Podstawowe informacje o amerykański pitbulterier
14 - 27 kg
16 - 30 kg
Pitbull - wszystko, co warto wiedzieć przed zakupem szczeniaka
Amerykański pitbulterier jest rasą nieuznaną przez FCI, jednak jego historia rozpoczęła się ponad 150 lat temu. Jakie cechy wyglądu i charakteru posiada pitbull terrier? Poniżej dokonamy ogólnej charakterystyki rasy i odpowiemy na najważniejsze pytania dotyczące rasy pitbull terrier.
Pitbull — charakterystyka rasy
Pochodzący z USA pitbull terrier jest psem o ciekawym wyglądzie i pożądanych przez wiele osób cechach charakteru. Rasa nie została uznana przez FCI, jednak informacje o jej budowie, proporcjach i cechach odnajdziemy we wzorcu innych organizacji. Dla przykładu, United Kennel Club stworzył wzorzec rasy, według którego pitbull terier amerykański musi posiadać dobrze zaznaczoną szczękę, kwadratowy pysk i uwidocznione policzki. Głowa powinna być średniej długości i w prostokątnym kształcie. Uszy osadzone wysoko, pozbawione fałd.
Wzorzec rasy United Kennel Club określa także wygląd oczu. Pitbull powinien posiadać okrągłe, szeroko rozstawione, nisko i głęboko osadzone w czaszce o czy o dowolnym kolorze. Konieczne są także szerokie nozdrza o dowolnym kolorze, silna, muskularna sylwetka oraz dobrze wysklepione żebra. Krótki w porównaniu z rozmiarem ciała pitbulli ogon stanowi ich cechę charakterystyczną. Kończyny powinny być duże i silne, a chód lekki oraz sprężysty.
Rasa pitbull posiada też lśniącą, krótką i sztywną sierść. Wzorzec dopuszcza dowolne opcje umaszczenia. Waga nie została sprecyzowana, jednak istnieje kilka uniwersalnych wytycznych. Wzorzec UKC preferuje wagę w zakresie 13,6 do 22,7 kg suk. Psy mogą być masywniejsze, a ich waga powinna wahać się w przedziale 15,9 do 27,2 kg. Z kolei wzorzec American Dog Breeders Association określa wagę pitbulli na przedział 13,6 do 34 kg.
Duży, amerykański pitbulterier zasługuje na uwagę nie tylko przez wzgląd na wygląd, ale i na charakter. Rasa posiada dość zróżnicowane opinie, jednak wielu właścicieli podkreśla, że informacje o niebezpiecznym usposobieniu pitbulli są bardzo mocno przesadzone. Pies pitbull bez wątpienia jest silny i odważny. Cechuje go także duże przywiązanie do całej rodziny oraz bezwzględne oddanie. Przedstawiciele tej rasy bywają uparci, a niekiedy mogą popadać w konflikty z innymi psami. Warto natomiast podkreślić, że zachowania pitbulli są w dużej mierze uzależnione od jakości szkolenia.
Pies pitbull wymaga odpowiedzialnego właściciela, który zapewni mu odpowiednią socjalizację oraz szkolenie. Może to być doskonały pupil dla całej rodziny, o ile zapewnimy mu konsekwentne wychowanie. Przedstawiciele tej rasy lubią znane sobie dzieci i stają się wiernymi stróżami rodziny. Pitbull rasa psów wymaga regularnych, urozmaiconych zajęć, bowiem szybko się nudzi. Może być dobrym kandydatem na psa dla pewnej siebie, zrównoważonej osoby, która posiada odpowiednie doświadczenie szkoleniowe.
Historia rasy pitbull
Pitbull rasa psów powstała ponad 150 lat temu. Najprawdopodobniej odbyło się to poprzez krzyżowanie dawnych buldogów, które wyróżniały się siłą, muskulaturą oraz zwinnością – cechami występującymi u dzisiejszych pitbulli. Inne doniesienia wskazują na to, że pitbulle są potomkami buldogów krzyżowanych z terrierami. Celem wprowadzenia takiej mieszanki było uzyskanie odważnego, zdolnego do walki psa, który będzie odporny, silny, a jednocześnie wyjątkowo zaciekły w boju.
W pierwszej połowie XIX wieku w Anglii zakazano szczucia byków. W wyniku zakazów coraz większą popularnością zaczęły cieszyć się walki psów. Według jednej z tez, pitbulle były rasą stworzoną na cele tego typu walk. Jednak nie jest to jednolite stanowisko. Dodatkowo, wielu specjalistów twierdzi, że nazwa american pitbull terrier jest mocno myląca. Rasa nie powstała w Ameryce, ani nie pochodzi od bulterierów. Pitbull został przywieziony do USA przez imigrantów i był tam idealnym kandydatem do zaganiania bydła oraz polowania na dzikie świnie.
Co ciekawe, amerykański pitbulterier był wcielany do służby w obu wojnach światowych. Wyjątkowa odwaga, wytrzymałość i umiejętność pracy w ciężkich warunkach sprawiły, że psy były wykorzystywane w przesyłaniu meldunków. Obrazy pitbulli znajdowały sie na plakatach promocyjnych, a rasa zyskała dużą popularność. Aż do roku 1976 pitbulle były powszechnie wykorzystywane do krwawych walk psów, później praktyka została zakazana.
Waleczny charakter — wady i zalety usposobienie pitbulla
Pitbull terier uchodzi za groźnego psa, jednak nie jest to do końca prawda. Owszem, pitbulterier jest bardzo silny i odważny, a jednocześnie może okazywać nieufność wobec obcych. Mimo tego, dobrze ułożony pies okazuje się posłuszny i bez oporów wykonuje komendy właściciela.
Młode szczeniaki powinny przejść pełną socjalizację, która rozpoczyna się już w hodowli. Socjalizacja powinna obejmować zapoznanie z nowymi dźwiękami, zapachami i sytuacjami. Szczeniak w okresie socjalizacyjnym powinien także poznawać nowych ludzi i obce zwierzęta. Im lepiej przebiegnie etap socjalizacji (który według wielu źródeł kończy się około 18 tygodnia życia szczeniaka), tym większa szansa na uzyskanie stonowanego, opanowanego zachowania.
Przedstawiciele tej rasy wymagają też odpowiedniego szkolenia, które bazuje na wzmocnieniach pozytywnych. Pitbull mały to pies o bardzo dużej umiejętności zapamiętywania oraz inteligencji. Wszelkie przejawy agresji ze strony właściciela mogą być zapamiętane na długie lata i doprowadzą do braku zaufania. To z kolei może wywołać u psa agresywne reakcje.
Co ciekawe, pitbull szczeniaki i dorosłe psy bardzo silnie przywiązują się do całej rodziny. Rasa uchodzi za lubiącą dzieci, wyjątkowo delikatną w kontakcie z młodszymi i nieustraszoną w obronie. Amerykański pitbulterier nie zawacha się w obronie domostwa i potrafi być przy tym bardzo zaciekły i nieustępliwy. Dlatego konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie posesji oraz wprowadzenie kompleksowego szkolenia posłuszeństwa.
Duża wytrzymałość, siła, przywiązanie do człowieka, łagodność wobec dzieci oraz łatwość w pielęgnacji to niewątpliwe zalety rasy pitbulterier. Do wad należy pewna upartość, a niekiedy chęć do dominacji. Pies pitbull terier może być idealnym towarzyszem rodzinnym, ale tylko wtedy, gdy trafi na odpowiedzialnego właściciela. Jego zadaniem będzie prawidłowe szkolenie, które uwzględnia specyfikę oraz wymagania rasy. Najwięcej przydatnych informacji o szkoleniu można uzyskać w hodowli oraz od osób, które posiadają doświadczenie w szkoleniu pitbulla. Bez prawidłowego szkolenia i dobrych kontaktów z właścicielem, zaniedbany pitbull może okazać się dość groźny. Rasa jest odporna na ból i nieustępliwa, a jeśli zaatakuje, trudno odwieść ją od tego odwieść. Dlatego w wielu kręgach rasa zdobyła opinie niebezpiecznej.
Niezłomne zdrowie, czyli czy i na co chorują pitbule
Pitbull nie jest psem chorowitym i na ogół cieszy się dobrym zdrowiem. Najczęstszą wśród rasy dolegliwością jest dysplazja stawów biodrowych oraz dysplazja stawów łokciowych. Są to choroby o podłożu genetycznym, mogącym przenosić się z pokolenia na pokolenie. Dysplazja powoduje problemy z chodzeniem, a dolegliwości okazują się dla psa bardzo bolesne. Jedną z dróg do walki z chorobą jest zabieg chirurgiczny, a w późniejszym etapie, odpowiednia rekonwalescencja i ćwiczenia.
Ryzyko wystąpienia chorób genetycznych można w znaczący sposób ograniczyć. Dobrą praktyką okazuje się zakup szczeniąt pochodzących ze sprawdzonego źródła. Godna zaufania hodowla pitbulli na ogół bada psy hodowlane pod kątem dysplazji stawu biodrowego. Chore osobniki nie są dopuszczane do dalszego rozrodu. Jest to dość istotne, bowiem dysplazje mogą przenosić się z pokolenia na pokolenie.
American Pibtull terrier niekiedy może cierpieć na problemy ze wzrokiem. Przeważnie pojawia się tu postępująca zaćma, która w skrajnych przypadkach może doprowadzić do całkowitej ślepoty. Pies może też cierpieć na nużycę, czyli chorobę skórną. W nielicznych przypadkach zdarza się także wada serca.
Opisane powyżej dolegliwości dotyczą niewielkiej liczby psów rasy pibtull terrier. Rasa jest bardzo wytrzymała, zwinna i generalnie dość zdrowa. Niektóre psy dość późno okazują dolegliwości bólowe, co może być problemem we wczesnej diagnostyce chorób.
Tresura i wychowanie pitbula. Dla kogo jest ta rasa?
Szczeniaki pibtull teriera wymagają socjalizacji już od pierwszych tygodni życia. Jest to bardzo ważny etap rozwoju i nauki, który rozpoczyna się w hodowli. Dobrzy hodowcy informują o potrzebie socjalizacji i zaznajamiają przyszłego nabywcę z kwestiami wynikającymi z braku tego typu działań. Pitbull szczeniaki powinny poznać nowe zapachy, dźwięki, sytuację ludzi oraz zwierzęta. Im więcej bodżców poznają szczeniaki w tak zwanym oknie socjalizacyjnym, tym lepiej dla ich rozwoju i dalszego szkolenia.
Zwierzęta rasy pitbull terier wymagają doświadczonego, łagodnego, a jednocześnie konsekwentnego właściciela. Pitbull mały jest psem, który nadaje się na pupila dla rodziny, o ile wprowadzimy zasady posłuszeństwa. Hodowcy podkreślają przywiązanie rasy do rodziny, ich chęć obrony posesji, a także wrodzoną ufność w stosunku do właściciela. Zarówno szczeniaki, jak i dorosłe psy tej rasy wyjątkowo źle reagują na przejawy nieuzasadnionej agresji. Są to zwierzęta pamiętliwe, a jeśli wprowadzimy szkolenie wzmocnieniami negatywnymi, najprawdopodobniej doprowadzi to do pojawienia się zachowań agresywnych.
Amerykański pitbulterier jest idealnym kandydatem na pupila dla osoby, która posiada doświadczenie szkoleniowa. Musi być to osoba obdarzona cierpliwością, pewnością siebie oraz czasem, który chętnie poświeci na szkolenie psa. Zadaniem pitbulla może być ochrona posesji i właściciela. Duża sprawność, żywiołowość oraz inteligencja rasy sprawia, że znajduje wielu fascynatów.
Jak dbać o pitbula? Zasady pielęgnacji
American pitbull terrier to pies z krótką sierścią, która nie łapie zabrudzeń ani nie ma tendencji do kołtunienia się. Dzięki temu pielęgnacja szaty okazuje się bardzo mało problematyczna. W zupełności wystarczy regularne czesanie, mające na celu pozbycie się martwego włosa. Czynność wykonujemy raz w tygodniu, dzięki czemu szata nabierze większego blasku i eleganckiego wyglądu.
Krótka sierść nie łapie zabrudzeń, dzięki czemu kąpiele wykonujemy wyłącznie w razie doraźnej potrzeby. Pitbullterier wymaga odpowiedniego przyzwyczajenia do wody, dzięki któremu kąpiel nie powinna sprawić nadmiernych problemów. Większość przedstawicieli tej rasy wystarczy wykąpać raz lub dwa razy do roku, a regularne czesanie w zupełności wystarcza do usunięcia zanieczyszczeń z futra.
Ciężkie pitbullterriery same ścierają pazury. Mimo tego warto regularnie kontrolować ich stan, a w razie zbytniego wyrośnięcia, ścinać pazur do odpowiedniej długości. Raz na pewien czas należy także skontrolować stan uszu i upewnić się, czy nie wdał sie stan zapalny. Dobrą praktyką jest także kontrola stanu zębów oraz oczu.
Jak powinien odżywiać się pitbull?
Odżywianie pitbulla nie różni się zbytnio od żywienia innych psów. Z natury aktywny i silny pies wymaga dostarczenia niezbędnych kalorii oraz składników odżywczych. W jego diecie nie może zabraknąć białka zwierzęcego, bowiem każdy pies to urodzony mięsożerca. Wielu właścicieli psów stosuje gotowe karmy w postaci suchej lub mokrej. Psy o większej masie na ogól otrzymują zbilansowane karmy suche, które okazują się tańsze od produktów mokrych. Przez pierwsze miesiące stosuje się karmy rangi puppy, a po skończeniu 1 roku życia pokarmy rangi adult.
Dieta pitbulla nie powinna zawierać wzmacniaczy smaku ani konserwantów. Najtańsze, dostępne w sprzedaży karmy przeważnie posiadają słaby skład. Jeśli na pierwszym miejscu w opisie składu znajdują sie zboża, najprawdopodobniej karma nie jest najlepszej jakości. Dobrą praktyką okazuje się analiza składu karm i wybór produktu, który zapewni całościowe zapotrzebowanie psa na kalorie oraz substancje odżywcze. Równie niepolecane, co najtańsze karmy zbożowe jest żywienie psa resztkami z ludzkiego stołu. Mocno przyprawione potrawy nie wpływają korzystnie na układ pokarmowy zwierzaka. Co prawda amerykański pitbull terrier na ogół nie cierpi na przewlekłe dolegliwości żołądkowe, jednak dieta powinna być odpowiednio dopasowana do jego potrzeb.
W żywieniu psa możemy też sięgnąć po samodzielnie przygotowywane posiłki. Pokarm może być gotowany lub podawany w wersji surowej. W tej drugiej kategorii mieści się dieta BARF, będąca najlepszym odpowiednikiem naturalnego żywienia wilków. W diecie BARF stosuje się mięso wraz z kośćmi, podroby oraz niewielki dodatek warzyw i owoców. Niezbędna jest także suplementacja, dopasowana do wieku, masy, stanu zdrowia oraz poziomu aktywności fizycznej zwierzaka. Dieta BARF wymaga większego zaangażowania ze strony opiekuna psa, jednak posiłki przygotowuje się raz na kilka dni. Metoda żywienia surowym mięsem z roku na rok zdobywa coraz większe grono zwolenników. Jest to związane z możliwością uzyskania pełnej kontroli nad jakością posiłków przeznaczonych dla pupila.
Dobrą praktyką jest także wprowadzenie regularności posiłków. Młode szczeniaki powinny jeść o stałych porach, minimum trzy razy dziennie. Przy psach dorosłych można już przejść na jeden do dwóch posiłków w ciągu dnia. Pitbull terier nie ma nadmiernych tendencji do pojawienia się skrętu żołądka, ale warto zapobiegać jego powstawaniu. W tym celu aktywność fizyczną planujemy na czas przed jedzeniem. Bezpośrednio po posiłku zapewniamy psu spokojny wypoczynek.
Amerykański pit bull terrier to silnie umięśniona rasa psów, które budzą wiele sprzecznych emocji. W Polsce są to psy wpisane na listę ras agresywnych, jednak jak każdy pies, mogą to być także wspaniali towarzysze człowieka. Poniżej omówimy bliżej charakter amerykańskich pitbulli, opiszemy ich wygląd, charakterystyczne cechy, a także wymagania żywieniowe.
Pies pitbull – wygląd, umaszczenie, sprawność
Amerykański terrier z rodziny bull – wzorzec rasy i pochodzenie
Amerykański terier jest bardzo podobny do amstaffa i często trzeba poświęcić nieco więcej uwagi, aby rozróżnić obie te rasy. Co ciekawe, amerykański pies pitbull nie jest rasą uznaną przez FCI. Wzorzec rasy odnajdziemy w międzynarodowej organizacji kynologicznej UKC, która określiła charakterystyczne cechy wyglądu american pitbulli.
Opis ze wzorca rasy informuje nas, że idealna waga dorosłych psów powinna mieścić się w przedziale 15,9 do 27,2 kg. Dorosła suczka powinna z kolei ważyć w granicach 13,6 do 22,7 kg. Wzorzec rasy wyróżnia też idealną wysokość w kłębie. W przypadku dorosłych psów jest to przedział 45,7 do 53,3 cm. Z kolei prawidłowo zbudowana, dorosła suczka tej rasy powinna osiągać około 43,2 do 50,8 cm wysokości w kłębie.
Amerykański terier wyróżnia się bardzo masywną, krępą budową ciała. Posiada dużą ilość mięśni, a sama jego postura budzi respekt. Całości wyglądu dopełnia masywna czaszka, stosunkowo krótka kufa i silnie rozbudowana klatka piersiowa.
American pitbull był psem stworzonym na potrzeby walk psów. Powstały ze skrzyżowaniu buldoga oraz terriera, co pozwalało na uzyskanie większej siły i sprawności. Psy brały udział w różnego rodzaju walkach i organizowanym zabijaniu szczurów. Do hodowli wyodrębniano osobniki najodważniejsze oraz najbardziej zacięte w walce. Po dzień dzisiejszy wiele osób twierdzi, że pies pitbull czy bulterier jest z natury agresywny, niezależny i niebezpieczny. Nie jest to do końca prawda, bowiem amerykański terier należy do rasy, którą można nauczyć lojalności w stosunku do człowieka.
Opisując pochodzenie i wygląd rasy american pitbull, warto określić także dopuszczalną strukturę oraz kolor sierści. Czerwononosy pies pitbull posiada bardzo gęstą i lśniącą sierść, która powinna przylegać do jego ciała. Sierść składa się z włosa okrywowego oraz podszerstka, dającego ochronę przed działaniem niekorzystnych warunków pogodowych. Co więcej, amerykański terier może posiadać dowolne umaszczenie. Wzorzec American United Kennel Club dopuszcza wszystkie rodzaje szaty z wyjątkiem merle. Dzięki temu psy tej rasy występują wielu gamach kolorystycznych (np. pitbull czarny, brązowy czy niebieski). Dopuszczalne jest zarówno umaszczenie jedno, jak i kilkubarwne.
Sprawność fizyczna i potrzeba ruchu czerwononosych pitbulli
Amerykański terier posiada dość masywną sylwetkę, jednak pomimo silnego umięśnienia pozostaje bardzo sprawny. Psy tej rasy są niemal stworzone do aktywności fizycznej, której oddają się z bardzo dużym zaangażowaniem.
Czerwononosy pies pitbull wymaga intensywnych spacerów, które rozładują jego napięcie fizyczne. W przypadku psa tej rasy świetnie sprawdzą się także różne sporty, dające możliwość zmęczenia i zapewniania atrakcji pupilowi. Według wielu hodowców, czerwononosy, amerykański terier świetnie radzi sobie w weight pullingu. Są to różnego rodzaju ćwiczenia, polegające na przeciąganiu przedmiotów. W wielu miastach organizuje się także zawody sportowe. Zasady są stosunkowo proste, psy mają za zadanie przeciągać dane przedmioty, właściciel nie może ich dotykać. Opinie sportowców mogą świadczyć o tym, że american pitbull red nose jest jednym z najlepszych ras do tego typu aktywności.
Dorosły pitbull amerykański czy bulterier są też psami, które lubią pływanie. Rasa wyjątkowo dobrze radzi sobie też z pionowym skakaniem, dlatego świetnie sprawdza się w sportach, które wymagają tego typu sprawności fizycznych. Ciekawą opcją są tu rozgrywki wall clumbing, polegające na wspinaniu się na niemal pionowe powierzchnie. Usposobienie nieustraszonego, dążącego do celu wojownika sprawia, że psy rasy pitbull świetnie radzą sobie w tego rodzaju rozgrywkach.
Psy rasy american pitbull są typem wielozadaniowców. Z chęcią podejmą się niemal każdej aktywności fizycznej, podchodząc do niej z dużym zaangażowaniem. Psa tej rasy możemy nawet spotkać na ćwiczeniach z psiego posłuszeństwa. Warto jedynie pamiętać, że nasz red nose wymaga doświadczonego i pewnego siebie właściciela, który będzie potrafił zapanować nad temperamentem pupila.
Pitbull - charakter, prawidłowe szkolenie i wymagania żywieniowe psa
Prawdziwe usposobienie i opinie o psie pitbull
Czerwononosy pies pitbull należy do rasy, która wzbudza skrajnie rózne, czasem nieco krzywdzące opinie. W Polsce jest to rasa uznawana za agresywną i wyjątkowo niebezpieczną. Jednak informacje zebrane od właścicieli i hodowców zupełnie tego nie potwierdzają.
Amerykański terier jest psem wyjątkowo wrażliwym, źle znoszącym nieuzasadnioną brutalność. Być może to właśnie przez to posiada tendencje do zamykania się w sobie. Wychowany w sposób brutalny, może odwdzięczać się podobnym zachowaniem, stanowiąc realne zagrożenie.
Rasa będzie natomiast wykazywała dużo lojalności w stosunku do osób, które zapewnią jej właściwą opiekę i szkolenie. Czerwononosy pies pitbull okazuje się wspaniałym pupilem domowym, a odpowiednia socjalizacja sprawia, że dobrze dogada się też z innymi, mniejszymi lub większymi zwierzętami. Szczeniaki pitbulla są wiecznie gotowe do zabawy, a zdjęcia młodych zwierzaków często ukazują je w kontaktach z dziećmi. Potwierdzają to opinie właścicieli. Dorosły pies pitbull może przebywać w towarzystwie dzieci, jest wobec nich cierpliwy i oddany. Młody członek rodziny musi jednak poznać zasady prawidłowego obchodzenia się ze zwierzętami.
Omawiając opinie o psie pitbull, warto wspomnieć o jego zawziętości. Amerykański terier należy do ras wyjątkowo wytrwałych. Posiada też silną potrzebę realizacji zamierzonych sobie celów. W przypadku różnych dyscyplin sportowych będzie to duży atut, bowiem czerwononosy pitbull pokona wiele przeciwności. Problem pojawia się w przypadku przypadkowej walki z innym zwierzęciem. Zaatakowany, dorosły pitbull nie odpuszcza swojemu rywalowi, może nie reagować na komendy swojego właściciela i nie zrazi go nawet silny ból fizyczny. Dlatego już najmłodsze szczeniaki powinny być poddane odpowiedniej socjalizacji oraz szkoleniu, które może zapobiec przykrym sytuacjom w wieku dorosłym.
Nasz czarny czy niebieski amerykański terier posiada duszę wojownika, jednak silnie przywiązuje się do swojego właściciela. Uwielbia spędzać czas u jego boku, niekiedy może być nieco natarczywy, jednak nie sprawia nadmiernych problemów w domu. Prawidłowo szkolony i delikatnie traktowany odwzajemni się dużymi pokładami miłości i zapatrzenia w domowników. Trzeba jednak pamiętać, że psa tej rasy charakteryzuje duży spryt oraz umiejętność wykorzystania słabości właściciela.
Pies wymagający odpowiedzialnego szkolenia
Informacje o rasie pitbull wskazują na to, że są to psy trudne w szkoleniu. Co prawda są łagodne i oddane w kontaktach ze swoim właścicielem, jednak źle znoszą niewłaściwe traktowanie. Nasz wrażliwiec o dużych mięśniach wymaga socjalizacji, która rozpoczyna się już w hodowlach. Szczeniaki powinny poznać jak najwięcej sytuacji i dźwięków, co wpłynie na dalsze etapy ich rozwoju.
Nasza miniaturka dorosłego psa powinna mieć zapewnione poczucie bezpieczeństwa. Czerwononosy pies pitbull wymaga doświadczonego, łagodnego, a jednocześnie wymagającego przewodnika, który będzie dla niego autorytetem. Szczeniaki muszą być uczone zasad posłuszeństwa, a najlepszymi okazują się różne rodzaje wzmocnień pozytywnych.
Opisując prawidłowe szkolenie, warto także wspomnieć o kontaktach z innymi psami. Szczeniaki powinny mieć stały kontakt z innymi przedstawicielami swojego gatunku. Dzięki temu nie będą wykazywały agresji i nie zaczną same prowokować konfliktów.
Jednym z problemów szkoleniowych może okazać się potrzeba aktywności fizycznej. Z pewnością nie jest to rasa psa, która dobrze sprawdzi się u boku amatora wypoczynku na kanapie. Nawet młoda miniaturka dorosłego psa pitbulla wymaga dużej dawki ruchu, a pozbawiona dostatecznej aktywności fizycznej może okazać się dość kłopotliwa. Dlatego rasa najlepiej sprawdza się u boku młodych, lubiących sporty osób, które docenią jej nieco niezależny, a jednocześnie wrażliwy charakter.
Żywienie amerykańskich terierów
Omawiając wymagania psa, warto rozpocząć od kwestii jego aktywności. Zarówno małe szczeniaki jak i dorosłe pitbulle są wulkanami energii, a to oznacza, że w ich diecie powinno znaleźć się możliwie dużo białka. Najlepszym źródłem białka dla psa jest mięso i nieco mniejsza ilość podrobów. W codziennych posiłkach mogą znajdować się też kości i warzywa, które zapewnią odpowiednią dawkę witamin.
W ofertach sprzedaży znajdziemy różne rodzaje gotowych karm. Psy rasy pitbull nie są szczególnie wybredne, nie oznacza to jednak, że możemy podawać im bardzo złej jakości posiłki. Najtańsze karmy posiadają duże ilości zbóż, które stanowią tani zapychacz i nie dostarczają organizmowi niezbędnych minerałów. Dlatego warto czytać skład karm, najlepiej wybierając produkty bezzbożowe.
Bardzo polecaną dietą psa jest również BARF, który polega na samodzielnym komponowaniu posiłków. Dieta BARF bazuje na surowym mięsie, kościach, podrobach i warzywach, czyli na produktach najbardziej zbliżonych do naturalnego żywienia wilków. Tego typu model żywienia wymaga pewnej wiedzy, jednak jest rekomendowany w wielu dobrych hodowlach.
Cena zakupu szczeniaka i opis dobrej hodowli
Jak wspomnieliśmy na początku, czerwononosy, amerykański pitbull nie jest rasą uznaną przez FCI. Oznacza to, że w Polsce nie znajdziemy go w ofertach hodowli należących do ZKWP. Z uwagi na powyższe, zakup szczeniaka ze sprawdzonego źródła może być nieco utrudniony.
Przed zakupem szczeniaka, warto zapoznać się ze standardem, jaki zapewnia dana hodowla. Zdjęcia z ogłoszeń sprzedaży często nie odzwierciedlają stanu faktycznego. Dlatego należy obejrzeć szczeniaki na żywo, sprawdzić warunki w jakich żyje suka hodowlana i uzyskać jak najwięcej informacji ze strony hodowcy. Niekiedy wyjątkowo atrakcyjna cena za szczeniaki wiąże się z brakiem socjalizacji, złym żywieniem oraz nieprawidłowymi warunkami w hodowli. Dlatego warto wybrać hodowlę w sposób rozważny.
Cena za szczeniaki z dobrego skojarzenia to przynajmniej 1500 zł. W ofertach sprzedaży znajdziemy także czerwononosych towarzyszy, którzy kosztują 2000-4000 zł. Jest to normalna cena za psy, które pochodzą z doświadczonej, zapewniającej odpowiednie warunki hodowli.
Pitbull Amerykański - zalety i wady
- oddany
- łatwa pielęgnacja
- wesoły
- można uprawiać z nim sporty
- skłonność do agresji
Amerykański pit bull terrier - wygląd
- krótki grzbiet,
- głęboka klatka piersiowa,
- małe uszy,
- mocny grzbiet,
- zgryz nożycowy,
- płaska czaszka
- krótkowłosy
- włos gęsty i lśniący,
- włos twardy i prosty
- płowe,
- łaciate,
- czarne,
- rude
Galeria zdjęć - Pitbull Amerykański
Charakter amerykański pitbulterier
- oddany,
- czuły,
- towarzyski,
- wesoły
American pit bull terrier - dla kogo?
- dla osób aktywnych,
- dla singli,
- dla par
Pielęgnacja amerykański pitbulterier
- skracanie pazurów,
- czyszczenie uszu,
- mycie zębów,
- szczotkowanie sierści,
- kąpiele,
- przemywanie okolicy oczu,
- pielęgnacja opuszek łap
- Karma gotowa sucha,
- Karma gotowa mokra,
- Dieta domowa,
- Dieta surowa (BARF)
- dysplazja stawów biodrowych,
- alergie pokarmowe,
- atopowe zapalenie skóry AZS