Przeczytaj więcej informacji na temat rasy psów: look4doog.com

Małe rasy psów

Chihuahua

Jedną z najmniejszych ras jest maleńki Chihuahua. Ten mały piesek ważący od 1,5 do 3 kg cieszy się wyjątkową popularnością na całym świecie. Ma fantastyczny charakter i wielkie serce. Chihuahua szybko przywiązuje się do ludzi i chętnie nawiązuje relacje z innymi zwierzakami, a  jego mały wzrost sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na pieska tej rasy.

Yorkshire terier

Popularne, zwłaszcza w Polsce, yorki to często spotykany widok na ulicach większych miast. Piękna, lśniąca szata, uroczy pyszczek, wyraziste spojrzenie oraz niewielka waga do 3,2 kg to ich znak rozpoznawczy. Pierwotnie rasa ta została stworzona do polowania na szczury, dzisiaj to pieski salonowe, które swoją urodą zachwycają wszystkich.

Papillon

Przyjacielski łączący w sobie cechy szpica i spaniela. Papillon to wesoły, ważący około od 2,5 - 5 kg mały piesek. Występuje w różnym umaszczeniu m.in. białym, sobolowym, brązowo-białym, czarno-białym lub czerwono-białym, spotykane są też płowo-białe pieski. We wzorcu rasy dopuszczalne są wszystkie ww. umaszczenia. Bystry, inteligentny i chętny do nauki jest ulubieńcem dzieci i dorosłych.

Maltańczyk

Biały, o niesamowitej urodzie maltańczyk to jedna z najstarszych ras na świecie. Długa, lśniąca sierść bez podszerstka, duże charakterystyczne ciemne, piękne oczy, pełen gracji i elegancji to własnie maltańczyk.  Maltańczyki to małe psy, ich wzrost nie przekracza zazwyczaj 25 cm (psy) i 23 cm (suki), a waga, jaką osiągają dorosłe osobniki to 3-4 kg.

Bichon Frise

Wesoły szybko nawiązujący kontakty Bichon Frise to jedna z najstarszych małych ras psów do towarzystwa. Długowieczny odporny na choroby mały piesek jest doskonałym towarzyszem dla seniorów, starszych dzieci i dorosłych. Dorosły osobnik waży od 5 do 7 kg (pies) lub 4-7 kg (suczka). Wzrost to ok. 23 do 30 cm. Piesek posiada gęstą, rosnącą cały czas kędzierzawą sierść przypominającą owczą wełnę. Śnieżnobiała sierść wymaga regularnych wizyt w psim salonie piękności oraz systematycznego wyczesywania.

Psy miniaturowe – małe wersje popularnych ras

Psy miniaturowe to mniejsze wersje popularnych większych ras. Te najbardziej znane to jamnik miniaturowy i jamnik króliczy. W tej grupie znajdują się trzy rasy psów, które różnią się od siebie wymiarami. Największy jest jamnik standardowy, jego waga może dojść nawet do 9 kg. Następny jest jamnik miniaturowy ważący ok. 4 kg i najmniejszy jamnik króliczy, którego waga nie przekracza 3,5 kg. Jamniki kategoryzuje się też według długości i struktury sierści (jamnik krótkowłosy, szorstkowłosy i długowłosy).

Miniaturowy pudel słynący z niezwykłej urody i swej wielkiej inteligencji  (6-7 kg) wywodzi się od swego przodka, pudla królewskiego. Pudel duży (królewski) waży ok. 18-32 kg, jest jeszcze pudel średni (7-11 kg) i pudel toy ważący od 3 do 4 kg – odmiana ta jest najmniejsza ze wszystkich.

Kolejną popularną rasą jest Pinczer. Największy jest doberman (32-45 kg), kolejny to pinczer średni (14-25 kg), następny jest, pinczer małpi (4-6 kg) rasa ta jest bardzo rzadka w Polsce i najmniejszy z nich to pinczer miniaturowy (3,5-5 kg).

Pomeranian to szpic miniaturowy ważący ok. 2-3 kg i osiągający wzrost 20 cm. Rasa ta wywodzi się z grupy szpiców, do której zalicza się szpic japoński (5 – 9,1 kg), szpic niemiecki średni (7-11 kg), szpic wilczy (14-18 kg) i samoyed (samojed) ważący od 20 do 30 kg.

Psy miniaturowe i małe rasy psów cieszą się ogromną popularnością pośród osób posiadających niewielki metraż lub mieszkających w blokach i kamienicach. Kompaktowe wymiary i mała waga zwierzaków ułatwiają ich transport i przenoszenie. Bez problemu mogą się nimi zajmować seniorzy i starsze dzieci, które opiekując się pupilem, uczą się empatii i szacunku dla zwierząt.

Psy do towarzystwa
Psy do towarzystwa

Hodowle i pseudohodowle psów rasowych

Psy miniaturowe i małe rasy psów hodowane są często przez osoby liczące na szybki zysk. Pseudohodowle, niedbające o dobrostan zwierząt, najlepiej omijaj szerokim łukiem, zgłaszając przy tym odpowiednim organom ich działalność. Tylko w ten sposób przyczynisz się do poprawy jakości życia i zdrowia małych piesków, które za ciągłą miniaturyzację płacą swoim zdrowiem, a często i życiem. Jeżeli chcesz mieć małego, rasowego psa pamiętaj, aby sprawdzić, czy dana hodowla ma odpowiednie uprawnienia.

W kraju uprawnienia hodowlane wydawane są przez Związek Kynologiczny w Polsce (ZKwP) – organizację zrzeszającą hodowców, która jako jedyna w Polsce należy do FCI Międzynarodowej Federacji Kynologicznej.

Rodowody potwierdzające czystość rasy mogą być też wydawane przez The Kennel Club UK. – jest to jedna z najstarszych organizacji kynologicznych oraz inne międzynarodowe organizacje takie jak: Canadian Kennel Club (CKC) czy np. American Kennel Club (AKC) oraz przez Międzynarodową Federację Kynologiczną FCI – nadrzędną jednostkę dla organizacji kynologicznych.

Psy do towarzystwa
Psy do towarzystwa

W Polsce i na świecie istnieje wiele organizacji, które w ramach podpisanych umów lub na zasadzie wzajemności uznają rodowody innych organizacji. Jeśli jednak zależy Ci na czystości rasy lub chcesz zostać hodowcą, upewnij się przed zakupem, czy dokumenty wydane przez te organizacje są honorowane w kraju i za granicą. Takie postępowanie uchroni Cię przed ewentualnymi problemami w przyszłości.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej