Pompka do akwarium - działanie i budowa

Bąbelki w akwarium a pompki akwariowe

To, co daje bąbelki powietrza do akwarium, to nie pompa akwarystyczna. Fachowo nazywa się ją dmuchawą membranową. Pompy tłoczą wyłącznie ciecze, a nie gazy. Będzie to filtr zewnętrzny akwariowy, falownik, cyrkulator, ale nie nasz standardowy napowietrzacz.

Pompka do akwarium ma za zadanie wessać powietrze, ścisnąć je i popchnąć dalej. Jest w niej membrana, która jest ściskana i rozprężana przez kwadracik z magnesu wprawiany w ruch za pomocą elektromagnesu.

Obudowa jest plastikowa z uchwytem do zamocowania urządzenia na ścianie. Ma najczęściej cztery gumowane nóżki. Wielkość jest uzależniona od mocy pompy. Niektóre napowietrzacze są z regulacją przepływu powietrza, ale nie jest ona niezbędna do prawidłowego działania.

Ustawiamy napowietrzacz - pompka napowietrzająca

Pompkę najlepiej jest umieścić na poziomie nad taflą wody (z boku akwarium). Można ją powiesić na ścianie lub postawić na półce. W przypadku, kiedy jest powyżej tafli wody, podczas odłączenia prądu lub awarii urządzenia woda nie zaleje urządzenia.

Można zastosować tak zwany zaworek przeciw zwrotny. To szersza rurka, najczęściej plastikowa z pałeczką w środku. Gdy powietrze płynie od pompki do akwarium zaworek jest otwarty. Kiedy woda miałaby się cofnąć pałeczka w zaworku przesuwa się w drugą stronę i blokuje przepływ.

Pod spodem pompki jest mała zatyczka lub włóknina. To filtr powietrza. Warto zawsze sprawdzić w jakim jest stanie i w razie potrzeby zamienić go na nowy. Gdy zapcha się pyłem lub kurzem, pompka do akwarium może zacząć się grzać, a w konsekwencji przestać działać.

Pompka do akwarium - elementy dodatkowe i uzupełniające

Każda pompa akwarystyczna musi mieć wyjście na wężyk do doprowadzania powietrza do akwarium. Ilość wyjść jest uzależniona od modelu pompy. Najbardziej popularne są miękkie wężyki przezroczyste lub lekko zielone. Wybór jest kwestią wyłącznie estetyczną. Należy uważać przy montowaniu wężyka, aby go nigdzie nie wygiąć i nie zablokować przepływu powietrza.

Na końcu wężyka zakładamy kamień napowietrzający, który wkładamy do akwarium. Kamienie mogą być w postaci kulek, prostokątów, belek lub walców. Są też kurtyny napowietrzające. To długa gąbczasta rurka, w której są zrobione malutkie dziurki. Z kurtyny można zrobić bąbelki na dużej powierzchni akwarium. Należy zastosować do niej porządne przyssawki, bo ilość zgromadzonego w jej wnętrzu powietrza ma dużą wyporność.

Jako element produkujący bąbelki można też zastosować tak zwany dyfuzor, czyli pojemnik wypełniany powietrzem, który z jednej strony jest pokryty bardzo drobnym spiekiem ceramicznym dającym malutkie bąbelki. W tym celu często jest też stosowana mała kostka z drewna lipowego, która przy mniejszym wymaganym ciśnieniu także doskonale się sprawdza. Akwarium holenderskie korzysta z kostek do podawania CO2. Jeśli szukasz inspiracji, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak przygotować akwarium słodkowodne.

Pompka akwariowa i dyfuzor, a także polecane pompki akwariowe i porady zakupowe
Pompka do akwarium, jej rodzaje, cena, a także polecane pompki akwariowe

Rodzaje pompek akwariowych

Istnieją napowietrzacze mające wiele wyjść, takie jak pokazany poniżej. To pompy o większej mocy i służące do zasilania wielu akwariów. Najczęściej stosowane na hodowlach i przy regałach akwarystycznych. Niestety fakt, że mają dużą moc jest okupiony dużym hałasem, który emitują przy pracy. Ciągły szum może być denerwujący w małym pomieszczeniu domowym.

Są też napowietrzacze, które mają jeden gruby wylot, na który montuje się zestaw zaworków doprowadzających powietrze do wielu akwariów. Cały układ musi być szczelny, aby nie stracić po drodze ciśnienia gazu.

Kolejną grupą są pompki akwariowe, które mają dwie membrany i dwa wyloty. Tutaj konstrukcja może różnić się tym, czy pompa akwarystyczna jest z regulacją przepływu na jednym wylocie, na obydwu, czy w ogóle jej nie ma. Tego typu sprzęt jest tak samo hałaśliwy jak pompka do akwarium jednym wylotem. Moc jest podobna, a osobne mechanizmy kompresji gazu dają taką samą wydajność na obydwu wylotach.

Najbardziej popularne są napowietrzacze z jednym wylotem. To mała pompka do akwarium wielkości połowy z tego, co dwuwyjściowe. Mogą mieć nawet 6cm, więc nie zajmują dużo miejsca, ale trzeba być ostrożnym z małymi modelami, bo bywają głośniejsze niż te duże.

Innowacyjny jest mini napowietrzacz marki Zolux, który mocuje się na przyssawkę do zewnętrznej tylnej lub bocznej strony akwarium i od niego odprowadza wężyk napowietrzający. Ma różne kolory od zewnętrznej strony, więc będzie cieszył oko akwarysty i nie denerwował rybek.

Pompki akwariowe napowietrzające - powietrze to nie tlen

Niezbędne napowietrzanie

Napowietrzanie stosujemy w akwarium z różnych powodów. Jednym z nich może być zasilenie filtra gąbkowego. W takim filtrze powietrze właśnie z pompki wymusza ruch wody i przepycha ją przez wkłady gąbkowe znajdujące się na takim filtrze.

Możemy stosować bąbelki po prostu w celach ozdobnych. Mieć akwarium z samymi skałkami i jako stały element zamontować listwy napowietrzające tworzące kurtynę bąbelków z tyłu akwarium. Wtedy lampa led do akwarium jest najmniej potrzebna, a napowietrzanie staje się istotne. Musimy tu uważać, żeby nie przesadzić, bo nie możemy rybek pozbawiać miejsca ze spokojną wodą, żeby cały czas nie były popychane przez powietrze na różne strony.

Bąbelki powietrza wprowadzają w ruch wodę w akwariach leczniczych. Kiedy mamy zbiorniki, w których musi przez tydzień stać woda, a mały filtr nie ma bakterii, bo leki je zniszczą, musimy mocno napowietrzać wodę, żeby wprawić ją w ruch.

Tu nie bąbelki mają moc sprawczą, ale mimowolny efekt popychania wody przy ulatywaniu w górę. Natlenianie polega na wprowadzeniu do wody tlenu czystego pod ciśnieniem. Tylko przy tej formie ryby mogą zużywać tlen podawany do wody.

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Budowa pompki akwariowej, a także polecane pompki akwariowe, cena i porady
Jakie pompki akwariowe warto wybrać, czyli rodzaje, budowa i polacana pompka do akwarium

Napowietrzanie niekonieczne

Napowietrzanie może mieć swoje złe strony. Jedną z nich jest wytrącanie dwutlenku węgla z wody. W akwariach z dużą ilością rybek i małą roślin nie jest to większy problem, ale gdy mamy akwarium z wymagającymi roślinami trudno rosnącymi (na przykład akwarium holenderskie), ma to ogromne znaczenie. Nawet jeżeli będzie mocna lampa led do akwarium, to nabędziemy tylko glony. Bąbelki wypychają dwutlenek, który rośliny potrzebują do rozwoju. A w przypadku dużej ilości roślin napowietrzanie nie jest konieczne, jeżeli mamy duży filtr zewnętrzny do akwarium.

Powietrze może też unosić z dna duże ilości mułu i brudu. Kiedy kamień dający bąbelki jest blisko podłoża zawsze pamiętajmy o tym, żeby było ono czyste. Unoszenie odpadków do światła może powodować wzrost glonów zielonych nitkowych i krasnorostów. Nie wyjmujmy kamienia przy każdym czyszczeniu podłoża, ale odessijmy brud z jego wierzchniej części. To w zupełności wystarczy.

Napowietrzanie nie jest niezbędne. Właściwie nawet powinno być zbędne. Tym, co musi natleniać wodę w akwarium, jest filtr. Jeżeli nasz mini filtr nie spełnia tej funkcji, to znaczy, że po prostu nie nadaje się do naszego akwarium i musimy zakupić inny. Czasami może to być kwestia nieprawidłowego ustawienia wylotu filtra (filtr zewnętrzny do akwarium ma regulowaną deszczownię). Gdy rybom brakuje tlenu można skierować wylot na środek akwarium, żeby skutecznie poruszać taflą wody.

Parametry napowietrzaczy

Wybranie odpowiedniego napowietrzacza może być problematyczne. Są różne parametry, które bywają podane tak enigmatycznie, że dojście o co w tym chodzi zajmuje trochę czasu. Niestety trzeba będzie liczyć. Najczęściej podawaną wartością są litry na godzinę. Tutaj jest pierwsze przekłamanie, ponieważ niektórzy producenci podają wydajność po podstawowym oporze wody, a niektórzy bez tego. Należy też zwrócić uwagę w opisach na jednostki. Niekiedy jednostką są litry na minutę.

