Charakter border collie

Wygląd psów border collie – opis i zdjęcia

Rasa pochodzi z aż XVIII wieku, dawniej pracując z pasterzami na terenach między Anglią a Szkocją. Pies jest z natury nieustępliwy, a przy tym zdolny do pracy – z tego też względu dawniej często go rozmnażano. Szczeniak wystawowy różni się od pieska pracującego, dlatego też występują różne odmiany psów (co najlepiej odzwierciedlają też zdjęcia). Generalnie border collie jest psem średniej wielkości, który posiada dość proporcjonalną budowę. Sierść piesków jest gładka lub średniej długości. Najczęściej pieski posiadają kolor:

  • czarno-biały,
  • brązowy,
  • rudy,
  • szary,
  • błękitno-marmurkowy,
  • tricolor.

Dorosły owczarek może osiągnąć ok. 53 cm wzrostu, zaś suka będzie zdecydowanie niższa. Zazwyczaj ten pies pasterski waży między 14 a 20 kg. Głowa pieska jest dość szeroka, a uszka pionowe i szeroko rozstawione. Border collie mają mocne i równo umieszczone zęby, a ich ogon sięga aż do stawu skokowego.

Zachowanie psów border collie – ważne informacje

Charakter border collie jest dość ważną cechą każdego pieska tej odmiany. Jest to bowiem rasa o podwójnej naturze. Z jednej strony jest to rasa łagodna i przyjacielska (wobec opiekuna), a z drugiej strony władcza i stanowcza (w pracy ze stadem). Pies mimo, iż bywa nieustępliwy, to nie wykazuje agresji wobec ludzi. Oczywiście, zdarzają się też mniej ufne psiaki – jednak bywa tak wówczas, gdy szczeniak nie jest odpowiednio socjalizowany.

Wobec „swoich” rasa wykazuje tolerancję, nie prowokując bójek. Jeżeli jakiś piesek dorówna border collie kondycją, to długowłosy czworonóg będzie chętnie się z nim bawił. Charakter owczarka niemieckiego jest dość podobny do border collie, więc psy powinny się ze sobą dogadać. Informacje właścicieli borderów wskazują na to, iż pies nie wykazuje agresji wobec dzieci – a więc, może stać się przyjacielem kilkulatka. Trzeba jednak pamiętać o tym, że charakterystyka psa border collie jest dość specyficzna. Wobec tego, psy nie tolerują np. wylewnego okazywania uczuć, mimo że ich usposobienie jest łagodne.

Pies rasy border collie w trakcie spaceru, a także opis, informacje i charakter border collie
Jaki jest charakter border collie, czyli opis i charakterystyka psów

Należy też pamiętać, że szary, brązowy czy piesek tricolor powinien mieć zapewnione stałe zajęcie. Pies ze względu na to, iż jest owczarkiem, potrzebuje wiele ruchu i aktywności. Nie jest go w stanie zmęczyć nawet bardzo długi spacer – warto więc będzie po drodze ćwiczyć pieska również umysłowo. Jeżeli pozostawisz go samemu sobie na wolnej przestrzeni, jego zachowanie może stać się nieprzewidywalne. Lepiej więc, by suka czy samiec biegały razem niż miały bawić się same. Wówczas mogą stać się bowiem nieposłuszne albo nawet… uciec. Wszystko przez instynkt pasterski, który „zmusza” do uganiania się za ruchomymi celami. Szukasz psa niewielkich rozmiarów? Sprawdź także ten artykuł z poradami, jaki pies nadaje się do mieszkania w bloku.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Charakterystyka psów border collie

Charakter border collie – opis

Bardzo charakterystyczne dla piesków jest to, iż poruszają się na ugiętych łapkach i z nieco zniżoną głową – wzrok wlepiając w inne zwierzęta. Dzięki temu, że patrzą na nie właśnie w taki sposób, mogą utrzymać nad stadem kontrolę i wprowadzić dyscyplinę. Pieski, w przeciwieństwie do wielu innych ras zaganiających, nie szczekają. Są skoncentrowane na celu i poprawnie wykonują każde polecenie. W naturze zwierzęta potrafiły nawet odnaleźć zagubione owieczki i przyprowadzać je znów do stada! Nie da się wobec tego ukryć, że border collie są najlepszymi psami do zaganiania, ale odnajdą się też znakomicie jako np. psy ratownicze.

Mimo, że piesek nie należy do największych, to jest ogromnym „wulkanem energii”. To zwierzę ruchliwe i bardzo błyskotliwe. Zwierzęta nie są duże, jednak z powodzeniem wymuszają posłuszeństwo na innych. Aby psy nie wymuszały go jednak na co dzień, należy zapewnić im odpowiednio dużą dawkę ruchu i zaangażować się w wychowanie pieska. Dzięki temu border collie będzie czuł się szczęśliwy i nie będzie wymuszał posłuszeństwa np. na innych pieskach.

Czy border collie jest psem dla każdego?

Niestety, ale piesek rasy border collie nie nada się zupełnie dla każdego właściciela. Jeżeli nie zdążysz go odpowiednio wcześnie socjalizować i wychować, to możesz mieć później spory problem ze szczeniakiem. Pies powinien być codziennie aktywny nie tylko fizycznie, ale również umysłowo. Dzięki temu, że border collie zostanie odpowiednio wychowywany, nie powinien sprawiać większego problemu swojemu opiekunowi. Niestety, ale rasa prędko wyczuwa błędy wychowawcze i będzie potrafiła to wykorzystać. Aby móc stać się dobrym właścicielem border collie, wymagana jest zatem spora wiedza i doświadczenie – tylko tak można wyeliminować błędy wychowawcze.

Cena piesków nie należy do najniższych, jednak w porównaniu do innych ras jest to raczej „średnia półka”. Cena psa z rodowodem ZKwP to zazwyczaj między 4500 a 6000 zł. Oczywiście, ostateczną cenę zawsze ustala hodowla.

ikona podziel się Przekaż dalej