Pies pitbull – wygląd, umaszczenie, sprawność

Amerykański terrier z rodziny bull – wzorzec rasy i pochodzenie


Amerykański terier jest bardzo podobny do amstaffa i często trzeba poświęcić nieco więcej uwagi, aby rozróżnić obie te rasy. Co ciekawe, amerykański pies pitbull nie jest rasą uznaną przez FCI. Wzorzec rasy odnajdziemy w międzynarodowej organizacji kynologicznej UKC, która określiła charakterystyczne cechy wyglądu american pitbulli.

Opis ze wzorca rasy informuje nas, że idealna waga dorosłych psów powinna mieścić się w przedziale 15,9 do 27,2 kg. Dorosła suczka powinna z kolei ważyć w granicach 13,6 do 22,7 kg. Wzorzec rasy wyróżnia też idealną wysokość w kłębie. W przypadku dorosłych psów jest to przedział 45,7 do 53,3 cm. Z kolei prawidłowo zbudowana, dorosła suczka tej rasy powinna osiągać około 43,2 do 50,8 cm wysokości w kłębie.

Amerykański terier wyróżnia się bardzo masywną, krępą budową ciała. Posiada dużą ilość mięśni, a sama jego postura budzi respekt. Całości wyglądu dopełnia masywna czaszka, stosunkowo krótka kufa i silnie rozbudowana klatka piersiowa.

American pitbull był psem stworzonym na potrzeby walk psów. Powstały ze skrzyżowaniu buldoga oraz terriera, co pozwalało na uzyskanie większej siły i sprawności. Psy brały udział w różnego rodzaju walkach i organizowanym zabijaniu szczurów. Do hodowli wyodrębniano osobniki najodważniejsze oraz najbardziej zacięte w walce. Po dzień dzisiejszy wiele osób twierdzi, że pies pitbull czy bulterier jest z natury agresywny, niezależny i niebezpieczny. Nie jest to do końca prawda, bowiem amerykański terier należy do rasy, którą można nauczyć lojalności w stosunku do człowieka.

Opisując pochodzenie i wygląd rasy american pitbull, warto określić także dopuszczalną strukturę oraz kolor sierści. Czerwononosy pies pitbull posiada bardzo gęstą i lśniącą sierść, która powinna przylegać do jego ciała. Sierść składa się z włosa okrywowego oraz podszerstka, dającego ochronę przed działaniem niekorzystnych warunków pogodowych. Co więcej, amerykański terier może posiadać dowolne umaszczenie. Wzorzec American United Kennel Club dopuszcza wszystkie rodzaje szaty z wyjątkiem merle. Dzięki temu psy tej rasy występują wielu gamach kolorystycznych (np. pitbull czarny, brązowy czy niebieski). Dopuszczalne jest zarówno umaszczenie jedno, jak i kilkubarwne. Jeśli planujesz zakup tego czworonoga, sprawdź także ten artykuł z opiniami o psach rasy pitbull.

Sprawność fizyczna i potrzeba ruchu czerwononosych pitbulli

Amerykański terier posiada dość masywną sylwetkę, jednak pomimo silnego umięśnienia pozostaje bardzo sprawny. Psy tej rasy są niemal stworzone do aktywności fizycznej, której oddają się z bardzo dużym zaangażowaniem.

Czerwononosy pies pitbull wymaga intensywnych spacerów, które rozładują jego napięcie fizyczne. W przypadku psa tej rasy świetnie sprawdzą się także różne sporty, dające możliwość zmęczenia i zapewniania atrakcji pupilowi. Według wielu hodowców, czerwononosy, amerykański terier świetnie radzi sobie w weight pullingu. Są to różnego rodzaju ćwiczenia, polegające na przeciąganiu przedmiotów. W wielu miastach organizuje się także zawody sportowe. Zasady są stosunkowo proste, psy mają za zadanie przeciągać dane przedmioty, właściciel nie może ich dotykać. Opinie sportowców mogą świadczyć o tym, że american pitbull red nose jest jednym z najlepszych ras do tego typu aktywności.

Pies pitbull w czasie spaceru na tle jeziora, a także opis rasy i ceny
Jaki charakter ma pies pitbull, czyli jego opis, charakter, hodowla i cena

Dorosły pitbull amerykański czy bulterier są też psami, które lubią pływanie. Rasa wyjątkowo dobrze radzi sobie też z pionowym skakaniem, dlatego świetnie sprawdza się w sportach, które wymagają tego typu sprawności fizycznych. Ciekawą opcją są tu rozgrywki wall clumbing, polegające na wspinaniu się na niemal pionowe powierzchnie. Usposobienie nieustraszonego, dążącego do celu wojownika sprawia, że psy rasy pitbull świetnie radzą sobie w tego rodzaju rozgrywkach.

Psy rasy american pitbull są typem wielozadaniowców. Z chęcią podejmą się niemal każdej aktywności fizycznej, podchodząc do niej z dużym zaangażowaniem. Psa tej rasy możemy nawet spotkać na ćwiczeniach z psiego posłuszeństwa. Warto jedynie pamiętać, że nasz red nose wymaga doświadczonego i pewnego siebie właściciela, który będzie potrafił zapanować nad temperamentem pupila.

Pitbull - charakter, prawidłowe szkolenie i wymagania żywieniowe psa

Prawdziwe usposobienie i opinie o psie pitbull

Czerwononosy pies pitbull należy do rasy, która wzbudza skrajnie rózne, czasem nieco krzywdzące opinie. W Polsce jest to rasa uznawana za agresywną i wyjątkowo niebezpieczną. Jednak informacje zebrane od właścicieli i hodowców zupełnie tego nie potwierdzają.

Amerykański terier jest psem wyjątkowo wrażliwym, źle znoszącym nieuzasadnioną brutalność. Być może to właśnie przez to posiada tendencje do zamykania się w sobie. Wychowany w sposób brutalny, może odwdzięczać się podobnym zachowaniem, stanowiąc realne zagrożenie.

Rasa będzie natomiast wykazywała dużo lojalności w stosunku do osób, które zapewnią jej właściwą opiekę i szkolenie. Czerwononosy pies pitbull okazuje się wspaniałym pupilem domowym, a odpowiednia socjalizacja sprawia, że dobrze dogada się też z innymi, mniejszymi lub większymi zwierzętami. Szczeniaki pitbulla są wiecznie gotowe do zabawy, a zdjęcia młodych zwierzaków często ukazują je w kontaktach z dziećmi. Potwierdzają to opinie właścicieli. Dorosły pies pitbull może przebywać w towarzystwie dzieci, jest wobec nich cierpliwy i oddany. Młody członek rodziny musi jednak poznać zasady prawidłowego obchodzenia się ze zwierzętami.

Omawiając opinie o psie pitbull, warto wspomnieć o jego zawziętości. Amerykański terier należy do ras wyjątkowo wytrwałych. Posiada też silną potrzebę realizacji zamierzonych sobie celów. W przypadku różnych dyscyplin sportowych będzie to duży atut, bowiem czerwononosy pitbull pokona wiele przeciwności. Problem pojawia się w przypadku przypadkowej walki z innym zwierzęciem. Zaatakowany, dorosły pitbull nie odpuszcza swojemu rywalowi, może nie reagować na komendy swojego właściciela i nie zrazi go nawet silny ból fizyczny. Dlatego już najmłodsze szczeniaki powinny być poddane odpowiedniej socjalizacji oraz szkoleniu, które może zapobiec przykrym sytuacjom w wieku dorosłym.

Pies pitbull na białym tle oraz usposobienie, opis i hodowle psów tej rasy
Pies pitbull krok po kroku, czyli wszystko, co warto wiedzieć o rasie amerykański terrier

Nasz czarny czy niebieski amerykański terier posiada duszę wojownika, jednak silnie przywiązuje się do swojego właściciela. Uwielbia spędzać czas u jego boku, niekiedy może być nieco natarczywy, jednak nie sprawia nadmiernych problemów w domu. Prawidłowo szkolony i delikatnie traktowany odwzajemni się dużymi pokładami miłości i zapatrzenia w domowników. Trzeba jednak pamiętać, że psa tej rasy charakteryzuje duży spryt oraz umiejętność wykorzystania słabości właściciela.

