Kilka słów o wężu zbożowym – jaka jest cena zbożówki?

Wąż zbożowy występuje w naturze na terenie południowo-wschodnich obszarów Stanów Zjednoczonych. Jego różne populacje występują m.in. na terenie New Jersey, Luizjany oraz Kentucky i Arkansas. Węże zbożowe zamieszkują głównie przyziemne tereny lasów sosnowych występujących na Florydzie, łąk oraz pola uprawne i mokradła.

Jest to wąż średniej wielkości, który może dorastać do długości 1,5 metra. Zwierzę żywi się pokarmem zwierzęcym. Węże zbożowe żyjące na wolności polują na małe gryzonie, młode ptaki, jaszczurki, zjadają również jaja zwierząt. Zwierzę jest aktywne w ciągu dnia, należy również do węży, które szybko przyzwyczajają się do obecności człowieka. Nie jest on jadowity, posiada jedynie zęby, które w przypadku ugryzienia mogą pozostawić blizny.

Węże zbożowe żyjące w terrarium wymagają odpowiednich warunków, ale ich hodowla jest prosta. Powinniśmy im zapewnić temperaturę na wyspie ciepła wynoszącą 32 stopnie. Wąż ten wymaga również wysokiej wilgotności – nawet 70% (młode wymagają tego szczególnie, bo często przechodzą wylinkę). W terrarium warto umieścić mu kryjówki (ich rodzaje są różne – może to być gotowa kryjówka kupiona w sklepie, a może być odwrócona doniczka) oraz basen z wodą, w którym będzie mógł leżeć na czas wylinki. Węża należy karmić gryzoniami takimi jak szczury i myszy oraz pisklętami. Młode muszą mieć dopasowany pokarm do ich rozmiaru. Cena węża zbożowego zaczyna się od kilkudziesięciu złotych, a rzadsze odmiany barwne mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych.

Najpopularniejsze odmiany węża zbożowego – nasze TOP10

Trudno byłoby wymienić wszystkie 800 odmian, biorąc pod uwagę, że ich ilość wciąż rośnie. Hodowcy wyodrębniają kolejne cechy, które będą mogły stanowić nową odmianę, dlatego ograniczymy się do prezentacji 10 najpopularniejszych rodzajów węży zbożowych. Niektóre odmiany barwne są możliwe do kupienia w Polsce, o inne rodzaje będziemy musieli się postarać, sprowadzając je z zagranicy. Oto najpopularniejsze odmiany węża zbożowego.

  • Amelanistic – tę odmianę węża zbożowego po raz pierwszy udało się napotkać w 1953 roku w Południowej Karolinie. Charakteryzuje ją brak melaniny – czarnego pigmentu. U osobników tej odmiany występują czerwone oczy. Skóra węża jest koloru pomarańczowożółtego.
  • Motley – jest to odmiana wzorcowa, a nie kolorystyczna. Oznacza to, że ten gen nie wpływa na odcień i barwę węża. Charakteryzuje się tym, że zbożówka ma ciemne linie wzdłuż kręgosłupa i boków łusek brzusznych. Plamy na bokach mogą być zredukowane i pojawiać się w formie kresek.
  • Lavender – wąż występuje w kolorze różowym z możliwymi fioletowymi (lawendowymi) plamami. Pierwsze osobniki tej odmiany zaczęły pojawiać się w latach 80. wskutek krzyżowania węża zbożowego odmiany snow z dzikim wężem zbożowym.
  • Blizzard – zbożówka jest całkowicie biała z czerwonymi oczami.
  • Okeetee – jest to odmiana, która nie powstała w sztuczny sposób (nie stworzyła jej hodowla w niewoli), a występuje dziko. Odkryto ją w Południowej Karolinie. Charakteryzuje się intensywnymi czerwonymi plamami z czarną obwódką na plecach. Mogą też mieć czarne lub żółte plamy na bokach ciała. Kolor podstawowy jest zawsze pomarańczowy lub brązowy.
  • Polecane akcesoria do hodowli węży - sprawdź promocje

    Wąż zbożowy Snow o białym ciele, a także inne popularne odmiany węża zbożowego oraz ich opis
    Popularne odmiany węża zbożowego i ich opisy, na przykład wąż zbożowy Snow, Blizzard lub Butter
  • Snow – wąż jest całkowicie biały z możliwymi różowymi lub beżowymi wzorami.
  • Scaleless – bardzo rzadka i droga odmiana. Wąż nie posiada łusek na ciele, czasami mogą występować jedynie na brzuchu. Brak łusek doskonale podkreśla kolor i wzór węża.
  • Miami Phase – jest to kolejna odmiana węża zbożowego żyjąca dziko. Populacja węża znajduje się na obszarze Florydy. Z uwagi na to, że żyją w rejonie, gdzie znajduje się więcej jaszczurek niż gryzoni, wolą żywić się właśnie jaszczurkami. Kolor bazowy jest srebrny, a na ich plecach występują pomarańczowe plamy z czarną obwódką, które obejmują również boki.
  • Butter – wąż ma jasnożółty kolor, posiada również czerwone oczy. Kolor podstawowy jest jaśniejszy od plam występujących na całym ciele.
  • Black – podstawowy kolor jest ciemnoszary, a plamy są koloru czarnego.

Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł na temat hodowli węża zbożowego blizzard.

Jeśli nie węże zbożowe w różnych odmianach barwnych to może inne gatunki węży?

Węże zbożowe to nie jedyne popularne gatunki węży. Jeśli chcielibyśmy spróbować hodowli innych węży, to bardzo popularne w Polsce są również takie węże jak pyton siatkowany, wąż mleczny oraz wąż amurski. Poniżej krótko scharakteryzujemy każdego z nich:

  • Pyton siatkowany – wąż może dorastać od 3 do nawet 6 metrów, a jego waga wynosić ponad 100 kilogramów. Jest to wąż przeznaczony zdecydowanie dla osób, które miały wcześniejsze doświadczenia z innymi gatunkami węży. Naturalne środowisko pytona siatkowego to tereny południowo-wschodniej Azji.
  • Wąż mleczny – znany także pod nazwą lancetogłów mleczny. Jest to gatunek węża, którego dorosłe osobniki mają 80-120 cm. Węże mleczne żyją w niewoli ok. 10-12 lat. Ich wygląd jest bardzo charakterystyczny – posiadają czarną głowę, a ciało jest koloru czerwonego z czarnymi i białymi pierścieniami. Cena węża mlecznego to jakieś 200 zł.
  • Wąż amurski – żyje średnio 10-15 lat. Dorosły wąż amurski osiąga długość sięgającą do 180 cm. Jego ciało jest koloru czarnego z zaznaczonymi żółtymi pasami. Okres aktywności gada przypada na dzień.
ikona podziel się Przekaż dalej