Piękna razbora espei

Wygląd małej rybki

Razbora espei ma w sobie wszystko, co powinna mieć ryba akwariowa do zbiornika towarzyskiego. Jest mała, kolorowa i mało agresywna wobec innych ryb. To mniejsza i ładniejsza wersja razbory klinowej i razbory hengela.

Ta drobna rybka dorasta do 3 cm. Obydwie płci są podobnie wybarwione. Jedynie samce podczas zalotów mają bardziej intensywny czerwony kolor. Samiczki są jaśniejsze na brzuchu i bardziej krągłe.

Mimo że razbora jest mięsożercą, to nie jest terytorialna. Badis pięknopłetwy (Badis badis) ma podobną długość, a charakter całkowicie inny. Razbora espei nie jest terytorialna i samotnicza, ale pływa w ławicy i wyłącznie przepycha się z innymi rybami. Nawet samce nie gryzą się między sobą.

Trzy gatunki razbory

Pomimo że istnieją różnice między trzema podobnymi gatunkami razbory, warto je uwypuklić, żeby nikomu się nie pomyliła. Nawet w sklepach zoologicznych zdarzają się nieprawidłowe opisy.

Opis różnic między trzema gatunkami razbory

Cecha

Razbora espei

(Trigonostigma espei)

Razbora hengela (Trigonostigma hengeli)

Razbora klinowa (Trigonostigma heteromorpha)

Ciemny pasek na ciele

Wydłużony lejek rozszerzający się w stronę brzucha. Jest czarny na pomarańczowym tle ciała

Pasek tylko odrobinę poszerza się w stronę brzucha. Jest od góry okolony „haczykiem” pomarańczowego pigmentu

Pasek jest duży, wyraźny i dochodzi do brzucha. Układa się w trójkąt, nie ma „wgłębienia od spodniej strony”

Kolor podstawowy

Ryba jest pomarańczowa z brązowawym paskiem na grzbiecie

Ciało szaro- przezroczyste tylko z dwoma barwnymi paskami

Mniej pomarańczowego pigmentu od końca ciemnego trójkąta po głowę, niż u razbory espei. Wyraźna jasno błyszcząca kreska nad czarnym trójkątem

Wielkość

Do 3cm

Do 3cm

Wyraźnie większa, do 4,5 cm

Kiedy przyjrzymy się rybom, te różnice powinny być wyraźne.

Wszystkie trzy gatunki mają praktycznie takie samo zachowanie. To ryby ławicowe, a ich usposobienie jest bardzo spokojne. Wymagania mają też podobne. Różnica jest tylko w przypadku razbory klinowej, która potrzebuje większego zbiornika. Wydaje się, że 1 cm to niewiele, ale w przypadku 10 sztuk, to już naprawdę dużo.

Pod względem atrakcyjności wyglądu, wiele zależy od tego, jakie ryby kupimy. Jeżeli w sklepie razbora ma dobre warunki, te podstawowe akcenty powinny już być widoczne. Oczywiście w naszym akwarium powinna dostać bardziej jaskrawe i błyszczące kolory.

Cena i hodowla razbory

Usposobienie a wymagania razbory

Informacje na temat utrzymania razbory możemy spotkać bardzo różne. Faktycznie ta ryba doskonale adaptuje się do wody kranowej i nawet w mało zarośniętym zbiorniku potrafi się ładnie wybarwić. Zawsze musi być jednak ławica, składająca się z minimum sześciu osobników.

Różne gatunki razbory, a tym bardziej innych rodzajów ryb, nie stworzą wspólnej ławicy. Mogą pływać razem, uciekać przed drapieżnikami, ale taka grupa  nie jest „funkcjonalną” ławicą. Wszystkie ryby w ławicy „rozmawiają” ze sobą przez poruszanie płetwami, zajęcie miejsca w grupie itp. Każdy gatunek ma ten „język” inny niż pozostałe.

Zresztą cena razbory wynosząca od 2 do zł nie jest zaporowa, więc można pomyśleć o zakupie 10-20 sztuk, a wtedy ryba będzie miała o wiele lepsze barwy i zachowanie. Nie wykorzystujmy tego, że razbora ma spokojne usposobienie i wyjdźmy ponad jej podstawowe wymagania.

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Niekłopotliwa jak platynka

Nawet platynka jest bardziej kłopotliwa niż razbora. Ta jajorodna ryba nie rodzi żywego potomstwa, ale umieszcza ikrę pod roślinami. Hodowla nie jest bardzo trudna, bo wystarczy miękka woda, temperatura 27⁰C i obniżone pH. Wartości na poziomie 6 mogą już obfitować w malutkie razborki buszujące po zbiorniku. Razbora hengela i razbora klinowa rozmnażają się podobnie.

Hodowla może być zorganizowana w akwarium ogólnym, ale w bardzo zarośniętym i z dużą ilością mchu na dnie. Ryby muszą mieć gdzie się schować, inaczej zostaną przetrzebione przez dorosłe, które nie opiekują się potomstwem.

Razbora epsei o ciekawym kolorze pływająca w akwarium, a także hodowla gatunku oraz rozmnażanie ryby
Rybka razbora epsei do hodowli w domu, czyli pochodzenie, rozmnażanie oraz żywienie i wymagania

Takie akwarium nie może mieć ryb przydennych, bo będą wyjadały ikrę nocami i nic z potomstwa nie zostanie. Inne gatunki, jak badis pięknopłetwy (Badis badis) lub bojownik, będą polowały na młode rybki z dużą precyzją i cierpliwością. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat razbory klinowej?

Pyszna dafnia

Karmienie razbory jest praktycznie bezproblemowe. Jeżeli uzględnimy, że to mała rybka i nie podamy jej ochotki, to mniejsze żywe pokarmy będą jak znalazł. Razbora uwielbia gonić oczlika, artemię i może dafnia jest dla niej odrobinę duża, to też chętnie poskubie.

Cena pokarmów podstawowych nie jest wysoka, a razbora zje ze smakiem płatki, granulki i karmy miękkie. Oczywiście te ostatnie są najlepsze, bo dzielą się na drobne kawałeczki, a delikatna struktura zachęca do skubnięcia. Ani badis pięknopłetwy (Badis badis), ani platynka, nie są tak łatwe do wykarmienia.

Także mrożonka jest dobrym rozwiązaniem, jeżeli będzie podawana jako urozmaicenie. Oferta jest tu bardzo szeroka i dafnia, oczlik, czy artemia są na bieżąco dostępne. Jedynie nicienie mikro można wyłącznie samemu wyhodować. Jeżeli mamy czas, to doskonała karma. Cena takich pokarmów jest niska, a starczą na długo.

Informacje o biotopie

Powyższy opis warunków dla razbory jest wystarczający do prawidłowego utrzymania jej w akwarium. Weźmy jednak pod uwagę informacje na temat wody w jej środowisku naturalnym. pH spada tam nawet do 5 a woda to prawie wyłącznie deszczówka. Jeżeli damy rybom takie warunki, znacznie polepszymy ich wygląd.

Podstawą jest duża ilość osobników i wielkość zbiornika. Długość 50 cm powinna być minimalną jak na stado do 10 sztuk. Weźmy sobie jednak do serca informację, że ławica razbory może zawierać 100 sztuk i to tylko jednego gatunku.

Rozbieżność jest tak duża, że opis warunków w akwarium, to absolutne minimum. Nie ma się co targować, czy będziemy mieli 4 sztuki, czy jednak musimy mieć 6. Wtedy zdecydowanie lepszym wyborem będzie badis pięknopłetwy zamiast razbory espei.

ikona podziel się Przekaż dalej