Pies bokser – podstawowe informacje

Ja wyglądają boxery?

Wszelkie informacje o wyglądzie dorosłego, prawidłowo zbudowanego boksera odnajdziemy we wzorcu rasy FCI numer 144. Dowiadujemy się z niego, że są to psy o średniej wielkości ciała. Dorosłe, rasowe bokserki osiągają wagę w granicach 27 – 32 kg. Z kolei suczki ważą średnio 25 do 29 kg. Charakterystyczną cechą rasy jest nieco kwadratowy kształt ciała. Oznacza to, że długość pupila jest bardzo zbliżona do jego wysokości. Dorosłe boxery osiągają wzrost w przedziale 57 – 63 cm samce i 53 – 60 cm samice. Są to proporcje uznawane za ideał dla rasy.

Zdjęcia bokserów trudno pomylić z fotografiami jakiejkolwiek innej rasy. Pies bokser posiada bardzo charakterystyczny wygląd. Jego umięśniona sylwetka potęguje groźne wrażenie, a masywnie rozbudowana kufa posiada dość charakterystyczny przodozgryz. Oznacza to, że zęby dolnej szczęki wystają na zewnątrz ponad zębami ze szczęki dolnej. Jest to typowa przypadłość, którą posiadają zarówno małe szczeniaki, jak i dorosłe psy bokserki.

Ciekawostką wyglądu jest również ciemne znaczenie w obrębie kufy oraz lekko opadające, mięsiste uszy. Co ciekawe, psy rasy bokser miały niegdyś kopiowane (ucinane) uszy, które układały się w szpiczastym, przylegającym do ciała kształcie. Dziś nietrudno odnaleźć zdjęcia psów z kopiowanymi uszami czy ogonem, jednak jest to coraz rzadsza praktyka. Warto także pamiętać, że kopiowanie uszu i ogona jest w wielu krajach całkowicie zabronione. Do państw zabraniających kopiowania uszu i ogona należy także Polska.

Omawiając wygląd german boxera, nie sposób pominąć jego krótkiej, przylegającej do ciała sierści. Pies bokser posiada gęste futro, które zapewnia mu dobrą ochronę przed zimnej. Nie jest trudny w pielęgnacji, a jego masywna sylwetka wiąże się z dużym poziomem sprawności fizycznej.

Pies bokser wygląda dość groźnie i stanowczo. Dotyczy to psów o dowolnym umaszczeniu. Wzorzec rasy dopuszcza umaszczenie o białym i pręgowanym odcieniu. Psy mogą też przybierać umaszczenie płowe, które zdarza się w wielu krajowych oraz zagranicznych hodowlach. Warto także pamiętać, iż umaszczenie o pręgowanym, białym i płowym odcieniu powinno posiadać charakterystyczną, ciemną (kolor wpadający w odcień czarny) maskę w obrębie pyska. Jest to wytyczna prawidłowego wyglądu, którym powinien charakteryzować się każdy rasowy pies bokser. Co ciekawe, w ofertach sprzedaży pojawiają się też bokserki o umaszczeniu żółto – czerwonym, tak zwany albinos, a także umaszczenie jasno żółte i brązowo, ciemno rude. Wszystkie te typy umaszczenia są dopuszczalne przez wzorzec rasy, o czym przekonamy się oglądając zdjęcia z wystaw.

We wzorcu rasy nie znajdziemy informacji o miniaturkach. Dorosły, prawidłowo zbudowany pies powinien ważyć przynajmniej 27 kg. Wszelkie informacje o miniaturkach pochodzą z ofert tak zwanych pseudohodowców, którzy szukają zysku w popularności ras miniaturowych. Dlatego warto pamiętać, że mini pies bokser nie jest uznawany przez FCI jako odrębna rasa, a waga poniżej 27 kg dla samców stanowi odstępstwo od uznawanych norm. sprawdź także ten artykuł z informacjami czy istnieje bokser miniaturka.

Prawdziwy charakter rasowego boxera

Wiemy już jak wygląda prawidłowo zbudowany pies bokser i z pewnością rozpoznamy go na zdjęciach z wystaw. Warto także określić ich prawdziwy charakter, bowiem jest to jeden z najważniejszych parametrów owej rasy. We wzorcu znajdziemy informację, z której wynika, że to właśnie prawidłowe usposobienia boksera stanowi najistotniejszą cechę rasy.

Pies bokser to pupil o odważnym i pewnym siebie usposobieniu. Zdjęcia dorosłych psów zazwyczaj prezentują pupile, które spacerują bądź wypoczywają ze stoickim spokojem. Jest w tym dużo prawdy, bowiem bokserki nie są typami pupili, które łatwo wyprowadzić z równowagi. Rasa może reagować na podniesiony ton głosu czy pisk, jednak nie wykazuje agresji w stosunku do domowników.

