Sierść szpica miniaturowego a potrzeby pielęgnacyjne

Zanim przejdziesz do właściwego procesu pielęgnacji, warto poznać strukturę sierści Pomeraniana. Szpic miniaturowy po przejściu fazy szczeniaczka i zrzuceniu pierwotnej sierści regularnie odbudowuje ją w kolejnych latach życia. Długi włos warstwy okrywowej jest skłonny to intensywnego kudlenia się, kołtunienia i plątania. Dodatkowo każdy spacer może przynieść niespodzianki w formie zaplątanych gałązek, liści czy trudnych do usunięcia zabrudzeń z błota. Aby tego uniknąć, zaleca się pielęgnowanie sierści szpica miniaturowego co najmniej kilka razy w tygodniu, a najlepiej codziennie.

Pielęgnacja szpica miniaturowego – niezbędne akcesoria

Co jest ważne podczas codziennej troski o sierść Pomeraniana? Kluczowe jest wyposażenie się w odpowiednie narzędzia pielęgnacyjne. Skompletuj przede wszystkim:

  • szczotkę z metalowymi igłami (może być owalna);
  • grzebień z szerokim zębem;
  • rozcinak do sfilcowanej sierści;
  • miękką szczotkę np. slicker;
  • odżywkę do rozczesywania sierści.

Warto pamiętać, że wysokiej jakości kosmetyki dla Pomeraniana znajdziemy w ofercie https://poshpaws.pl/kategoria-produktu/pomeranian-beauty. Skoro już wszystko masz, warto nauczyć się to wykorzystywać w pielęgnacji swojego szczeniaka.

Jak dbać o sierść szpica miniaturowego?

Zacznijmy od regularności. W przypadku szpica miniaturowego czesanie powinno być wykonywane codziennie. Jeśli pies nie biega swobodnie po przydomowym terenie, można zmniejszyć częstotliwość do czesania raz na dwa dni. Nie warto robić tego rzadziej, bo sierść łatwo może się splątać i wymagać wycinania.

Przed planowanym zabiegiem skorzystaj z preparatu do rozczesywania. Ułatwi rozwarstwienie zbitych i sklejonych włosów. Pomeranian wymaga docierania grzebieniem z metalowymi igłami bardzo blisko skóry. W ten sposób pomożesz mu zrzucić wypadający podszerstek i oczyścić go. Pamiętaj, by posługiwać się szczotką lub grzebieniem delikatnie. Po głównym czesaniu przychodzi moment na delikatną szczotkę do wygładzania sierści psa. Po niej warto skorzystać z grzebienia o szerokim zębie, który dodatkowo wyprowadzi sierść okrywową i nada jej lekkości. W ten sposób pies będzie prezentował się uroczo i uniknie kołtunienia sierści.

Pielęgnacja szpica miniaturowego a kąpiele

Zaleca się kąpanie swojego ulubieńca co najmniej raz w miesiącu. Stosuj w tym celu delikatne, naturalne preparaty, których użycie nie narazi psa na reakcję alergiczną. Kąpiele należy zakończyć nałożeniem odżywki i spłukaniem jej oraz delikatnym osuszeniem psa. Pamiętaj też, by zadbać o aplikację naturalnego płynu do mycia uszu. Nie zapominaj o tym zabiegu, by nie narazić psa na infekcje.

Tych kilka prostych czynności pozwoli zatroszczyć się o zdrowie i estetyczny wygląd Twojego psiaka.

ikona podziel się Przekaż dalej