Przepisy prawne - aktualne przepisy prawne dotyczące zwierząt

Zwierzęta są nieodłącznym elementem ludzkiego życia. Dzikie gatunki spotyka się w lasach, na łąkach i polach. Żyją w parkach a często i w innych częściach miast. Natomiast w domach pojawiają się czworonogi takie jak psy, koty, gryzonie, ptaki. Mamy, zatem z nimi stały kontakt. Dlatego też każdy człowiek powinien znać obowiązujące przepisy prawne dotyczące zwierząt. Wyczerpujące informacje na ten temat można znaleźć na naszej stronie.

Zasady i ich przestrzeganie

Czym w najprostszej definicji są przepisy prawne? To nic innego jak zasady postępowania nałożone na obywateli danego kraju. Regulują wszystkie kwestie związane z funkcjonowaniem społeczeństwa. Są to akty prawne, rozporządzenia, ustawy. Dzięki nim możliwe jest sprawne działanie państwa. Różnego typu przepisy określają kwestie finansowe, administracyjne, pracownicze. Ich przestrzeganie to kluczowa sprawa. Za złamanie prawa grozi kara, może być to mandat, grzywna czy kara więzienia. Nawiązując do wstępu, każdy człowiek powinien znać i starsze i najnowsze zasady. W tym i te dotykające tematu zwierząt.

Konstytucja i dzienniki ustaw zwierają wiele istotnych zapisów. Wpływających na codzienne, ludzkie życie. Gdzie można znaleźć wytyczne dotyczące zwierząt? Najważniejszym dokumentem jest tu ustawa o ochronie zwierząt z 21 sierpnia 1997 roku. Dz.U. 1997 Nr 111 poz. 724 z późniejszymi zmianami. Już na wstępie dokument informuje, że zwierzę nie jest rzeczą. Człowiek ma mu zapewnić poszanowanie, opiekę i ochronę. Dalej ustawa określa postępowanie ze zwierzętami domowymi, gospodarskimi, dzikimi. Także gatunkami żyjącymi w zoo czy wykorzystywanymi w widowiskach filmowych lub w sporcie.

W tym artykule wstępnie opisujemy przepisy obejmujące zwierzęta domowe. Zgodnie z ustawą każdy właściciel ma obowiązek zapewnić czworonogowi dach nad głową. Chroniący go przed upałem, zimnem i opadami atmosferycznymi. Niezbędne jest zapewnienie dopływu światła słonecznego i możliwości swobodnej zmiany pozycji ciała. Opiekun zwierzaka domowego nie może trzymać go na uwięzi sprawiającej ból i powodującej urazy. Nie będziemy tu oczywiście przytaczać całej ustawy. Szereg dotyczących jej informacji podajemy na naszej stronie. Tam też znajduje się interpretacja różnych aktów prawnych.

Najnowsze i obowiązujące przepisy

Każdy opiekun zwierzaka domowego ma obowiązek dbać o jego zdrowie. Nie ma tu znaczenia czy chodzi o pas czy kota. W zakres pielęgnacji wchodzi kontrolowanie kondycji organizmu. Tak jak i pilnowanie oraz przestrzeganie kalendarza szczepień. Prawo szczególny nacisk kładzie na szczepienia przeciwko wściekliźnie. To niezwykle groźna choroba, i dla czworonogów i dla ludzi. Odwiedzając weterynarza nie można zapominać o odrobaczaniu. Wiadomo, co między innymi powinien robić właściciel psa czy kota. Teraz trzeba wspomnieć, czego robić nie może i to pod groźbą kary mocniejszej niż mandat.

Przepisy prawne jasno mówią, że człowiek nie może znęcać się nad zwierzętami. Głodzić, trzymać w ciasnym zamknięciu, bić. Pod żadnym pozorem nie może ich uśmiercać. Dopuszczalne jest oczywiście uśpienie zwierzęcia. Może to jednak robić tylko weterynarz i to z wyraźnego powodu zdrowotnego. Tu interpretacja jest jasna jak słońce. Czworonoga można uśpić, gdy jest śmiertelnie chory i mocno cierpi. Warto pamiętać, że akty prawe dotyczą też innych kwestii. Nie tylko tak drastycznych, lecz nadal niezwykle istotnych. Chodzi tu na przykład o wyprowadzanie psów na spacer czy też podróżowanie z pupilami.

Każdy przyszły i obecny opiekun psa musi znać przepis czy też ich zbiór dotyczący spacerów. Trzeba wiedzieć, kiedy zwierzak musi mieć założony kaganiec. Dobrze jest orientować się, w jakich sytuacjach można spuścić go ze smyczy. Te wiadomości uchronią właściciela przed mandatem. Tak samo jak wiedza dotycząca przewożenia zwierząt prywatnym samochodem. W tym przypadku należy zadbać o bezpieczeństwo pupila oraz własne i innych pasażerów. Informacje rozwijające wspomniane tematy znajdują się na naszej stronie. Tam też opisujemy inne zapisy wypełniające dzienniki ustaw. Zachęcamy do zapoznania się z tymi materiałami.