Psy policyjne

Podziwiamy pracę psów policyjnych na filmach czy też w wiadomościach. Z uwagi na węch, umiejętności tropienia i dostania się w miejsca, gdzie człowiek nie może wejść i odnajdują ludzi i rzeczy po zapachu nie wyczuwalnym dla człowieka. Dlatego też psy policyjne stanowią ogromną pomoc dla sił policyjnych. Dowiedz się jakie psy wybiera się na psy policyjne, jakie rasy mają najlepsze predyspozycje oraz jak wygląda wychowanie tych psów.

Jakie predyspozycje powinny mieć rasy wybierane na psy policyjne

Do pracy w policji wybiera się najczęściej psy ras pasterskich, które zostały wyhodowane jako psy pracujące i nastawione na współpracę z człowiekiem. Rasom tym stawia się określone wymagania. Przede wszystkim pies przeznaczony do pracy w policji musi być duży i silny. Musi cechować się sprawnością fizyczną, która pozwala na długie godziny pracy i podążanie za tropem. Wobec psów policyjnych stawia się szczególne wymagania węchowe. Pies musi rozróżnić różne zapachy o różnych stężeniach, a następnie podążać za nimi. Psy policyjne tropią i szukają osób po zapachu danej osoby. Zajmują się również wykrywaniem zapachu zwłok, narkotyków, broni czy niebezpiecznych substancji.

Niemniej ważne są predyspozycje psychiczne. Bardzo ważne jest zrównoważone usposobienie, chęć współpracy z człowiekiem i posłuszeństwo. Rasa musi mieć instynkt łowiecki, który pozwala mu skoncentrować się na zadaniu i nie zwracać uwagi na elementy rozpraszające. Ważna jest zdolność do aportowania. Predyspozycje i wymagania stawiane psom różnią się w zależności od zadań. Do zadań ratowniczych i poszukiwawczych wybiera się rasy nieagresywne jak labradory czy golden retrievery. Natomiast do patrolowania wybierane są rasy agresywne, które cechuje odwaga i chęć podejmowania niebezpiecznej walki oraz kontrolowana agresja wobec ludzi. Przykładem może być owczarek belgijski malinois. W konfrontacji z przestępcą pies musi rzucić się w pogoń i podjąć walkę, podczas gdy w naturze zwierzę w niebezpiecznej sytuacji wybiera ucieczkę.

Psy policyjne - rasy

Jako psy policyjne najczęściej wybiera się następujące rasy:

  • owczarek holenderski,
  • belgijski owczarek malinois,
  • owczarek niemiecki,
  • sznaucer olbrzymi,
  • rottweiler,
  • terier rosyjski,
  • dog argentyński,
  • owczarek francuski beauceron,
  • owczarek francuski briard.

Do zadań poszukiwawczych i ratowniczych wykorzystuje się labradory i golden retrievery.

W policji najczęściej służy owczarek niemiecki, którego cechuje chęć współpracy z człowiekiem, posłuszeństwo i doskonały węch. Jako duży pies, owczarek niemiecki świetnie radzi sobie w sytuacjach siłowych, długotrwałej pogoni czy walki.

Do działań antyterrorystycznych wykorzystuje się często owczarka belgijskiego malinois, który jest niezwykle szybki i zwinny oraz nastawiony na pracę z człowiekiem. W policji pracują też owczarki francuskie, które wykazują pewną dozę agresji. Psy te wymagają doświadczonego opiekuna i starannego szkolenia.

Psy policyjne - jak wygląda ich wychowanie, tresura i emerytura

Szkolenie psów policyjnych tylko częściowo utrwala cechy w następnym pokoleniu. Dlatego też nie ma możliwości wyhodowania ras psów policyjnych. Do pracy w policji wybiera się psy rasowe w wieku 8 miesięcy, które przeszły testy kwalifikacyjne. Szczeniaki kupuje się w hodowlach zrzeszonych w Związku Kynologicznym. Cena szczeniaka, który ma odpowiednie usposobienie, wynosi 4 - 6 tysięcy zł i zależy od ilości zdobytych punktów na testach. Tresura i wychowanie odbywa się w ośrodkach szkoleniowych i bierze w niej udział pies z przewodnikiem. Szkolenie trwa 2 lata.

Kontrowersje budzi los psów policyjnych po zakończeniu służby. Pies pracuje w policji około 8 lat. Po tym czasie psy są najczęściej adoptowane przez swoich dotychczasowych przewodników. Niestety przepisy nie przewidują przyznania psu finansowej emerytury. W niektórych krajach psy te są usypiane, co tłumaczy się ich agresywnym usposobieniem i zdrowiem mocno nadwątlonym ciężką pracą. Takie podejście wydaje się mocno niesprawiedliwe. Dlatego też działają organizacje prozwierzęce, które szukają domów dla byłych psów policyjnych.