Pyton królewski - charakterystyka, cena, występowanie i długość życia gatunku

Jak wygląda pyton królewski biały? Jaka jest jego cena?

Pyton królewski (łac. python regius) należy do najpopularniejszych, a jednocześnie najmniejszych pytonów na świecie, przez co znany jest również jako „pyton-miniaturka”. Przeważnie osiąga maksymalnie 1,5 metra długości. Jak w przypadku wielu węży, samice są większe od samców i czasami ważą nawet 5-6 kilogramów i mają dość masywną budowę ciała. Dla porównania pyton zielony jest dość duży i mierzy maksymalnie do 2,5 metra, podobnie jak boa dusiciel.

Klasyczny python regius występuje w czarnym lub ciemnobrązowym ubarwieniu, połączonym z żółtymi, złotymi lub jasnobrązowymi plamkami wzdłuż boków ciała. Na drodze krzyżowania węży przez profesjonalnych hodowców powstało mnóstwo odmian barwnych pytona – do tych wyjątkowych okazów należą m.in. warianty takie, jak:

  • Albino (albinos),
  • Pastel,
  • Piebald,
  • Spider,
  • Ghost,
  • Clown.

Koszt pytona królewskiego to ok. 500 zł do kilku tysięcy złotych. Stawki za wielobarwne, najrzadsze okazy dochodzą do kilkunastu tysięcy dolarów. Pyton królewski biały jest dość popularną, a jednocześnie wyjątkową odmianą i jego cena rozpoczyna się od ok. 1200 zł. Niestety, Polska nie słynie z wielu hodowców tej odmiany węża, dlatego wyjątkowych okazów najlepiej poszukać za granicą.

Gdzie można spotkać pytona królewskiego w naturalnym środowisku? Jak długo żyje?

Pyton królewski występuje głównie na terenach nizinnych. Można go jednak spotkać w wielu różnych środowiskach – porośniętych roślinnością sawannach oraz bujnych lasach deszczowych. Obecność „pytona-miniaturki” odnotowano aż w 19 państwach. Najczęściej spotykany jest na terenie Afryki Zachodniej i Środkowej.

W naturze żyje w ciepłym klimacie i do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje stałej, wysokiej temperatury. Właśnie z tego powodu polska zima nie służy temu gatunkowi i należy uważnie pilnować swojego domowego pupila. Osobnik, który ucieknie z hodowli, praktycznie nie ma szans na przetrwanie.

Długość życia pytona królewskiego jest zależna od wielu czynników. Należy do nich między innymi właściwa opieka i odpowiednie warunki hodowli. To dlatego przestrzeganie wszystkich wymagań gatunku jest niezwykle ważne. Przy odpowiedniej pielęgnacji węże w niewoli są w stanie dożyć nawet 20-25 lat. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o terrarium.

Jak odpowiednio dbać o pytony hodowlane? Ciekawostki dotyczące hodowli i pielęgnacji

Jakie terrarium dla pytona królewskiego kupić i w co je wyposażyć? Domowa hodowla

Z racji tego, że pyton królewski biały to tzw. miniaturka pytona, nie potrzebuje aż tak dużej przestrzeni do życia, jak np. pyton zielony czy boa dusiciel. Podobnych rozmiarów są również inne odmiany barwne regiusa, takie jak np. pastel, albino (albinos), spider oraz piebald, więc właściwie dla wszystkich pytonów królewskich możemy szukać zbiornika o podobnych wymiarach. Dorosły wąż potrzebuje terrarium wielkości 100x60x50 cm, oczywiście może być również większe. Młodym osobnikom należy zapewnić mniejszy zbiornik (40x20x20 cm), aby nie czuły się zagubione i nie miały problemów związanych z niedożywieniem.

Wiesz już, jakie terrarium kupić, ale na pewno zastanawiasz się, o co jeszcze zadbać, aby Twoja hodowla była odpowiednia dla pytona. Poniżej znajdziesz listę rzeczy, w które warto zaopatrzyć zbiornik, aby wąż czuł się w nim komfortowo. Do niezbędnych elementów wyposażenia należą m.in.:

  1. Gałęzie, konary – dadzą gadowi możliwość wspinaczki, co pozwoli na urozmaicenie czasu.
  2. Kryjówki – przynamniej dwie, wykonane z pudełek, odwróconych doniczek, skrzynek itp. Stanowią dla pytonów hodowlanych kameralne schronienie, dające poczucie bezpieczeństwa.
  3. Kamienie, korzenie – elementy przydatne podczas zrzucania wylinki.
  4. Basen z czystą wodą – służy do picia wody oraz kąpieli.

Polecane akcesoria do hodowli węży - sprawdź promocje

Jak właściwie pielęgnować pytona królewskiego białego?

Zbiornik wraz z odpowiednim wyposażeniem to dopiero początek opieki nad pytonem królewskim. Należy pamiętać, że kolejną istotną kwestią jest utrzymanie właściwych warunków panujących wewnątrz terrarium. Należą do nich m.in. odpowiednie: oświetlenie, temperatura oraz wilgotność. W poniższej tabeli podsumujemy wszystkie najważniejsze informacje dotyczące tych zagadnień:

Pyton kalifornijski o wyjątkowych kolorach, a także pyton biały, charakterystyka i występowanie oraz hodowla
Pyton kalifornijski biały i jego hodowla w domu, czyli charakterystyka, ciekawostki i zasady dla hodowców
Warunki w terrarium

Typ terrarium

Półwilgotne

Oświetlenie

Polecane jest delikatne oświetlenie, aby nie spłoszyć węża. Najlepszym rozwiązaniem może okazać się zamontowanie żarówek dających czerwone światło. Warto stosować 12-godzinny cykl oświetlenia.

Wilgotność

Rekomendowana wilgotność to 50-55%. W tym celu warto dwa razy dziennie spryskać wnętrze terrarium czystą, letnią wodą.

Temperatura

Optymalna temperatura w ciągu dnia to 28-30°C (w najcieplejszym miejscu powinna dochodzić do 33°C). Nocą wewnątrz terrarium może być trochę chłodniej, ok. 24-26°C (w najcieplejszym miejscu ok. 30°C). W celu utrzymania właściwej temperatury możemy zastosować kable, maty grzewcze lub promienniki.

Warto również pamiętać o odpowiednim żywieniu pytona królewskiego. Węże tego gatunku gustują w pokarmach takich jak: myszy, szczury, chomiki, kurczęta, świnki morskie oraz młode króliki. Wielkość karmy warto dostosować do rozmiaru węża, tak by faktycznie mógł poradzić sobie z posiłkiem. Najlepiej podawać mu świeżo ubite gryzonie, a przypadku serwowania żywego pokarmu, nigdy nie należy zostawiać zwierzęcia bez nadzoru.

ikona podziel się Przekaż dalej