Pyszczak Saulosi - opis, usposobienie, wymagania, żywienie
Jeżeli chcemy pyszczaki, musimy zdecydować pomiędzy roślinami takimi, jak pogostemon helferi a akwarium z samymi skałami. Nie można ich też trzymać z rybami takimi, jak Akara z maroni lub gurami dwuplamisty. Czy to odmiany tradycyjnej czy coral, Pyszczaki saulosa są piękne i o ciekawym zachowaniu. To gębacze, czyli po rozmnażaniu trzymają młode w pysku.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o rybach akwariowych.
Jak trzymać pyszczaki, to tylko z hodowli
Chindongo saulosi jako Pseudotropheus z Malawi
Pyszczak Saulosi, czyli Chindongo saulosi. W 2016 roku zmienił klasyfikację z Pseudotropheus na Chindongo. Jej odkrywca – Ad Konings nadał jej nazwę saulosi po panu Saulos Mwale, który wniósł duży wkład w spopularyzowanie wielu gatunków ryb endemicznych Jeziora Malawi. Poprawną nazwą będzie więc Pyszczak saulosa, ale przyjmijmy nazwę popularną Pyszczak saulosi.
Pochodzi z Afryki, Jeziora Malawi. Specyfiką tego miejsca jest jego surowość. Dlatego w naturze Pyszczak saulosi żywi się peryfitonem (larwy owadów, pierścienice, glony i okrzemki). Idealnie byłoby je tak karmić w akwarium.
Hodowla ratunkiem dla Pyszczaka saulosi
Bardzo ważną sprawą, na którą należy zwracać uwagę, jest niechlubny wkład poławiaczy tych ryb do akwariów. W naturze Pyszczak saulosi jest według IUCN na Czerwonej Liście Zagrożonych Gatunków jako krytycznie zagrożony (CR). Ilość dorosłych osobników w naturze to 100-200 sztuk!
Nie znajduje się na liście CITES. Aktywnie prowadzona jest hodowla przez akwarystów, którzy świadomie kierowali rozmnażanie w celu utrzymania czystej linii. Jeżeli szukacie ryby wzorcowej, możecie kierować się zdjęciami, które wykonał Ed Konings przy jej identyfikacji w 1990 roku.
Ku zastanowieniu akwarystów można spytać, czy naprawdę warto tak gonić za okazami F1 (miot ryb z odłowu)? Zróbmy wszystko, żeby ocalić te piękne zwierzęta i poszukać wzorcowych okazów hodowanych od lat.
Hodowla a odmiany pyszczaka saulosi
Odmiany hodowlane Chindongo saulosi (daw. Pseudotropheus saulosi) są różne i przepiękne. Z racji gwałtownego i zadziornego charakteru w niczym nie odstają od dzikich pobratymców, a zachowania społecznie można obserwować godzinami. Cena tych ryb jest niska, a wystrój akwarium nie wymaga dużych nakładów finansowych.
Najbardziej popularny, ze względu na widowiskowy wygląd, jest Pyszczak saulosa coral. Samice i młode mają kolor wpadający w pomarańcz. Samce wybarwiają się na piękny niebieski z ciemnymi paskami. Przy tej odmianie cena może być wyższa niż „oryginalnego” Chindongo saulosi. Nie są to Pyszczaki żółte (Yellow cichlid - Labidochromis caeruleus) – można je łatwo pomylić.
Niezależnie od tego, jaką rybę wybierzemy, musi być zdrowa. Lepiej nie trzymać słabego osobnika w nowym akwarium. Zwiastuje to rychłą katastrofę. Pozostałe ryby zrobią z niego „czarną owcę”. Jeżeli w sklepie przy zakupie widać w worku, że któraś ryba ma poszarpane, klejące płetwy, jest wychudzona – należy poprosić o inną.
Rozmnażanie, hodowla i utrzymanie młodych
Rozmnażanie tych ryb jest i łatwe i trudne. Jak to możliwe? Samo dochowanie się potomstwa nie stwarza większych problemów, ale zaloty, wybór samicy, szukanie miejsca na gniazdo, to już inna historia.
Samce są bardzo zacięte. Potrafią drugiego osobnika gonić do upadłego. W zbiorniku tarliskowym można trzymać jednego samca i dobrane samice. Trzeba zobaczyć, z którymi samicami wybranek się „dogada” i je zostawić. Reszta będzie miała ciężkie życie z pyszczakami w zbiorniku. Jeden samiec może zająć teren o długości 2 metrów.
Samice inkubują ikrę w pysku i to bardzo trudny dla nich czas. Będą chroniły potomstwa, nie jedząc i nie broniąc się przed potencjalnym atakiem. Nawet jeżeli nie chcemy zaangażować się w rozmnażanie tych ryb, dobrze jest zabrać pod uwagę, że samice podczas inkubacji będą potrzebowały miejsca, aby „wyprowadzać na spacer” młode rybki. Najczęstszym problemem jest u pyszczaków właśnie niezmierzona hodowla. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pielęgnicowatych.
