Portugalski pies dowodny – pupil o wyjątkowym wyglądzie

Portugalskie wodołazy to psy, których wygląd z pozoru przypomina pudla. Zdjęcia obu ras mogą być łudząco podobne. Wełnista, mocno poskręcana sierść faktycznie przypomina umaszczenie największego pudla królewskiego. Warto wiedzieć, że jej zadaniem jest izolacja ciała przed wilgocią i działaniem niesprzyjających warunków atmosferycznych. Dzięki niej nasz portugalski pies dowodny jest świetnie chroniony przed zimną wodą, a także przed przegrzaniem w okresie letnim.

Zarówno psy portugalskie, jak i irlandzki spaniel dowodny posiadają dość duże rozmiary ciała. Dorosłe psy często ważą około 25 kilogramów, a ich wysokość w kłębie dochodzi do 56 cm. Suczki mogą być nieco mniejsze. Typowy irlandzki spaniel dowodny występuje tylko w jednym, ciemno brązowym umaszczeniu. Psy portugalskie cechują się tutaj znacznie większą różnorodnością. Szczeniaki wodołaza mogą być ubarwione w kolorze biały, szarym, czarnym, brązowym i w różnych odcieniach owych kolorów.

Sama sierść wodołazów portugalskich może posiadać dwie formy. Pierwsza to sierść długa i falista, druga krótka i twarda. Obie są charakterystyczną cechą rasy, uznawaną przez wzorce kynologiczne. Co więcej, nasz portugalski pies dowodny może posiadać charakterystyczne, brązowe lub czarne zabarwienie oczu i oklapnięte uszy. Pies wodny to ciekawy wybór, jeśli chodzi o rasy psów.

Pies wodny - jaki charakter posiadają wodołazy portugalskie?

Zarówno szczeniaki, jak i dorosłe psy portugalskie są pupilami o bardzo entuzjastycznym usposobieniu. Zazwyczaj chętnie uczestniczą we wszystkich domowych zajęciach, są chętne do zabawy oraz szkolenia, o czym przekonamy się przeglądając zdjęcia z wielu klubów sportowych. Pupile tej rasy lubią różnorodność i świetnie radzą sobie w psich sportach, prowadzonych na świeżym powietrzu.

Portugalski pies dowodny jest typem pupila rodzinnego, jednak najsilniej przywiąże się do jednej osoby, którą uzna za przewodnika. Inni członkowie rodziny mogą mieć czasem problemy z jego posłuszeństwem. Mimo to, szczeniaki i dorosłe psy świetnie radzą sobie w roli towarzyszy dla starszych dzieci.

Nasz wodny pupil, podobnie jak irlandzki spaniel dowodny, posiada świetny wzrok oraz słuch, który chętnie wykorzystuje w zabawach. Wszystkie aktywności związane z aportowaniem czy tropieniem będą dla niego nie lada atrakcją. Co ciekawe, psy portugalskie rzadko wchodzą w konflikty z innymi zwierzętami i akceptują inne gatunki pupili domowych. Niekiedy możemy natrafić na konflikty pomiędzy przedstawicielami tej samej płci, jednak pies wodny rzadko wchodzi w otwarte walki. Interesują cię również inne rasy psów? Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o psach do towarzystwa.

Polecane karmy i akcesoria dla psów - sprawdź ceny!

Do kogo pasuje portugalski pies dowodny?

Portugalski pies dowodny, podobnie jak irlandzki spaniel dowodny, będą wspaniałymi towarzyszami dla osób aktywnych. Owe rasy z pewnością dogadają się z lubiącymi sporty ludźmi, często przebywającymi na świeżym powietrzu. Warto bowiem podkreślić, że nawet niewielkich rozmiarów szczeniaki wymagają dużej dawki ruchu.

Psy portugalskie, podobnie jak pies papilon silnie przywiązują się do domowników. Co więcej, ich pielęgnacja może okazać się bardzo czasochłonna. Wystarczy obejrzeć zdjęcia z salonów groomerskich by przekonać się, że regularne strzyżenie futra psów wodnych może okazać się dość skomplikowane.

Portugalski pies dowodny podczas spaceru oraz jego hodowla i cena
Portugalski pies dowodny krok po kroku, czyli jego hodowla, charakter i cena

Jak już wiemy, psy portugalskie wymagają dużo ruchu. Trzeba im też zapewnić odpowiednią dawkę aktywności umysłowej. Przyszły właściciel musi wiedzieć, że inteligentne z natury psy szybko nudzą się powtarzaną w kółko aktywnością. Dlatego często trzeba wykazać się pewną kreatywnością. Co więcej, nasz wodny pupil powinien być odpowiednio socjalizowany i szkolony. Dzięki temu okaże się bardzo przyjaznym i bezproblemowym pupilem domowym.

Ile kosztuje pies papilon, portugalski dowodny i jaka jest cena grzywacza chińskiego?

Dobra hodowla może specjalizować się w jednej lub kilku rasach psów. Dlatego odpowiemy na pytanie, jaka jest cena grzywacza chińskiego, ile kosztuje pies papilon oraz omawiany portugalski pies dowodny.

Cena za psy portugalskie będzie bardzo zróżnicowana. Hodowla psów tej rasy jest trudna do wyszukania, co zauważymy przeglądając zdjęcia i ogłoszenia sprzedaży. Szczeniaki po utytułowanych rodzicach często okazują się dość drogie, a cena zakupu przeważnie przekracza kwotę 2000 zł. Pies papilon może okazać się nieco tańszy, ze względu na nieznacznie większą liczbę pupili hodowlanych. Dobra hodowla sprzedaje szczeniaki już od kwoty 1500 zł w górę. Warto przy tym pamiętać, że pies papilon łączy w sobie cechy spaniela i szpica, a zatem może okazać się dość trudny w pielęgnacji i ułożeniu.

Kolejna propozycja to grzywacze chińskie, będące najpopularniejszą, z wymienionych powyżej ras. Posiadają charakterystyczny wygląd (często brak sierści) i z pewnością rozpoznamy je, przeglądając zdjęcia ras. Cena grzywacza chińskiego również ulega dużym wahaniom. Stawka psów z rodowodem ZKWP rozpoczyna się już od kwoty 1400 zł. Jest to cena grzywacza chińskiego bez możliwości brania udziału w wystawach. Cena pupili wystawowych przeważnie przekracza kwotę 3000 zł.

Pamiętajmy także, że sama cena zakupu psa dowolnej rasy nie może być najważniejszym kryterium wyboru. Znacznie istotniejszy okazuje się wybór sprawdzonej hodowli, która oferuje zdrowe, nieobciążone chorobami genetycznymi szczenięta. Jest to podstawa, mogąca uchronić nas przed wieloma problemami zdrowotnymi przyszłego pupila.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny