Psy ozdobne - lista ras, opisy, zdjęcia, charakter, ceny

Oglądając zdjęcia długowłosych, ozdobnych psów zachwycamy się ich urodą i często pod wpływem impulsu podejmujemy decyzję o kupnie, mimo że cena psów tych ras jest wysoka. Poznaj listę ras, ich wady i zalety oraz konieczność pielęgnacji. Dowiedz się, czy są to psy dla dzieci, czy są łagodne i towarzyskie.

Psy ozdobne i do towarzystwa - lista ras i zdjęcia

Najbardziej popularnym pieskiem ozdobnym jest chihuahua, należący do najmniejszych psów na świecie.

Do ras ozdobnych należą biszony, czyli długowłose, towarzyskie pieski, najczęściej białe:

  • maltańczyk,
  • bolończyk,
  • hawańczyk,
  • bichon frise,
  • coton de tulear.

Do grupy psów ozdobnych należą pudle. Te inteligentne, wesołe psy wymagają starannej pielęgnacji sierści.

W grupie psów ozdobnych szczególne miejsce znajdują rasy chińskie i tybetańskie, wyhodowane w klasztorach buddyjskich i towarzyszące arystokracji:

Wśród ozdobnych ras znajdziemy małe spaniele z długimi, oklapniętymi uszami:

Małe molosy:

Małe rasy belgijskie:

  • Gryfonik belgijski,
  • Gryfonik brukselski.

 Małe, ozdobne rasy psów

Większość ozdobnych ras została wyhodowana do towarzystwa dla koronowanych głów i arystokracji, słowem dla ludzi bogatych, którzy pragną podkreślić swój status społeczny posiadaniem szczególnie pięknego czworonoga. Po raz pierwszy zaczęto hodować małe pieski do towarzystwa w Chinach. Stąd w grupie 9 znajduje się sporo ras chińskich, jak pekińczyki, mopsy czy też shih tzu.

Główną cechą psów ozdobnych jest mały rozmiar oraz brak celów użytkowych. Małe psy myśliwskie hodowano w celu polowań na małe zwierzęta. Natomiast małe psy ozdobne nie są psami pracującymi i użytkowymi. Ich jedyne zadanie to sprawianie przyjemności człowiekowi. Są to małe zwierzęta, które niewiele ważą, aby arystokratyczne damy mogły je nosić pod pachą i aby można je było posadzić sobie na kolanach lub na fotelu.

Niestety wielu hodowców w pogoni za zyskiem nie przestrzega wzorca rasy i hoduje psy karłowate i miniaturowe, które niestety znajdują nabywców pragnących pokazać się z niezwykłym zwierzęciem. Niestety miniaturowe pieski są często obarczone chorobami i wadami genetycznymi i są często chorowite. Specjaliści przestrzegają przed kupowaniem psów z pseudohodowli, nawet jeśli cena jest korzystna.

Zdarza się, że oglądając piękne zdjęcia decydujemy się na zakup psa pod wpływem zachwytu nad jego urodą lub dla dzieci. Warto jednak rozważyć, czy mamy czas i finanse na pracochłonną i kosztowną pielęgnację psa rasy ozdobnej. Psy długowłose wymagają częstego czesania oraz częstych wizyt u psiego fryzjera.

Ozdobne, domowe pieski nie zawsze są łagodne. Wiele z tych ras ma uparty i niezależny charakter. Nie wymagają one doświadczonego opiekuna i nadają się dla osób początkujących. Jednak ich szkolenia nie można zaniedbać. Są to psy inteligentne, które szybko uczą się jak wykorzystywać słodkie minki i wymuszać na opiekunach ustępstwa. Pieski ozdobne wymagają konsekwentnego wychowania. W przeciwnym razie może okazać się, że mamy w domu małego tyrana.

Rasy psów ozdobnych są towarzyskie, wesołe i skore do zabawy. Jednak z racji małych rozmiarów nie nadają się dla małych dzieci. Rasy te mają często wojowniczy charakter i mogą na spacerze zaczepiać psy większe od siebie. Dlatego opiekunowie muszą zachować szczególną ostrożność. Ponadto jako psy domowe są szczekliwe i hałaśliwe, co może przeszkadzać sąsiadom.