Warto także pamiętać, że psy boxery wyróżniają się dużą lojalnością w stosunku do rodziny. Są wyjątkowo delikatne oraz cierpliwe w kontaktach z dziećmi, dzięki czemu często okazują się dobrymi pupilami dla całej rodziny. Ich silne, a jednocześnie radosne usposobienie sprawia, że łatwo dogadają się z osobami w każdej grupie wiekowej.

Pies bokser i zbliżenie na jego pysk, a także charakter i opis rasy
Jaki charakter i wymagania mają szczeniaki boksera, czyli pies rasy bokser krok po kroku

Małe bokserki lubią pieszczoty, jednak nie są zbyt zaborcze. To także psy, które nie faworyzują jednego właściciela. Psy boxery są również bardzo aktywne, chętne do zabawy i żywiołowe. Należy zapewnić im odpowiednią dawkę ruchu, która wpłynie na zachowanie odpowiedniej kondycji ciała.

Nasz pręgowany, biały czy czarny deutscher boxer jest lojalny i wierny, jednak do obcych podchodzi często z dużą dozą nieufności. To bardzo czujna rasa, obdarzona spostrzegawczością oraz dobrym węchem. Dzięki swoim predyspozycjom, boxery pełnią niekiedy funkcje stróża, którą wykonują z należytym sobie zaangażowaniem.

Omawiając usposobienie boksera, warto wspomnieć o ich przywiązaniu do właściciela. Zarówno małe, pręgowane szczeniaki boksera, jak i dorosłe psy nie znoszą długotwałej samotności. Nie jest to rasa, którą możemy pozostawić samotnie na podwórzu czy w domu na wiele długich godzin. Dzięki dużemu przywiązaniu są to psy, które znacznie lepiej sprawdzają się w roli pupila dla całej rodziny.

Radosne usposobienie sprawia, że zarówno małe szczeniaki, jak i duże pieski są nieustannie gotowe do zabawy z właścicielem. Odpowiednio socjalizowane psy nie sprawiają także problemów w kontaktach z innymi zwierzętami. Jedynie dorosłe psy tej samej płci mogą niekiedy rywalizować o dominację w stadzie.

Co ciekawe, pies bokser jest wyjątkowo cichym towarzyszem. Nasz pręgowany czy biały albinos boxer niemiecki ceni sobie ciszę i szczeka jedynie w wyjątkowych okolicznościach. Przeważnie nie występują problemy z głośnym zachowaniem podczas samotnego pozostawania w domu. Boxery są też uznawane za psy mało problematyczne w codziennej pielęgnacji i życiu z człowiekiem. Przyszły właściciel powinien jedynie pamiętać, że jest to rasa wymagająca ruchu. Psy bokserki świetnie czują się podczas aktywności fizycznej na ogrodzonym terenie. Najlepiej zapewnić im wtedy stymulujące zajęcia, które zmęczą je zarówno pod kątem fizycznym, jak i umysłowym. Jest to typowe zadanie stojące przed właścicielami wszystkich bardziej inteligentnych ras psów.

Odpowiednie wychowanie małego boksera

Wbrew pozorom, szczeniaki boksera nie są szczególnie trudne w szkoleniu. Te wpatrzone w człowieka pieski o niemieckich korzeniach chętnie podejmują się nowych wyzwań. Dzięki temu łatwo jest wypracować podstawowe komendy posłuszeństwa. Warto także podkreślić, że z natury odważne bokserki z chęcią uczestniczą w różnych zabawach i treningach z człowiekiem, dzięki czemu świetnie sprawdzają się w wielu dziedzinach szkoleniowych.

Małe szczeniaki wymagają odpowiedniej socjalizacji, która przygotuje je na dorosłe życie u boku człowieka. Istotne będzie również zapewnienie dostatecznej dawki ruchu i kontaktów z różnymi ludźmi. Bokserki wyróżniają się bardzo dużą aktywnością, dlatego idealnym dla nich właścicielem jest osoba wysportowana, mająca więcej wolnego czasu. Zdjęcia boxerów uprawiających różnego typu sporty nie należą wcale do rzadkości, a pies tej rasy nie sprawia problemów, jeśli rozładujemy jego potrzeby aktywności.

Co ciekawe, szczeniaki boksera mogą być niekiedy zbyt natarczywe w kontaktach z ludźmi. Z początku nie jest to problematyczne, bowiem szczeniak jest dość mały. Mimo wszystko warto od początku uczyć odpowiednich zachowań w relacjach z człowiekiem. Podstawą będzie nauka łagodnego przywitania, przychodzenie, a także zostawanie na zawołanie. Podstawowe komendy posłuszeństwa mogą być dużym ułatwieniem podczas codziennego życia z dorosłym pupilem.

