Podstawowe informacje o pudlu duży

Popularne nazwy:
Caniche, Poodle (ang.)
Pochodzenie:
Kategoria FCI:
Grupa 9 - Psy do towarzystwa i ozdobne > Sekcja 2 - Pudle
45 - 60 cm
18 - 22 kg
45 - 60 cm
18 - 22 kg
12 - 15 lat
pies aktywny
łatwy w szkoleniu
Cena szczeniaka z hodowli:
5000 - 10000 zł
Miesięczne koszty utrzymania:
200 - 500 zł
Imiona dla pudla dużego:
Dama, Duch, Coco, Lady, Paris, Mimi, Puch, Generał, Toto, Hrabia, King

Pudel duży jest dość popularną odmianą wśród wszystkich ras psów. Pudel królewski bądź olbrzymi, jak też inaczej bywa nazywana ta specyficzna rasa, ma zdecydowanie największy wzrost ze wszystkich odmian pudli. Olbrzym posiada jednak zupełnie odmienny charakter, a także wygląda nieco inaczej. Co powinieneś wiedzieć na temat rasy pudla dużego? Jakie posiada on usposobienie, ile kosztuje oraz jaka jest jego długość życia? Oto opis rasy!

Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pudlach.

Pudel duży – charakterystyka

Opis historii rasy pudla dużego

Pudel wielki dawniej był psem myśliwskim, który niegdyś wyławiał z wody ustrzelone ptaki bądź te, które złapano w pułapkę. Podobnie, jak standardowy pudel, czyli pudel średni, wielkie pudle posiadają doskonale rozwiniętą umiejętność pływania. Żeby jednak mogły to robić łatwiej, strzyże się im tylne łapy i zad. Przed zimnem psy chroni zaś sierść, którą się zostawia w okolicach stawów, nerek czy klatki piersiowej.

Co ciekawe, „pudel” oznacza w starogermańskim języku „kałużę”. Francuski pudel uznawany był zaś za „barbeta” – głównie ze względu na charakterystyczną, niezwykle kosmatą brodę psów. Miłośnicy rasy uznali, że przodkowie olbrzymich pudli wywodzą się z Islandii. Mówi się, że sprowadzano je stamtąd do Europy i krzyżowano z różnymi psami myśliwskimi – co sprawiło, że obecnie pudel olbrzymi ma taki, a nie inny włos. Jeżeli zaś chodzi o udział w polowaniach, dziś raczej się od tego odchodzi. Pudle pełnią więc głównie funkcję reprezentacyjną, towarzysząc człowiekowi zupełnie tak samo, jak np. pudel toy. Oczywiście, szczenięta są przygotowywane także do wystaw krajowych czy międzynarodowych, zwłaszcza że to jedna z najbardziej popularnych ras na tego typu wydarzeniach.

Jak wygląda pudel duży?

Pudel królewski generalnie posiada identyczny wzorzec FCI, jak inne odmiany pudli – o których zresztą sobie później opowiemy. Pudle duże zalicza się do psów o wielkości średniej, ponieważ jego wzrost to standard wśród innych ras. Oczywiście, francuski pudel bardzo różni się od pozostałych odmian psów, przyciągając wzrok swoją oryginalnością. Duże pudle mają kręconą szatę, występującą głównie w formie lokowanej albo sznurowej. Ich futerko zaś jest gęste, przyjemne i miękkie dotyku, posiadając elastyczną i nawet nieco wełnistą strukturę. Najbardziej popularne są jednak tzw. sznury, będące gęste i mierzące nawet do 20 cm długości. Najczęściej spotykany jest pudel:

  • czarny,
  • biały,
  • srebrny,
  • brązowy,
  • morelowy,
  • czerwony.

Co ciekawe, wysokość psów to zazwyczaj między 45 a 60 cm w kłębie (niestrzyżony). Jeżeli zaś chodzi o wagę, rasa zazwyczaj waży ok. 20-25 kg. Oczywiście, suczki będą ważyły nieco mniej od samców. Warto pamiętać również o tym, że standard w odmianach pudli to ich 4 rozmiary. Mamy więc pudle z wysokością w kłębie takie, jak:

  • pudle duże (ok. 45-60 cm)
  • pudel średni (ok. 35-45 cm)
  • pudel miniaturka (ok. 28-35 cm)
  • pudel toy (mniej, jak 28 cm)

Hodowla olbrzymich pudli

Jeżeli chodzi o historię hodowlaną pudli, to od zarania dziejów występowały one w różnych umaszczeniach czy wielkościach. Jedno jest pewne – pudle od zawsze były też jednymi z najbardziej inteligentnych psów, cechujących się wiernością i chęcią do nauki. Dzisiejszy pudel olbrzym nie ma już silnego instynktu łowieckiego, jak jego przodkowie. Jednak, miłość do aportowania pozostała mu aż do tej chwili. Hodowla jedyny nacisk kładzie na zdrowie pudli, a także ich długość życia – chcą ją wydłużyć poprzez zdrowe odżywianie psów i pielęgnowanie ich. Generalnie, duże pudle żyją od 12 do 15 lat.

Czarny, biały bądź srebrny pudel chorują podobnie, jak inne rasy psów. W ich przypadku jednak zapadają na szereg chorób charakterystycznych dla pudli. Najczęstsze schorzenia pojawiają się ze stawami i oczami – jak zanik siatkówki albo jaskra, prowadząca nawet do całkowitej utraty wzroku. Aby więc nie pojawiały się takie wady lub było ich zdecydowanie mniejsze prawdopodobieństwo, należy kupować szczenięta wyłącznie z polecanych hodowli – zarejestrowanych w Związku Kynologicznym i polecanych przez innych właścicieli wielkich pudli. Warto wiedzieć, że pudel duży kosztuje średnio między 3500 a nawet 5000 zł. Unikaj określeń typu „okazyjna cena” w ogłoszeniach internetowych, by później nie odwiedzać zbyt często weterynarza! A może zainteresuje cię także ten artykuł o rasach psów bez sierści?

Wielki pudel – jakie jest jego usposobienie?

Charakter dużego pudla

Mówi się, że standardowy pudel to jedna z najbardziej inteligentnych ras psów na świecie. Oczywiście, wiele w tym prawdy, zwłaszcza że pieski te posiadają ogromne zdolności zarówno w tresurze fizycznej, jak i umysłowej. Pudel uczy się bardzo szybko, mając świetną pamięć. Co potrafi zrobić pies? Otóż, może zapamiętywać chociażby nazwy zabawek i przynosić je, kiedy wypowiesz słowo (jak np. „piłka”). Psy są bardzo inteligentne i posiadają zdolność do błyskawicznego uczenia się. Wszystko to idzie w parze z ich przyjaznym usposobieniem oraz lojalnością. Pudle bardzo dobrze odnajdują się w wielu zadaniach, pomagając właścicielowi. Właśnie dlatego też dobrze odnajdują się jako:

  • przewodnicy,
  • psy ochronne,
  • ratownicy,
  • terapeuci.

Pudle nie mają większego problemu z dostosowywaniem się do nowych sytuacji, więc z powodzeniem można je zabierać ze sobą np. w podróż. Pudle są bardzo przyjacielskie i generalnie otwarte na ludzi. Ich usposobienie jest łagodne, a pieski są bardzo rodzinne i zawsze chętne do zabawy. Jednak mimo to, iż są bardzo posłuszne dla swojego opiekuna i są mu wierne, czasem mocno zaznaczają swoją silną osobowość. Pudle uwielbiają znajdować się w centrum, choć nigdy nie postrzegają np. człowieka jako konkurencję. Psy nie gryzą i nie są agresywne zarówno wobec ludzi, jak i zupełnie innych ras psów. Jeżeli jednak chcesz kupić pudla jako drugiego psa do domu, dobrze to przemyśl. Duży pudel może i wygląda na miłego, jednak dla drugiego psa czasami może być złośliwy. Zwłaszcza, że pudel wymaga wiele zainteresowania ze strony właściciela i pożąda jego miłości. Lepiej więc wychowywać pudla dużego samego, oczywiście socjalizując go z innymi pieskami chociażby podczas spacerów czy też w psim przedszkolu (od najmłodszych lat).

Czym karmić pudla i jak o niego dbać?

Aby pudel duży mógł jak najdłużej żyć, powinno się go odpowiednio odżywiać. Jeżeli cena pokarmów nie będzie grać zbyt wielkiej roli, warto będzie kupować pudlom wysokowartościowe pożywienie, jak najbardziej naturalne. To, jakiego rodzaju żywności będzie potrzebował pudel, zależeć będzie jednak od wielu czynników. Głównymi z nich są:

  • wiek,
  • waga,
  • stan zdrowia,
  • poziom aktywności fizycznej.

Karma, którą powinno się stosować, powinna być mokra lub sucha. Oczywiście, pudel olbrzymi może jeść także surowe pożywienie – rzecz jasna, odpowiednio dopasowane do jego potrzeb. Królewski pudel powinien dostawać karmę dopasowaną do danej rasy, posiadającą wyważoną recepturę. Właśnie dlatego warto będzie czytać opis karmy, zanim zdecydujesz się na jej kupno. Ważne, by gotowa karma zawierała przynajmniej 80% mięsa, a zbóż i warzyw było w niej ok. 20 %. Jeżeli wartościowe białka (w podrobach czy mięsie) zostaną w odpowiednich proporcjach połączone z witaminami i substancjami mineralnymi, to organizm dużego pudla będzie zaopatrzony wówczas w najbardziej optymalny dla niego sposób. Jeśli zaś chodzi o to, co wybrać – karmę suchą, mokrą czy przygotowywaną samodzielnie – warto pamiętać również o tym, która z form będzie najlepsza dla opiekuna. Nie każdy ma dziś czas na to, by codziennie przygotowywać posiłek dla swoich zwierząt, więc w takim przypadku warto będzie poświęcić trochę czasu na znalezienie odpowiednio zbilansowanej, wysokowartościowej karmy.

Pielęgnacja u pudli to dość istotna sprawa, jeżeli chcesz utrzymać zdrowie pupili. Ważne, by szczotkować go kilka razy w tygodniu – dzięki temu zapobiegniesz powstawaniu kołtunów. Warto pamiętać, że niestrzyżony pudel i tak nie linieje. Warto więc przycinać mu sierść specjalną maszynką – wg. kreatywności. Kontroluj też jego stan zębów, uszu oraz oczu, a także skracaj regularnie pazurki. Dzięki takiej pielęgnacji i odpowiedniemu żywieniu pudel przetrwa w zdrowiu przez wiele kolejnych lat.

Pudel olbrzymi - zalety i wady

Zalety
  • chętny do współpracy z człowiekiem
  • łatwy w treningu
  • oddany
  • inteligentny
  • łagodny
  • rodzinny
Pudel jest psem, który może zauroczyć prawie każdego. Łagodny, inteligentny, rodzinny. To tylko niektóre plusy tej rasy.
Wady
  • sierść wymagająca regularnej pielęgnacji
  • nie lubi samotności
Opiekun pudla musi być przygotowany na jego pielęgnacje. Psa należy codzienne czesać i strzyc co około cztery tygodnie. Temu psu warto poświęcać uwagę i czas na aktywność fizyczną oraz stymulację umysłową.

Pudel królewski - wygląd

Charakterystyczne cechy wyglądu:
  • oczy w kształcie migdała,
  • mocna szyja,
  • idealnie prosty grzbiet nosa,
  • krótki grzbiet,
  • ogon osadzony wysoko
Średniej budowy pies, z kędzierzawą szatą (lokowatą lub sznurową). Pies jest harmonijnie zbudowany. To "elegancka" w odbiorze rasa, która występuje w różnych wielkościach.
Rodzaj owłosienia:
Umaszczenie:
Kolor oczu:
  • czarne,
  • ciemnobrązowe

Galeria zdjęć - Pudel olbrzymi

Charakter pudla dużego

Charakter:
Potrzeba ruchu:
pies aktywny
Poziom agresji:
niski
Pudel potrafi chronić swoją rodzinę, ale w jego naturze nie leżą agresywne zachowania. To pies otwarty i dość łatwy w kontaktach.
Skłonność do ucieczek:
niska
Pudel jest przywiązany do rodziny i nie wykazuje skłonności do ucieczek.
Użytkowanie:
Pudel są wszechstronnie uzdolnione. W czasie wojny były m.in. zwierzętami łącznikowymi (przenoszącymi meldunki). Ogólnie jednak uznaje się je za psy rodzinne i do towarzystwa.
Poddawany próbom pracy:
nie

Pudel królewski - dla kogo?

Wymagane doświadczenie:
nie
Pudel to lojalny pies, który nie jest "skomplikowany" w kontaktach z ludźmi. Łatwo się uczy i jest naprawdę miłym psem do towarzystwa.
Dla kogo się nadaje:
Pudel duży jest łagodny, łatwy do prowadzenia i pojętny. Te cechy sprawiają, że jest dobrym psem towarzyszącym zarówno dla singli, jak i par, czy rodzin.
Czy może mieszkać z dziećmi:
Tak
Pudel opisywany jest jako pies rodzinny i towarzyszący. To zwykle cierpliwy i kochający członek rodziny, który nie ma problemów w kontaktach z najmłodyszmi. Pamiętać należy jednak, że zabawy dzieci i psów powinny odbywać się pod okiem dorosłych.
Czy chętnie zostaje sam:
nie
Niektóre pudle źle znoszą samotność. Większość psów woli przebywać ze swoimi opiekunami.
Podatność na szkolenie:
łatwy w szkoleniu
Pudle są inteligentne, pojętne i chętne do nauki. Warto zadbać o ich pozytywne szkolenie od pierwszych tygodni w nowym domu. Praca z tym psem będzie przyjemnością.

Pielęgnacja pudla dużego

Wymagane zabiegi pielęgnacyjne:
  • skracanie pazurów,
  • czyszczenie uszu,
  • mycie zębów,
  • szczotkowanie sierści,
  • kąpiele,
  • strzyżenie
Pudel wymaga codziennego czesania oraz regularnego strzyżenia. Można korzystać z pomocy groomera. Oprócz tego warto pamiętać o myciu psich zębów, kontrolowaniu stanu uszu, czy skracaniu pazurów.
Odżywianie:
  • Karma gotowa sucha,
  • Karma gotowa mokra,
  • Dieta domowa,
  • Dieta surowa (BARF),
  • Karma dla psów ras białych
Pudel może jeść karmy gotowe, dietę domową lub BARF. Wszystko zależy od preferencji opiekuna i samego psa. Posiłki muszą być dobrze zbilansowane i dobrane do wieku psa, poziomu jego aktywności, czy stanu zdrowia. W przypadku psów o białym umaszczeniu można rozważyć specjalne karmy dla białych ras psów.
Podatność na choroby:
W przypadku pudli, jak w przypadku każdej rasy, można wymienić kilka chorób, które występują z większą częstością. Nie oznacza to jednak, że każdy pudel choruje na wymienione choroby. Zawsze należy pamiętać o profilaktyce, prawidłowym żywieniu, regularnych badaniach krwi, czy okazjonalnym USG brzucha u pupila. Takie podejście pomaga szybciej wykryć potencjalne problemy.
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz inne psy podobne do pudla dużego