Jak wygląda ptasznik australijski? Opis, zdjęcia, występowanie

Wygląd ptasznika australijskiego i tryb życia – zdjęcia i opis

Ptasznik australijski nie jest pająkiem dużych rozmiarów. Dorosły osobnik osiąga długość od 1 do 5 cm, a razem z odnóżami jest to 7-9 cm. Zarówno samiec, jak i samica są podobnie ubarwione – jest to metaliczna błyszcząca czerń, choć może również występować w innych kolorach od niebieskiego, przez brązowy lub ciemnofioletowy. Pancerz pokrywający karapaks jest pozbawiony włosów i jest połyskujący. Samiec jest mniejszy od samicy, lecz posiada dłuższe nogi.

Pająk posiada duże szczękoczułki posiadające pazurki jadowe o długości sięgającej do 7 milimetrów. Są one na tyle silne, że mogą przebić ludzki paznokieć. Mimo silnego jadu pająk nie atakuje niepokojony, choć zdarzają się agresywne osobniki. W sytuacji zagrożenia unosi przednie łapy i głowotułów do góry. Jeśli ofiara nie odejdzie, ptasznik australijski atakuje i wstrzykuje jad.

Ptasznik australijski jest pająkiem o aktywności nocnej. Samica atraksa dożywa 20 lat, samce żyją krócej średnio 3-4 lata. Pająk tworzy lejkowate pajęczyny pod nasypami kamieni lub spróchniałymi gałęziami i oczekuje na przechodzące ofiary. Jeśli w okolicy pajęczyny pojawi się owad, jest on niemal natychmiast atakowany przez samicę, która wstrzykuje jad i spożywa pokarm. Samiec atraksa nie osiedla się i nie prowadzi osiadłego trybu życia. Dzień spędza w ukryciu i dopiero po zmroku wyrusza na poszukiwanie samicy, z którą będzie mógł kopulować.

Występowanie ptasznika australijskiego – gdzie mieszka pająk?

Już sama nazwa ptasznika australijskiego mówi nam o miejscu jego występowania. Siedliska pająka występują w okolicy Sydney w Australii. Obszar występowania Atrax robustus rozciąga się na północ do wybrzeża środkowego i na południe do Illawarra. Granica występowania na zachodzie kończy się na Górach Błękitnych w Nowej Południowej Walii

Pająk wybiera tereny o wilgotnym gliniastym podłożu. Samce bardzo często wędrując, mogą wejść do ogródków przylegających do posesji zajmowanych przez ludzi. Pająk jest aktywny cały rok, ale pora letnio-jesienna jest okresem, kiedy obserwuje się najwięcej osobników.

Czy jad ptasznika australijskiego jest groźny dla człowieka? Czy jest możliwa jego hodowla w Polsce?

Jad ptasznika australijskiego – czy pająk jest najbardziej jadowity na świecie? Czy jego jad jest silniejszy od jadu kobry indyjskiej?

To, co wzbudza strach przed pająkiem to jego jad. Jest to najbardziej jadowity ptasznik na świecie. Dawniej cena spotkania z takim pająkiem była najczęściej ceną życia (dla porównania ptasznik kędzierzawy ma jad na poziomie ukąszenia pszczoły). Dopiero w 1980 roku wynaleziono surowicę, która neutralizuje działanie jadu. Co nietypowe u tego gatunku pająka to fakt, że jad samca jest kilka razy silniejszy niż jad samicy.

Objawami ukąszenia przez Atrax robustus są duszność, wahania ciśnienia krwi, skurcze mięśni, łzawienie, wymioty i omdlenia. Jeśli w porę nie zostanie podana surowica, następuje stopniowy spadek ciśnienia krwi, doprowadzając do zatrzymania akcji serca. Szczególnie narażone na jad pająka są dzieci, które stanowią aż 42% wszystkich ukąszeń. Rocznie w Australii odnotowuje się ok. 40 ukąszeń przez pająki, jednak żadne z nich nie kończy się śmiercią. Co ważne, od momentu wynalezienia surowicy nie odnotowano ani jednego przypadku śmierci.

