Psy opiekunowie - lista ras i opis najlepszych psów towarzyszących

Psy od wieków żyją u boku człowieka. Nie są tylko najlepszym przyjaciółmi czy pomocnikami podczas polowań. Niektóre rasy spełniają także inne, niezwykle ważne funkcje. Zwierzaki podatne na szkolenie i zrównoważone towarzyszą osobom niepełnosprawnym. Wspomagają w wykonywaniu codziennych obowiązków i zapewniają bezpieczeństwo swym właścicielom. Warto, więc dowiedzieć się, które czworonogi najlepiej wykonują tę misję.

Psy przewodnicy – charakter i podział

Psy opiekunowie zwani też towarzyszącymi odgrywają bardzo ważną rolę. Przechodzą specjalne szkolenie a następnie pomagają osobom niepełnosprawnym. Przyczyniają się do poprawy komfortu życia i bezpieczeństwa. Niektóre rasy szczególnie dobrze sprawdzają się, jako przewodnicy. Jednakże to zadanie mogą wykonywać wszystkie psy wykazujące pewne cechy. Czworonóg musi być podatny na szkolenie i posłuszny człowiekowi. Ważne by miał spokojne, zrównoważone usposobienie. Pies przewodnik nie może mieć skłonności do dominacji. Oprócz tego nie może być lękliwy czy też agresywny wobec ludzi i innych zwierząt.

Po poznaniu charakteru przychodzi czas na opis podziału psów ze względu na wykonywane zadania. Do najczęściej spotykanych należą psy przewodnicy dający wsparcie osobom niewidomym i niedowidzącym. Przede wszystkim pomagają im poruszać się w przestrzeni publicznej. Zwiększając tym samym bezpieczeństwo. Do kolejnej grupy należą czworonogi szkolone do wspomagania osób niesłyszących. Potrafią rozpoznawać dźwięki takie jak dzwonek do drzwi, syrena alarmowa itp. Po usłyszeniu dźwięku informują o nim właściciela. To także pewna forma dbania o bezpieczeństwo.

Psy opiekunowie są także przygotowywani do ostrzegania o nadchodzącym ataku choroby, na przykład epilepsji. Dzięki temu właściciel może się do tego przygotować. Poza tym czworonogi są w stanie włączyć alarm lub sprowadzić do pomocy inną osobę. Takie zachowanie często ratuje życie chorego. Do ostatniej grupy należą psy asystenci. To zwierzaki przygotowane do pomocy osobom niepełnosprawnym fizycznie. Mającym trudności z wykonywaniem codziennych czynności jak ubieranie się czy podnoszenie przedmiotów. Psa asystenta szkoli się indywidualnie z myślą o konkretnej osobie.

Psy opiekunowie – opis popularnych ras

I małe i duże psy, niekoniecznie rasowe, mogą zostać opiekunami. Muszą tylko mieć przyjazny charakter i predyspozycje do nauki. Jednakże w pomocy osobom niepełnosprawnym szczególnie dobrze odnajdują się dwie rasy. Szkoleniu poddawane są szczenięta labradora. Odznaczają się dużym temperamentem i żywiołowością. Dorastając stają się bardziej spokojne i zrównoważone. Wykazują ogromną wrażliwości i przywiązują się do rodziny. Potrzebują stałego kontaktu z człowiekiem, źle znoszą samotność. W naszym kraju funkcjonuje niejedna hodowla tych psów. Cena zwierzaka z rodowodem to około 2000 zł. 

Drugą rasą chętnie wybieraną na psiego opiekuna jest golden retriever. Jakie usposobienie cechuje kuzyna labradora? Ma umiarkowany temperament, jest zrównoważony, wesoły i przyjacielski. Wobec dzieci jest cierpliwy i wyrozumiały. Trzeba też wiedzieć, że to dość duże i silne zwierze. Dlatego też młodsze dzieci nie powinny samodzielnie wyprowadzać psa na spacer. Wrodzone cechy rasy sprawiają, że goldeny są świetnymi przewodnikami niewidomych. Potrafią wykryć spadek cukru we krwi lub nadchodzący napad padaczki. Szczenięta z rodowodem są nieco droższe od labradorów. Minimalna cena wynosi około 3000 zł.

Przedstawiciele ras opisanych powyżej doskonale odnajdują się w roli opiekunów. Jakie jeszcze psy wywiązują się z tego zadania? Dobrym towarzyszem osoby niepełnosprawnej może być owczarek niemiecki. Pod warunkiem, że zostanie prawidłowo wychowany i wyszkolony. Nie zapominamy także o psie uważanym za najinteligentniejszego. Owczarek border collie, bo o niego nam chodzi, także ułatwia życie niepełnosprawnych. W tym artykule opisaliśmy tylko cztery rasy. To jedynie przykłady wybrane z dłuższej listy. Jej pełną wersję, zawierającą i małe i duże psy, można znaleźć na naszej stronie.