Rodzaje pielęgnicy cytrynowej

Pielęgnica cytrynowa rzadko występuje na rynku akwarystycznym w dzikiej formie. Pomimo, że w zależności od miejsca występowania, może się różnić kolorami, to szeroki rynek hodowli ryb o zintensyfikowanych barwach zdominował rynek. Na bazie tego gatunku powstało też wiele krzyżówek. Najbardziej popularne są:

  • Flower horn
  • Pielęgnica papuzia

Mają bajkowe barwy i osobliwy wygląd. Sama Pielęgnica cytrynowa występuje w kolorach:

  • Niebieski
  • Biały
  • Złoty
  • Czerwony
  • Pomarańczowy
  • Szary

Pominąwszy odmiany barwne, powstały też ryby o krótszym ciele. Dorosłe ryby tego rodzaju dorastają do 10cm długości! Normalnie pielęgnice cytrynowe osiągają wielkość do 20-30cm.

Wymagania, jakie ma pielęgnica cytrynowa, są bardzo trudne do oszacowania. Można je podzielić na trzy rodzaje:

  • Hodowla – tu sugerowana pojemność może wynosić 200 litrów o powierzchni dna nie mniejszej niż 150x40 cm, brak ozdób, wyłącznie miejsca do założenia gniazda
  • Akwarium ozdobne – pojedynczy osobnik powinien zajmować nie mniej, niż 400 litrów, jeżeli mają tam też być inne pielęgnice
  • Akwarium biotopowe - minimum 1000 litrów, które zakłada możliwość pomieszania z innymi gatunkami ryb.

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Niezależnie od tego, które wybierzemy, nie ma gwarancji, że ryby „dogadają się”. Problemem pielęgnicy cytrynowej jest fakt, że to bardzo inteligentne i aktywne stworzenie. Często wygląda to tak, że jednego dnia ryby pływają jak w najlepszej symbiozie, a następnego jedna nie ma oka, płetwy albo całej wargi. To klasyczny przykład problemów przy trzymaniu dużych pielęgnic.

W takim akwarium zawsze panuje chwiejna równowaga sił. Jeżeli chociaż na trochę inny osobnik (niezależnie czy samica tego samego gatunku, czy jakakolwiek inna ryba akwariowa) osłabi czujność zostanie bezlitośnie spacyfikowany. Całe akwarium musi być podporządkowane pielęgnicy cytrynowej. Możemy zapomnieć o roślinach, równym podłożu i luźno położonych kamieniach. Wszystko zostanie przemieszane i pogryzione. A w każdym tygodniu inaczej. A może zainteresuje cię także ten artykuł o hodowli pielęgnicy pawiookiej?

Pielęgnica cytrynowa - utrzymanie a hodowla

Filtr akwariowy dla pielęgnicy cytrynowej musi być gigantyczny, żeby stabilizować parametry wody na racjonalnych poziomach. Temperatura jest łatwa do uzyskania, bo może być od 20 - 26⁰C. Ilość związków azotowych nie musi być zerowa, ale przy braku roślin NO3 rośnie jak na drożdżach!  To nie neon simulans, żeby 300µS robiło gigantyczną różnicę, jednak lepiej uważać, bo tu największym czynnikiem chorobotwórczym będzie… stres. Pamiętajmy, że klarowna woda nie zawsze jest czysta.

Najlepiej trzymać jednego osobnika, bo hodowla to prawdziwy dramat. Jeżeli nie kupimy minimum 6 sztuk małych osobników, z których później dobierzemy parę, to kojarzenie dorosłych ryb jest bardzo ryzykowne.  Odpowiednie parametry wody to najmniej istotne wymagania. Rozmnażanie tak stymuluje samca, że może stać się agresywny wobec samicy po tarle. Najlepiej trzymać rodziców razem tylko na czas, gdy jest to niezbędne. Po 4, 5 dniach swobodnego pływania maluchów należy oddzielić samca, żeby zminimalizować ryzyko walki. Młode powinny być z matką, bo (podobnie jak inne pielęgnice – paletki) pobierają od niej wydzielinę skórną i o wiele łatwiej je odchować.

Pielęgnica cytrynowa z zasady nie lubi towarzystwa. Jeżeli już mamy trzymać ją w akwarium towarzyskim, powinna być sama, wtedy inne pielęgnice mają szansę przetrwać, ale jakie miałyby to być?

  • Pielęgnica Salvini – to mała pielęgnica, ale przy młodej cytrynowej może przetrwać nawet dłuższy czas. Późniejsze ich pogodzenie jest skazane na porażkę. Salvini też staje się bardzo agresywna, gdy w grę wchodzi rozmnażanie. Dorasta do 25cm więc podobnie jak cytrynowa.
  • Czerwieniak kongijski – zdecydowanie za mała i spokojna pielęgnica. Nie postawi się przeciw cytrynowej, a ta zrobi z niego… najsłabsze ogniwo. Jeżeli chcemy tę właśnie rybę, zostańmy tylko przy niej, bo opis nie odda tych pięknych kolorów (a cena też nie jest wygórowana). Tak po prawdzie szkoda tej ryby, bo czerwieniak nadaje się na ekspozycję, a nie chowanie za cytrynową.
  • Pielęgnica wielobarwna – ryba podobnie agresywna do cytrynowej. Jakby zapowiadało się rozmnażanie którejkolwiek z nich, woda w akwarium będzie kipieć od walki, albo sprawa rozwiąże się bardzo szybko, jeżeli któraś z ryb okaże się będzie słabsza. Wielobarwna wielkościowo jest podobna do cytrynowej.
  • Pielęgnica szmaragdowa – młoda ryba zareaguje pozytywnie na osobniki innego gatunku, ale do momentu tarła. Często słabo toleruje osobniki własnego gatunku, więc można wpuścić pojedyncze sztuki lub grupę małych sprawdzić które się dogadają, jeżeli zdążymy odłowić te, które się nie dogadały. Szmaragdowa osiąga podobną wielkość, więc jest to zdecydowanie in plus dla takiego połączenia.
  • Pielęgnica papuzia – mimo ogromnej pokusy, żeby trzymać razem te ryby, lepiej ich nie mieszać. Ta „sztuczna krewniaczka” nie ugryzie przeciwnika, więc powinna być trzymana z bardziej spokojnymi rybami, a nie tak agresywnymi. Pomimo że też może dorastać do 25cm, to lepiej, żeby pielęgnica papuzia została w gronie własnego gatunku.
  • Ryby mniejsze – neon simulans, gupik, platka, nie mają racji bytu z pielęgnicą cytrynową. Mogą służyć jako dodatkowy pokarm, ale lepszy i zdrowszy będzie szpinak, niż inna ryba, która może przenieść choroby.
Ryba pielęgnica cytrynowa w akwarium, a także wymagania, charakterystyka gatunku, porady oraz opinie
Pielęgnica cytrynowa krok po kroku, czyli opis ryby, usposobienie, charakterystyka, wymagania, opinie oraz porady akwarystów

Pamiętajmy, że najważniejsze wymagania dla każdej ryby to odpowiednia wielkość akwarium i optymalne parametry, jakie musi spełniać woda akwariowa (czystość). Jeżeli naszą aspiracją jest hodowla, jakiekolwiek towarzystwo jest automatycznie wykluczone.

Pielęgnica cytrynowa - wielka ryba akwariowa

Chcielibyśmy przeczytać opis, który konkretnie wskaże, co się stanie, jak u naszej ryby złożą wizytę salvini, czerwieniak, wielobarwna lub szmaragdowa. Niestety nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Nasze akwaria są za małe, żeby ryby mogły zmienić teren, samicę, kryjówkę i towarzystwo. Zawsze dajmy im większe akwarium niż potrzebują, a nie celujmy w minimum. 

Najlepszym sposobem rozładowania agresji u zwierzęcia, jest zapewnienie maksymalnie dużej przestrzeni i wielu bodźców. Zaciekawienie kryjówką, nowym jedzeniem, kamieniem, korzeniem, roślinką. Nawet jeżeli ryba zje roślinkę, kryjówkę rozwali, a korzeń przestawi, to zawsze lepsze niż skupianie się na innej rybie, której patrzy w oczy 24 godziny na dobę.

Jeżeli wybieramy pielęgnicę cytrynową, to ani cena, ani wygląd, ani żaden inny aspekt nie jest tak ważny, jak jej charakter. To duża, inteligentna i terytorialna ryba z wielkimi zębami, więc zdrowy rozsądek podpowiada, że to inna skala, niż neon simulans. Sytuacja przypomina trzymanie tygrysa i wilka w jednej klatce. Kluczem do przetrwania obu będzie nie tyle nastawienie wobec siebie, co wielkość tej klatki.

ikona podziel się Przekaż dalej