Pasy dla psa do samochodu – co warto o nich wiedzieć?

Czy za brak pasów bezpieczeństwa dla psa możesz dostać mandat?

Zgodnie z zasadami ruchu drogowego, reguły przewożenia psów w samochodzie nie są jasno zupełnie jasno określone. Trzeba jednak mieć z tyłu głowy świadomość, że nie wolno korzystać z pojazdu w sposób, który mógłby zagrozić bezpieczeństwu pasażerom (artykuł 60. 1 Kodeksu Drogowego). Według tej regulacji, nieodpowiednie zabezpieczenie psa w samochodzie może skutkować mandatem – choć, oczywiście, wcale nie musi się tak skończyć. Jednak, po co ryzykować karą lub narażać bezpieczeństwo osób w aucie, przewożąc pupila w niewłaściwy sposób? Przecież naprawdę, można tego uniknąć. Wystarczy dowiedzieć się, jak prawidłowo zabezpieczyć psa w samochodzie.

Pasy samochodowe, czyli pasy bezpieczeństwa dla psa, nie są wskazane – ale zalecane właścicielom. Jeżeli zasady transportowe co do przewożenia zwierzęcia nie zostaną zachowane, może to skutkować zagrożeniem zdrowia lub życia nie tylko kierowcy i pasażerów, ale też samego zwierzęcia. Warto również powołać się na artykuł 35.1 Ustawy o ochronie zwierząt, który w niektórych przypadkach zyskuje na mocy. Wedle niego, kto celowo narazi życie zwierzęcia na niebezpieczeństwo, może zostać pozbawiony wolności na 2 lata. Czy warto więc aż tak ryzykować? Odpowiednie zapięcie, pasek do przypięcia czy szelki z atestem wcale nie muszą dużo kosztować – a uchronić od nieprzyjemnych konsekwencji zarówno właściciela, jak i pupila. Pasy dla psa w dobrej cenie znajdziesz w sklepie Fajny Zwierzak obok produktów takich, jak kurtka dla psa czy legowisko ortopedyczne dla psa.

Pasy bezpieczeństwa dla psa - po co są pasy dla psa do samochodu?

Przede wszystkim, czasami zachodzi konieczność, by gwałtownie zahamować na drodze. W momencie ostrego hamowania, każdy najmniejszy przedmiot w samochodzie zadziała z siłą pocisku, gdy będzie niezabezpieczony. Gdy pies będzie siedział na tylnej kanapie, uderzyć może w fotel przed sobą. Może też przelecieć na deskę rozdzielczą, gdy siedzi po środku kanapy. Najprawdopodobniej, skończy się to śmiercią zwierzęcia, czego przecież nikt z nas nie chce. Warto więc zainwestować w dobrej jakości zapięcie, pasek do przypięcia, szelki czy pasy dla psa do samochodu, by nie dopuścić do takiej sytuacji.

Bardzo często zdarza się też, że pies koniecznie chce podczas podróży wejść na kolana swojemu właścicielowi. Gdy go nie przypniesz, z całą pewnością będzie chciał z tylnej kanapy wejść do przodu, co może ograniczyć kierowcę w manewrowaniu autem i skończyć się wypadkiem. Może być również np. tak, że nie zauważysz małego yorka, który sturla się nagle pod nogi i zablokuje hamulec. Chyba wiesz, jak może się to zakończyć, prawda?

Polecane akcesoria dla psów - sprawdź je!

Kolejnym problemem jest otwieranie okien. Dla właścicieli to wielka radocha, gdy pies wystawia łeb przez okno i wietrzy się. Niestety, brak przypięcia go do fotela może skutkować nawet wyskoczeniem psa przez okno – bo on nie posiada takiego wyczucia przestrzeni, jak człowiek. Nie można zezwalać psu na wystawianie łba przez okno – szczególnie, gdy nie ma pasów, a my jedziemy z dużą prędkością lub w momencie, gdy pies jest przeziębiony. Sprawdź także ten artykuł o szelkach dla psa do samochodu.

Bezpieczeństwo psa w aucie – pasy dla psa

W jaki sposób zabezpieczyć psa w samochodzie?

Należy pamiętać o tym, że oprócz założenia pasów dla psa, należy też zabezpieczyć np. jadący z nim transporter. Niedobrym pomysłem będzie przypinanie smyczy samochodowej do psiej obroży. Podczas wypadku może bowiem to uszkodzić kręgosłup szyjny psa, co może skończyć się jego śmiercią. Bardzo ważne zatem, żeby transporterek przymocować pasami podobnie, jak robimy z fotelikiem dla dziecka – pod warunkiem, że pies siedzi w środku.

Pasy dla psa na maltańczyku jadącym samochodzem, a także ceny pasów dla psów, montaż, opinie i porady
Pasy dla psa do samochodu krok po kroku, czyli jakie pasy kupić: rodzaje, ceny, opinie, a także montaż

Kolejną sprawą są dobrze dobrane pasy dla psa, ale też szelki ze smyczką. Najlepiej, by smyczka i szelki wpięte były do pasów w możliwie bezpieczny sposób. Na co zwrócić uwagę, kupując pasy dla psa? Przede wszystkim, należy pamiętać o tym, że:

  • Pasy dla psa muszą być miękkie oraz dość szerokie.
  • Najważniejsza jest jakość i wytrzymałość pasów, więc zaleca się kupować te z atestem.
  • Należy dopasować rozmiar pasów do wielkości swojego czworonoga, by się z nich nie wypiął.
  • Pasy dla psa nie mogą być zbyt elastyczne, bo to może go nie zabezpieczyć podczas wypadku.
  • Dobrej jakości pasy powinny mieć elementy odblaskowe.
  • Pasy powinny być w miarę krótkie, by przytrzymywać psa w jednym miejscu.

Oczywiście, w profesjonalnych sklepach zoologicznych możesz znaleźć całą gamę pasów dla psów – mniej i bardziej zapewniających im bezpieczeństwo. Warto szukać gadżetów najwyższej jakości, które są w stanie zagwarantować bezpieczeństwo psom podczas transportu. Koniecznie skup się na materiałach wysokogatunkowych pasów, które będą dopasowane do wagi psa i nie będą go uciskały – to powoduje bowiem bardzo bolesne otarcia. Pasy dla psa muszą mieć atest, świadczący o ich skuteczności. Przed zakupem wybranych pasów, koniecznie wczytaj się w ich rekomendacje.

Polecane modele pasów do samochodu i akcesoria zabezpieczające dla psów

Do wyboru jest mnóstwo pasów samochodowych dla psów, które mają zabezpieczyć pupila w transporcie. Oto kilka polecanych modeli pasów i gadżetów, które zapewnią psu bezpieczeństwo podczas jazdy w samochodzie:

Powyżej wymienione pasy dla psa znajdziesz w dobrej cenie w sklepie Fajny Zwierzak – zaraz obok produktów takich, jak kurtka dla psa czy legowisko ortopedyczne dla psa. Warto przejrzeć ofertę sklepu i zdecydować się na produkt jak najlepszej jakości. Pasy bezpieczeństwa dla psa to zakup wart przemyślenia.

ikona podziel się Przekaż dalej