Pies beagle - informacje o rasie

Rasowe psy - jak wygląda wzorzec rasy?

Obecnie funkcjonujący wzorzec rasy został opracowany w 2010 roku. Opis (wzorzec) rasy zawiera takie informacje, jak to, że:

 • głowa powinna być średniej długości i pozbawiona fałd oraz zmarszczek
 • preferowany jest nos czarny, ale u psów o jaśniejszym umaszczeniu również on może być nieco jaśniejszy
 • lekko łukowata szyja powinna umożliwiać psu swobodne węszenie
 • rasa ma głęboką klatkę piersiową sięgającą poniżej łokcia
 • sierść powinna być gęsta i krótka.

Rasowe psy odznaczają się także określonymi proporcjami. Przykładem może być to, iż długość czaszki od guza potylicznego do stopu powinna być taka sama jak długość kufy do czubka nosa. Tymczasem wysokość od ziemi do łokcia powinna być połową wysokości w kłębie.

Umaszczenie określane jako tricolor jest najpopularniejsze, ale opis dopuszcza także umaszczenie borsucze, zajęcze, cytrynowe oraz białe w łaty, czy płowe. Koniec ogona powinien być biały. Tricolor składa się z barwy czarnej, płowej i białej.

Beagle to raczej małe psy. Ich wysokość w kłębie waha się od 33 do 40 centymetrów, choć wyróżnia się także psy do 33 cm w kłębie. Waga oscyluje natomiast w przedziale 9-14 kilogramów.

Na wystawach oprócz tego, jak wygląda bigiel, ocenia się jego prawidłowy rozwój. Pies beagle musi mieć zatem dwa jądra wyczuwalne w mosznie. Wnętrem określa się czworonoga, u którego jądra nie zstąpiły do ukończenia 6 miesiąca życia.

Charakter i usposobienie - najważniejsze cechy rasy

Małe pieski są radosne, energiczne i odważne. Podobne cechy zauważyć można psów dorosłych, które są sympatyczne, ruchliwe i inteligentne.

Bigiel jest psem zrównoważonym i nie wykazuje tendencji do agresji ani nadmiernej bojaźliwości. Dorosły pies biorący udział w wystawach podlega dyskwalifikacji, jeśli wykazuje przejawy tych cech.

Charakter psa myśliwskiego objawia się w jego zdecydowaniu i czujności. Nie są to psy potrzebujące dużej ilości wysiłku fizycznego. Dla bigla ważniejsza jest relacja z ludźmi i częsty kontakt z opiekunem. Nie wolno jednak zapominać o ćwiczeniach i psychicznej stymulacji czworonoga. Psy tej rasy mają bowiem tendencję do niszczenia mebli, gdy pozostawiane są same w domu. Jeśli planujesz zakup psa tej rasy, sprawdź także ten artykuł o usposobieniu beagle.

Psy myśliwskie - historia i hodowla

Jak powstała rasa?

Nazwa rasy przypuszczalnie pochodzi z języka staroangielskiego, francuskiego lub celtyckiego i pochodzi od słów begle, beag lub begele. Wiadomo, że beagle znał już angielski dwór Henryka VIII. Dane historyczne mówią, że zostały wyhodowane około XIV wieku.

Rasa powstała jako psy do polowania na zające, które miały towarzyszyć głównie pieszym myśliwym. Należą one do tak zwanych psów gończych, których specjalnością jest gonienie po śladzie. Beagle to psy lubiące przebywać w grupie i do dzisiaj często używane są do polowań w sforze.

Wyraźne myśliwskie cechy prezentuje już szczeniak. Szkolenia psa powinno się zatem zacząć gdy szczeniak trafi do nowego domu. Bigiel potrzebuje łagodnego, ale konsekwentnego podejścia. Pozytywne szkolenie przyniesie dobre relacje i ustali zasady, których pies będzie przestrzegał.

Hodowla - ile kosztuje szczeniak z rodowodem?

Cena za psa z pochodzeniem ZKwP wynosi około 3500-5000 złotych, jeśli szczeniak ma rodowód. Hodowca powinien udzielić wszystkich informacji o rasie i rodzicach szczeniąt. Im lepsi przodkowie w danej linii hodowlanej, tym droższy będzie mały pies. Na cenę wpływają także zabiegi i badania, którym poddane zostały szczeniaki. Warto zwrócić uwagę, czy wraz z czworonogiem otrzymujemy jego książeczkę zdrowia. Pieski około 8 tygodnia życia mogą być już pierwszy raz zaszczepione preparatem typu "pupy" oraz odrobaczone, a także zachipowane. W wieku 9 tygodni wykonuje się drugie szczepienie na choroby zakaźne.

Psy to gatunek, u którego ruja (cieczka) pojawia się co około 6-8 miesięcy. Rasowe suczki pierwszą cieczkę mają około 8 miesiąca życia, ale do rozrodu są gotowe dopiero po osiągnięciu tak zwanej dojrzałości hodowlanej. Suczka rodzi zwykle cztery pieski, choć zdarzają się także większe mioty. Po porodzie małe są od niej całkowicie zależne, ssąc mleko do około 6 tygodnia życia. Szczeniaczki na sprzedaż do nowych domów powinny trafić około 8 tygodnia życia. Jest to czas intensywnej socjalizacji. Szczeniaki w tym wieku łatwo się uczy i przyswaja niezbędne informacje związane ze szkoleniem.

Pies beagle niosący patyk podczas spaceru, a także charakter i usposobienie rasy
Jaki charakter ma pies beagle, czyli wszystko, co warto wiedzieć o tej rasie

Sprzedaż szczeniąt powinna odbywać się na terenie hodowli, by kupujący mógł zobaczyć matkę piesków oraz warunki, w jakich bytują czworonogi. Atrakcyjna cena połączona z ofertą "dowozu" psa do domu powinna niepokoić. Takie zwierzę może pochodzić z pseudohodowli!

Niezbędne informacje i opinie o beagle

Opinie o beagle mówią o ich lojalności i zdolności do szybkiej adaptacji do nowych warunków. Inne opinie o rasie donoszą jednak także o skłonnościach do ucieczek oraz niezależności. Psy wykazujące taką tendencję powinny być poddane szkoleniu i początkowo wyprowadzane jedynie na smyczy.

Utrzymanie psa tej rasy kosztuje około 150 zł miesięcznie. Składa się na nie cena karmy, opieki weterynaryjnej, czy profilaktyki przeciwpasożytniczej. Pies beagle potrzebuje także zabawek, misek i innych akcesoriów, które są jednorazowym i standardowym zakupem przed pojawieniem się psa w domu.

U tej rasy obserwuje się predyspozycje do:

 • zwichnięcia rzepki
 • dysplazji stawów łokciowych
 • pierwotnej jaskry
 • niedoboru czynnika VII krzepnięcia
 • karłowatości
 • chorób przyzębia
 • niedoczynności tarczycy
 • dysplazji siatkówki
 • zaćmy

Opis beagle w literaturze weterynaryjnej nie zawiera informacji o rasowej nadwrażliwości na żadne leki, ale mogą być one reakcją indywidualną każdego psa.

Bigiel powinien być żywiony dobrą jakościowo karmą. Cena karmy premium jest zwykle wyższa, ale przełoży się na zdrowie czworonoga. W składzie poszukiwać należy mięsa, warzyw i owoców (np. z grupy super foods) oraz niewielkiej ilości wypełniaczy. Dominować powinno białko zwierzęce zamiast tego pochodzącego z roślin. Rasa ma tendencję do nadwagi, dlatego należy zwracać uwagę na porcje oraz odpowiednią dawkę ruchu.

Wszyscy poszukujący miniaturki rasy muszą wiedzieć, że beagle miniaturka nie istnieje. Oferowane w ogłoszeniach pieski opisywane jako "miniaturka" w rzeczywistości są albo wytworami pseudohodowli, albo tak zwanymi psami "kieszonkowymi"/ odmianą "do 33 centymetrów wzrostu". Historycznie bowiem istniały niewielkich rozmiarów beagle, które dodatkowo były szorstkowłose. Od czasów Henryka VIII beagle selekcjonowane były jednak w kierunku większych rozmiarów, choć wciąż na świat przychodzą mniejsze psy przypominające miniaturki. Beagle miniaturka może być także efektem mutacji, a chore szczeniaki mają nieproporcjonalną budowę ciała. Zdjęcia takich czworonogów pokazują, że mają one zdeformowane kończyny i szeroką czaszkę.

Podobnie do beagla wygląda pies rasy harrier, który również należy do psów myśliwskich. Harrier również ma umaszczenie typu tricolor, ale jest wyższy niż bigiel i ma 46-53 centymetry wysokości. Hodowcy najprawdopodobniej używali tej rasy oraz terierów w celu uzyskania obecnego wyglądu beagla.

Pies beagle zasługuje na uwagę osób, które chcą mieć bliską relację ze swoim czworonogiem. Psy tej rasy nadają się zarówno dla rodzin, jak i myśliwych. Polecamy!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny