Pielęgnica nikaraguańska to nie tylko wygląd

Często w wyborze obsady kierujemy się wyglądem. Rybka o wielkości 3 cm wydaje się wspaniałym nabytkiem do akwarium, w którym są gupiki, neonki i danio. Nic bardziej mylnego. Taką wielkość (3cm) ma też mały samogłów – ryba dorastająca do 3m i ważąca tonę! Kolejnym aspektem jest usposobienie ryby. Słodkowodna Neovespicula depressifrons ma też 3cm, a wykończy swoim jadem praktycznie każdą rybę akwariową.

Stąd wniosek, że najważniejsza jest wiedza:

  • jakie warunki musimy zapewnić rybie
  • jakie wymagania stawia przed nami jej utrzymanie, a także hodowla

Często „niezamierzone” dopasowanie pary stwarza więcej problemów niż utrzymanie dwóch samców. Pielęgnica, to nie spokojne rybki takie jak pielęgniczka kakadu, czy neonek. Zawsze gdy widzimy, że coś ma w nazwie „pielęgnica” sprawdźmy z kim mamy do czynienia i nie kupujmy „oczami”.

Pielęgnica nikaraguańska, czyli Hypsophrys nicaraguensis, nie jest wyjątkiem od tej zasady. Cena to najmniejszy problem. Wymagania dużej przestrzeni i terenu o określonej wielkości będą z biegiem czasu stwarzały coraz więcej problemów – jeżeli nie będziemy na to przygotowani. Pielęgnice przyciągają jak magnes tych, którym marzy się hodowla. I słusznie, bo otrzymanie potomstwa tych ryb nie jest trudne. Trudniejsze jest przeliczenie kosztu utrzymania małej ryby do momentu, gdy osiągnie wielkość handlową. Takie podliczenie może nas niemile zaskoczyć.

Pielęgnica w akwarium pragmatycznie

Pielęgnica nikaraguańska i opis biotopu

Skupmy się na aspektach hodowlanych w kwestii utrzymania biotopu. Ryby te mogą być na wodzie kranowej bez żadnego wstępnego przygotowania. Nasze pH 7,5 będzie dla nich odpowiednie i wysoka konduktywność na poziomie 700µS/cm nie będzie czymś, co zahamuje rozród. Największą przeszkodą jest usposobienie Hypsophrys nicaraguensis. Często hodowcy kupują osobniki sprawiające problemy w mniejszych akwariach z dodatkową obsadą, bo wiedzą, że to dobrane pary, które mogą szybko złożyć ikrę.

Jeżeli nie ma możliwości pozyskania takich ryb, należy zakupić około 10 osobników, z których zostawiamy parę lub samca z paroma samicami. Warunki w takim akwarium muszą być zgoła inne niż w zbiorniku dla samej pary. Więcej samic to więcej terenu, przeszkód, kryjówek, większe ryzyko konfliktu. Przy parze ograniczamy je do minimum. Mimo, że to nie za bardzo agresywna ryba, to jednak nie pielęgnica eliota i lepiej młode zabrać później, żeby samiec nie obrócił się przeciwko samicy (jak w przypadku np. pielęgnicy cytrynowej).

Opis tarła można streścić krótko. Para znajduje „jaskinię” w której wolno spuszcza na dno ikrę. Po 3 dniach młode się wylęgają i już po 5 dniach pływają swobodnie. Para opiekuje się potomstwem.  Pielęgnica w akwarium będzie rozmnażała się na tyle dobrze, na ile zapewnimy jej odpowiednie warunki i czystą wodę. To najważniejszy aspekt hodowli. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o pielęgnicach w akwarium krok po kroku.

Pielęgnica nikaraguańska - wymagania a hodowla

Aby uzyskać czystą wodę, akwarium musi być tak bardzo zbliżone do sterylnego, jak tylko się da. Zapobiega to pleśnieniu ikry i umożliwia utrzymanie stabilnych parametrów wody. Filtrację powinien stanowić filtr gąbkowy napędzany powietrzem (z małej pompki napowietrzającej lub kompresora przy wielu akwariach). Na dnie powinno być tyle podłoża, ile tylko przykryje dno zbiornika. Ceramiczne doniczki i tuby mogą służyć za miejsce do złożenia ikry. Pary składające często ikrę można odłączyć wcześniej od młodych. Te, które dopiero zaczęły się trzeć, należy potrzymać z młodymi trochę dłużej.

Hypsophrys nicaraguensis to ryba, która dorasta do 20cm, więc akwarium musi mieć co najmniej 120cm na parę. W warunkach hodowlanych może być na tyle małe akwarium, na ile udaje się utrzymać niskie NO3 i doprowadzić do tarła, a później odchowu młodych. Przy za małym zbiorniku samiec stanie się agresywny wobec samicy i para nie utrzyma ikry. Jest to więc w równym stopniu kwestia osobnicza ryby.

Pielęgnica nikaraguańska z granatowym paskiem, a także informacje, usposobienie, porady hodowców i zdjęcia
Ryba pielęgnica nikaraguańska krok po kroku, czyli informacje, usposobienie, żywienie, wymagania i hodowla

Idealne akwarium powinno być ciemne. Im mniej światła, tym lepiej dla Hypsophrys nicaraguensis. Są mniej zestresowane i nie potrzebują tylu kryjówek. Przy odchowywaniu młodych też lepiej dać za mało światła niż za dużo, bo im mniej ryby będą widziały konkurentów do jedzenia, tym bardziej równo będą rosły.

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Pielęgnica nikaraguańska - utrzymanie a hodowla

Jednak pielęgnica eliota, pielęgnica zebra, a nawet pielęgniczka kakadu trzymana jest inaczej. Rodzice są z małymi, w akwarium są korzenie, żwirek i rośliny. Co to ma do tego opis łysego szkła z filtrem gąbkowym? Efektywność. Rybki akwariowe trzymamy dla miłego oglądania skrawka natury. Musimy się liczyć z faktem, że tarło będzie losowe i ilość małych ryb różna w zależności od „pracy” akwarium.

Sterylność hodowli ma na celu poprawienie „wydajności” i „przewidywalności” pojawienia się małych rybek. Pomimo kosztów utrzymania, cena takiej ryby może być optymalna w sklepach. Czy ryby tam „mają źle”? Wbrew pozorom takie miejsce może być dla nich lepsze niż akwarium towarzyskie. W naturze większość ryb nie lubi jaskrawego światła i otwartej przestrzeni. Mopy hodowlane i woda czysta na żyletkę, to nie są złe warunki. Dla nas wydają się brzydkie, ale nie złe. Pielęgnica nikaraguańska nie ma zmysłu estetycznego i jest jej bez różnicy, czy grota składa się ze skałki, czy ceramiki.

W taki sposób jest rozmnażana nie tylko pielęgnica nikaraguańska, ale też pielęgnica eliota, czy pielęgniczki takie jak pielęgniczka kakadu, agassizi, pucalpaensis. Usposobienie ryby reguluje wielkość akwarium, rodzaj wystroju i liczbę osobników. Żaden hodowca nie chce, żeby jego ryba była słaba, schorowana, w złej kondycji. W stosunku do zbiorników hodowlanych, akwaria towarzyskie są bardzo przerybione i słabo karmione!

Pielęgnica nikaraguańska jest towarzyska

Hodowla to jedno, a nasze rybki akwariowe, to zupełnie inna sprawa. Cena ich utrzymania nie ma większego znaczenia. Mają pod dostatkiem roślinek, filtry zewnętrzne i same wygody. Czy taka pielęgnica w akwarium będzie tolerowała inne ryby? Tak, oczywiście, może pływać z brzankami, bystrzykami, sumikami, zbrojnikami. Wszystko będzie szło jak z płatka, dopóki nie nadejdzie pora założenia przez nie gniazda. Czasami wybierają ustronne miejsce i panuje błogi spokój. Kiedy wybiorą centralnie na środku mocno odsłonięte, akwarium może stać się trochę ciasne dla reszty towarzystwa.

Jeżeli chcemy je rozmnażać warto zastanowić się nad osobnym akwarium. Zbiornik towarzyski nie jest odpowiednim miejscem na odchowanie wielu młodych. Jeżeli natomiast nie chcemy ich rozmnażać… lepiej zdecydować się na inne pielęgnice. Już przy zakupie musimy podjąć decyzję o planie awaryjnym. Lepiej być przygotowanym zawczasu niż niemile się zdziwić.

Innym wyborem jest wielki zbiornik. 200 cm długości na parę będzie wystarczający. Do tego inne ławicówki znajdą sobie kawałek miejsca, nawet gdy para będzie miała tarło. Każda ryba ma indywidualne usposobienie. Dużo kolorowych ryb do dużego akwarium to tęczanki, bystrzyki, brzanki denisona i świeciki kongolańskie. Mało kolorowych ryb to pielęgnice. Jest z czego wybierać dla każdego akwarysty.

ikona podziel się Przekaż dalej