 st. C – więc podobnie, jak gupik pawie oczko. Razbora klinowa lubi wodę miękką, a także kwaśną (twardość między 5, a 7 pH). Ważne jest też regularne odmulanie dna, do czego z całą pewnością przyda się odmulacz do akwarium. Zalecany jest również filtr z kilkoma wkładami. Pamiętaj o tym, by zbiornik był nieco zacieniony – w tym celu, żwirek powinien mieć ciemny kolor. Jeżeli nie zadbasz o odpowiednie warunki dla rybki, może nabawić się ona jakiejś choroby.

Niestety, ale tak naprawdę niewielu początkujących akwarystów potrafi stworzyć razborze klinowej odpowiednie warunki do bytowania. Zapominają przede wszystkim o tym, że trzeba razborze zapewnić zacienione akwarium, z przytłumionym światłem – inaczej może nabawić się jakiejś choroby. Warto sadzić w tym celu rośliny, zbliżone do rosnących w naturalnym środowisku ryb. Mogą to być tzw. kryptokoryny, które kładzie się na powierzchni zbiornika wodnego – mają one za zadanie stworzyć naturalny półcień w akwarium. Oczywiście, nie zapomnij też o tym, by kupić odmulacz do akwarium! Możesz nabyć go dość tanio – od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych zależnie od tego, jakiego rodzaju będzie to urządzenie.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat razbory klinowej?

Z jakimi gatunkami ryb może pływać razbora klinowa?

Jak już wspominaliśmy, razbora jest rybą stadną. Powinno się więc trzymać je w akwarium po minimum 6 sztuk. Rybka jest towarzyska i pogodna, zatem bez problemu będzie mogła pływać z innymi, podobnymi charakterem i wielkością do niej rybami. Razbora klinowa jest spokojna, a więc nawet dla mniejszych od siebie ryb nie będzie stanowić potencjalnego zagrożenia. Zazwyczaj porusza się ona po środku albo na górze akwarium.

Razbory nie są agresywne i bardzo dużo się ruszają. W stadzie żyją w zgodzie podobnie, jak z innymi gatunkami ryb. Kryterium dobierania do siebie rybek w akwarium z razborami zależeć będzie głównie od tego, jakie wymagania mają poszczególne rodzaje ryb. Razborę klinową można np. hodować z krewetkami.

Razbora klinowa w akwarium
Ryba razbora klinowa w akwarium, czyli jej rozmnażanie i z jakimi rybami może być

Co je razbora klinowa?

Razbora klinowa nie jest specjalnie wymagającą rybą, jeżeli chodzi o odżywianie. Możesz dietę swoich rybek urozmaicić, np. pokarmem mięsnym i roślinnym. Jeżeli będziesz korzystać z suchej karmy, stawiaj na wysokojakościową i wyłącznie od sprawdzonych producentów.

Razbora klinowa może jeść pokarm zarówno suchy, jak i żywy lub mrożony. W naturze odżywia się owadami, bezkręgowcami i larwami, więc nie jest zbyt wymagającym rodzajem ryb. Karm razborę możliwie często, nawet po kilka razy dziennie – jednak w małych porcjach. Razbora nie będzie zjadać tego, co opadnie na dno.

Rozmnażanie razbory klinowej

Aby rozpoczęło się tarło, należy przygotować zbiornik tarliskowy. W nim obniża się poziom wody do ok. 15-20 cm. Woda powinna być w nim miękka i dojrzała. Ryby karmić należy przez ok. 2 tygodnie pokarmem mięsnym, ale i roślinnym – jednak w znacznie większej ilości, jak zwyczajnie. Aby samica była w ciąży, należy odłowić parkę i umieścić ją w przyciemnionym zbiorniku tarliskowym. Warto zrobić to wieczorem, bo właśnie wtedy ryby wycierają się często tuż po przenosinach do zbiorniczka. Ikra zostanie złożona przez samicę pod liściem. Samica odwróci się następnie pod nią, grzbietem dół. Larwy powinny się wykluć po ok. 2 dniach, zaś po 5-ciu małe rybki będą już pływać samodzielnie.

Uznaje się mimo wszystko, że rozmnażanie razbory jest procesem bardzo trudnym i zajmującym wiele czasu, by samica w ogóle była w ciąży. Jeżeli chcesz rozmnożyć swoje razbory, warto będzie je wcześniej dużo karmić, zwiększając temperaturę wody do ok. 27 st. C. Do złożenia ikry niezbędne będą również rośliny szerokolistne – właśnie pod nimi samica będzie składać jajeczka. Zaleca się, by przenieść ikrę do innego akwarium, ponieważ dorosłe ryby zjadają ikrę. Małe rybki karm specjalistycznym pokarmem, najlepiej w płynie.

ikona podziel się Przekaż dalej