Stworzenie Chindongo saulosi drugiego Jeziora Malawi
Utrzymanie pyszczaków pseudotropheus saulosi
Chindongo saulosi (daw. Pseudotropheus saulosi) dorastają do 8cm, więc są relatywnie dużymi rybami. Akwarium nie mniejsze niż 150 litrów i dużo skał. Bardzo dużo, bo rywalizacja w gatunku jest zajadła. Wymagania jak u innych ryb z Malawi, czyli pH 7-8, twardość wody średnia – najlepsza jest kranówka bez dodatków. Temperatura 23-27⁰C.
Można trzymać w zbiorniku odporne rośliny takie jak echinodorus lub cryptocoryne, ale ich los jest niepewny. Jeżeli okaże się, że w korzeniach jest najlepsze miejsce na wykopanie dziury pod dom, to żadne zasieki z kamieni lub doniczek nie pomogą. Rośliny tak wrażliwe jak na przykład pogostemon helferi są praktycznie bez szans.
Skały, ale jakie? Najlepsze będą wapienie, które są jasne i usłane drobnymi dziurkami, w których ryby mogą gniazdować, albo uciekać przed konkurentem. Doskonale też buforują parametry wody. Jednak wapienie mają dwie poważne wady:
- są jasne i szybko się brudzą
- są ciężkie i trudno je wyjąć z akwarium, gdy zajdzie taka potrzeba.
Dlatego może lepiej nada się lawa wulkaniczna mająca ciemnobrązowy do czarnego koloru. Jest bardziej porowata niż wapień, więc o wiele lżejsza. Łatwo ją wyjąć w razie potrzeby. Pod każdą skałę dajmy albo gąbczastą matę albo styropian. Pod ciężkimi głazami dno akwarium może pęknąć.
Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!
Karmienie ryb Chindongo i Pseudotropheus
Pyszczaki saulosa należy karmić małymi porcjami. Można stosować mrożonki dla pyszczaków z Malawi lub Tanganiki (marki Ichthyo Tropic). Jeżeli pokarmy płatkowane, to z dużym dodatkiem warzyw i glonów (np. Sera Flora, Tropical Spirulina Super Forte).
Są też specjalne ekstrudowane pokarmy dedykowane roślinożernym pyszczakom (Naturefood Premium Cichlid Plant). W każdym przypadku cena pokarmu jest adekwatna do jakości.
Od czasu do czasu dobrze jest wrzucić do akwarium… marchewkę, ogórka, brokuła. Pyszczaki można więc karmić warzywami i jako dodatek będą przyjęte z entuzjazmem.
Akara z Maroni i Gurami dwuplamisty to nie pyszczaki
Wybór innych ryb można potraktować dwojako. Dać bardzo wydajny filtr i pomieszać je z innymi pyszczakami z Jeziora Malawi o różnych kolorach, najlepiej unikając niebieskiego. Można też „zbratać” saulosi z jeszcze jednym gatunkiem i celować w kolor czerwony. Da to niezłe wrażenie estetyczne, a łatwiej będzie zobaczyć wysublimowane zachowanie tych ryb. Dobrymi towarzyszami mogą być większe Aulonocara Baenschi New Yellow Regal.
Wszystkie poprzednie reguły odnoszą się do tego, żeby unikać koloru niebieskiego. Dlaczego? Kiedy Pyszczaki saulosi (coral też) się rodzą, wszystkie są żółte. Dopiero w miarę dorastania najsilniejszy samiec w grupie zaczyna być niebieski i… zlikwiduje ze swojego terenu wszystko, co ma ten sam kolor. Niektóre samce potrafią długo maskować swoje kolory, żeby tylko nie „podpaść” dominantowi. Pyszczaka saulosa nie należy mylić z Pyszczakiem żółtym (Yellow Cichlid)
Ryby nie pochodzące z Jeziora Malawi nie są polecane do takiego akwarium. Akara z maroni i Gurami dwuplamisty w ogóle nie wchodzą w rachubę. Ich środowisko jest zupełnie inne, niż to w Jeziorze Malawi. Jeżeli wpuścimy pyszczaki do roślin, zaczną je skubać. Inne ryby nie będą miały wstępu na ich teren. Cena zmieszania ryb z akwarium towarzyskiego z pyszczakami może być naprawdę wysoka.
Utrzymanie i hodowla pseudotropheus saulosi – zawsze czysta woda
Najważniejsze, co musimy zabrać pod uwagę przy planowaniu domu dla Pyszczaków Saulosa to zapewnienie im czystej wody. Rośliny w takim akwarium rosną wolno. Zużywają mało rybich „odpadków” a nasi podopieczni mają wielki apetyt. W skałach są zagłębienia w których zbiera się brud.
Kupmy więc wydajny filtr - co najmniej poczwórna sugerowana wydajność. Zaplanujmy wystrój tak, żeby można było odmulić jak najwięcej zakątków. Nie przekarmiajmy ryb. Kiedy nie zbiorą od razu wrzuconego pokarmu, a on spadnie na dno, to oznacza, że należy go stamtąd wyjąć.
Jeżeli wszystkie zasady spełnimy, to może nie wyhodujemy pięknego pogostemon helferi, ale właśnie Pyszczaki saulosa staną się ozdobą i obiektem obserwacji, jak zadomawiają się w naszym akwarium, dobierając się w pary. Chowają w pysku potomstwo i opiekują się nim. Wystarczy 150 litrów do stworzenia historii wielu pokoleń.