Przysmaki dla kotów – z czym najlepsze?
Jednym z najważniejszych obowiązków każdego kociego opiekuna jest karmienie czworonogów. Należy zadbać o prawidłową dietę mruczków, a także uszczęśliwianie ich. Można to zrobić na kilka sposobów, np. podając pupilowi zdrowe smakołyki. Nie wolno dokarmiać kota resztkami ze stołu, gdyż pewne produkty mogą być dla nich niezwykle niebezpieczne. Przysmaki powinny być specjalistyczne, a więc dedykowane czworonogom – zawierające niezbędne do życia składniki i wartości odżywcze. Na co zwrócić uwagę, kupując przysmaki dla kotów? Z czym są najlepsze? Podpowiadamy.
Jakie przysmaki dla kotów są najlepsze?
Smakołyki dla kotów stanowią urozmaicenie ich diety. Nie powinny być traktowane jako główne pożywienie, ale miły dodatek do kociego menu. Oczywiście nie jest to jedyna funkcja przysmaków. Behawioryści uważają, że smaczki świetnie sprawdzają się w procesie wychowywania kotów oraz przyzwyczajania ich do nowego miejsca. Dzięki nim można nawet delikatnie złagodzić stres u zwierząt. Jeśli planujesz np. przeprowadzkę, przysmaki dla kotów bardzo mogą się przydać. Tak samo posłużyć mogą do wypracowania niektórych nawyków u kotów.
Wśród dostępnych na rynku ofert znaleźć można wiele ciekawych kocich smakołyków. Niestety, nie każdy jest dla nich odpowiedni. Okazuje się, że mnóstwo przysmaków ma chemiczny, niezdrowy skład. Zanim zdecydujesz się na konkretny produkt, wczytaj się w listę składników. Nawet gdy podajesz smaczki wyłącznie okazjonalnie, powinny być dobrej jakości. Niektórzy producenci przemycają do przysmaków sztuczne barwniki, ulepszacze i konserwanty. Jeśli skład produktu jest bardzo długi, raczej nie będzie odpowiedni dla kota. Lista składników powinna być krótka, a składniki naturalnego pochodzenia. Smakołyki muszą się składać z dużej ilości mięsa i tłuszczu. Unikaj produktów, które mają wypełniacze w postaci ryżu, kaszy i ziemniaków, a także zawierających zboża i środki chemiczne.
Przysmaki warto podawać po zakończonej zabawie, a także podczas nauki – po wykonaniu sztuczki należy kota pochwalić i nagrodzić smaczkiem. Można też dać pupilowi przysmak po zabiegu pielęgnacyjnym (np. szczotkowaniu, aby wzmocnić pozytywne skojarzenia) i przy przejściu na zdrowszą karmę (np. gdy kot był przyzwyczajony do innej).
Z czym powinny być smakołyki dla kotów? Polecane przysmaki
Na rynku jest dostępnych mnóstwo wysokojakościowych przysmaków dla kotów. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują smaczki Inaba Juicy Bites. Inaba to japońska firma istniejąca na rynku od ponad 200 lat. Oferuje niskokaloryczne przekąski dla kotów, które nie zawierają sztucznych dodatków, konserwantów lub zbóż. W produktach jest duża ilość mięsa pochodząca mi.in. od kurczaków z wolnego wybiegu, ryb dalekomorskich i owoców morza. Inaba Juicy Bites to soczyste wilgotne kąski, którym żaden kot nie będzie w stanie się oprzeć. Znajdziesz je w tym miejscu: https://zooexpress.pl/product/search?query=inaba+juicy.
Każda paczka składa się z trzech pojedynczych opakowań przysmaków – wszystko po to, aby zachować ich maksymalną świeżość. W środku każdego opakowania znajdują się miękkie, pyszne smaczki w różnych kształtach i dwóch smakach. Nie ma w nich barwników, ulepszaczy i glutenu. Smakołyki są niskokaloryczne i produkowane z najwyższej jakości składników tzw. human grade – jakości dla ludzi. Są więc odpowiednie dla mruczących czworonogów.
Tych składników szukaj w kocich smaczkach
Najkorzystniejsze dla kociego zdrowia są przysmaki z dużą ilością mięsa lub ryb. Jeśli chcesz dawać pupilowi dobrej jakości pożywienie, wybieraj mięsne smaczki – najlepiej na poziomie minimum 80% zawartości mięsa. Koty są bezwzględnymi mięsożercami. Przysmaki nie powinny więc zawierać zbóż – zwierzęta ich nie trawią. Zboża przyczyniają się do zapychania układu trawiennego u kotów, przez co robią się osowiałe. Mogą też doprowadzić do otyłości i niebezpiecznych chorób, tj. cukrzyca.
W smakołykach nie może być szkodliwych konserwantów i sztucznych barwników. Nie może być też sztucznych aromatów – takie jedynie wabią koty i zachęcają do jedzenia, jednak nie dostarczają wartościowych składników. Zdrowymi dodatkami w przysmakach będą m.in. tauryna, algi, warzywa i owoce. Smaczki powinny być też miękkie lub półmiękkie – koty uwielbiają taką konsystencję. Należy jednak bezwzględnie pamiętać o tym, że przysmaki nie mogą zastępować pełnowartościowych, odpowiednio zbilansowanych posiłków. Jeśli będziesz podawał je kotu w nadmiarze, doprowadzisz go do nadwagi i współtowarzyszących chorób.
artykuł sponsorowany