Pies wymagający odpowiedzialnego szkolenia

Informacje o rasie pitbull wskazują na to, że są to psy trudne w szkoleniu. Co prawda są łagodne i oddane w kontaktach ze swoim właścicielem, jednak źle znoszą niewłaściwe traktowanie. Nasz wrażliwiec o dużych mięśniach wymaga socjalizacji, która rozpoczyna się już w hodowlach. Szczeniaki powinny poznać jak najwięcej sytuacji i dźwięków, co wpłynie na dalsze etapy ich rozwoju.

Nasza miniaturka dorosłego psa powinna mieć zapewnione poczucie bezpieczeństwa. Czerwononosy pies pitbull wymaga doświadczonego, łagodnego, a jednocześnie wymagającego przewodnika, który będzie dla niego autorytetem. Szczeniaki muszą być uczone zasad posłuszeństwa, a najlepszymi okazują się różne rodzaje wzmocnień pozytywnych.

Opisując prawidłowe szkolenie, warto także wspomnieć o kontaktach z innymi psami. Szczeniaki powinny mieć stały kontakt z innymi przedstawicielami swojego gatunku. Dzięki temu nie będą wykazywały agresji i nie zaczną same prowokować konfliktów.

Jednym z problemów szkoleniowych może okazać się potrzeba aktywności fizycznej. Z pewnością nie jest to rasa psa, która dobrze sprawdzi się u boku amatora wypoczynku na kanapie. Nawet młoda miniaturka dorosłego psa pitbulla wymaga dużej dawki ruchu, a pozbawiona dostatecznej aktywności fizycznej może okazać się dość kłopotliwa. Dlatego rasa najlepiej sprawdza się u boku młodych, lubiących sporty osób, które docenią jej nieco niezależny, a jednocześnie wrażliwy charakter.

Żywienie amerykańskich terierów

Omawiając wymagania psa, warto rozpocząć od kwestii jego aktywności. Zarówno małe szczeniaki jak i dorosłe pitbulle są wulkanami energii, a to oznacza, że w ich diecie powinno znaleźć się możliwie dużo białka. Najlepszym źródłem białka dla psa jest mięso i nieco mniejsza ilość podrobów. W codziennych posiłkach mogą znajdować się też kości i warzywa, które zapewnią odpowiednią dawkę witamin.

W ofertach sprzedaży znajdziemy różne rodzaje gotowych karm. Psy rasy pitbull nie są szczególnie wybredne, nie oznacza to jednak, że możemy podawać im bardzo złej jakości posiłki. Najtańsze karmy posiadają duże ilości zbóż, które stanowią tani zapychacz i nie dostarczają organizmowi niezbędnych minerałów. Dlatego warto czytać skład karm, najlepiej wybierając produkty bezzbożowe.

Bardzo polecaną dietą psa jest również BARF, który polega na samodzielnym komponowaniu posiłków. Dieta BARF bazuje na surowym mięsie, kościach, podrobach i warzywach, czyli na produktach najbardziej zbliżonych do naturalnego żywienia wilków. Tego typu model żywienia wymaga pewnej wiedzy, jednak jest rekomendowany w wielu dobrych hodowlach.

Cena zakupu szczeniaka i opis dobrej hodowli

Jak wspomnieliśmy na początku, czerwononosy, amerykański pitbull nie jest rasą uznaną przez FCI. Oznacza to, że w Polsce nie znajdziemy go w ofertach hodowli należących do ZKWP. Z uwagi na powyższe, zakup szczeniaka ze sprawdzonego źródła może być nieco utrudniony.

Przed zakupem szczeniaka, warto zapoznać się ze standardem, jaki zapewnia dana hodowla. Zdjęcia z ogłoszeń sprzedaży często nie odzwierciedlają stanu faktycznego. Dlatego należy obejrzeć szczeniaki na żywo, sprawdzić warunki w jakich żyje suka hodowlana i uzyskać jak najwięcej informacji ze strony hodowcy. Niekiedy wyjątkowo atrakcyjna cena za szczeniaki wiąże się z brakiem socjalizacji, złym żywieniem oraz nieprawidłowymi warunkami w hodowli. Dlatego warto wybrać hodowlę w sposób rozważny.

Cena za szczeniaki z dobrego skojarzenia to przynajmniej 1500 zł. W ofertach sprzedaży znajdziemy także czerwononosych towarzyszy, którzy kosztują 2000-4000 zł. Jest to normalna cena za psy, które pochodzą z doświadczonej, zapewniającej odpowiednie warunki hodowli.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny