Zanim nadejdą chłody – o czym pomyśleć przed zimą?

O swojego psa należy zadbać, zanim zacznie się zima. Przed chłodami musisz:

  • Wykonać badanie profilaktyczne – każdy pies powinien być im poddawany minimum raz w roku. Psy przebywające głównie na zewnątrz są narażone na ekstremalne warunki pogodowe, co może pogorszyć ich stan zdrowia. Zimno zdecydowanie negatywnie wpływa na psy z chorobami stawów. Podobnie zwierzęta z cukrzycą, chorobami serca, chorobami nerek lub zaburzeniami równowagi hormonalnej miewają trudności z regulowaniem swojej temperatury ciała. U takich czworonogów zdecydowanie należy pomyśleć o lepszym schronieniu niż buda. Badaj, badaj i jeszcze raz badaj!
  • Zapewnić psu bezpieczne schronienie – nie zaleca się trzymania psów na zewnątrz podczas zimowych mrozów, ale jeżeli Twój czworonóg ma tak spędzać sporo czasu, to zapewnij mu ciepłe, solidne schronienie przed chłodem oraz wiatrem. Nie zapominaj o grubym i suchym posłaniu. Unikaj jednak np. grzejników lub lamp grzewczych ze względu na ryzyko oparzeń lub pożaru. Pomieszczenie czy buda dla psa musi być wystarczająco duże, aby zwierzę mogło wygodnie siedzieć i leżeć, czy się obrócić. Jednocześnie ma być wystarczająco małe, by było ciepłe i przytulne. Jeżeli możesz, zaaranżuj je w garażu, na werandzie lub pod innym zadaszeniem.
  • Być przygotowanym na trudne warunki -  od dawna nie mieliśmy ostrej zimy, ale zawsze trzeba być przygotowanym np. na śnieżyce, a nawet przerwy w dostawie prądu. Warto mieć w domu niektóre leki dla psów oraz zapas karmy w puszce lub suchej.

Pies na zewnątrz – co robić zimą?

Kiedy nadejdą chłody musisz wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Po pierwsze regularnie zaglądaj do psa i sprawdzaj jego stan zdrowia. Oglądaj łapy pod kątem oznak obrażeń lub uszkodzeń, jak pęknięte poduszki łap lub krwawienie. Sprawdzaj zachowanie psa i poszukuj oznak potencjalnego dyskomfortu.

Po drugie dbaj o właściwą dietę psa. Zimowe posiłki Twojego psa mogą być delikatnie ciepłe (o ile serwujesz mu dietę domową lub karmy mokre). Zimą zwierzęta przebywające na zewnątrz będą potrzebowały większej ilości kalorii, aby wytworzyć wystarczającą ilość ciepła i energii. Warto o tym porozmawiać z lekarzem weterynarii. Dodatkowo upewniaj się, że Twój podopieczny ma nieograniczony dostęp do świeżej i niezamrożonej wody. W tym celu musisz ją częściej wymieniać lub korzystać z podgrzewanej miski dla psów.

Po trzecie reaguj na wszystkie oznaki wspomnianego dyskomfortu. Jeżeli Twój zwierzak:

  • drży,
  • jest niespokojny,
  • wydaje się osłabiony,
  • przestaje się z Tobą witać to czas zabrać go do środka.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Pies w budzie na podwórku podczas opadów śniegu, a także jak zadać o psa na podwórku w budzie
Pies mieszkajacy w budzie powinien mieć zapewnione odpowiednie warunki, a buda musi być ciepła i bezpieczna

Jeśli podejrzewasz, że Twój zwierzak ma hipotermię lub odmrożenia, natychmiast skonsultuj się z weterynarzem. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak zrobić budę dla psa.

Kosmetyki dla psów – czy istnieje sposób na mróz?

Na rynku zoologicznym dostępne są przede wszystkim kosmetyki przeznaczone do opuszek łap psa, które chronią je przed chłodem oraz podrażnieniem przez sól lub inne środki, które mogą znajdować się zimą na chodnikach, czy drogach.

Ważna jest także zadbana sierść. Zdrowa ma lepsze właściwości izolacyjne. Pamiętaj zatem, by regularnie wyczesywać sierść pupila. Możesz zastosować dodatek oleju z łososia do diety psa. Zawiera on dużo kwasów tłuszczowych omega-3, co pozytywnie wpływa na stan skóry oraz sierści. Inne składniki mające zbawienny wpływ na skórę i włos psa to:

  • witamina A,
  • witamina E,
  • biotyna,
  • cynk.

Zimą zdecydowanie unikaj jednak kąpania psa, szczególnie gdy spędza on większość czasu na zewnątrz.

Odporność psa możesz wesprzeć zarówno poprzez opisane już suplementy z witaminami oraz kwasami tłuszczowymi omega-3, jak i przez podawanie preparatów z beta-glukanem. W tej sprawie najlepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Dbaj o swojego psa! Jeżeli mieszka na Twoim podwórku lub pilnuje Twojego magazynu, musi mieć w zimie zapewnioną odpowiednią ilość komfortu, ciepła i Twojej troski.

ikona podziel się Przekaż dalej