Gdzie występuje ptasznik australijski, czyli jaki jest zasięg występowania ptasznika australijskiego i czy można ptasznikowi australijskiemu stworzyć warunki do życia w terrarium
Ciekawostki na temat ptasznika australijskiego, porady hodowców na temat ptasznika australijskiego i sposoby hodowli

Ugryzienie przez pająka jest w Australii traktowane jako przypadek wymagający natychmiastowej hospitalizacji. Po przyjęciu pacjentowi są podawane dwie lub cztery dawki surowicy. Stan pacjenta jest monitorowany co kwadrans i jeśli objawy nie ustępują, są podawane kolejne dawki. Rekordzistą podanych dawek jest 10-letni chłopiec, któremu podano 12 fiolek z odtrutką. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat ptasznika królewskiego?

Polecane terraria i akcesoria dla pająków - sprawdź ceny

Hodowla ptasznika australijskiego – czy możemy go hodować w domu? Jaka jest cena pająka?

Jeśli chcielibyśmy hodować pająka w domu, niestety będzie to niemożliwe w Polsce. Pająk jest wpisany w rozporządzeniu Ministra Środowiska na listę gatunków lub grup gatunków zwierząt niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi w załączniku nr 1.

Choć Australia zabrania wywozu rodzimych gatunków poza granice, można znaleźć doniesienia o osobach wyłapujących pająki i sprzedających je na inne rynki za 60 dolarów. Australijscy eksperci ostrzegają przed śmiertelnym jadem pająka, jednak nie do każdego taka argumentacja trafia.

Jeśli szukamy pupila, który będzie pająkiem, lepszym wyborem okaże się ptasznik kędzierzawy. Pająk dorasta do 17 cm długości z odnóżami, a do tego jego hodowla jest możliwa w Polsce. Ptasznik kędzierzawy kosztuje od 12 do 20 zł w stadium L1.

Jakie inne pająki są groźne? Najbardziej jadowite pająki świata

Ptasznik australijski to nie jedyny silnie jadowity pająk na świecie. Po piętach depczą mu również inne gatunki pająków, które możemy zaliczyć do najbardziej jadowitych. Poniżej wymieniamy kilka z nich:

  • Czarna wdowa – pająk ten jest mniejszy od ptasznika australijskiego (jego ciało ma do 1 cm), ale posiada również bardzo silny jad, który powoduje u człowieka skurcze mięśni. Siła jego toksyny jest 15 razy silniejsza od jadu grzechotnika (dla porównania kobra indyjska jest w stanie zabić jedną dawką swojego jadu 15 osób) jednak z uwagi na małą jednorazowo wstrzykiwaną dawkę, rzadko kiedy zabija dorosłego człowieka. Ciało pająka jest czarne i posiada na plecach charakterystyczną czerwoną plamę. Na szczęście w Polsce nie spotkamy pająka – obszarem jego występowania jest Ameryka Północna i Środkowa.
  • Wałęsak brazylijski – pająk występuje na terenie Ameryki Północnej i Południowej. Jad wałęsaka wywołuje wiele nieprzyjemnych objawów, takich jak ból, potliwość, arytmię, porażenie nerwowe. Potrafi być też śmiertelny dla człowieka. Jednym z objawów ukąszenia u mężczyzn jest długotrwały bolesny wzwód.
  • Pustelnik brunatny – kolejny jadowity pająk występujący w Ameryce Północnej. Jad powoduje martwicę tkanek. Do objawów ukąszenia należą nudności, wymioty, gorączka, wysypka oraz bóle mięśni i stawów. Jad może być śmiertelny dla dzieci poniżej 7 roku życia oraz dla osób z osłabionym układem odpornościowym.
ikona podziel się Przekaż dalej