Pinczer niemiecki – co to za rasa?

Pinczer niemiecki średni i pinczerki miniaturki


Nie każdy wie, że pinczer występuje w dwóch odmianach. Pierwszą jest tak zwana odmiana średnia, czyli psy, których waga wynosi 14-25 kg, a wysokość w kłębie osiąga 45 do 50 cm. Jest to rasa wywodząca się z Niemiec, dlatego jej zamienną nazwą jest pinczer niemiecki. Rasa pinczer średni jest uznana przez FCI, a jej wzorzec znajdziemy pod numerem 184.

W Polsce znacznie większą popularnością cieszy się rasa pinczer miniaturowy, czyli tak zwany ratlerek. Charakterystyczną cechą mini pinscherów jest mały wzrost i waga. Dorosłe, poprawnie zbudowane psy miniaturki osiągają wagę 4 do 5 kg, a ich wysokość w kłębie wynosi do 30 cm. Rasa została uznana przez FCI, a wszystkie informacje o prawidłowych proporcjach, wyglądzie i budowie odnajdziemy we wzorcu numer 185.

Jak widzimy, pinczerki należą do rasy, która występuje w dwóch wariantach wielkości. Obie odmiany łączy bardzo podobny wygląd, zbliżony charakter oraz podobne umaszczenie. Zarówno pinczer miniaturowy, jak i psy średniej wielkości, posiadają silny temperament oraz wyróżniają się dużą odwagą, co omówimy szerzej w dalszej części artykułu.

Jak wygląda pinczer?

Psy rasy pinczer wyróżniają się krótką, bardzo lśniącą i przylegającą do ciała sierścią. Co ciekawe, ich okrywa nie posiada podszerstka, dzięki czemu pies nadaje się dla osób uczulonych na psią sierść.

Zarówno pinczer średni, jak i miniaturowy posiadają kwadratową budowę ciała. Oznacza to, że ich długość jest zbliżona do wysokości. Pies wyróżnia się też dumnym wyglądem, lekkim chodem i bardzo bystrym spojrzeniem.

Pinczerki o średnich rozmiarach ciała posiadają umaszczenie czysto czarne, płowe, niebieskie, rude lub brązowe. Z kolei pinczerki miniaturowe posiadają umaszczenie typu stag red, chocolate rust, chocolate tan, black rust, rude lub czarne podpalane.

Obie rasy posiadają gęste, przylegające do ciała futerko bez widocznych wyłysień. Cechą charakterystyczną są też nieco trójkątne, wysoko osadzone uszy, które mogą sterczeć do górny lub delikatnie opadać. Sprawdź także ten artykuł na temat pinczera niemieckiego.

Charakter psa rasy pinczer

Psy rasy pinczer miniaturowy i pinczer średni posiadają dość silny charakter, który wymaga od właściciela wiele konsekwencji oraz umiejętnego szkolenia. Rasowe, małych rozmiarów psy są zazwyczaj bardzo pewne siebie, a niekiedy nawet przeceniają własne możliwości. Pinczerki to bez wątpienia rasa psa, która widzi się w roli obrońcy całej rodziny. Małych rozmiarów piesek jest bardzo czujny i spostrzegawczy, a odwiedziny nieznajomej osoby na pewno nie umkną jego uwadze.

Charakter niemieckich pinczerów przejawia się także dużą nieufnością do osób obcych. Rasa nie nawiązuje tak łatwo kontaktów, woli trzymać się z dala od nieznajomych i podchodzi do nich z pewną rezerwą. Pieski są natomiast bardziej towarzyskie w kontaktach z innymi czworonogami. Odpowiednio socjalizowane łatwo wchodzą w relacje z innymi psami, choć niekiedy mogą popadać w konflikty z przedstawicielami tej samej płci.

Omawiając charakter rasowego pinczera miniaturki i pinczerka średniego, warto zaznaczyć, iż są to psy silnie przywiązane do rodziny. Posiadając psa tej rasy, musimy pamiętać, że lubi być w centrum uwagi. To mały pieszczoch, który wie czego chce i potrafi to jasno zakomunikować. Nasz czarny czy rudy mini pinscher najsilniej przywiązuje się do jednego właściciela, ale odpowiednio szkolony, dobrze dogada się ze wszystkimi członkami rodziny.

Polecane karmy i akcesoria dla psów - sprawdź ceny!

Pinczerki to także psy o dużej inteligencji oraz wysokiej aktywności fizycznej. Rasa lubi ćwiczenia i zabawy ze swoim właścicielem, chętnie uczy się sztuczek i komend o ile uzna je za atrakcyjne. Nieco niezależne psy pinczerki są też bardzo pojętnymi obserwatorami, które momentalnie zauważą słabości swojego właściciela i nauczą się je wykorzystywać. Dlatego konieczne jest umiejętne oraz konsekwentne wychowanie, a także jasne określenie zasad panujących w naszym domu.

Wybierając psy rasy pinczer miniaturowy, warto także pamiętać o nieco głośnym usposobieniu. Mały, dorosły piesek może okazać się dość szczekliwy, co wymaga wprowadzenia odpowiedniego szkolenia. Co więcej, nasz brązowy czy czarny towarzysz musi mieć zapewnione intensywne spacery w ciągu dnia, które pozwolą w pewnym stopniu rozładować nadmiar jego energii.

Najważniejsze wymagania rasy pinczer

Prawidłowa tresura pinczerków

Każda rasa psa wymaga odpowiedniej socjalizacji, która odbywa się w wieku szczenięcym. Nasz młody pinczer miniaturowy powinien zapoznać się z dźwiękami otoczenia, nowymi zapachami, ludźmi i zwierzętami. Dzięki temu będzie lepiej przygotowany do dorosłego życia.

Odpowiednia socjalizacja psa to dopiero początek szkolenia. Wychowanie rasowego pinczera nie należy do najłatwiejszych. Szczególnie miniaturki posiadają tendencje do dominacji, dlatego nie wolno im zbyt mocno ulegać. Nasz czarny czy brązowy karłowaty towarzysz powinien poznać wszystkie zasady życia z domownikami.

Prawidłowe wychowania szczeniaka wymaga wiele uwagi. Pinczerki lubią być w centrum uwagi i warto poświęcać czas na wspólną zabawę i głaskanie. Nie jest to pies, który świetnie zniesie długotrwałą samotność. Dlatego przed zostawieniem szczeniaka samego w domu, warto zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu. Znudzony i niewybiegany pies może bowiem niszczyć przedmioty domowe.

Prawidłowe żywienie psa, czyli co powinien jeść pinczer

Małych i średnich rozmiarów pinczerki powinny zjadać dobrej jakości, bogate w mięso pokarmy. Co prawda nie jest to rasa psa, której często towarzyszą alergie pokarmowe, jednak ze względu na wysoką aktywność, powinna zjadać dużo białka pochodzenia zwierzęcego.

Nasz karłowaty czy średni pinczer powinien jeść dobrej jakości suchą lub mokrą karmę, która zapewni mu wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Warto przeanalizować zdjęcia składu poszczególnych produktów i wybrać najlepszej jakości karmę. Nasz pinczer nie zjada zbyt dużych porcji, dlatego cena karmy klasy premium nie powinna być dla nas nadmiernym obciążeniem finansowym.

Pies rasy pinczer patrzący w obiektyw, a także usposobienie, charakter, cena i hodowla
Jaki charakter ma pies rasy pinczer, czyli usposobienie, hodowla i wychowanie

Niektórzy właściciele małych psów decydują się też na samodzielne przygotowanie posiłków. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, o ile posiadamy czas i dostateczną wiedzę na temat komponowania posiłków oraz odpowiedniej suplementacji.

Możliwe choroby, średnia długość życia i pielęgnacja

Wybierając rasę psa, często bierzemy pod uwagę średnią długość życia oraz możliwe choroby. Na szczęście nasz karłowaty i średni pinczer nie jest szczególnie chorowity. Do najczęściej występujących problemów zdrowotnych należy zwichnięcie rzepki, cukrzyca i zapadanie tchawicy.

Mimo wspomnianych chorób, pinczery przeważnie cieszą się długim zdrowiem. Oglądając zdjęcia tej rasy, bez trudu odnajdziemy pieski w wieku powyżej 10 lat. Nie ma w tym niczego dziwnego, bowiem długość życia pinczerów wynosi 12-15 lat.

Kolejną ważną kwestią jest pielęgnacja małych i dużych piesków. Nasze rasowe pinczery uchodzą za łatwe w pielęgnacji, co jest jednym z niemałych atutów. Pies wymaga jedynie regularnego szczotkowania, które warto rozpocząć już od chwili zakupu szczeniaka. Dzięki temu nasz czarny, brązowy czy rudy piesek będzie odpowiednio przyzwyczajony do regularnej pielęgnacji.

Małe pinczerki są też psami uwielbiającymi spać na naszych łóżkach. Z pewnością nie jest to typ psa, którego możemy zostawiać na dworze, dlatego niezbędne będą odpowiednio częste kąpiele. Warto wybrać dobrej jakości szampon i odżywkę, a po zakończeniu pielęgnacji dokładnie osuszyć pupila. Kąpiel wykonujemy już po ostatnim spacerze, dzięki czemu zminimalizujemy ryzyko przeziębienia.

Ważnym zadaniem właściciela jest również regularna kontrola stanu zębów oraz pazurków. Wszystkie rasy małych psów mogą posiadać tendencję do odkładania się kamienia nazębnego. Dlatego dobrym pomysłem jest szczotkowanie lub nakładanie na zęby past enzymatycznych. Ze względu na małe rozmiary ciała, pieski pinczery nie ścierają sobie pazurów. Dlatego zadbajmy o to, by nasz dorosły pupil miał regularnie przycinane pazury, co umożliwi mu wygodne chodzenie.

Wyprawka dla psa – jak skomponować?

Wskazaliśmy już najważniejsze informacje na temat rasy pinczer miniaturowy i pinczer średni. Przed zakupem szczeniaka warto także przygotować nasz dom oraz zakupić niezbędne elementy wyposażenia.

Jak powinna wyglądać idealna wyprawka dla szczeniaka? W pierwszej kolejności zapytajmy hodowcy o to, czy piesek zabierze ze sobą jakieś akcesoria. Wiele dobrych hodowli szykuje przydatne akcesoria, a przekazana wraz z pupilem wyprawka dla psa okazuje się bardzo urozmaicona. Zadaniem nowego właściciela jest jedynie uzupełnienie jej o nowe dodatki.

W nowym domu powinny znaleźć się dwie miski, legowisko, zabawki, a w przypadku małych szczeniaków także mata do nauki czystości. Cena takich akcesoriów zależy jedynie od wybranego przez nas standardu. Branża zoologiczna zapewnia wiele produktów w różnych kategoriach cenowych.

Komponując wyprawkę, pamiętajmy także o zapasie karmy. Z początku szczeniak powinien zjadać posiłki, które podawano mu w hodowli. Dlatego warto dopytać sprzedawcy o preferowany sposób żywienia pupila. Dobrym pomysłem będzie również zakup odpowiedniej szczotki oraz akcesoriów pielęgnacyjnych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny