Pokarm dla ptaków dzikich i domowych - rodzaje karmy, cena, opinie
Ptaki są bardzo efektownymi, ale i wrażliwymi zwierzętami, które wymagają odpowiednio zbilansowanego żywienia. Pokarm dla ptaków powinien być dobrany adekwatnie do trybu życia, a także indywidualnych wymagań. Poniżej podpowiemy, jakie pożywienie będzie odpowiednie dla ptaków dzikich oraz domowych.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o ptakach domowych.
Z tego artykułu dowiesz się:
Idealny pokarm dla ptaków egzotycznych
Mieszkające w klatce ptaki egzotyczne są często wybieranymi pupilami domowymi. Odpowiednio zbilansowane pożywienie może zapewnić im dobrą kondycję oraz długie życie. Z pewnością jest to jeden z ważniejszych aspektów hodowlanych, na który warto zwrócić szczególną uwagę.
W ofertach sprzedaży sklepów zoologicznych znajdziemy gotowy pokarm dla ptaków egzotycznych. Warto zwrócić uwagę na jego skład i dobrać pożywienie odpowiednie dla danego gatunku. W ofertach wielu producentów znajdziemy specjalne karmy dla ptaków egzotycznych lub jedzenie przeznaczone dla konkretnych gatunków (np. mieszanka dla papużek falistych).
Mieszkający w klatce ptak ozdobny może także spożywać świeże warzywa lub owoce. Jednak w tym wypadku warto dopasować jedzenie do konkretnego gatunku i upewnić się, że dany owoc lub warzywo będą w pełni bezpieczne. Mieszkające w klatce gatunki ptaków egzotycznych mogą niekiedy zjadać także odpowiednio wyselekcjonowane kolby zbożowe, będące ciekawym uzupełnieniem standardowej diety.
Pokarm dla ptaków dzikich
Pożywienie dla ptaków dzikich może różnić się od tego, które podajemy mieszkającym w klatce gatunkom egzotycznym. Mieszanka może być bardziej różnorodna i obejmować popularne rodzaje ziaren.
W ofertach sprzedaży sklepów zoologicznych znajduje się specjalna mieszanka ziaren dla ptaków dzikich. Jest to dobrej jakości jedzenie dla wróbli czy innych dzikich, występujących w Polsce gatunków. Gotowa mieszanka może posiadać zróżnicowany skład ziaren, dlatego warto czytać etykiety na opakowaniu. Najważniejsze będzie to, by karma była świeża, składała się z różnorodnych ziaren i nadawała się dla dzikich wróbli lub innych, mieszkających w Polsce ptaków.
Większość ziaren możemy także zakupić oddzielnie, tworząc własny skład i odpowiednio skomponowane jedzenie. Będzie to dobre rozwiązanie dla ptaków dzikich, jednak nie zawsze sprawdza się w przypadku mieszkających w klatce gatunków egzotycznych. Skomponowana samodzielnie mieszanka ziaren może mieć urozmaicony skład, jednak przeważnie wymaga podawania dodatkowych suplementów.
Pokarm dla ptaków dzikich (np. jedzenie dla wróbli) może też przybierać formę gotowej kolby zbożowej. Jest to atrakcyjne dla ptaków jedzenie, które stanowi mieszankę różnych ziaren. Skład powinien być podany na opakowaniu produktu, a pokarm dla ptaków nadaje się do użytku całorocznego. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wyborze karmy dla papug?
Najlepszy pokarm dla ptaków na zimę
Większość mieszkających w Polsce dzikich ptaków świetnie radzi sobie ze znajdowaniem pokarmu w okresie letnim. Niestety pożywienie na zimę nie jest już tak obfite. Dlatego w przypadku przedłużających się opadów śniegu czy w przypadku bardzo niskich temperatur, wiele osób decyduje się na dokarmianie dzikich, zimujących ptaków.
Karma na zimę powinna być wysokoenergetyczna. Możemy skorzystać tutaj ze wspomnianych wcześniej kolb zbożowych, będących cennymi mieszankami ziaren. Kolby są produktami, które posiadają dobre opinie. Warto także zauważyć, że wysokogatunkowa karma dla ptaków zimujących w Polsce może obejmować także nasiona roślin oleistych. Będą to pestki słonecznika, dyni czy lnu. Większość wróbli chętnie zjada także rozdrobnione kawałki orzechów. Niektóre ptaki (na przykład sikorki) bardzo lubią tłuste pokarmy pochodzenia zwierzęcego. Dlatego dużą popularnością cieszy się wystawianie na zimę świeżych skórek słoniny.
Dokarmianie ptaków zimujących powinno uwzględniać kilka podstawowych zasad. Po pierwsze, dokarmianie na zimę rozpoczynamy w czasie, gdy pojawią się ujemne temperatury. Klimat w Polsce nie obfituje już w wyjątkowo mroźne i śnieżne dni, w których występują duże problemy ze znalezieniem pokarmu. Mimo wszystko podana karma dla ptaków zimujących może okazać się dużym ułatwieniem.
Pamiętajmy też, że ptaki przebywające w Polsce na zimę nie powinny zjadać resztek z ludzkiego stołu. Pokarmy ludzkie są na ogół zbyt przetworzone i zawierają dodatek przypraw. Nie będzie to zdrowe ani dla mieszkających w klatce ptaków egzotycznych, ani dla zwierząt dzikich. Dlatego decydując się na dokarmianie zwierząt, warto wziąć pod uwagę ich naturalne potrzeby, możliwe problemy zdrowotne i wymagania.
Polecane pokarmy dla papug - sprawdź promocje!
Pokarm dla ptaków – ile kosztuje gotowe pożywienie?
Jak już wspomnieliśmy, pokarm dla ptaków nie powinien obejmować produktów o przeznaczeniu dla ludzi. W ofertach sprzedaży sklepów zoologicznych znajdziemy wiele różnorodnych mieszanek, przeznaczonych zarówno dla ptaków egzotycznych, jak i dzikich. Większość z nich posiada dobry skład i przychylne opinie specjalistów.
Karma dla ptaków nie powinna być zbyt dużym wydatkiem. Dla przykładu, cena opakowania gotowej mieszanki dla papużek falistych to wydatek rzędu 10 – 15 zł/kg. Cena zakupu gotowej karmy przeznaczonej dla mniej popularnych gatunków ptaków egzotycznych może być nieco wyższa.
Ciekawym rozwiązaniem jest także gotowa karma dla ptaków zimujących. W jej składzie znajdziemy mieszankę ziaren, a także bogate w tłuszcze pestki słonecznika. Cena zakupu gotowej karmy dla ptaków zimujących może okazać się bardzo atrakcyjna. Najtańsze produkty nabędziemy już od kwoty 3 – 5 zł/kg. Są to karmy pozbawione dodatkowych suplementów, dlatego nie nadają się do całorocznego żywienia gatunków mieszkających w klatce.
Innym powszechnie dostępnym rozwiązaniem jest kolba zbożowa. W ofercie sprzedaży znajdziemy zarówno kolby dla ptaków zimujących, jak i specjalnie zbilansowane kolby z ziarnami dla ptaków mieszkających w klatce. Cena pojedynczej kolby przeważnie rozpoczyna się od kwoty 6 – 8 zł. Koszt zakupu najlepszej jakości kolb przeznaczonych dla ptaków egzotycznych może okazać się nieco wyższy.