Rasy świnek morskich - lista ras, opisy, zdjęcia, porady praktyczne

Świnka morska, czyli kawia domowa, to zwierzę łatwe w hodowli i często wybierane do domu, gdyż jej cena nie jest duża. Zachwyca ich różnorodny wygląd i wielość kolorów i rodzajów umaszczenia. Możemy wybrać kawię długowłosą i krótkowłosą, z włosami prostymi czy też skręconymi. Przedstawiamy zdjęcia i opis każdej popularnej rasy świnek morskich. Opiszemy popularne rodzaje świnek jak texel, rex, merino, peruwianka czy świnka abisyńska.

Popularne rasy świnek morskich - opis i zdjęcia

W ramach gatunku kawii domowej istnieje co najmniej kilkanaście ras, odmian różniących się ubarwieniem i długością włosa. Poniżej przedstawiamy popularne gatunki kawii domowej, opis i zdjęcia.

Rasy świnek morskich inaczej wyróżniają profesjonalni hodowcy, zaś inaczej prywatni miłośnicy tych zwierząt. Hodowcy wymieniają następujące rasy świnek morskich:

Odmiany krótkowłose:

 • Rex to świnka gładkowłosa, z włosami gęstymi, gładkimi i wełnistymi,
 • Crested to odmiana amerykańska, typowa świnka gładkowłosa, jednobarwna. Cechą charakterystyczną jest rozetka w innym kolorze na głowie. W przypadku rasy American Crested rozetka musi być biała.
 • US Teddy, CH Teddy czy Ridgeback to gatunki krótkowłose z sierścią najeżoną na grzbiecie,
 • Curly powstała z krzyżówek świnek Rex i abisyńskich z włosami kręconymi i bardzo szorstkimi,

Odmiany długowłose:

 • Sheltie należy do amerykańskiej odmiany długowłosej, z włosami opadającymi do tyłu,
 • Coronet to świnka długowłosa. Wyróżnia ją prosta sierść i rozetka na głowię. Odmianą tej rasy jest długowłosa świnka Merino o futrze kręconym.
 • Bounce lub Alpaka ma włos długi i mocno skręcony,
 • Texel ma mocno kręcone, szorstkie, długie futro.

Rodzaje bezwłose:

 • Skinny świnka prawie bezwłosa posiadająca odrobinę sierści na pyszczku,
 • Baldwin odmiana zupełnie bezwłosa.

Amatorzy skupiają się raczej na ubarwieniu i długości włosa świnek. Wyróżniają oni następujące rodzaje świnek:

 • gładkowłose odmiany angielskie charakteryzujące się włosem krótkim i przylegającym. W ramach tej odmiany wyróżniamy rasy jednobarwne w kolorach białym, kremowym, beżowym, rudym, lilaróż i czarnym. Występują również świnki morskie szylkretowe oraz aguti. Ciekawą odmianą są świnki morskie himalajskie, które mają przyciemnione okolice uszu, nosa, pyszczka oraz łap, zaś resztę ciała białą. Z kolei holenderska odmiana kawii domowej ma tułów biały pośrodku, zaś tył ciała i głowę ciemną.
 • odmiana abisyńska, których sierść rozrasta się na wszystkie strony w rodzaj rozetek. Świnka abisyńska występuje w różnych kolorach.
 • odmiany długowłose to popularna peruwianka, rasa szetlandzka i angorska. U świnki szetlandzkiej długa sierść opada do tyłu, zaś peruwianka ma sierść, która opada na wszystkie strony, także na głowę i pyszczek.

Gatunki kawii domowej - jaką świnkę morską wybrać do domu

Świnka morska zawdzięcza swoją popularność jako zwierzątko domowe, niewielkim wymaganiom i łatwości hodowli. Jedyne co potrzebujemy, aby hodować świnki morskie to duża klatka (nie mniejsza niż 60 cm × 80 cm × 50 cm) o ściankach co najmniej 25 cm. Świnka nie potrafi skakać, dlatego też klatka nie wymaga zadaszenia. W klatce należy umieścić domek odpowiedni do wymiarów zwierzęcia oraz pojemnik na wodę i pokarm. Świnki nie trzeba wyprowadzać jak psa, ani stawiać kuwety jak dla kota, lecz należy wysypać klatkę materiałem ściółkowym, który wymieniamy codziennie lub przynajmniej raz w tygodniu. Świnki są zwierzętami stadnymi i dobrze się czują w grupie, dlatego też warto hodować kilka świnek. Zwierzątko potrzebuje wybiegu, dlatego też świnkę często wypuszczamy z klatki. Jednak należy wówczas zabezpieczyć nogi mebli i kable przed zębami gryzonia.

Wybierając świnkę morską jako zwierzątko domowe, zastanawiamy się jaką rasę wybrać. Miłośnicy świnek morskich spierają się co do tego, czy rasy świnek różnią się tylko wyglądem, czy też charakterem. Zdaniem większości znawców tego gatunku zwierzęcia, rasy świnek morskich powstały stosunkowo niedawno, dlatego też nie wpływają one na charakter zwierzęcia. O wyborze świnki może więc decydować nasz gust i cena.

W naszym kraju możemy wybrać właściwie dowolną rasę świnki morskiej. Możemy kierować się właściwie upodobaniem i zasobnością kieszeni. Cena świnek popularnych ras jak rozetki czy krótkowłose waha się w granicach 35 - 40 zł. Natomiast za świnkę rodowodową US Teddy czy Skinny zapłacimy około 400 zł. Świnkę morską możemy pozyskać z profesjonalnej hodowli lub z hodowli prywatnej, jak również z organizacji oferujących świnki do adopcji.

Wybierając świnkę morską warto pamiętać, że nie jest to ozdoba mieszkania, którą zostawimy samą sobie. Świnka wymaga opieki i kontaktu z człowiekiem. Szczególnie wybierając świnkę dla dziecka, warto zdawać sobie sprawę, że to dorosły musi być odpowiedzialny za opiekę nad zwierzęciem.