Chore dziąsła u kota – jak powstaje stan zapalny?

Każdego dnia na zębach kota odkłada się płytka nazębna, która nieusunięta ulega mineralizacji i staje się kamieniem nazębnym. W ciągu pierwszych 24 godzin płytka nazębna zaczyna powoli twardnieć i łączyć się z solami obecnymi w ślinie. Powstający finalnie kamień nazębny, jest szorstki i porowaty. Warto wiedzieć, że powstaje on zarówno powyżej, jak i poniżej linii dziąseł, gdzie tworzy idealne miejsce wzrostu i namnażania się bakterii. One z kolei wywołują zapalenie dziąseł.

Nieleczone zapalenia dziąseł prowadzi do chorób przyzębia. Nagromadzony kamień odkłada się wzdłuż linii dziąseł i spycha je z korzeni zębów. W miarę cofania się dziąseł dochodzi do odsłonięcia wrażliwej część zęba, a to powoduje ból. Przewlekłe choroby przyzębia doprowadzają nawet do wypadania zębów.

Każdy kot powinien regularnie być poddawany badaniu klinicznemu, które musi obejmować badanie zębów i oględziny jamy ustnej. Jest to jednak możliwe tylko pod warunkiem, że pacjent jest skłonny do współpracy. Podczas podstawowej kontroli lekarz może stwierdzić odkładanie się płytki nazębnej, kamień nazębny, brakujące zęby, zaczerwienione dziąsła i innego rodzaju dolegliwości, które zwykle wynikają z całkowitego braku stosowania preparatów do higieny jamy ustnej.

Plazmocytarne zapalenie jamy ustnej u kota – przyczyny i objawy

Plazmocytarne zapalenie jamy ustnej to choroba, której przyczyna nie jest znana. Stan ten najprawdopodobniej ma podłoże autoimmunologiczne i wiąże się z niewłaściwą reakcją organizmu na płytkę nazębną. Dodatkowo większość kotów z tą chorobą jest nosicielami kaliciwirusa, jednego z powszechnych wirusów górnych dróg oddechowych kotów. Predysponowane są także zwierzęta, u których stwierdzono wirus niedoboru odporności kotów (FIV). Problemy z plazmocytarnym zapaleniem jamy ustnej towarzyszą chorobom metabolicznym, dlatego niektóre badania pozwalają zidentyfikować przyczyny i wprowadzić skuteczne leki.

Najczęstszym objawem jest ból jamy ustnej, dlatego koty miewają trudności z jedzeniem lub całkowicie przestają jeść. Chory kot często jest zainteresowany posiłkiem, ale finalnie z niego rezygnuje. Część zwierząt nadmiernie się ślini, a ślina okazjonalnie podbarwiona jest krwią. Koty mogą prezentować także niespecyficzne zmiany zachowania jak drażliwość lub agresja oraz zaniedbywanie pielęgnacji sierści.

Diagnoza stawiana jest w oparciu o wynik badania klinicznego oraz biopsji pobranej z zajętych tkanek. Badania wykazują najczęściej:

  • obrzękniętą i owrzodzoną tkankę jamy ustnej, która łatwo krwawi,
  • występowanie chorób zębów i przyzębia o różnym stopniu nasilenia,
  • zdjęcie RTG jamy ustnej ujawnia zatrzymane korzenie zębów i zmiany resorpcyjne.
Zbliżenie na pyszczek kota i zęby oraz plazmocytarne zapalenie jamy ustnej i objawy
Jak przebiega plazmocytarne zapalenie jamy ustnej u kota, czyli objawy i leczenie

Polecane karmy weterynaryjne dla kotów

W znaczącej ilości przypadków kot musi być farmakologicznie uspokojony, aby przeprowadzić dokładne badanie jamy ustnej. Znieczulenie jest również konieczne do zdjęć rentgenowskich. Warto to wykorzystać,by w tym samym czasie wykonać biopsję chorej tkanki. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chorobach układu pokarmowego.

Plazmocytarne zapalenie jamy ustnej u kota – leczenie i domowe sposoby

Płytka nazębna to odkładająca się na zębach mieszanina pokarmu, bakterii i śliny. Brak higieny jamy ustnej kota doprowadza do przemiany miękkiej płytki w zmineralizowany kamień nazębny, który powoduje stan zapalny dziąseł. Żadne domowe sposoby nie są w stanie zlikwidować kamienia nazębnego, dlatego w przypadku umiarkowanego lub ciężkiego stanu leczenie zaczyna się od profesjonalnego czyszczenia zębów. Choroby przyzębia mogą być wtedy kontrolowane przez rygorystyczne przestrzeganie higieny.

Zdarza się jednak, że najlepszym sposobem na występujące objawy jest wyrywanie zębów. Uznaje się, że należy usunąć wszystkie zęby trzonowe i przedtrzonowe. Pełne ekstrakcje mogą wydawać się drastycznym rozwiązaniem, ale zabieg daje najlepsze długoterminowe wyniki. Badanie, którego przedmiotem było plazmocytarne zapalenie jamy ustnej u kotów, u których usunięto zęby trzonowe i przedtrzonowe, wykazało, że u 20% pacjentów stan poprawił się do poziomu, w którym odpowiednie leki wystarczyły do kontroli bólu i stanu zapalnego. Tymczasem aż 60% kotów zostało wyleczonych całkowicie bez konieczności dalszego leczenia. Liczba ta wzrosła do 90%, gdy podczas zabiegu usuwano również kły.

Większość kotów dobrze znosi brak uzębienia, a osobniki, które nie radzą sobie początkowo, zwykle mają podawane leki. Chore koty otrzymują płynną lub miękką dietę.

ikona podziel się Przekaż dalej