Prawidłowe żywienie, możliwe choroby i cena zakupu szczeniaka

Jakie wymagania żywieniowe posiadają boxery?

Zarówno szczeniaki boksera jak i dorośli przedstawiciele tej rasy to psy bardzo aktywne. Z uwagi na dużą dawkę ruchu, warto zapewnić im odpowiednio skomponowane, bogate w mięso posiłki. Przeglądając zdjęcia ze składem niektórych tańszych karm, zauważymy dużą zawartość zbóż. Jest to sztuczny wypełniacz, który nie powinien znajdować się w codziennej diecie psa. Znacznie lepszym rozwiązaniem będą gotowe karmy bezzbożowe, z większą zawartością białka pochodzenia zwierzęcego.

Pies bokser leżący na białym tle, a także jaki jest jego charakter, usposobienie i cena
Pies bokser i jego charakter, a także hodowla, cena, wychowanie krok po kroku

Wielu właścicieli bokserów decyduje się na samodzielne komponowanie posiłków dla pupila. Dużą popularnością cieszy się obecnie dieta BARF, bazująca na surowym mięsie, podrobach, kościach oraz niewielkiej ilości warzyw. Samodzielne komponowanie posiłków do diety BARF wymaga odpowiedniej wiedzy, a także suplementacji. Mimo pewnych niedogodności jest to żywienie, które najlepiej zaspokaja naturalne potrzeby psiego organizmu.

Inną opcją są też gotowe karmy mokre. Jednak w hodowlach rzadko korzysta się z takiego rozwiązania. Karmy mokre nie mają tylu skoncentrowanych kalorii co gotowe posiłki suche. Z uwagi na średnie rozmiary bokserów i ich duże zapotrzebowanie kaloryczne, żywienie gotowymi karmami mokrymi często okazuje się dość kosztowne.

Czy boxery są rasą chorowitą?

Boxery są rasą predysponowaną do różnego rodzaju chorób serca. Warto o tym pamiętać i natychmiastowo reagować na wszelkie zmiany w zachowaniu. Niekiedy psu może przydarzyć się omdlenie czy kaszel, będący sygnałem od konsultacji z dobrym weterynarzem.

Bokserom może zdarzyć się też zapalenie spojówek, dlatego warto regularnie kontrolować stan oczu. Do nieco rzadszych przypadłości należą też problemy neurologiczne. Należy tutaj wymienić drgawki, mogące być pierwszym sygnałem padaczki.

Pies rasy bokser może także cierpieć na alergie pokarmowe oraz problemy skórne. Druga przypadłość jest dość częsta u dorosłych psów. Widocznym objawem będzie powodujący intensywne drapanie świąd i stany zapalne. W przypadku alergii pokarmowej, bokser wymaga skomponowania odpowiedniej, dopasowanej do specyfiki choroby diety.

Cena zakupu szczeniaka

Bokserki są dobrze znaną rasą, która w aktualnie nie cieszy się zbyt dużą popularnością w naszym kraju. Z tego względu nie odnajdziemy wielu hodowli owej rasy, a cena za zakup szczeniaka okazuje się mocno zróżnicowana.

Przeglądając zdjęcia z ogłoszeń, możemy przyjąć, że mały szczeniak kosztuje przynajmniej 1500 zł. Jest to cena za psa ze stowarzyszenia lub mało znanego związku. Pies z międzynarodowym rodowodem ZKWP z pewnością będzie droższy. Cena za szczeniaki boksera z rodowodem ZKWP to około 2500-5000 zł. Niekiedy hodowla może też oferować szczeniaki w nieco wyższych przedziałach cenowych.

Wybierając psa pamiętajmy, że cena nie powinna być głównym parametrem naszego wyboru. Dobra hodowla dopuszcza do rozrodu jedynie zdrowe osobniki, co pozwala na uniknięcie wielu groźnych chorób o podłożu genetycznym. Dlatego warto przeglądać zdjęcia szczeniaków, ale też dopytywać hodowców o wszystkie szczegóły związane z zakupem małego pupila.

Dobra hodowla powinna udostępnić nam zdjęcia szczeniąt oraz ich rodziców. Co więcej, umożliwi też wizytę w miejscu hodowlanym, pokaże na żywo warunki w jakich żyją pieski, udzieli informacji o tym, ile kosztuje konkretne szczenię, a także pozwoli na zapoznanie się z jego matką. Podczas zakupu konieczne będzie przekazanie dokumentacji szczeniaka (rodowód lub metryka), książeczki zdrowia potwierdzającej szczepienia i odrobaczenia, a także podpisanie stosownej umowy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny