Problemy z psią sierścią i skórą

Często zwracamy uwagę na futro u psów, ale zapominamy o skórze. Tymczasem to właśnie ona pełni kluczową funkcję, jeśli chodzi o stan sierści. Stanowi ochronę przed m.in. zmiennymi czynnikami środowiskowymi. Skóra bierze też udział w termoregulacji u psów oraz jest centrum receptorów dotykowych. W komórkach skóry gromadzi się woda, wpływając na jej elastyczność. To skóra odpowiada za wytwarzanie struktur takich jak sierść. Od jej kondycji zależy jakość psiej sierści.

Dlaczego tak ważne jest dbanie o sierść czworonogów? Ponieważ jest ona wskaźnikiem chorób i złego stanu zdrowia psów. Jeśli okrywa włosowa wygląda gorzej, może zwiastować problemy zdrowotne. Stan futra pomaga w szybszym rozpoznaniu choroby. Jednym z powszechnych problemów związanych z psią sierścią jest źle zbilansowana i niepełnowartościowa dieta. Pupil może cierpieć na niedobór niezbędnych dla skóry składników. Przyczyną złej kondycji sierści bywa również linienie. To okresowa wymiana okrywy włosowej, jednak w tym przypadku proces jest naturalny – każdy pies linieje zwykle dwa razy w roku.

Psy najczęściej borykają się z suchą i matową sierścią, łupieżem oraz nadmiernym wypadaniem włosów. Niektóre zmiany są długotrwałe (np. łojotok) i bywają wynikiem chorób endokrynologicznych (np. alergia). Jeśli zauważymy, że psu wypada zbyt dużo sierści, może to oznaczać infekcje bakteryjne lub grzybicze, choroby pasożytnicze, zaburzenia hormonalne, alergię skórną, zaburzenia behawioralne lub źle zbilansowaną dietę. Kiedy objawy są bardzo niepokojące, najlepiej skonsultować się z weterynarzem. Czasami trzeba będzie zmienić pupilowi dietę lub włączyć suplementację.

Odpowiednio dobrana suplementacja a sierść psów

Jeśli zmiany skórne okazują się mieć związek z niedoborami składników odżywczych, warto uzupełnić psią dietę o suplementy. Ich rodzaj powinien zostać ściśle określony przez weterynarza. Dzięki suplementom będzie można wesprzeć zdrowie skóry i sierści czworonogów. Suplementacja jest szczególnie ważna w przypadku stosowania mało zróżnicowanej diety u psów. Witaminy przydadzą się również w okresie linienia i w sytuacjach, gdy okrywa włosowa jest w gorszej kondycji.

W suplementach na zdrową sierść powinny znaleźć się m.in. cynk, biotyna i witaminy z grupy B. Dzięki nim psia sierść będzie piękniejsza i zdrowsza. Właśnie takie składniki znaleźć można np. w suplementach Canvit Biotin. Produkt dostępny jest w dwóch wariantach i kilku gramaturach: Biotin (100 g i 230 g) oraz Biotin Maxi (230 g i 500 g). Regularne stosowanie suplementu sprawi, że sierść psa stanie się odżywiona i pełna blasku.

W suplementach dla psów Canvit Biotin kluczową funkcję pełni biotyna, która poprawia kondycję okrywy włosowej i zapobiega jej matowieniu oraz wypadaniu. Mamy też witaminę B2 – to właśnie jej niedobory prowadzą do pojawiania się zmian skórnych. W Canvit Biotin jest cynk wzmacniający sierść i miedź pozwalająca zachować jej odpowiednią pigmentację. Warto wiedzieć, że stosowanie suplementu podczas linienia u psów może przyspieszyć wymianę sierści. Canvit Biotin zapewnia zdrową i lśniącą okrywę włosową, ale też wzmacnia psie pazury.

Jak jeszcze pielęgnować psią sierść?

Dbanie o sierść jest niezwykle ważne zarówno u krótkowłosych, jak i długowłosych czworonogów. Niektóre rasy wymagają częstego szczotkowania i wyczesywania. W ten sposób można bowiem zapobiec np. tworzeniu się nieestetycznych kołtunów i usuwać martwe włosie. Szczotkowanie poprawia również ukrwienie, dzięki czemu sierść staje się gładka i miękka.

Dla psów krótkowłosych polecana jest szczotka z naturalnego włosia. Warto wyczesywać czworonogi dwa razy w tygodniu, zwłaszcza gdy mają grubą sierść. Te z mniej obfitym futrem można czesać co dwa tygodnie – częściej w okresie linienia. Szorstkowłose psy warto też trymować raz na kilka miesięcy. U tych czworonogów sierść nie wypada naturalnie. Martwe włosy mogą więc sprawić, że skóra nie będzie oddychać. Gdy sierść jest brudna, należy kąpać psa, używając preparatów przeznaczonych do mycia ras krótkowłosych.

W przypadku długowłosych czworonogów sprawa jest bardziej skomplikowana. Ich sierść bywa kręcona lub prosta, ale też wełnista i falowana. Aby zawsze wyglądała pięknie, należy regularnie szczotkować pupila i wyczesywać martwe, poplątane włosy. Jeśli sierść tego wymaga, długowłose psy również strzyżemy. Czworonogi powinno się codziennie czesać np. specjalną szczotką z wytrzymałymi ząbkami. Czasami przydaje się furminator lub filcak (do usuwania splątanej sierści). Długowłose psiaki powinny być kąpane w specjalnych preparatach przeznaczonych do ich typu włosia. Po kąpieli należy dokładnie osuszyć psa, gdyż przez długą i mokrą okrywę włosową narażony jest na przeziębienie.

Pamiętajmy, że nawet najlepsza dieta, suplementy, szampony i gadżety do czesania będą nieprzydatne, jeśli nieprawidłowo zdiagnozujemy problemy z psią sierścią. Dlatego pierwszym krokiem zawsze powinno być udanie się do weterynarza i zbadanie pupila.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej