Pielęgniczka Agassiza to mały diamencik

Nazwa łacińska Pielęgniczki Agassiza brzmi Apistogramma agassizii. To mała, bo dorastająca do 10cm rybka (samiec, bo samiczki są mniejsze). Ilość odmian wprawia w zdumienie. Praktycznie w każdym miejscu, gdzie została złowiona miała inne ubarwienie. Dlatego w handlu jest mnóstwo odmian tej pielęgniczki. Od szaro-żółtej, do jaskrawo-niebieskiej. Spełnia wszystkie wymagania wobec ślicznej rybki.

Apistogramma agassizi jest już długo w akwarystycznym świecie, więc nie dość, że odmian naturalnych jest wiele, to doszły do tego odmiany hodowlane. Tę rybkę można spotkać w Iquitos, Porto Velho i rzece Rio Tefe. Nie wspominając wielu zalewów i jezior, jak Curua w okolicy Barra Mansa. Wszystko to Ameryka Południowa.

Cena ryby jest zróżnicowana w zależności od tego jaka to hodowla (jak łatwe jej rozmnażanie) lub rejon, z którego pochodzi rybka:

  • Rio Tefe – cena około 40 zł
  • Fire Red – cena około 20 zł
  • Peru Blue - cena około 30 zł
  • Gold Fire – cena około 40 zł

Apistogramma Agassiza zamieszkuje miejsca ciepłe, bo woda w lecie osiąga tam temperatury nawet 29⁰C. Woda ta jest ciemna, niekoniecznie mętna. Gnije w niej dużo materii roślinnej, więc najczęściej ma herbaciane zabarwienie. Agassizy lubią dość nisie pH, bo od 4,5 do 6,00. W przypadku Apistogramma agassizii należy zawsze dążyć do jak najniższej konduktywności wody. Lepiej, aby nie była wyższa niż 200µs, a najlepiej nie przekraczać 100µs. Dla utrzymania odpowiedniej czystości wody najlepszy będzie filtr zewnętrzny. Filtr kaskadowy tylko dla zbiorników o niezarośniętej tafli.

Pielęgniczka Agassiza w akwarium

To mała rybka, więc nie ma dużych wymagań lokalowych. Akwarium o długości 60cm będzie w zupełności wystarczające na samca i dwie samice. Koniecznie trzeba na dnie utrzymywać piasek i wrzucić dużo liści, które stopniowo będą rozpuszczały się w wodzie. Najlepiej dać korzenie i suche liście na dno. W połączeniu z lotosami, pistią i roślinami, które zakryją taflę wody, aby panował półmrok. Pielęgnica (na przykład pielęgnica zebra) nie może być z pielęgniczkami. Obydwa rodzaje są terytorialne a pielęgniczki nie mają szans z dużymi rybami.

Oczywiście ze względów estetycznych nie każdy decyduje się na taki wystrój. Akurat Apistogramma agassizi ma niskie wymagania i nawet przy jasnym świetle i podłożu gniazduje, a także dochowuje się potomstwa. Zawsze należy dbać o czystość wody. Nie mieszać dużej ilości ryb i testować NO3. To elementarne warunki ich utrzymania. Przy pierwszych objawach ocierania się lub potrząsania płetwami, należy robić podmianę i to co najmniej 50% pojemności akwarium (nie więcej niż 70%). Słaby filtr kaskadowy lub wewnętrzny może być tylko przy małej ilości ryb.

Dlatego tak ważna w ich zbiorniku będzie roślina akwariowa pochłaniająca azot. Ma niskie wymagania więc doskonale nadaje się do zbiornika dla pielęgniczek:

  • Pistia (roślina pływająca – nie pod filtr kaskadowy)
  • Ceratophyllum
  • Pogostemon octopus
  • Dla stabilnego zbiornika echinodorus (odmiany tropica dla małego akwarium)
  • Hygrophile różne rodzaje

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Pielęgniczka Agassiza o niebieskich łuskach, a także porady, usposobienie, wymagania, opis i wygląd
Ryba pielęgniczka Agassiza krok po kroku, czyli opis, występowanie, pielęgnacja, opinie oraz porady

Ze względu na łatwą uprawę roślina kosztuje tyle co każda inna, ale odrasta bardzo szybko, jej rozmnażanie jest łatwe i możemy mieć z niej konkretny zysk.

To nasi naturalni sojusznicy w walce o czystą wodę. Dzięki nim nasze Apistogramma agassizii zyskają schronienie, będą się doskonale czuły i woda będzie stabilna. Przy pielęgniczkach nie trzeba wpadać w pułapkę piaskowego podłoża. Żwirek o wielkości 1mm nada się doskonale, a nie wyssamy go przy odmulaniu. Jeśli szukasz więcej inspiracji na rybki do akwarium, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pielęgnicowatych.

Agassiza dużo kosztuje, ale się opłaca

Pielęgniczka Agassiza to cudowna ryba do akwarium towarzyskiego z ławicowymi rybami. Nie należy przesadzać wówczas z ilością ryb, ale drobne neonki, jarzeńce, cytrynki, prystelki będą stanowiły wymarzonych towarzyszy do takiego akwarium. Agassizy można też łączyć z tetrami drobnoustkami, świecikami, razborami… wybór jest przeogromny. Są to rybki ściśle terytorialne, ale nie agresywne wobec innych gatunków. We własnym gronie toczą zacięte boje o teren, ale inne gatunki przeganiają wyłącznie podczas tarła. Dbajmy o spokój pielęgniczek. Kiedy na horyzoncie pojawi się duża pielęgnica (na przykład pielęgnica zebra), reszta obsady zacznie się stresować agresywnymi rybami. Takie warunki im na pewno nie sprzyjają.

Jeżeli pielęgniczkom Agassiza zapewnimy warunki, jakie zostały przedstawione w artykule, to hodowla tych pięknych ryb nie będzie przedstawiała dużych trudności. Niestety w akwarium ogólnym częściej udaje się utrzymać młode pielęgniczki ramireza, niż agassiza. Apistogrammy są bardziej płochliwe i nieśmiałe, więc większe ryby będą je stresowały i rodzice mogą zjeść młode. Przy odłowieniu do zbiornika tarliskowego rozmnażanie nie stwarza większych problemów.

Apistogramma agassizi to fenomenalne rybki. Drobne i aktywne. W dogodnych warunkach będą zwiedzać zbiornik, ale gdy wybiorą swoje miejsce, zawsze do niego wracają. To ryba akwariowa, która dużo kosztuje, ale jej spektakularne barwy wprawiają w zachwyt i nie potrzeba kolorowych ozdób. Przepychanki samców są zawsze doskonałym spektaklem, a odchów młodych i opieka rodziców są powodem do dumy dla każdego akwarysty.

ikona podziel się Przekaż dalej