Pyton tygrysi – opis gatunku, wygląd, informacje, występowanie

Wygląd pytona tygrysiego – jak wygląda Python molurus? Opis pytona

Pyton tygrysi to wąż należący do rodziny pythonidae. Wygląd tego węża jest bardzo charakterystyczny. Podstawa kolorystyczna jest biaława lub żółtawa z dużymi nieregularnymi plamami ułożonym rzędami wzdłuż ciała w różnych odcieniach brązu. Ciało węża jest bardzo masywne – obwód dorosłego węża jest porównywalny do uda dorosłego mężczyzny.

Głowa pytona jest wyodrębniona od reszty ciała i wyraźnie zaznaczona, oczy posiadają pionowe źrenice. Między samcem i samicą występuje dymorfizm płciowy i ich wygląd jest zróżnicowany. Samice są masywniejsze, dłuższe i większe, natomiast samce mają silniej zaznaczone pazury odbytowe.

Wyróżniamy dwa podgatunki pytona tygrysiego, których wygląd jest różny:

  • Python molurus molurus (Pyton jasnoskóry) – mniejszy podgatunek, który osiąga maksymalnie 6,4 metra, a jego waga dochodzi do 90 kilogramów. Ubarwienie tej odmiany jest jaśniejsze.
  • Python molurus bivittatus (Pyton ciemnoskóry; znany również pod nazwą pyton birmański – przez niektórych systematyków jest podnoszony do odrębnego gatunku) – ten podgatunek osiąga większe rozmiary niż pyton jasnoskóry. Na wolności może osiągać rozmiary przekraczające 7,5 metra i ważyć ponad 130 kilogramów. Jak sama nazwa wskazuje, jego ubarwienie jest ciemniejsze, posiada odcienie brązu z ciemnokremowymi prostokątami na czarnym tle.

A jak Polska wygląda pod kątem długości węży?

  • Żmija zygzakowata – jedyna polska jadowita żmija osiąga długość do 120 cm, a długość życia żmii to nawet 20 lat,
  • Gniewosz plamisty – wąż osiąga długość do 90 cm,
  • Wąż Eskulapa – największy polski wąż może mierzyć ponad 2 metry, obszarem jego występowania jest południowa Polska,
  • Zaskroniec zwyczajny – samica może osiągać do 1,5 metra długości.

Warto wspomnieć, że wszystkie powyższe gatunki Polska objęła ochroną gatunkową, więc nie możemy ich trzymać w niewoli.

Środowisko życia pytona tygrysiego – gdzie wąż żyje w naturze? Pochodzenie, występowanie, zachowanie

W naturze pyton tygrysi zamieszkuje południowy obszar kontynentu azjatyckiego. Zachodnią granicą występowania gatunku jest dolina Indusu. Na północy może sięgać aż do Syczuanu w Chinach, a południowa granica to Borneo. Każdy z podgatunków występuje na nieco innym obszarze:

  • Python molurus molurus występuje w Indiach, Pakistanie, na Sri Lance i w Nepalu,
  • Python molurus bivittatus występuje na Wschód od Birmy przez południową Azję, Chiny aż po Indonezję.

Polecane akcesoria do hodowli węży - sprawdź promocje

Wąż przystosował się do życia w szerokiej gamie środowisk. Głównie zamieszkuje obszar lasów deszczowych, ale można go też spotkać na łąkach, bagnach, skalistych pogórzach oraz w dolinach rzek. Najchętniej osiedla się w okolicach zbiorników wodnych i rzek, ponieważ potrzebuje stałego dostępu do wody. Zwykle zamieszkuje obszary, które zapewniają mu odpowiednie zamaskowanie.

Pyton tygrysi to wąż naziemny, który woli trzymać się blisko ziemi, jednak potrafi również dobrze pływać i nurkować oraz wspinać się na drzewa. Poluje w sposób zasadzkowy – potrafi spędzić nieruchomo kilka godzin i oczekiwać na zbliżającą się ofiarę. Może również ją śledzić, najpierw lokalizując ją za pomocą zapachu lub wyczuwając ciepło ciała. Wąż prowadzi aktywność nocną. Porusza się powoli i stara się nie wchodzić w kontakt z innymi zwierzętami. Jest samotnikiem – z innymi pytonami spotyka się tylko w trakcie godów na czas reprodukcji. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat pytona siatkowego?

Hodowla pytona tygrysiego – wymagania dotyczące terrarium – opis

Jakiego terrarium wymaga pyton tygrysi? Opis wymagań

Pyton tygrysi z uwagi na swoje duże rozmiary wymaga równie dużego terrarium. Powinno ono mieć orientację poziomą (wąż żyje przy ziemi, więc bardziej stawiajmy na długość i szerokość niż wysokość zbiornika). Przyjmuje się zasadę, że długość terrarium powinna być połową długości węża. Terrarium powinno mieć wentylację grawitacyjną, która będzie umożliwiać wymianę powietrza.

Młode pytony tygrysie możemy trzymać w plastikowych pojemnikach. Musimy jedynie pamiętać, by w nawiercić otwory wentylacyjne i odpowiednio je urządzić. Wielu hodowców stosuje tzw. rack systemy przy większej ilości młodych węży. Jest to specjalny regał, który może pomieścić kilkanaście pudeł z wężami. Wraz ze wzrostem węża, należy też zwiększać pojemnik na większy. Roczny pyton tygrysi powinien być przeniesiony do terrarium o wymiarach 120x60x40 cm. Po około 2-3 latach możemy zmienić terrarium na jeszcze większe, o wymiarach 240x120x120 cm.

Kolejnym ważnym elementem w hodowli węża jest odpowiednie wyposażenie – Polska posiada wiele sklepów terrarystycznych, które doradzą w zakupie odpowiedniego sprzętu. Samo terrarium powinno być typu tropikalnego, tak by odtwarzać warunki naturalne. Należy zadbać o następujące kwestie:

  • Basen – w okresie wylinki będzie niezwykle przydatny. Dodatkowo pyton tygrysi jako wąż żyjący w wilgotnym klimacie musi mieć stały dostęp do wody. Należy przy tym pamiętać, by codziennie wymieniać wodę. Węże często będą się do niej wypróżniać, więc dla zachowania higieny nie możemy o tym zapominać.
  • Podłoże – najlepiej sprawdzą się trociny dla węży, torf lub ręczniki papierowe.
  • Kryjówka – dobrze umieścić w terrarium dwie kryjówki – jedną w strefie ciepłej, a drugą w chłodnej, tak by wąż mógł wybrać, jaka temperatura mu odpowiada. Kryjówka zapewni wężowi schronienie przed niechcianymi spojrzeniami.
  • Korzenie, konary, wytrzymałe rośliny – będą dla węża stanowić dodatkowe kryjówki, po których będzie pełzał. Koniecznie muszą to być wytrzymałe elementy, ponieważ w przeciwnym wypadku wąż będzie je niszczył swoją masą.

Warunki w terrarium – karmienie i pielęgnacja pytona tygrysiego

Urządzenie terrarium to nie wszystko – musimy wewnątrz jeszcze zapewnić odpowiedni mikroklimat. Powinniśmy zadbać o odpowiednią wilgotność i temperaturę. Jakie będą prawidłowe wartości?

Temperatura otoczenia powinna wynosić od 26 do 29 stopni, a bezpośrednio pod promiennikiem ciepła może dochodzić do 33-35 stopni. Lampa powinna pracować w cyklu 12-godzinnym, z nocnym spadkiem do temperatury pokojowej. Ogrzewanie możemy zapewnić na różne sposoby w zależności od konkretnego zbiornika. Możemy użyć maty grzewczej, którą podkładamy na zewnątrz pod spodem terrarium lub przy jednym z boków. Matę grzewczą podłączamy do termostatu, na którym ustawiamy pożądane wartości. Na podobnej zasadzie działają kable grzewcze. W przypadku takiej technologii należy pamiętać, by wąż nie miał dostępu do kabli. Jeśli wybieramy kabel grzewczy lub matę, musimy też dodatkowo zamontować oświetlenie (świetlówka lub oświetlenie LED), które będzie świecić przez 12 godzin.

Pyton tygrysi w rękach człowieka, do jakich rozmiarow rośnie pyton tygrysi i jakie węże można spotkać w Polsce
Charakterystyka pytona tygrysiego i rady hodowców na temat pytona tygrysiego, czym żywi się pyton tygrysi i jak często je

Innym dobrym rozwiązaniem jest montaż lampy grzewczej, którą mocujemy do górnej płyty terrarium. W takim przypadku lampa powinna znajdować się na tyle wysoko, by wąż nie mógł do niej sięgnąć, ponieważ przez kontakt z gorącą lampą lub oprawką może się poparzyć. Montując lampę mamy jednocześnie źródło światła i ciepła.

Wilgotność w terrarium powinna wynosić od 65 do 80% - w jej zachowaniu będzie pomagać basen, jak również codzienne zraszanie wnętrza.

Jaka jest cena pytona tygrysiego? Co je python molurus?

Cena pytona tygrysiego – ile kosztuje największy wąż? Czy kupisz go w Polsce?

Cena pytona tygrysiego będzie zależeć zarówno od podgatunku, jak również od odmiany węża i jego płci. Za młodego pytona zapłacisz już od 250 zł, natomiast odmiana albino będzie kosztować ok. 600 zł.

Przed kupnem należy pamiętać, że nie jest to wąż dla niedoświadczonych hodowców i ma on swoje wymagania. Jego ogromne rozmiary sprawiają, że na pewnym etapie rozwoju do jego obsługi konieczna będzie obecność drugiej osoby i za każdym razem ważne jest zachowanie ostrożności. Długość życia w niewoli to nawet 25 lat, więc jego kupno to odpowiedzialność na kilka dekad. Wąż posiada zmienny nastrój, więc niekiedy dla niewprawionego hodowcy może stanowić śmiertelne zagrożenie.

Dla osoby początkującej lepszym wyborem będzie pyton królewski, który jest mniejszy i nie tak wymagający. Cena regiusa to kilkaset złotych. Pyton królewski ma ponad 7000 odmian, więc będziesz mieć ogromny wybór. Niemal każda polska hodowla węży posiada przedstawicieli tego gatunku.

Żywienie węża – pokarm pytona tygrysiego - informacje

Pyton tygrysi to drapieżnik, który jest mięsożerny. Jego dieta składa się z żywej zdobyczy. Podstawą jego diety są gryzonie oraz ssaki. Uzupełnieniem diety dzikiego węża mogą być również ptaki, płazy i gady. Wąż ma słabo rozwinięty wzrok, więc bazuje na zmyśle węchu i termoreceptorach, które pozwalają mu wyczuwać ciepło. Pyton tygrysi jest dusicielem, który łapie ofiarę w zęby, oplata się wokół niej i dusi, a następnie połyka w całości.

Młodego węża możemy karmić drobnymi gryzoniami, takimi jak myszy, pisklęta, małe szczury. Wraz ze wzrostem możemy stopniowo przechodzić na większą karmówkę, taką jak chomiki, dorosłe szczury, świnki morskie, króliki. W Polsce istnieje wiele hodowli zwierząt karmowych, w których możemy zaopatrywać się w pożywienie. Małe węże karmimy co tydzień, dorosłe raz na 2 tygodnie. Należy przy tym unikać przekarmiania, ponieważ węże mają tendencję do otyłości.

ikona podziel się Przekaż dalej