Psy zaganiające - spis ras, charakterystyka, zdjęcia, ceny

Rasowe psy zaganiające i pasterskie są sprawne fizycznie, zwinne o pięknej linii ciała. Są to też jedne z najbardziej inteligentnych psów, które potrafią nauczyć się wielu komend. Jednak współcześni właściciele psów najczęściej nie mają stad do pilnowania. Czy psy pasterskie nadją się do mieszkania w bloku? Poznaj opinie na temat charakteru tych psów i ich roli jako psy rodzinne. Przedstawiamy opis i zdjęcie tej grupy ras i doradzamy czy są to psy dla każdego.

Psy zaganiające - charakterystyka, hodowla, opis i zdjęcia tej grupy ras

Przed wiekami hodowla psów miała na celu głównie stworzenie ras użytkowych, które mogłyby pomagać człowiekowi w pracy. Przyjazny charakter, umiejętność współpracy z człowiekiem, szybkie uczenie się i chęć do pracy i wykonywania zadań, sprawiają, że pies świetnie nadaje się do pomocy pasterzom. Wyróżniamy rasowe psy pasterskie zaganiające i stróżujące. Psy stróżujące miały za zadanie pilnowanie, aby zwierzęta w stadzie się nie rozchodziły i nie padły ofiarą drapieżników. Natomiast psy zaganiające miały za zadanie zagonić stado w określone miejsce. Zwinny, zwrotny i szybki pies zaganiający potrafi prowadzić stado, a nawet podzielić je na mniejsze grupy.

Charakterystyka tych ras wskazuje na dużą sprawność fizyczną, zwinność i zwrotność, lecz także umiejętność uczenia się wielu komend, współpracy z człowiekiem i samodzielnego działania. Dlatego też psy rasowe lub mieszańce tych ras wymagają bardzo dużo ruchu i wybiegania się oraz wykonywania zadań. Nie wystarczy im zwykły spacer. Te rasy zaganiające lubią pracować. Jeśli nie dostarczy się im odpowiedniej dawki ruchu i zadań do wykonania, mogą same znaleźć sobie zajęcie, na przykład będą zaganiać dzieci, inne zwierzęta, rowerzystów w parku, czy nawet samochody. Znudzone psy zaganiające mogą niszczyć w mieszkaniu. Dobrym sposobem zaangażowania psów zaganiających są psie sporty, szczególnie że są to psy aktywne, które rzadko się męczą.

Charakterystyka tych ras łączy się również z posłuszeństwem i umiarkowaną agresją. Psy zaganiające nie są agresywne wobec ludzi i mają przyjazne usposobienie. Mogą podgryzać zwierzęta w stadzie, ale nie mogą ich skaleczyć. Psy te nie znoszą samotności i lubią współpracować z człowiekiem, dlatego też niektóre rasy pracują jako psy policyjne i poszukujące.

Które psy zaganiające mają usposobienie najlepiej kwalifikujące je jako psy rodzinne - opis i zdjęcia najciekawszych ras

Czy psy zaganiające nadają się dla rodziny mieszkającej w blokach? Opinie na ten temat są różne. Niektóre rasy mają dobre opinie jako psy rodzinne, inne nie. Dobre opinie jako psy rodzinne mają: puli, owczarek belgijski tervueren, welsh corgie czy owczarek pikardyjski. Lecz nawet one potrzebują doświadczonego opiekuna, który umie je odpowiednio prowadzić.

Najpopularniejsza rasa w tej grupie to border collie, który został spopularyzowany przez filmy. Rasa ta jednak wymaga doświadczonego opiekuna, dużo ruchu i zadań do wykonania. Pies ten lepiej sprawdza się w domu z ogrodem, jednak może mieszkać również w bloku jeśli tylko opiekun zapewni mu wystarczającą ilość ruchu i zajęcia. Ceny rasowych szczeniaków wahają się od 1500 do 3500 zł.

Świetnym psem rodzinnym jest również owczarek szkocki collie, który ma przyjazne usposobienie, lubi dzieci i dobrze się z nimi dogaduje. Ceny szczeniaków rodowodowych oscylują w granicy 3000 zł.

Jako pies rodzinny dobrze sprawdzi się welsh corgie pembroke lub cardigan. Warto jednak wiedzieć, że rasy te mają trudny charakter i wymagają doświadczonego opiekuna, który potrafi sprawić, że pies nie będzie rządził w domu. Średnie ceny szczeniaków tych ras z rodowodem wynoszą około 4500 zł.