Bardziej ścisłym parametrem porównawczym jest ciśnienie maksymalne. To po prostu ciśnienie jakie ma powietrze przy zatkanym wylocie pompki. Tutaj też producenci wykazują się kreatywnością. Niekiedy parametr jest w mbar(milibarach), niekiedy w Mpa (megapaskalach), a niekiedy takiej wartości w ogóle nie podają. To znacznie utrudnia sprawę, bo jest to jedyny wiarygodny parametr przy porównaniu napowietrzaczy.

W niektórych opisach pojawia się wysokość podnoszenia, która nie ma określonych ram, czy chodzi o podnoszenie obiektu pod wpływem ciśnienia powietrza, czy poziomem zanurzenia kamienia, na którym będą jeszcze leciały bąbelki. W tym temacie jest wiele niewiadomych. Podobnie jak z pojemnością akwarium. Nie wiemy tu jaka jest ilość wypuszczanego powietrza przy podanej pojemności akwarium. Jest to zasadnicza różnica, czy przy 100 litrach będziemy mieli jeden bąbel na minutę czy 500 mini bąbelków na sekundę.

Błoga cisza to dobra pompka do akwarium

Najlepiej wybierzmy pompkę, która będzie miała największą moc przy ciśnieniu wyjściowym. Ten parametr jest najmniej uzależniony od różnych czynników. Nie ma tu znaczenia głębokość akwarium, gęstość cieczy, wysokość, na której jest napowietrzacz, lub oddalenie od akwarium. Moc, to moc i nic jej nie zmieni.

Pompki akwariowe mają zróżnicowaną głośność. W zależności od tego, czy ma być w hodowli, czy w sypialni dobrze jest zabrać pod uwagę, że im słabsza jakość komponentów i izolacja od wibracji, tym głośniejsze urządzenie. Tu warto kierować się ceną.

Cena napowietrzacza może się różnić tym, że jedne mają pełen zestaw, czyli urządzenie, wężyk i kamień lub dyfuzor, a inne zawierają samo urządzenie. Jeżeli zestaw proponowany przez producenta nam odpowiada, może lepiej kupić wszystko w jednym, zamiast dokładać kosztów przy kompletowaniu.

Pompka pompce nierówna

Pompki akwariowe napowietrzające różnych producentów.

Wybrane modele pompek napowietrzających

Producent

Zalecany litraż

Z regulacją

Wydajność

Izolacja dźwięku

Ilość wyjść

Cena

Eheim

100 litrów

Tak

100l/h

*****

dwa

89 zł

Oase

100 litrów

Tak

100l/h (200 mbar)

*****

jedno

95 zł

Aquael

100 litrów

Nie

100l/h

***

jedno

34 zł

Hailea

120-300 litrów

Tak

2*2l/min (2*120l/h)

**

dwa

45 zł

Tetra

120-300 litrów

Nie

300l/h

****

dwa

90 zł

Tabela wyraźnie wskazuje na to, że nie parametry są do końca najważniejsze, a cena jest zdeterminowana głównie przez głośność urządzenia. Eheim jest dokładnie ogumowany i dość ciężki, więc drgania są niewielkie. Oase ma dobrą izolację wewnętrzną, więc na zewnątrz pompki nie drży za wiele. Tetra dostaje punkty osobno za uroczy design. Ich APS 300 wygląda trochę jak spodek kosmiczny, ale nie rzuca się w oczy i świetnie pasuje do postawienia przy zbiorniku. Hailea wypada najsłabiej pod względem estetyki. Wszystkie podane pompy są bez zarzutu pod względem pracy. Gdy się je włączy to działają i działają i jest z nimi spokój. Jednak zawsze trzeba trzymać się pojemności sugerowanych przez producenta.

Skoro jest tyle różnych ofert, cen, wydajności, producentów, to którą pompkę w końcu wybrać? Zawsze wybierzmy tę, która ma gwarancję. Przy zakupie każdy produkt, czy to pompka czy lampa led do akwarium, objęte są gwarancją i rękojmią. Jednak w dzisiejszych czasach może się okazać, że sklep zostanie zamknięty, a zastrzeżenia będziemy mogli złożyć tylko do siebie. Nie podejmujmy decyzji o zakupie pod wpływem wyprzedaży lub dziwnie dużej promocji, a na pewno trafimy dobrze.

ikona podziel się Przekaż dalej