Pastuch dla psa, czyli niewidzialne ogrodzenie elektryczne

Do czego służy elektryczny pasterz

Wiemy, że dom z ogrodem stanowi najlepsze środowisko dla psa. Pies lubi wolność i świeże powietrza. Oczywiście dom z ogrodem nie zastąpi psu spaceru i kontaktu z opiekunem i jego rodziną, jednak samo swobodne przebywanie w ogrodzie sprawia psu ogromną radość i uprzyjemnia jego życie. Niestety takie warunki stanowią pewne niebezpieczeństwo dla psa i niedogodności dla jego opiekuna.

Aktywne i młode psy lubią wybierać się na samodzielne wędrówki i potrafią wiele zrobić, aby wydostać się za ogrodzenie. Nikogo nie trzeba przekonywać, ile niebezpieczeństw czyha na wałęsającego się psa. Pies potrafi podkopać niejeden parkan. Duże psy potrafią przeskoczyć ogrodzenie. Mało kto wie, że pies potrafi wspiąć się po siatce podobnie jak kot. Znudzony pies może dokonać sporych szkód w ogrodzie, szczególnie że psy lubią kopać doły, przekopywać grządki i wyrywać nasze starannie zasadzone rośliny.

Oduczenie psa prób ucieczki jest praktycznie niemożliwe. Pozostaje jedynie trzymanie psa w domu i niewypuszczanie do ogrodu. Natomiast sposobem, aby pies bezpiecznie cieszył się ogrodem i trzymał z daleka od grządek z uprawami jest nowoczesny pastuch dla psa, czyli niewidzialne ogrodzenie, które stanowi barierę dla psa. Co ważne, cena tego urządzenia nie jest porównywalna do innych akcesoriów jak plecak dla psa czy profesjonalna smycz dla dużego psa.

Elektryczny pasterz sprawdzi się, jeśli posiadamy psa, który uporczywie przeskakuje przez ogrodzenie i nie jesteśmy w stanie wybudować wystarczająco wysokiego parkanu. Niewidzialne ogrodzenia elektryczne stanowią też rozwiązanie dla właścicieli nieogrodzonych lub dużych terenów, którzy chcą, aby pies nie wychodził poza wyznaczony teren.

Jak działa elektryczny pastuch dla psa

Elektryczny pasterz ma za zadanie odstraszyć psa od granicy terenu przy pomocy sygnałów dźwiękowych oraz impulsów elektrycznych. Po zainstalowaniu elektrycznego pastucha psa trzeba nauczyć, gdzie przebiega granica. Trening psa trwa około 2 tygodni.

Pastuch dla psa obejmuje:

  • drut ogrodzeniowy,
  • centralę zasilającą,
  • obrożę elektryczną.

Centralę zasilającą instalujemy na ścianie budynku, tak aby była możliwość podłączenia do prądu, choć niektóre urządzenia mają wbudowany akumulator. Wyznaczamy bezpieczną strefę dla psa. Drut ogrodzeniowy zakopujemy na głębokości około 10 cm na granicy strefy bezpiecznej. Drut ogrodzeniowy możemy również zawiesić na ogrodzeniu, jeśli ma być ono granicą strefy. Pastuch może również działać na zasadzie odstraszania, gdyż drutem możemy otoczyć również regiony w ogrodzie, na przykład grządki z kwiatami lub warzywami, gdzie pies nie powinien wchodzić. Końcówki drutu podłączamy do centrali zasilającej. Po włączeniu do zasilania, drut ogrodzeniowy będzie emitował pole magnetyczne, które uruchamia elektryczną obrożę. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także ten artykuł na temat kompletowania wyprawki dla psa.

Na obroży elektrycznej umieszczony jest elektryzator, który w momencie zbliżania się psa do wyznaczonej granicy emituje sygnał dźwiękowy. Jeśli pies nie zareaguje i zbliży się do granicy, elektryzator będzie emitował impulsy elektryczne, które mają za zadanie odstraszenie psa.

Pies szybko nauczy się, gdzie znajduje się granica i zacznie reagować na sygnał dźwiękowy. Aby zapewnić prawidłowe działanie systemu, należy przeprowadzić z psem trening. Najpierw bez obroży, odciągamy psa od granicy oznaczonej chorągiewkami, dając mu nagrodę. Następnie przez kolejne kilka dni trenujemy z obrożą, aby pies przyzwyczaił się do sygnału dźwiękowego. Sprawdzamy, czy pies nie przekroczy granicy, jeśli coś go zaabsorbuje, na przykład rzucamy piłeczkę poza wyznaczony teren.

