Wymagania pogostemona erectus - rośliny akwariowe

Pierwszy element opisu rośliny to temperatura. Przeważnie nie ma ona większego znaczenia, bo w naszych mieszkaniach jest już odpowiednia, a tym bardziej kiedy mamy ryby. Optymalnie dla pogostemona będzie to 24-28⁰C. Jak widać standard.

Kolejny element opisu to światło – w tym przypadku wysokie. I to prawda. Potrzebujemy dużo światła… ale ile to jest dużo? Pogostemon erectus nie urośnie przy standardowej pokrywie oświetleniowej. Niezależnie od rodzaju świetlówek i ich wielkości (T5, czy T8), możemy się pożegnać z pogostemonem przy takim świetle. Konieczne będzie dokupienie lampy ledowej lub kolejnych świetlówek. W przypadku lampy LED potrzebujemy takiej na całą długość akwarium, najlepiej z diodami full spectrum. W przypadku świetlówek musimy dodać jeszcze raz tyle, ile aktualnie mamy. Przy każdej kombinacji w zbiorniku, pamiętajmy, że LED, czy świetlówka nie może wprowadzać kabla z gniazdka w miejsca, gdzie może być woda! To kluczowa sprawa! W przypadku dotknięcia gołej instalacji 220, skutki będą tragiczne. Ledy zawsze muszą mieć zasilacze, a świetlówki zawsze muszą być w newralgicznych miejscach zalane żywicą.

Oprócz wspólnego mianownika, jakim jest oświetlenie, reszta jest sprawą majętności i uznania akwarysty. Poniżej zestawienie na start akwarium 100 litrów

Pogostemon erectus w akwarium, a także jej wymagania, hodowla i temperatura
Roślina akwariowa pogostemon erectus krok po kroku, czyli jej wymagania, temperatura i uprawa

W zestawieniach ilości nawozów w butelkach są różne pojemności w zależności od pakietu. Wybrano początkowy koszt przy zakładaniu akwarium. Przy podłożu aktywnym w pakiecie standard jest 16 litrów podłoża, a w pakiecie premium jest go 18 litrów (+2l substratu power sand). Podane pakiety dają możliwość wzrostu też przy roślinach czerwonych jak Limnophila aromatica.

Roślina pogostemon erectus a parametry wody

Skoro różnice są tak duże, to gdzieś musi być haczyk… I to święta prawda! Haczyk polega na tym, że tak jak w przypadku pakietu premium robimy wszystko zgodnie z instrukcją i start mamy spokojny, tak w przypadku pakietu ekonomicznego trzeba być bardzo cierpliwym, żeby osiągnąć wyniki zbliżone do premium. Każda roślina jest inna i stworzenie dywanu (na przykład Pogostemon helferi) na podłożu aktywnym będzie łatwiejsze niż na żwirku, ale oczywiście nie niemożliwe. Pakietów nie powinno się mieszać. Z tej prostej przyczyny, że każdy producent „zabezpiecza się” stosując tak zbilansowane składniki w nawozach, żeby współgrały z resztą zestawu. Potas ADA to nie potas Aqua Nature. Nie w sensie lepszy czy gorszy, ale po prostu specyficzny dla danego producenta. Wystrzegajmy się oszczędności na świetle. Dobra lampa to podstawa. W szczególności przy pakiecie premium. Bez tego nawet na najlepszych nawozach świata nic nie urośnie, a już tym bardziej pogostemon erectus.

Estimated Index to metoda nawożenia, która wymaga wielu miesięcy pracy nad akwarium i wprawy w obserwacji poszczególnych rodzajów roślin, ich reakcji na konkretne pierwiastki dozowane do akwarium. Nie ma prostej instrukcji, że wystarczy pięć kropel Fosforu, pięć Potasu, a dwie Żelaza. Za każdym razem rośliny mogą reagować inaczej, tym bardziej po przycince. Limnophila aromatica odbudowuje się inaczej niż Pogostemon helferi. A każdy błąd będzie okupiony dużymi podmianami, czasami nawet parę razy w tygodniu.

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Pakiet podstawowy jest dość bezpieczny, bo umożliwia łatwiejszą naprawę błędów. Zwróćmy uwagę, że zastosowanie aktywnego podłoża powinno być związane z odpowiednim oświetleniem i wodą demineralizowaną. 1/3 dodatku wody kranowej jest wyłącznie stosowana w celu zbuforowania wody demineralizowanej, gdzie woda może mieć bardziej rozchwiane parametry w stosunku do tej z pakietu premium. Większość roślin, w tym Pogostemon erectus (Pogostemon helferi także) bardzo nie lubią niestabilnych parametrów wody. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie moczarki kanadyjskiej w akwarium?

Ryby a rośliny akwariowe pogostemon erectus

Pamiętajmy, że głównym wrogiem pogostemona i wielu innych delikatnych roślin są ryby. Ryby lubiące rośliny nie mają racji bytu, jeżeli chcemy zieloną dżunglę. Do aktywnego podłoża nie wybierajmy zbrojników i pielęgnic, bo po paru miesiącach jego delikatne granulki zamienią się w pył. Doskonałe są małe ryby – razbory, drobnoustki, bystrzyki, hokejówki, tetry. Na denną obsadę niezbędne są krewetki amano (Caridina multidentata) i otoski.

W akwarium o dużych ilościach nawozu nie sadzimy roślin takich jak rogatek, limnophila sessiliflora, heternanthera zosterifolia, pistia, limnobium, shinnersia, chyba, że to zabieg celowy. Te rośliny bowiem przy większej ilości nawozu rosną bardzo intensywnie „wysysając” nawóz innym roślinkom. Trzeba to korygować przy podawaniu nawozów i nie dopuścić do tego, żeby się „rozpanoszyły” Doskonale jako towarzystwo nadają się Limnophila aromatica i Pogostemon helferi jako trawnik.

Może się wydawać, że jesteśmy daleko od tematu samego pogostemona, ale właśnie to są podstawowe działy wiedzy, jaką musimy mieć, zanim przystąpimy do aranżacji akwarium dla bardziej delikatnych roślin. Akwarium to mini-ekosystem, gdzie włożenie czegoś nigdy nie zostaje bez śladu. Jedna muszelka z nadmorskiej wycieczki może spowodować, że nie urośnie nam żadna roślina!

Zrozumienie jakie zależności występują pomiędzy roślinami, rybami a wodą to kluczowa kwestia, nie tylko w przypadku pogostemona, ale w przypadku każdej rośliny i… ryby. To wcale nie takie trudne, jak się z początku wydaje, a poszerzanie wiedzy nie przyniesie nikomu szkody, a wręcz wiele pożytku. Może się okazać, że książeczki z opisami roślin nie mówią o nas, gdy piszą o początkujących akwarystach…

ikona podziel się Przekaż dalej