Czy można samemu zrobić ogrodzenie elektryczne

Nowoczesny pastuch dla psa, działający na zasadzie impulsów w obroży, dostępny jest od niedawna. Ogrodzenie elektryczne odstraszające zwierzęta można zrobić samemu. Jako zasilanie może służyć akumulator samochodowy. W sieci można znaleźć schemat takiego systemu, zaś zdolny majsterkowicz może bez trudu zrobić elektryczne ogrodzenie wykorzystując akumulator.

Do niedawna było to po prostu ogrodzenie pod napięciem, które raziło zwierzaka prądem w momencie dotknięcia do drutu. Napięcie musiało być na tyle małe, aby odstraszyć a nie zabić psa. Rozwiązanie takie było dość kłopotliwe, gdyż należało zbudować płot pod napięciem, które było kłopotliwe dla domowników i gości, szczególnie dzieci. Nowoczesne rozwiązanie wymaga drutu wkopanego w ziemię i nie ma niebezpieczeństwa, że dotknie go dziecko. Ponadto pastuch dla psa kosztuje niewiele więcej niż dobrej jakości smycz dla dużego psa czy też plecak dla psa.

Polecane karmy i akcesoria dla psów - sprawdź je!

Jak wybrać parametry ogrodzenia elektrycznego

Elektryzator wybieramy odpowiednio do wielkości psa oraz wielkości terenu. W sprzedaży dostępne są systemy dla dużych i dla małych psów. Pastuch elektryczny nie nadaje się dla niesfornych szczeniaków. Najsłabszy zestaw przeznaczony jest dla psów o wadze co najmniej 3.5 kg. Wielkość obszaru jaki możemy otoczyć ogrodzeniem elektrycznym zależy od mocy centrali zasilającej. Długość drutu ogrodzeniowego waha się od 50 do 1000 metrów.

W zależności od potrzeb warto zdecydować się na dodatkowe parametry. Na niektórych posesjach przydatne będzie uziemienie centralki zasilającej. Obroże elektryczne są wodoodporne i zabezpieczone przed deszczem. Jeśli natomiast pozwalamy psu pluskać się w basenie, przyda się obroża zatapialna, która nadaje się do zanurzenia w wodzie. Dostępne są również systemy z pilotem do korekty zachowań psa. Jeśli zwierzak na przykład kopie doły, atakuje inne zwierzęta lub zjada coś na zewnątrz, można zastosować sygnał korygujący przy pomocy pilota.

Większość obroży elektrycznych działa na zasadzie bodźca dźwiękowego. Jeśli pies nie zareaguje, otrzymuje impuls elektryczny. Następnie w miarę zbliżania się do granicy otrzymuje serię impulsów. Niektóre systemy pozwalają samodzielnie ustawić częstotliwość i napięcie impulsów. Sprawdź także akcesoria dla psów w atrakcyjnych cenach.

Ogrodzenia elektryczne dla psa - cena, modele, opinie użytkowników

W sprzedaży dostępne są różne systemy pastucha elektrycznego dla psa. Cena systemu ogrodzenia elektrycznego nie jest wygórowana i zaczyna się od około 90 zł. Cena bardziej zaawansowanych urządzeń dochodzi do około 400 zł. Dla porównania cena gps dla psa waha się od około 70 do około 600 zł. Plecak dla psa do transportu może kosztować od 90 do 160 zł. Natomiast smycz dla dużego psa kosztuje od 30 do 150 zł.

Największą popularnością cieszą się tanie ogrodzenia elektryczne w cenie około 90 zł. Urządzenie wyposażone jest w kabel, którym można objąć teren do 1,2 akra. Nadajnik ma zasięg strefy ostrzegawczej do 5 metrów, a strefy korekcyjnej do 1.5 metra. Istnieje możliwość regulacji szerokości stref.

Zaawansowany system w cenie około 400 zł nadaje się dla większych psów o wadze co najmniej 10 kg. Posiada wbudowany akumulator, dzięki czemu nie trzeba wymieniać baterii. Po naładowaniu akumulator pracuje do 10 dni. Drut ogrodzeniowy może objąć do 40000m2 terenu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny